Dovolenkové know how 2018 - po slovensky

Tuším by sa aj Štúr potešil keby videl. Ja mám totiž konečne dojem, že národ slovenský sa zobudil a začal sa hrdo k minulosti hlásiť. Začal čaro kultúrneho dedičstva vyťahovať, staré zvyky oprašovať a nejak viac k zemi priľnievať. Aspoň tomu verím, že to tak je.

Možno sa to začalo viac prejavovať vtedy, keď v januári 2017 Tamara Heribanová nabehla na Ples v Opere v netradičnej róbe silne inšpirovanej slovenským krojom, krásou ručnej výšivky a čepcom na hlave.

Sukňa bola klasicky dlhá po zem, ako sa na róbu patrí, ale tak, však jak tetka z dediny zas nemohla prísť v kroji. To by zas až také WAU! nebolo. A možno bolo, ktohovie ...

No a asi tam niekde by som povedala, že sa slovenská spoločnosť spamätala a začala raziť nový trend. Niečo naše. Niečo ECHT slovenské. Žiadne Wiener šnicl mit kapučíno, ani pizza con pasta či fiš and čips. Proste žinčica a halušky!

A už sa to začalo rozbiehať. Dievky donútili babky zaliezť do kasní, aby odtiaľ vykutrali nejaké dobré nápady. Kutrali teda statočne, lebo okrem maľovania ihlou vytiahli aj krížikovú výšivku, modranský vzor a celé to poplietli, spojili, zmixovali a nahodili nový trendy fešn nikde vo svete nevidený a nepoznaný "slovak look". Nakompletku od ponožiek až po čelenku do vlasov si môžete kúpiť oblečenie a doplnky so vzorom slovenskej ľudovej tematiky.

Aby toho nebolo málo, pridali botičky, taštičky, hrnčeky, perá, zošity, ... no proste všetko čo sa denne berie do ruky.

A však prečo nie? Slovenská kultúra má čo ponúknuť, slovenská história je staršia ako tá americká, ktorá sa tu po 90tych rokoch drzo rozťahovala, slovenský folklór má krajšie a ľúbivejšie melódie i tance ako ktorékoľvek vo svete. Je plný iskry, života, lásky ku krajine.

Láska ku krajine zvyčajne v ponímaní Slováka nanešťastie zvyčajne končí pri výbere dovolenky. Málokto hľadá, kde utratiť celoročné úspory na Slovensku. Ak na Slovensku, tak predsa musím ušetriť. Veď ma to nemôže stáť viac ako Turecko! Na druhej strane, za vstupy pri hľadaní historických koreňoch našich predkov otrieskate teda poriadne pálky. Ale tak ... predsa idú tie peniaze na údržbu našej minulosti, nemalo by nám to byť ľúto.

Včera som mapovala, kde všade sa dá ísť relatívne blízko a bezpečne (čítaj nedohnať do psychického vypätia mňa, dvoch puberťákov a šteňuchu). Najlepšie samozrejme niečo vidieť, niečo si zapamätať a nestráviť na ceste pol dňa, lebo šteňucha nejak dobre neberie zatiaľ cestovanie. Predsa len to bol pes z dediny a nie mestská fiflena, ktorú z nej momentálne robíme. Áno - chlapci ju presviedčajú, že nie je šteňa nemeckého ovčiaka, ale nejaká prerastená mutácia čivavy, lebo keď prídeme z práce domov, všetci traja sa síce tvária nevinne, ale tie capoty psích paciek na podlahe svedčia o pobyte dnu napriek prísnemu zákazu.

Kde som to?

Jaj pri aute. A tak som si povedala, že sa toho roku pozriem na moje okolie očami turistu.

Žiadny týždeň v Španielsku, v Taliansku a atď ako sme tu mali minulý rok. Toho roku, pekne s meškaním, lebo na dobré si teba počkať Veľký úsmev, zavádzam dovolenku na Slovensku. Máme tých krajov 8 na Slovensku, tak to trochu natiahneme možno na september - snáď bude babie leto dlhé. Úsmev

A začneme hneď zajtra Trenčianskym krajom. Máte sa na čo tešiť Mrkám.

Snáď sa pridáte a hecneme sa trochu aj na nejaký ten výlet do okolia, pridáte nejakú atrakciu, kde ste boli, zážitok a tak.

A ja si do zajtra idem naštudovať nejaké typické trenčianske jedlo. Prípitok už mám!

Bude sa piť bošácka slivovica. A zoberte si dobrú obuv. Lebo toho roku dámy, toho roku sa nachodíme.

PS: Ideme doplňať Mapu cestovateľských zážitkov ? Úsmev

Mapa cestovateľských zážitkov

 

Komentáre

Krásne si to načala. Áno Nšae plánované výlety po okolí trochu pokuľhávajú, bo napr. jedno veľké dieť z domu  odchádza, druhé prichádza, všetko vzácnosť ..., musím to nejak inak naplánovať. Takže zatial len na tie Košice som zo dvakrát kukala očami turistu, len sa ešte musím naučiť fotiť. Hambím sa

Ďakujem. Ty si mala úžasné foto.

Dať dokopy časy a plány vôbec nie je ľahké. Plne si to uvedomujem. Napríklad aj teraz som chcela s deckami niekam vyraziť ale zas aj iné povinnosti sú.

Včera som si uvedomila, že toho veľa nenachodíme so šteňuchou - teda niežeby ona nevládala, i keď po včerajšej vychádzke, kde odlabkovala pod hodinu cez 5km sa šľahla o zem a oddychovala s menšími pauzami do rána (čítaj do tretej ráno, potom už bolo akože svetlo a môžeme sa zasa hrať Hambím sa), ale to tempo slimáka, lebo tam je za plotom pes, tam ide mravec a treba zo zožrať, tam sa pohla tráva a skočila v nej žaba, hentam je mláka a treba ju okoštovať alebo sa do nej rovno skydnúť, lebo aj brucho treba ovlažiť, tam sú dozreté žlté slivky a treba ich pojesť - jaj, to sme zdržovali my so synakom Veľký úsmev ... zas, však nemáme sa kde hnať. Akurát medzi ľudí zatiaľ ešte veľmi sa nedá, tak nejaké kultúrne pamiatky v štýle zrúcanina by sme mohli dať. Tak som pozerala, že koľko kamenia popadaného máme naokolo a že dosť, tak to treba zmapovať Mrkám. A neviem či to tie potvory cookies alebo čo a už mi samé také na monitor naskakuje len že o Slovensku a tak ... tak ma to inšpirovalo Úsmev.

Asi som  už stará..lebo ja roky hovorím,že Slovensko je nádherné len treby mať otvorené oči aj srdce.Viem služby a pod(zlodejčina na parkovnom a WC)nie všade ide podla našich predstáv..to hundrem aj ja..

Áno aj bošácka slivovica a sady,komplet hrady a zámky a jaskyne,Muránska planina,Turiec a okolie,Liptov-hlavne Kvač.dolina a oblazy,Hont,Abov,Manín a Súlov,Tatranské chaty(milujem ich v jeseni),Kremnica a Bans.Štiavnica s okolím (pre mna len za slnečného počasia),spomínaný Zádiel,Orava a Roháče,Dukla a okolie,splav Hrona,cesta starým osobákom z Turč.teplíc do B.B cez tie tunely(teraz ako sú len zrýchlené to nie je ono)Trojmezie na kysuciach a ich cyklotrasy.ale aj samotné mestá len tak prechádzat a vychutnávať..Košice,B.Bystrica..kupaliská a vodné parky to ja vôbec nemusím..ani mi všetko nezíde na rozum to tu spomenúť..

Ešte nepoznám bližie juh Slovenska..chcela by som si zopakovať ešte raz a  bližšie spoznať východ hlavne pohraničie s Ukrainou a Polskom a absolvovat plte v Pieninách...

Dám sa inšpirovať aj vašimi tipmy a hlavne skusenosťami..Slnko

Slnko

Ojojoooooj - toto je tu iný cestovateľ po Slovensku. ÁnoÁnoÁno

Tak na toto je u nás doma momentálne ideálna konštelácia. Skoro 18 a vodičák v ruke, takže ešte pár mesiacov treba jazdiť s doprovodom. Tak to môžem fakt vymýšľať aj návštevu hory Butkov neďaleko nás a je mi táto cesta schválená Veľký úsmevVeľký úsmev Alebo taký Hlbocký vodopád, nikdy som tam nebola, hoci pár km od domu. A teraz to zrazu ide. Vkastne, minule návšteva hrobu najdlhšie slúžiaceho vojaka bola presne z tohto súdka... Škoda, že to trvá iba rok :)

ÁnoÁnoÁno

Mojtín, Čičmany, Nitrianske Pravno - to všetko sa mi zajtra nezmestí asi, ale na tvoj smer ... no jak stvorené. Vršatec Bozkávam, Pruské ... dávajte pozor na cyklistooooov Veľký úsmevVeľký úsmevVeľký úsmev.

Keď Čičmany, tak rozhodne Rajecká Lesná a jej Betlehém :) To bude fajn, vidíš, ďalšia trasa naplánovaná, vďaka. A to sa dá dokonca pre mňa zokruhovať, super.

No konečne sa slováci zobudili, vždy keď prídem na Slovensko polovica rodiny či známych sú všade inde len nie na Slovensku. Keď sa po ňom potulujem tak stretávam zahraničných turistov aj tu z US, ktorí sa nemôžu nasýtiť krásou Slovenska, len tie služby, aj mne ss stalo, že konečne som naďabila na vyrezavaneho Jánošíka, v Terchovej, ale bol vo výklade a bolo už zatvorené a to bolo okolo 5 tej hodine. Našťastie sestra tam po niekom čase išla a my ho poslala. Tu vo výletných oblastiach majú otvorené do neskorej noci. Obchod je obchod.

Boli sme minulý týždeň v Banskej Štiavnici. Cez obed sme si zaplatili sprievodcu, čo nás previedol (napíšem ešte o tom). Poobede ale začalo pršať, tak sme návštevu iných pamiatok odložili. A bolo neskoro. Do niektorých expozícii bol posledný vstup o 16 hodine. A niektoré miesta, hoci bolo označené, že sú otvorené do 17. tej hodiny boli zavreté. Zrejme pre dážď nemali návštevníkov, tak sa rozhodli, že pre daný deň už končia. A toto mi veru na také mesto ak BŠ príde skoro zatvorené. Najmä v lete, ke´d je mesto plné turistov a nie je k dispozícii žiadna iná kultúra.

Odporúčam prečítať Evžena Bočeka a jeho knihy o kastelánoch a spárvcoch hradov. Ja si vždy na to spomeniem i sa uchechtávam. Niektorí evidentne berú turistov ako chamraď ocapkávajúcu exponáty, amortizujúcu kultúrnu pamiatku a celkovo rušiaci týchto strážcov minulosti v ich rozjímavom kľude. Veľký úsmev ... hodne s nadhľadom treba brať, ale niečom pravdy na tom podľa mňa aj bude.

Ale späť k službách, ako to Pepka načrtla. V prvom rade - jako Slováci a kultúra nič moc. Vážne. Sú napr. hrady, zámky, kde sa to samozrejme hemží, také Bojnice v čase tématických prehliadok normálne problém sa dostať. A potom tu máme také tie pamiatky pod nosom, o ktorých vieme, že tam sú, ale tak ... no načo sa ísť pozrieť, však áno? Radšej sa kydáme do Egypta a híkame nad ich kultúrou. Jako treba. Určite treba aj tam ísť pozrieť, ak je možnosť, ale koľko krát nám nie je ľúto vytiahnuť 20€ vstupné vo Viedni a tu nad vstupným na hrad za 6€ odpadáme do mdlôb. Hambím sa Takže návštevnosť nie moc veľká.

Takže potom pridružené služby k týmto kultúrnym pamiatkam nič moc teda. Zvyčajne je to tak, že majú "ešte nejakú robotu" títo ľudia, lebo z turistického ruchu by asi nevyžili.

Alebo druhá možnosť mi napadá - ono to bude mať niečo zas s históriou. To viete - slovač, zvyknutá od rána robiť skôr končievala vždy v práci a domov sa ponáhľala aj svoje políčka nielen panské obrobiť Mrkám. Možno ešte takému feudalistickému systému sú poniektorí nastavení Úsmev.

Za to ranné vstávanie údajne môže Jozef II. Trpel nespavosťou, úradoval už ráno od 6 hodiny, tak to isté nariadil v celej ríši :)

Vstupné vo Viedni - to si celkom nepamätám, ale určite si pamätám vstupné a rímskom "skanzene" Carnuntum, neďaleko Viedne. Bežná vstupenka 11€, zľavnená 9€. Na jednu vstupenku si mala možnosť navštíviť tuším 4 pamiatky. A pozor, tá jedna vstupenka platila v podstate sezónu, takže jeden den priamo to, čo nazývajú oni Rímska štvrť, iný deň si mohla ísť do múzea vzdialeného pár kilometrov. A ešte si stále mala ďalšiu možnosť.

Aktuálne sme boli v Svätom Antone. 1 a pol hodinový prehliadka 8/4€. Jednorazový lístok. Takže tie ceny sú podľa mňa prudko porovnateľné.

 

K tým vstupenkám ... porovnateľné sú, mne vychádza v tomto prípade výhodnejšie Rakúsko Úsmev ... akurát už moja vec, či to stihnem pobehať a vracať sa. Zvyčajne nie. A zas - potom mňa Slováka napadne, že rakušáci majú iné platy, tak prečo do kelu máme pomaly rovnaké vstupné? Prekvapenie ... aaaale - nemalo by byť ľúto človeku nechať za našu históriu peniaze. A vlastne - ono je to koniec koncov aj história našich susedov. Chichocem sa

Čachtice cena z marec - apríl(?) : dospelý 2,5€, deti 6-15 rokovo 1€. Bez sprievodcu.

A práve som vygooglila, že za rovnaký groš možno počas prázdnin toho sprievodcu aj mať Mrkám. Hurá do Čachtíc. Vstup so psom povolený. Áno  (len neviem, či naša neodnesie nejakú kultúrnu pamiatku domov - desne rada najnovšie nosí kamene Prekvapenie)

Naši mali kedysi doma zbierku bagandží z celej ulice. Mama potom chodila s košíkom a rozdávala Veľký úsmevVeľký úsmev Teda vracala na miesto.

To kombinované vstupne sme využili iba na dva vstupy. To sme stihli jeden deň. Ale z Bratislavy je to iba 20 minút, kto chce, kludne to stihne.

Ja som niečo podobné hľadala u nás. Kombinované vstupné povedzme do 5 hradov v nejakom okolí. Ktoré by sa dali zvládnuť. Aj som sa informovala a povedali mi, že sa nedá, lebo predavajú lístky na presný čas.... Nebudem samozrejme hovoriť o tom, že to sú výhovorky, že pri troche snahy... Obzvlášť, keď mnohé tie zámky a kaštiele patria pod štát a teda jedného správcu.

Add kombinované vstupné - to je snaha, nič iné podľa mňa. Napr. aj také lyžiarske strediská (teraz som akože úplne mimo misu ako sa hovorí, ale prečo nie), tak aj tu nájdeš že sa dá lyžovať na viacerých strediskách na jednu permanentku. Ono by to možno ani nemuselo byť o nič moc lacnejšie - tá kombinovaná. Stačí občas dojem, že máš možnosť a možno to využiješ. A kúpiš. A ideš sa pozrieť. Nuž ale veď málokedy kúpiš len tú vstupenku. Už sa nejaká blbostička vždy nájde, čo ešte ako upomienku treba mať.

Ale, však sa raz možno dočkáme :) Mnohé sa už zmenilo k lepšiemu.

ÁnoÁnoÁno

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.