reklama

DME - spôsob učenia cudzieho jazyka

lua , 10. 07. 2014 - 07:35

reklama

Včera som bola na ukážkovej hodine angličtiny formou DME metódy. Už pred tým som našla na nete že existuje Callanova metóda. Toto je niečo podobné. Chcela by som sa plynule naučiť rozprávať po anglicky. Nemáte niekto s touto metodou skúsenosti? Na Callanovu metodu som našla aj pozitívne aj negatívne ohlasy. Výučba tiež prebieha formou uzatvorených ale neskôr aj otvorených otázok. Len pri tých uzatvorených mám obavy, či mi to niečo dá. Keďže bežné základné a jednoduché otázky viem vytvoriť bez rozmýšlania a aj odpovedať. Problém mi robí bežná komunikácie - nie tie naučené otázky a odpovede a frázy. Habkám ked mám niečo vysvetliť, povedať svoj názor. A pri tejto metode vraj nie je priestor na takéto konverzácie.


reklama


reklama

Sicalm, Št, 10. 07. 2014 - 09:00

Študujem aj učím angličtinu a so skúsenosti viem, že poriadne sa jazyk nedá naučiť žiadnymi "skratkami". Áno, základy sa dajú naučiť aj naspamäť a dá sa s tým prežiť, napríklad na dovolenke, alebo tak, ale práve to samostatné vyjadrovanie si treba jednoducho oddrieť. Veľmi pomáha počúvanie a pozeranie anglických rádií a filmov a čítanie kníh, musíš mať veľkú slovnú zásobu, aby si sa vedela vyjadriť, gramatika príde aj časom, ked sa jej budeš pravidelne, po trochách venovať.

lua, Št, 10. 07. 2014 - 09:16

Sicalm ja gramatiku ovládam, slovnú zásobu mám tiež myslím dostatočnú. V písomnom styku nie je pre mňa problém hocičo preložiť, napísať. Potrebujem ale komunikovať. V poslednej dobe som nemala veľmi možnosť. Ale v poslednej dobe sa stretávam s ľudmi, ktorí rozprávajú po AJ. Na ulici, v obchodoch. Nie je to pravidelne ale sem-tam sa to stáva. Ja im ako tak rozumiem - pokiaľ to nie je rodený Američan tak oni tiež rozprávajú pomalšie, takže sa im dá rozumieť. Minule ma oslovil jeden Rakúšan a tiež hovoril veľmi dobre po AJ, takže jemu som rozumela všetko na čo sa pýtal. Horšie je, keď im chcem niečo povedať. Kým si to zoslohujem a preložím prejde veľa času. Ja sa potrebujem nakopnúť v hovorení, preto hľadám nejaký kurz, spôsob, kde budem donútená hovoriť, bez prípravy, rýchlo odpovedať. A nie rozmýšlať, či som to povedala dobre, a v hlave si to prekladať. Počúvam rádio, TV, filmy tam dosť vecí rozumiem a viem zopakovať, príp. porozprávať obsah ALE veľmi, veľmi pomaly a habkám pritom. Mne ide hlavne o tú konverzáciu.

zeg, Št, 10. 07. 2014 - 09:11

Ja som viac rokov chodila na kurzy, dalo mi to určitý základ gramatiky, určitú slovnú zásobu, ale zvyčajne sme málo rozprávali. Už nemám čas chodiť na kurzy, tak sa snažím byť v kontakte s angličtinou aspoň formou počúvania MP3 nahrávok v štruktúre AJ-SJ-AJ - mne tento spôsob veľmi pomohol - aj so slovnou zásobou, aj s výslovnosťou a hlavne mala som problémy s posluchom a to mi dosť pomohlo. Počúvaním zabíjam čas pri cestovaní do práce - hlavne ráno som ešte čerstvá.

Doteraz som počúvala všeobecnú angličtinu, teraz som si kúpila obchodnú AJ.
Potom už len treba hovoriť, takže odporúčam nájsť si dobrý konverzačný kurz, mne pomohol aj jazykový kurz na Malte. Aj napriek krátkemu pobytu som mala možnosť veľa hovoriť v škole ale aj mimo školy s inými študentmi zo zahraničia.
Mojej dcére veľmi pomáha aj sledovanie filmov, chystám sa aj na to.

lua, Št, 10. 07. 2014 - 09:20

Tiež počúvam MP3 cestou do roboty, každé ráno. Super vec. Žial na kurzy mimo SK momentálne nemôžem ísť. Preto musím nájsť niečo v mieste bydliska.

lua, Št, 10. 07. 2014 - 09:45

skúšala som aj cez skype, ale to by som musela byť doma sama, čo je skoro nemožné, vždy niečo bolo, vždy ma niekto ,,otravoval,, Darmo som niekomu hovorila, že mám zaplatené hodiny AJ. jednoducho som bola doma a nikto nechápal, že len tak nezáväzne nekonverzujem ale že mám kurz ako v jazykovke. Raz prišiel jeden, raz druhý, raz suseda. Išlo ma z toho poraziť. Asi vymyslím každému nejaký záujmový krúžok aby som mala hodku pre seba na AJ cez skype

novanka, Št, 10. 07. 2014 - 14:00

Asi ti neporadím, lebo radiť ti, že treba ísť do anglicky hovoriacej krajiny je pri rodine čistá utópia. Moja skúsenosť je ale taká, že na to, aby sa človek naučil plynuje rozprávať je to asi to jediné. Ja som šla v 19tich po 4 rokoch angličtiny na gymnáziu do UK ako aupairka, moja angličtina bola čisto učebnicová, ale za 3 roky vonku som sa naučila plynuje rozprávať. Aj ja občas kokcem, hľadám slovíčka, už angličtinu nepoužívam, tak trochu zabúvam, ale čo je nadôležitejšie, naučila som sa tam rozmýšľať v angličtine. Čiže neprekladám v hlave, čo chcem povedať, nejdem od slova do slova, použijem iné vetné konštrukcie, ale viem rýchlo zareagovať, odpovedať. A gramatiku som sa doučila až doma, keď som začala učiť deti v kurzoch Chichocem sa . Tu doma len nájsť niekoho, s kým by si mohla konverzovať a tiež pozerať filmy v angličtine, seriály sú super.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama