reklama

Prečo mladí nechcú odísť od rodičov?

Tomáš97 , 03. 09. 2023 - 16:44

reklama

Je veľa článkov a diskusií o tom, že mladí bývajú do vyššieho veku u rodičov. NIe je to môj prípad a úprimne netuším a neviem sa vžiť do situácie bývať s rodičmi v 25 rokoch a už vôbec nie s partnerkou a deťmi. Zdá sa mi tiež na hlavu padnuté, že si privedie syn alebo dcéra domov partnera a rodičom ho predstaví s tým, že bude s nimi bývať v lepšom prípade po svadbe v horšom už pred ... Priškrtené mi príde aj to, ak rodičia s takýmto vôbec súhlasia. V lepšom prípade na určitý čas v horšom na stálo. Tiež mi nejako hlava neberie, že si dvaja dospelí ľudia bez vlastnej strechy nad hlavou urobia v detskej izbe dieťa, jedno dve a potom nariekajú, že v mladom veku urobili deti a nemajú peniaze na osamostatnenie

... A takto si potom žijú všetci na "hromádke". Bývali sme tiež s rodičmi v dvojgeneračnom dome so starými rodičmi a z odstupom času ako bývam sám tam tiež neviem pochopiť myslenie mojich rodičov. Ospravedlňovať to môže niekto obdobím poslednej dekády minulého tisícročia kedy boli skutočne búrlivé obdobia neistoty. Z odstupom času to nechápem, ospravedlniť mi to nejde. Nakoľko to spoločné bývanie prispievalo k tomu, že rodiča sa nakoniec rozviedli... 

Ale v roku 2022 aby sa takéto veci dejú? Veď dvaja dospelí ľudia si dnes bez problémov vedia nájsť prácu kdekoľvek na Slovensku a dá sa bez problémov uskromniť a kúpiť si vlastné bývanie napríklad byt. Nakoľko predstava bývania v rodinnom dome mi tiež príde ako priškrtenie vnímania reality. Nakoľko o tomto veľa mladých sníva, že raz postavia dom.

Veď Slovensko nie je tak veľká krajina, kde by v prípade problému bol problém zájsť na druhý koniec krajiny pomôcť rodičom v prípade problému. Bývanie na hromádce podľa mňa skončí takmer vždy konfliktom v rodine. Buď so svokrovcami alebo s manželom / manželkou. Nepoznám moc rodín, kde by dvojgeneračné bývanie bolo ukážkové a prospelo by pozitívnym vzťahom v rodine. 
Aký je možno váš názor na to, že mladí by mali ísť bývať sami? 


reklama


reklama

balalajka, Po, 04. 09. 2023 - 08:14

Ejjjjj - zaujímavé názory máš.

Dobre. Osobná skúsenosť.

Bývali sme v dvojgeneračnom dome, ktorí postavili moji rodičia s mojimi starými rodičmi. Legenda hovorí, že to bolo s úmyslom pomoci v starobe a s deťmi (aj mnou). Moja babka bola svätica - ja to furt vravím. Do rodičov sa starala minimálne, môjho otca vždy rešpektovala ako hlavu rodiny. Dedko, čo si pamätám, bol po porážke ochrnutý na polku tela. Po mozgovej príhode s ním bolo treba fyzicky pomáhať, kým sa dostal do stavu, kedy zvládal sám hygienu a babka by to ako drobná žena nezvládla - teda dostávam sa do bodu tvojho "veď slovensko nie je tak veľká krajina atď". Garantujem ti, že keď ti volá mama s plačom, že otec zle dýcha alebo otec ti volá, že mama má tlak 180/140 už vyše hodiny a ona nevie, kde má kartu, tak aj 800m čo od seba bývame je ku*va neskutočne ďaleko. Ja viem, sme smrteľní. A či spíš v izbe vedľa alebo v Košiciach kým oni sú v Bratislave, to málo zaváži, keď sa to deje. Ale keď ti potom svokor leží 2 roky a treba ho denne polohovať, prebaľovať atď., tak je to o inom. 

Na druhej strane, keď sme boli malé, babka zabezpečila celý manažment o nesamostatných krpcov do 5 rokov, od vstávania, obliekania pančúch, vyzdvihovania zo škôlky, stravu, učenia domácim prácam, robenia bútľavej vŕby a poskytovanie životných skúseností na počkanie Veľký úsmev. Dedko nás učil trpezlivosti, svojimi epileptickými záchvatmi získanými chorobou nám zvyšoval psychickú odolnosť a samovzdelávanie dieťaťa v poskytovaní PP a lásky k prírode.

No - byt versus dom. S odstupom času ti poviem jedno. Byt nie je záväzok. Byt nie je nikdy tvoj. Dom je dokonca viac ako manželstvo si dovolím tvrdiť. Lebo majetky sú večné, kým láska nie Váľam sa od smiechu po podlahe.

PS: a áno. A ja S odstupom času tvrdím, že mladí majú žiť sami.

PS2: spoločné spolunažívanie NEMÁ dopad na to, či sa niektorí odcudzia alebo nie. Odcudzili by sa (rozviedli, rozišli) aj keby žili v byte sami. Spolužitie rodín je len urýchlovač času rozpadu vzťahu.

 

 

dasa_, Po, 04. 09. 2023 - 08:19

tak, tak.

Sestra ostala žiť v rodičovskom dome a ja som jej nesmierne vďačná, že sa stará. A že je teraz už iba pri mame blízko, keď treba. Aj keď je to o kompromisoch všetkých strán. Samozrejme, má to aj svoje výhody. Aj nevýhody. Ako nakoniec všetko v živote

Kamila, Po, 04. 09. 2023 - 12:18

Osobne, som veľmi za samostatné bývanie mladých. Pozerám sa na to zo svojho pohľadu. Moje radary vnímajú veľmi intenzívne duševné rozpoloženia všetkých naokolo. A potom, akurát rozmýšľam, čo som zas povedala, zle spravila, alebo ako komu môžem pomôcť ... Stačia mi vlastné emócie.

Rozumiem, tomu, ak sa treba postarať o rodičov vo vyššom, veku, zdravotných problémov, to dáva zmysel. Ale pokial toto nie je dovod, podla mna mladí fakt potrebujú samostatné bývanie, aby mali dostatok súkromia, aj sa pohádať aj udobriť, aj riešiť každodennú realitu. 

Moje decká vedia, že som tu vždy pre nich, ak treba. Ale posielala som ich z domu, skoro ..., však aj chceli. Aj pre nich je to zrejme lepšie, môžu si život vyskladať podľa seba ..., aj keď občas so zakopnutiami ..., ale o tom je život.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama