Koronavírus

Otázka používateľa: 

Dobrý deň, musím odovzdať syna otcovi?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či musím odovzdať syna otcovi. S 8-ročným synom žijeme na Spiši. Syn je zverený do mojej starostlivosti, každý druhý víkend má súdnou dohodou upravený styk s otcom, ktorý žije v BA. S chlapcom býva ubytovaný v neďalekom meste v penzióne. Niekedy ho berie i do BA. Mám momentálne v tomto karanténnom období veľké obavy pustiť chlapca s otcom, aby sa nenakazil koronavírusom. Je nejaká možnosť ako sa dá styku syna s otcom zabrániť? Podotýkam, že s exmanželom nie je rozumná reč a teda i dohoda. Ďakujem za odpoveď. 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

verím, že sa obávate. Napriek tomu, že je výnimočná situácia, tak samotný fakt, že je v danom meste koronavirus, a že by dieťa mohlo byť infikované vírusom ešte nemusí znamenať, že mu dieťa nemusíte odovzdať. Podozrenie bez aspoň nejakých dôkazov nestačí.  

Na to, aby ste mu dieťa nemuseli dať, by ste museli mať potvrdenie od lekára, že dieťa nemôže cestovať.

Ak by aj dieťa bolo choré na chorobu, ktorá nebráni cestovaniu, tak vtedy rodič musí odovzdať dieťa druhému rodičovi, ak podľa rozhodnutia je na to povinný. 

Tiež by ste nemuseli dieťa odovzdať, ak by ste napríklad museli byť v karanténe.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

právna poradňa online www.ficek.sk

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok