Ako skoro všetky ženy, fascinuje ma miešanie všelijakých starých receptúr od našich babičiek, ktoré si vystačili s tým, čo im ponúkala ich milovaná záhradka a okolitá príroda.
CHvíľu sme bývali v byte, chvíľu na lazoch bez elektriny a s vodou len zo studne, potom na dedine ... Ingrediencie sa teda obmieńali podľa dostupnosti. Vyskúšala som už všeličo, na sebe, deťoch a neskôr aj na pár dobrodružstvachtivých zákazníčkach . Nuž sa podelím o pár tipov, a teším sa na vaše. Uvediem len také jednoduchšie, aby ste nemuseli taviť vosk alebo hľadať po obchodoch hlinku či borax. Oleje a bylinky sa môžu obmieňať podľa nálady a chuti.
ZÁBAL NA POŠKODENÉ VLASY SO ŽĹTKOM
2 žltka, 2 lyžice citrónovej šťavy, 1,5 lyžice jablčného octu
Žĺtka odelíme od bielok, a do nádobky vytlačíme z blanky okolo žĺtka jeho obsah. Zmiešame so čťavou z citróna. Umyjeme vlasy jemným šampónom, utrieme uterákom a potom votrieme do nich pripravenú zmes. Na to dáme nejakú fóliu, uterák, a necháme pôsobiť 20 minút. Na záver opláchneme teplou vodou s octom.
PEELING Z OVSENýCH VLOČIEK A MANDLÍ
4 lyžice ovsených vločiek, 4 lyžice nasekaných mandlí, 1 lyžica kukuričnej múčky, 1 lyžica sušených kvetov /harmanček, levanduľa, ružové lupienky ... /
Všetko rozmixujeme v mixéri na jemno a odložíme do suchej uzatvorenej nádoby. Pred použitím na dlani zmiešame 2 lyžičky zmesi s troškou vody a čistíme pleť. Peeling prevádzame maximálne 1 krát, maximálne dva krát do týždňa, aby si nepoškodili ochrannú vrstvu pokožky.
PLEŤOVÉ MASKY Z VAJÍČKOM
Na SUCHÚ pleť:
1 vajce zmiešame s 1 lyžicou ovsených vločiek. Nanesieme a necháme pôsobiť 15-20 minút. Dôkladne opláchneme vlažnou vodou.
Na MASTNÚ pleť:
Bielko z 1-2 vajec zmiešame s lyžicou ovsených vločiek. Pôsobí aj na aknóznu pleť. Necháme pôsobiť tiež 15-20 minút a opláchneme.
Na normálnu pleť:
Zmiešame jedno vajce s lyžicou čerstvej smotany. /obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá vynikajúco zvláčňuje pleť/. Nanesieme na 15-20 minút, opláchneme.
Pre obmenu môžeme pridať aj lyžičku medu a jednu k tomu aj zjesť
PEELING ZO SOĽOU
5 lyžičiek hrubozrnnej morskej soli, 1 lyžica sušených kvietkov nechtíka, 1/2 pohára vody
Vodu uvaríme a zaleje s ňou bylinky. Necháme 30 minút lúhovať a povychladnutí scedíme a zmiešame so soľou na hustú hmotu. Nanesieme na pokožku a krúživým pohybom roztierame. Potom dôkladne opláchneme vlažnou vodou.
MEDOVÝ BALZAM NA PERY ... prudko jedlé neolizovať hneď !
1 lyžicu medu zmiešame s pár kvapkami citrónovej šťavy, uložíme do chladničky v uzavretej nádobke. Nanášame v tenkej vrstve a necháme pôsobiť. Hojí popraskané pery. /skladovať najviac týždeň, potom spraviť nový.
PLEŤOVÁ MASKA Z PARADAJKY
Určená na mastnú pleť s akné, má sťahujúci účinok.
Z paradajky vytlačíme šťavu a tampónikom nanášame na tvár a krk. Necháme pôsobiť 10 minút a opláchneme.
Skorocelové tonikum na mastnú pleť.
pohár sušených listov skorocelu, 1/2 litra vody, 1/2 l zriedeného alkoholu
Zo skorocelu a vody spravíme zápar, lúhujeme 30 minút. Precedíme a zmiešame s alkoholom /vodka, lieh/. Odložíme na chladné tmavé miesto.
Pasta na zuby s mätou
1 lyžičku jedlej sódy zmiešame s dvoma kvapkami mätového éterického oleja a lyžičkou vody. Namáčame o pasty kefku a čistíme bežným spôsobom.
Šampón z mydlice lekárskej a bylín
2 lyžice nadrobno nakrájaného koreňa mydlice lekárskej /rastie pri potokoch a na vlhkých miestach/, 1 hrsť bylín : žihľava, petržlen, rozmarín, lopúch, materina dúška ...
Zalejeme vriacou a vodou a necháme lúhovať 45 minút. Scedíme, uzavrieme do fľaše a držíme na chladnom tmavom mieste.
BYlinkový KÚPEĽ: 3 lyžice plnotučného sušeného mlieka, 3 lyžice sušených bylín - bazy, harmančeka, lipy, materinej dúšky, paliny ...
Zmes vložíme do gázového alebo hodvábneho vrecúška /ja som používala detské biele ponožtičky, čo už stratili pár /, vložíme pod tečúcu vodu do kúpeľa. Kúpeľ by mal trvať 15 - 20 minút.
Obmena: vložíme do vrecúška 2 lyžice ovsených vločiek + bylinky, príjemne zvláčňujú pleť, a ak namočíte deťom aj vlasy a potom len jemne opláchnete, budú sa dobre rozčesávať a lesknúť.
Pleťová maska z marhúľ na suchú pleť
Čerstvé marhule olúpeme a dáme do vody na asi hodinu, odkôstkujeme a roztlačíme alebo rozmixujeme s lyžičkou olivového alebo mandľového oleja. Nanesiem na 20 minút a zmyjeme.
Výživná vitamínová pleťová maska
2 veľké mrkvy, 1 lyžička panenského oleja, pár kvapiek jablčného octu alebo citrónovej šťavy, 1/2 banánu, lyžička medu
Odšťavíme mrkvu, a šťavu zmiešame v mixéri s ostatnými prísadami na kašu. Množstvo je na 2-3 krát, albo pre dve tri ženy :)
Necháme pôsobiť aspoń 20 minút a opláchneme.
Obmeny: 1. 1 téglik bieleho jogurtu, pár kvapiek citrónovej šťavy
2. 2 lyžice droždia, 4 lyžice mlieka - na mastnú a pórovitú pleť
Pleťové mlieko z avokáda:
1 lyžica avokádového oleja, 1 lyžica medu, 1/2 lyžice sušeného mlieka, 1 lyžica nízkotučného mlieka, pol pohára ružovej vody /prípadne bylinkový zápar/
Dôkladne premiešame a odložíme na chladné miesto. Má výborné čistiace účinky.
Použiť sa dá ešte všeličo, vlasy sa dajú umývať žĺtkom zemiakovým škrobom, a do kúpeľa nám vôbec netreba všelijaké konzervačné látky. Vybrala som z knihy Zdravá žena pár tipov s konkrétnymi účinkami :
Jablčný ocot - znižuje únavu, zmierňuje svrbenie pokožky, pomáha pri spálení zo slnka
Borax, kukuričný škrob a soda bicarbona : dobré antiseptikum
Otruby: zmäkčujú pokožku a zmierňujú svrbenie
Soľ z Mŕtveho mora: posilňuje telo po zranení
Harmanček : ukľudňuje pokožu, otvára póry, pomáha pri nespavosti a poruchách trávenia /ak je niekto alergik, používať radšej éterický olej/
Fenykel a žihľava: očisťuje pokožku od nečistôt
Zázvor: uvoľňuje svalstvo, tonizuje pokožku, podporuje prekrvenie a cirkuláciu
Muškátový oriešok : podporuje potenie
Ovsené vločky: vjhodné pri kožných chorobách a ekzémoch, svrbení a podráždení pokožky silným vetrom alebo slnkom
Borové vetvičky : podporujú potenie, zmäkčujú pokožku a pomáhajú pri vyrážkach
Rozmarín - stimuluje krvný obeh /neužívať v tehotenstve/
Šalvia - stimuluje potné žľazy
Soľ - uvoľňuje a očisťuje
Síra - antiseptikum, zbavuje kožu parazitov, zmierňuje akné
Ahoj :) Môže sa dlhodobo, alebo aj striedať so zubným olejom. Len si na to treba zvyknúť. Muž ale nanosil pasty od Weledy, takže teraz máme ešte tie, ale tiež mám aj zubný olej, aj sódu vždy po ruke.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
díky Adinka, niektoré veci som si zopákla, moja hlava deravá už fakt nestačí akosi ... To o tej paste na zuby ale čujem prvýkrát. Už dávnejšie uvažujem nad tými pastami, vraj sú rakovinotvorné látky v nich, tie čo spôsobujú penenie pasty, tak sa na každú tubu dívam, či to tam je - a je to v každej. Môže sa takáto pasta so sodou používať dlhodobo alebo to má nejaké obmedzenia?