Vazeny pan Banos,
pred nedavnom tragicky zomrel brat. Z prveho manzelstva mal syna, dnes dospeleho. Z druheho manzelstva mal dceru. Obe deti su dospele s rodinami.
Prvemu synovi sa bohuzial pomerne malo venoval. Pred rokmi daroval svojej dcere chalupu. S manzelkou hovorievali rodine, ze byt nechaju vnukovi, dcerinmu synovu (aj on dnes dospely) a synovi z prveho manzelstva garaze.Ostatnej rodine sa to nezdalo zvlast spravodlive, o to viac, ze jeho syn to nema ruzove a dodnes nema svoj byt. Neviem, co o tom hovori zakon. Brat vsak teraz necakane zomrel, bez zavetu. Manzelka a dcera sa boja, ze jeho syn "si bude narokovat" na svoju cast dedicstva. Zaujimalo by ma, co o situacii hovori zakon. Kolko z majetku komu patri. Ked raz zomrie aj manzelka, predpokladam, ze jej zostaly majetok uz ide len ich spolocnej dcere?
Budem rada, ked sa dozviem, ako to presne je, lebo za velkeho smutku eventualita, ze rodinne vztahy sa este zhorsia, mi skutocne nerobi dobre.
Velmi pekne dakujem,
1Marienka1
Dobrý deň,
keďže Váš zosnulý brat nemal spísaný závet, dedí sa po ňom zo zákona. Ako prvé prichádzajú na rad jeho deti, čiže syn z prvého manželstva a dcéra z druhého manželstva a manželka zosnulého brata, ktorí dedia rovnakým dielom. Keďže manželstvo Vášho brata a jej manželky trvalo až do smrti Vášho brata, najskôr sa vysporiadava ich bezpodielové spoluvlastníctvo a až zvyšná polovica sa dedí medzi manželku a deti zosnulého brata. Slovenský právny poriadok nerobí rozdiel medzi deťmi manželskými, nemanželskými či osvojenými, a preto dedia všetky tieto deti. Potomkovia poručiteľa požívajú navyše i osobitnú ochranu zákona, lebo sú tzv. neopomenuteľnými dedičmi, ktorí musia z dedičstva dostať vždy minimálne svoj zákonný podiel. Čo sa týka dedičstva po manželke, tu už bude dediť len jej dieťa.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte