Čas prázdnin ako má byť!

Uvažovala som and tým, čo sa vlastne stalo, že to leto sa stalo také "normálne" obdobie. Pamätám si ako prázdniny čoby dieťa školou povinné som ich milovala a bolo to aj pre mojich rodičov "iné". Nielen preto, lebo riešili čo a ako s nami - deťmi, ale aj oni boli vždy tak prázdninovo naladení.

Pamätám si na mamu, ktorá nám nosila udenáča a keďže ona pach ryby fakt nemusí, tak sme ho jedli hneď ako prišla s ním z práce vonku na terase s chlebom len tak prstami.

Pamätám si na melóny, ktoré sa chladili v pivnici a potom také studené sme ich hltali až nám tiekla šťava po brade, jadierka len tak poletovali pomedzi osy, ktoré sa na nás vyrútili.

Pamätám si marhule, ktoré som zbierala pod stromom, sfúkla z nich mravcov - to vtedy, keď boli pre marhuli skôr ako ja, rozpolila, vyhodila kôstku aj s ďalšími mravcami  a zjedla ju takú horúcu od slnka, trochu otlčenú a voňavú.

Pamätám si na vôňu vody v ktorej sa vonku umývali uhorky pred zavarením.

Pamätám si na chuť eskyma a ťažkú tašku plnú minerálok, ktoré sme mali za úlohu kúpiť.

Pamätám si na šalátovú omáčku - na obed sme ju jedli studenú, lebo mama ju stihla uvariť ešte ráno predtým ako išla do práce.

Pamätám si na vôňu benzínu, lebo otec opravoval či kontroloval(?) auto pred dovolenkou.

Pamätám si na babku, ako krájala a topila slaninku, lebo oškvarky a masť museli byť, aj vonku bolo 30 stupňov. Mne doniesla parizér a rožok "od mäsiarky" ( my sme nemali mäsiara, ale ženu, mäsiarku Úsmev) - tie rožky boli úplne iné ako rožky vedľa z obchodu.

Pamätám si, ako sme navečer išli autom do mesta pre zmrzlinu "do papierového pohára". Bol to taký ten litrový a miešali nám všetky druhy - citrónovú, jahodovú, orieškovú a kakaovú. Iné vtedy neboli. A keď sa začala v tom pohári topiť, vznikali neopakovateľné vône a zmes. Keď prišli iné príchute, už to nebolo ono.

Pamätám si na vôňu potu, na spálený chrbát, na behanie po areály školy, kde nikoho nebolo a bolo to také ... zvláštne iné.

Pamätám si na tešenie sa na prvý tábor a vôňu nechtíkového mydla, ktoré som si tam balila. Mala som ho nachystané asi od apríla. 

Pamätám si na pocit "NUDÍM SA".

Asi si uvarím šalátovú omáčku. Asi ju aj budem jesť sama. Váľam sa od smiechu po podlahe

Ale chcem si trochu pripomenúť niektorý z tých pocitov. Mrkám

Komentáre

Nádherné spomienky. Aj sa mi slzy tisnú do očí. V Pernibabke cirkusant povedal " Mládí, chtěl bych to zase prožít." Bolo to síce v trochu inom konetxte, ale aj k tomuto sa mi to hodí.

K tým tvojim spomienkam pridám ešte jednu maličkú: vôňa varenej kukurice, čo dedko priniesol z chotára. Ešte horúcu sme ju vyťahovali z hrnca a jedli trochu posolenú...

Achhhh ... tuším ešte urobím blog o prázdninách u starkých Úsmev

jáj veru, ešte raz prežiť tie krásne časy. Pionierske tábory, nové kamarátky, priateľstvá, zážitky. Leto u babky na dedine. Zbožňovala som ten pocit, keď som domov niesla vysvedčko, bolo len niečo okolo 9.00-9,30 hod. a tá predstava, že celý deň mám pred sebou a žiadne učenie, knihy. Celé dva mesiace. Slnko krásne svietilo a vo vzduchu bolo cítiť vôňu leta a prázdnin.  Stále sme boli vonku, hrali hry, chytali chrústov, bicyklovali sa.

Krásne časy.

 

 

U nás na dedine boli prázdniny ako raj na zemi, keď si na to spomeniem. Bola to pohroma keď niekoho rodičia dostali pre deti z ROH pobyt v pionierskom tábore. To bolo pre deti z mesta, nie pre deti na dedine. Bolo veľa roboty okolo domu ale poobede keď sa všetky deti zišli od 3 do 18 rokov to bolo. Hrali sme sa ešte 12 hodiny v noci. Nikto nikomu nehovoril, že je malý. Vsetci spolu. Sami sme urobili ihrisko na volejbal, futbalové ihrisko pri rieke Váh, pasli sme husy a hrali volejbal a chalani futbal, medzi case sme sa kupali vo Váhu, vtedy bol cistejsi. Chodili sme pod Manin na maliny. Soboty sme vecer sme pálili vatry na dedinou, Tam som prvý krát píla 8 korunové vino.Ked začala žatva tak sme zbierali klasky na druzstevnem. Naháňali v družstevnej kukurici. Keď prišli deti z mesta do starých rodičov doniesli zo sebou nové pesničky ktoré sa naučili v tábore , radi sme ich spievali s nimi.V tom čase nikto nemal čas na televízor a počítače ešte neboli. Bol to čas keď sme ráno jedli chlieb s marmeladou z veľkej plechvice. A
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.