Slovenské mamičky, pekné selfie máte

Mobil blízko pri vankúši značí to, že potrebujete mať po ruke ranný budík. Alebo aj to, že sa neviete dočkať, kedy si pozriete novinky na sociálnych sieťach? Načo by vám bol ten budík, predsa máte dieťa, ktorého prvým džobom je byť maličkým budíkom rôznych hlasitostí, ktoré si však vyberá a nastavuje samé podľa nálady. Možno ste večer zaspali pri prezeraní si posledných videí bábätiek, ktoré už ako dvojročné pomáhajú rodičom s chodom celej domácnosti - tak to aspoň na sociálnej sieti interpretujú jeho rodičia. Čo ak ste mamička, ktorej dieťa sa ešte zázračne prevaľuje na druhý bok v sladkom spánku, a to je už skoro šesť hodín. Ešte neplače, že chce papať, vy ste však vstali automaticky, veď ste zvyknutá. Prezriete si teda ten instagram, ktorý je plný tzv. instamamičiek. Možno ich ani nepoznáte no vravíte si, že všetko zvládajú oveľa lepšie, ako vy. Majú krásne upratanú domácnosť, skvelé vlasy, make-up ako od kozmetičky, ktorá sa u nich doma zázračne objaví každé ráno a pripraví na ťažký deň plný fotografií. Detičky sú perfektne oblečené na každej fotke, dokonca sa aj usmievajú. Vy neviete? Veď aká matka, taká Katka, alebo aj Sebinko, Samko či Adamko. Pozriete sa okolo seba, na vašu nie vždy umytú a blyštiacu sa podlahu.

Pokúsite sa aspoň zachytiť lúč ranného slnka, no akosi cez tie neumyté okná hádže na vás len výčitku, že sa nemôže predviesť v plnej paráde. Nasávanie vitamínu D sa dnes teda nekoná. Pýtate sa čo robíte zle a nechápete. Tak to skúšate aj vy. Vbehnete do kúpeľne. Pohrabete sa v zásuvkách a hľadáte. Kde že ste dali ten make-up a ako vlastne vyzeral? Kto si to má pamätať, na čo by vám predsa bol na materskej. Vaše dieťa ešte nie je skazené svetom a štandardmi dnešnej krásy. Neodmietne mliečko len preto, že na perách nemáte nový rúž od poprednej značky, ktorý drží tak, že sa ani na jeho bacuľatom líčku neotlačí. Nakoniec to ale zvládnete a ste ready na peknú fotku. Teraz prichádza ťažšia fáza a to je výber správnej lokality na fotku. Musíte si premyslieť, v akom uhle bude vidieť čo najmenej neporiadku a chaosu v domácnosti. V kuchyni sa to skúšať ani neodvážite, všetci predsa vieme, že sa dieťatko nenarodilo ako gróf alebo grófka a papá tak, ako sa podarí, alebo skôr nepodarí. Otázku, ako sa mrkvička dostala na ten plafón si už dávno nekladiete. V konečnom dôsledku ani to, ako ju odtiaľ dostanete. V obývačke pri hračkách by to fungovať mohlo, to predsa sedí. Jasné, deti a hračky! Zabudli sme ale na malý detail a tým je dieťatko. Dokonalá póza predsa nesvedčí na fotke len mamičke, tímová spolupráca je nevyhnutná. Nastáva boj o najkrajší úsmev a ak sa dá, tak pohľad priamo do kamery. Ešteže je to dieťatko zvedavé a rado sa obdivuje v zrkadle alebo v tomto prípade, vo vašom mobile. Prestáva sa mu to páčiť a tvárička hádže všetky grimasy až na ten úsmev, o ktorý nám predsa išlo a ktorý by zabezpečil tie lajky a uznanie. Doobedňajší baby photoshoot nevyšiel podľa vašich predstáv, no z tých tridsiatich šiestich fotiek, ktoré ste stihli nafotiť sa jedna vybrať predsa len dá. Šup s ňou aspoň na instagram. Už stačí len vyložiť nohy a čakať. Po hodine čakania sa tie lajky akosi nenazbierali. Vy ste však spokojná, lebo ste to dokázali, na instagrame ste sa prezentovali  ako dokonalá matka s dokonalým dieťaťom. To bude tá Žaneta zazerať, keď to uvidí, ako sa darí aj vám, nie len jej. Máte spokojnosti a radosti až na rozdávanie.

No a teraz by aj bolo dosť. Koho sa tu snažia tie naoko dokonalé matky oklamať? Veď ani tie ženy bez detí sa nenechajú len tak viesť za nos, keď vidia tie dokonalé životy matiek na materskej čo...? Dovolenke? Keď sa povie dovolenka, predstavujete si pláž so slnkom a na prsiach akurát tak pár kokosových orechov, nie malého predátora s vyliezajúcimi zúbkami. Slovenské mamičky, nie je nič krajšie a normálnejšie ako povolanie matky a môžete byť na seba hrdé aj keď to, aká ste dokonalá nedokazujete na sociálnej sieti ešte dokonalejšími fotkami. Vo svete plnom neprirodzenosti nie je nič váženejšie ako prirodzená krása prirodzenej matky, aj keď sa bojíte, že pohľad na vás v prirodzenom habitate by niektorým slabším povahám mohol spôsobiť šok. Kašlite na to čo si o vás kto myslí a či to selfie na instagrame má aspoň 100 lajkov, pri starostlivosti o bábätko je to predsa vaša posledná starosť. Hlavu hore, mobil na stolík a fotky do detského albumu, aby si to chúďa bábä v dospelosti nemuselo hľadať váš profil na instagrame, keď sa bude chcieť pozrieť na svoje fotky z detstva :)

P.S. Článok má za úlohu pobaviť, nie uraziť. 

Komentáre

ÚsmevChichocem saHambím sa Joj áno, načrtla si veľa problémov dnešnej doby. Zo všadiaľ na nás hľadia dokonalé, mamy ... a často sme závislé na "lajkoch" od úplne cudzích ľudí, lebo nevieme nájsť vedomie vlastnej hodnoty hlboko v nás? možno podporu blízkeho okolia A tak sa utiekame do virtuálneho sveta, strácame kontakt s každodennou realitou ...

Veľmi som sa usmievala, pri tom ako si hľadala priestor na fotenie ... U mňa je to úplne o tom istom a to mám už deti veľké a doma len 13 ročného "jedináčika. Starší syn si zo mňa robí srandu, žeby som si mala spraviť youtube kanál, zrejme na tému úplne nedokonalá žena. Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe Stačí, že o tom píšem.

A deti, fotky našich detí, by ozaj nemali plniť socialne siete, okrem najbližšieho okruhu rodiny, známych ...  

Avšak najdôležitejšie je hľadať istoty každodenného bytia v našej realite,  v sebe, veľmi ťažká úloha, zvlášť pre mamu na materskej dovolenke  a tak chápem prečo ...

Ja by som len dodala, že tento instasyndróm nemajú len maminy:))) 

Alebo ako hovorí klasik: Lidi, tleskejte mi, já to mám tak  rád.... teda, dá sa nahradiť: záviďte, obdivujte, oslavujte.... Alebo len klikajte, je to môj marketing....

Inak, je to veľká téma, dokonca aj pre vedcov

Pravá tvár rodičovstva je na sociálnych sieťach skrytá. Niektoré ženy to menia

Takáto demonštrácia dobrého rodičovstva a výchovy však dokáže priniesť niekoľko negatívnych dôsledkov. Na jednej strane sa môže stať, že keď deti vyrastú, budú mať zásadný problém s tým, čo ich rodičia zverejňovali alebo zverejňujú na sociálnych sieťach.

Na druhej strane sa rodičia, a to najmä ženy, podieľajú na vytváraní nerealistických štandardov materstva a rodičovstva, čo je problém. Čím viac uverejňujú statusy a fotografie, tým viac pribúda vzájomného porovnávania.

absolútny súhlas

naozaj veľká téma, dlho by sa dalo o tom hovoriť.

A si predstav kopec napríklad tých akože veselých videí s deťmi, čo povystrájali.... Na jednej strane sa uchovaju spomienky, na druhej strane, sú veci, ktoré si až tak veľmi ani nechcem pamätať. Hoci niekomu inému sa môže zdať, že je to veselé

Veľmi veľa pohľadov by mohlo byť.

 

Pravdou je, že veľa žien na materskej potrebuje istú formu uznania. Niektorým nestačí to, čo dostavaju doma, od dieťaťa, od okolia.

A ptom sú maminy, v ktorých sa naozaj nahromadí niečo, čo musí ísť von. Vlastne, bez neičoho takého by sme tu ani neboli.... Mám na mysli NM

Perfektne napísaný článok, klubúk dole. Toto je vizitka dnešnej doby. Občas si pozriem aj ja fotky tých akože ,, dokonalých matiek" so všetkým,, dokonalým", hlavne tie nase ,, celebrity - moderatorky" ako je u nich všetko stále dokonalé. Som rada, že sa tu otvorila táto téma a ze ešte existujú normálni ľudia, ktorí svoj život nemusia zdieľať s celým svetom, ale žijú pre seba a svojich najbližších šťastnejší a spokojnejší aj bez laikov.
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.