Považská Bystrica

Raňajky v tráve

Kamila ma svojími jarnými kilometrami celkom nakopla. Priznám sa, hoci máme kopcov okolo nás habadej, ja len tak po rovine.

No ale z času na čas sa vyhecujem. A dám aj miernejší kopec. Keď sme naposledy na Veľký piatok zavítali na našu vynovenú Kalváriu, zistili sme, že je na samom vrchu je aj kopec miesta na sedenie. Vtedy bol nával a tak sme si sadli len na kamenný múrik.

Najdlhšie slúžiaci vojak v histórii

Neviem, ako vy, ale mňa dosť prekvapí, keď sa dozviem o osobnosti z blízkeho okolia, ktorá je zaujímavá nielen pre blízke okolie, ale zanechala stopu v celosvetových dejinách. Buď som v škole nedávala pozor, alebo sme vtedy o tom nevedeli.

Keď sme pred časom boli na výlete v Budapešti, sprievodkyňa nás cestou upozornila na to, že neďaleko nás sa nachádza rodisko najdlhšie slúžiaceho cisárskeho vojaka v histórii. Volal sa Ladislav Gabriš-Škultéty a v službách armády bol dlhých 81 rokov. Prežil 4 cisárov, zúčastnil sa viac ako 20 veľkých bojov. Ako 70 ročného si ho všimol cisár František a chcel ho povýšiť do dôstojníckej  hodnosti. On to odmietol, že on radšej bude ďalej zástavníkom. A že peniaze, ktoré mu chcú dať, nech pošlú do jeho rodnej obce, do Mojtína. Aby za ne postavili školu a kostol. Aby deti nezostali negramotné. Tak ako on, keď išiel ako 12 ročný do sveta.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok