Keď spánok neprichádza

Určite sa vám niekedy stalo, že ste nemohli zaspať. Hlavou sa preháňa mnoho myšlienok o budúcnosti, minulosti, ako veci vyriešiť čo najlepšie… Človek sa v týchto úvahách často zamotá. To je stav, ktorý spánok nielenže neprivolá, ale ho, naopak, odháňa. A keď už spánok konečne príde, býva nekvalitný, prerušovaný mnohými prebudeniami a plný splašených snov.

Ak sa dlhodobo trápite zložitou situáciou, ktorá zdanlivo nemá riešenie, môže to byť dôvod vašej chronickej nespavosti a únavy. Jednou z príčin je práve nekontrolovaný tok myšlienok, ktorý nedovolí mysli relaxovať a plynule prejsť do spánku. V tej chvíli sa nachádzame v akomsi virtuálnom svete, teda mimo prítomnosti, pretože jediná skutočnosť je, že práve ležíme v posteli a nemôžeme zaspať.

Na navodenie spánku preto okrem iného fungujú techniky, ktoré stiahnu vašu myseľ späť do povestného tu a teraz. Azda najviac sa tejto téme venuje Eckhart Tolle vo svojej Sile prítomného okamihu. Opisuje ho ako meditačný stav. Stav, keď je myseľ prázdna, bez obsahu, bez myšlienok. Podľa tohto autora si ho môžeme navodiť tým, že „čakáme na myšlienku“ a prekvapivo zistíme, že žiadna neprichádza.

A to je presne ono. Túto techniku som kvôli lepšej vizualizácii trochu upravila. Predstavíme si, že nad hlavou máme štít, ktorý naše myšlienky odráža. Dostaneme sa do podobného stavu, keď čakáme, či niečo priletí, a vďaka tomu sa naša myseľ stane prázdnou.

Ďalšia vec, ktorá u mňa fungovala veľmi dobre najmä počas štúdia pred štátnicami, je Schultzov autogénny tréning. Je to metóda, ktorá zapája skôr telo. Jej súčasťou je však opäť sprítomnenie a koncentrácia mysle. Postupne sa sústredíme na navodenie tiaže tela, jeho tepla. Sústredíme sa na dych, pulz… teda na to, čo je teraz. Pravidelné telesné rytmy človeka navyše veľmi upokojujú. V neposlednom rade si navodzujeme telesný stav blížiaci sa hypnóze, teda extrémnej relaxácii.

Koučing zdarma

Nedávno, keď hlava odmietala vypnúť a ja som sa snažila vymyslieť všetko a za všetkých, spomenula som si na slová svojej mamy. Jej vzorom bola Scarlett O’Harová z knihy Juh proti Severu. Mamka mi rozprávala, že keď hrdinku večer niečo trápilo, jednoducho si povedala: „Budem o tom premýšľať až zajtra.“

Experimentálne som to skúsila a sama som bola prekvapená, ako dobre to fungovalo. Zrazu ma zaplavil príval dobrej nálady, pocit ľahkosti. Pocit, že nemusím všetko vyriešiť hneď teraz, že dnes som urobila dosť a to ďalšie spravím zas zajtra. Vlastne som pochválila sama seba a dovolila si oddýchnuť a nechať veci „nedorobené“. Odmenou mi bol hlboký spánok, z ktorého som sa prebudila svieža až ráno.

Takže ak nabudúce nebudete môcť zaspať, vyskúšajte jednu z nasledujúcich techník:

  • Čakajte na myšlienku, pretože žiadna nepríde (štít).
  • Sústreďte sa na to, čo je teraz (autogénny tréning).
  • Pochváľte sa za to, čo ste dnes urobili a vymysleli, s pocitom, že si spánok zaslúžite a ďalšie povinnosti vás čakajú až zajtra.

To všetko sú však metódy prvej pomoci. Ak sa za vašou nespavosťou skrývajú dlhodobé problémy, z ktorých nevidíte východisko, vyhľadajte odborníka. Uvidí vašu situáciu z inej perspektívy ako vy a pomôže vám nájsť riešenie.

Mozog je často natoľko aktívny, že nedokáže zaspať a potrebuje od nás pomoc. Čas bdelosti môžete využiť na vyťahanie svojich Emočných rovníc z hlavy. Mozog je iba počítač a pracuje s tým, čo sa mu tam počas života nahralo.

Stiahnite si ukážku z knihy Emočné rovnice tu... alebo sa zapojte priamo do online programu na hľadanie Emočných rovníc tu...

tím Aleša Kalinu

www.ales-kalina.cz

Jsem člověkem, který rád pomáhá lidem s jejich nepříjemnými myšlenkami. Již v 17 letech se ve mně probudila touha ptát se lidí kolem sebe, jak se mají a proč se necítí dobře. Rád se starám o životy druhých jako o svůj vlastní a jsem přesvědčený, že každý člověk má nárok na skvělý život a naplnění svých tužeb a vizí. 

Prožil jsem ne příliš lahodné dětství, z čehož mi vzniklo mnoho nepříjemných emočních programů, které mi pozdeji mnohokrát komplikovaly život. Když jsem na pokraji zoufalství nad svojí životní cestou objevil Emoční rovnice, jako programy ovládající naše chování a formující vše, co kolem sebe vidíme, bylo mi jasné, proč jsem právě já musel jít údolím stínů.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok