Pomoc

Otázka používateľa: 

Jenny Walker

Dobry den  ! Posledná moja nádej je , aby som si dala poradit cez intenet ,anonymne , aby som dostala odpoved na velmi citlivú otázku . Je mozné vymáhat od policie ziadost , aby dotycny ( 40 rokov )  dostal predbezné alebo konecné zatknutie za nezaplatené nedostatky, ktoré má voci svojej zdravotnej poistovni . Tu mylím ,ze uz viac ako 10 rokov neplati nic .Vyzvy , upomienky na exzekúciu dostáva pravidelne , ale kedze nemá nejaky majatok na svojom konte  ,nevedia si vymáhat od neho . NAVYSE NEPRACUJE , nie je evidovany na úrad práce, nemá partnerku , nemá deti  a proste zije jedného dna na den . Je bez cielov . Zije spolu so svojiu  mamou , ktorá uz vsetky mozné  moznosti vyskúsala.Dala podporu formou financie , aby nasiel prácu ,materinské rady , aby aspon sa evidoval a postavil sa na nohu  ale vsetko BEZNÁDEJNE .  Posledná moznost by bolo to zadrzanie , v rámci ktorého by pracoval vo vazeni a vsetky svoje dlhy , ktoré má voci poistovni , by splácal dole . Mal by CAS si rozmyliet svoj zivot , ako dalej , kde by nanho nevlpyvali ziadne vonkajsie vplyvy  ako alkohol a zlá spolocnost.....V skratka tolko  o tej citlivel otázke , ktorá ak je mozná a dá sa ho realizovat , vyriesilo by moj velky problém , ktoré uz dlhé roky nosim v sebe a zožiera ma  . Dakujeme velmi pekne , ak mi poradíte , co s takymto prípadom ako je moj brat  . S pozdravom Jenny ( jennywalker@azet.sk)

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

žiadosť polícií o zatknutie osoby odoslať síce nemôžete, ale môžete podať trestné oznámenie na policajnej stanici, ktoré preverí poverený príslušník policajného zboru a vyhodnotí, či skutočnosti uvedené v trestnom oznámení môžu byť podkladom na začatie trestného stíhania. V uvedenom prípade môže ísť o trestný čin Nezaplatenie dane a poistného podľa § 278 Trestného zákona, ktorého sa dopustí ten, kto vo väčšom rozsahu nezaplatí splatnú daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie. Vo väčšom rozsahu znamená nezaplatiť sumu spolu aspoň vo výške 2.660 €. V prípade, že by orgán činný v trestnom konaní zistil spáchanie trestného činu, vyšetrí ho a prokurátor podá obžalobu na súd. Následne by súd rozhodoval o jeho vine alebo nevine. Ak by súd rozhodol, že sa obžalovaný uznáva vinný pre skutok, ktorý sa mu kladie za vinu, podľa stupňa závažnosti spáchaného trestného činu, rozhodne o výške trestu. V prípade uloženia trestu odňatia slobody je možné sa zapojiť aj do práce určenej pre odsúdených. Z odmeny za vykonanú prácu by sa prednostne splácala suma na uhradenie dlhu v zdravotnej a Sociálnej poisťovni.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne a Žiline

 

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok