Menštruačný kalíšok

menštruačný kalíšokČo???To určite nie...

Taká je pravdepodobne väčšina reakcií pri myšlienke či menštruačný kalíšok áno alebo nie. Popravde, i ja som sa veľmi dlho pohrávala s myšlienkou vyskúšať ho, veď skúsim, neočarí ma, vyhodím...desať eur oželiem. Ale táto moja myšlienka išla do zabudnutia a až po veľmi, veľmi dlhom čase, som sa ku nej, vďaka rozhovore s kamarátkou na túto tému, vrátila...

Kúpila, skúsila...

Ako som mohla bez neho do teraz fungovať?

Samozrejme, prvotné obavy z toho, ako s pohárikom fungovať, ako ho vkladať, čistiť, kam vyliať, tie som určite mala...teraz mi je z nich smiešno.

Na začiatok určite treba vybrať správnu veľkosť. Podľa toho, ako máte krčok maternice posadený, či vyššie, či nižšie, podľa toho vám môže s výberom pomôcť aj váš gynekológ. Menštruačný kalíšok totiž musí prísť presne na to miesto, kde hrdlo maternice končí.

Ak svoje telo nepoznáte, určite môžete trénovať zavádzanie kalíšku aj bez menštruácie. Stačí navlhčiť okraje kalíčku vodou aby zavádzanie šlo ľahšie a skúšať...Určite však pred prvým použitím treba kalíšok vyvariť, pred zavádzaním dobre umyť ruky mydlom. Musí si nájsť svoj spôsob ako kalíšok „poskladať / stlačiť“ aby sa vám dobre držal sploštený a dostali ste sa do vnútra. Polohu, pri korej si budete kalíšok zavádzať si musíte tiež vybrať podľa reakcií váško tela. Niekto si musí čupnúť, niekto len jemne pokrčiť nohy, pri všetkých spôsoboch je však dôležité dýchať a uvolniť sa. Ak ste v strese a v napätí, v napätí budete aj vo vnútri a kalíšok sa nedostane tak hlboko, ako potrebuje. Takže stlačiť, vsunúť a ...a prstom prejsť po obvode kalíška, či sa určite vystrel do guľata a ešte môžete urobiť aj skúšku správnosti – jemne potiahnuť kalíšok za cipík čo trčí. Ak nejde, znamená to, že kalíšok je vzduchotesne prisatý na steny pošvy a určite bude dobre držať.

Správne vložený kalíšok nemôže prekážať, dokonca by ste ho nemali ani cítiť.

Pri vyberaní si treba tiež dať pozor na čisté ruky, nechcem si predsa zaniesť nepeknotu do seba...Zase, prikrčiť, uvoľniť, chytiť za cípok a potlačiť ako na veľkú. Prstami ťahať, svalmi tlačiť .Opatrne. Ak nejde, treba, kalíšok trošku zmáčknuť, on sa od stien pošvy trošku odlepí. Kalíšok vyliať, umyť, vysušiť a šup s ním nazad... No a takto dokolečka... päť alebo šesť dní...sedem, desať rokov... To len v tom prípade ak nepodľahnete vychytávkam a nebudete si chcieť kúpiť krikľavý, s kvietkami...Týmto trendom som veruže nepodľahla, pri priehľadnom kalíšku človek lepšie vidí či je určite čistý, taktiež dobre vidieť čo zo ženy ide...

Už existujú aj vlhčené obrúsky na utieranie kalíška v prípade, ak nemáte vodu na umytie – veľmi dobré napríklad na verejných toaletách. Alebo sa môžete pripraviť a mať malú fľaštičku s vodou a servítku pri sebe.

Čo hovorí za kalíšok?

  • Cena. Kúpite ho za desať eur, samozrejme aj za tridsať si viete kúpiť...Na druhej strane, za desať eur kúpite 64 tampónov čo nám vyjde tak na osem dní? Kalíšok za 10 eur je na desať rokov...
  • Pach. Nie, ten nie je z krvi. Menštruačná krv nepáchne. Zápach cítiť pri styku krvi s vložkami. Ona sama o sebe nepáchne.
  • Na dlhé hodiny. Aj pre tie, ktoré majú extrémne silné krvácanie sú najmenej  štyri hodiny zaručené. Teraz skutočne píšem o ženách, ktorým najsilnejší tampón vydrží hodinu až dve. Bežné krvácanie s kalíškom je na jednu výmenu denne.
  • Miesto? Netreba. Máme ho v sebe. Nepotrebujeme krabičku tampónov alebo balíček vložiek. Všetko čo potrebujeme máme v sebe.
  • Je to EKO? Koľko to ekológovia vypočítali? Myslím že jedenásťtisíc vložiek a tampónov za jeden život, jednej ženy... Eko srdiečko sa musí rozbúšiť pri pohľade na kalíšok, ktorý vydrží kým sa dá vyvárať – roky...
  • Voda a plávanie...s tampónom som taký pocit nemala. Tampón nasaje aj vodu a už to vo vás robí šarapatu. Správne prisatý kalíšok je určite to, čo k vode chcete cez svoje dni.
  • Kalíšok neabsorbuje tak ako tampón a vložka. Kalíšok zachytáva krv takže počas menštruácie sa pod vplyvom napríklad preplneného tampónu nemení vaša flóra v pošve.

A teraz čo hovorí proti:

  • Neviem...
  • Ale...pri zlom umytí rúk, pre nevyvarení kalíška si môžete do seba zaniesť nedobrotu.

Kalíšok určite vyskúšajte. Pri prípadných obavách, môžete ešte prvé dni nosiť s kalíškom aj intimku, aby ste si boli isté že sa nič nestane. Ako vkladať, vyberať sa určite naučíte samé. A taktiež vám to dopomôže spoznať svoje telo pokiaľ sa tak ešte nestalo.

Rozmýšľate nad ním? Alebo ste už skúsili? Používate? Nemenili by ste? Alebo naopak, neoslovil vás?

Komentáre

Áno Ďakujem, že si sa podelila o svoje skúsenosti, určite to mnohým pomôže. Ja som na také odvahy nenabrala, už neskúsim, ale viem, že staršia dcéra používa.

Verím, že je to fakt výborné z ekologického hľadiska a keď žena získa potrebné zručnosti, tak ak z ostaných uhlov pohľadu.

Ja som dlhé roky nedala na tampóny dopustiť ale prestali mi vyhovovať... Začali mi robiť nedobrotu... Akoby som vybrala štupeľ a to čo malo ísť von, vo mne "hnilo"... No celé zle... Ale myslím že s nimi posledné roky čosi porobili. Určite nejak menili výrobu i zloženie...

Toto je pre mňa fakt skvela vec Áno

Mám, skúšala som, ale som taká rozpačitá. Asi nemám správnu veľkosť, lebo to nefunguje na 100%. Takže mám kalíšok za 15 eur a rozmýšľam, či skúsim iný, ale ak mi ani ten nebude vyhovovať, tak to už máme 30 vyhodených eur :D Ale ja tomu fandím. Rozhodne nikoho neodrádzam. Podľa mňa je to super. Ani neviem akú veľkosť som si kúpila, to som už úspešne zabudla, takže ani neviem čo vlastne teraz vyskúšať. Možno sa ešte odhodlám:) 

Ja som veruže nad veľkosťou moc neuvažovala, vzala som stredný a asi som mala šťastie že "sadol".

Ale teda musela som sa s tým...ako to slušne napísať...pohrať Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheBo som to tisla čo najhlbšie a tam bol u mňa problém. Zatisla som to moooc dozadu a keď to minulo miesto kde to malo byť, vtedy netesnilo. 

Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheMožno som sa nedostatočné pohrala Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

Váľam sa od smiechu po podlaheasi som mala skôr zvoliť slovo "poštelovať" Váľam sa od smiechu po podlahe

Presne !! Ako keby som to písala ja. Trvalo mi asi dva roky nechať sa presvedčiť. A už si neviem predstaviť ako som mohla byť bez. Mám obyčajný z DM, padáda. Prvý raz to bolo na dlho... :) A potom som rýchle nabrala prax. Panika nastala, keď sa mi odtrhol taký ten výstupok na vyťahovanie. Haha. No ale už mi je z toho len smiešne. Skvelá vec ! Keď som počula, ako niektoré krajiny riešia "menštruačkú chudobu tak, že  idú vložky a tampóny nechávať na školách, vo väzniciach....a už som bola spokojná používateľka kalíška, nechápala som, prečo nie kalíšky. 

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok