reklama

porušenie pracovnej zmluvy-zákoníka práce?

Pridal/a Finka dňa 17. 07. 2014 - 15:00

reklama

Otázka používateľa
Finka

Prajem pekný deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom pracovného práva. V roku 2010 som otehotnela a hneď ako som to mala potvrdené lekárom som to oznámila svojmu zamestnávateľovi, aby ma mohol dostatočne včas preradiť na inú pracovnú pozíciu. V tom čase som zastávala miesto hypotekárneho špecialistu v obchodnom centre na Zlatých pieskoch v Bratislave, v banke. Táto práca bola časovo aj psychicky veľmi náročná, pracovala som na zmeny krátky dlhý týždeň 12 a viac hodín bežne. Môj zamestnávateľ ma vtedy nepreradil na inú pozíciu čím porušil zákonník práce. V tejto chvíli neviem kde nastala chyba, viem, že ja som to oznámila hneď a nikto s tým nič neurobil. Chcem sa spýtať či môžem aj teraz podať na súd návrh proti zamestnávateľovi, ktorý si nesplnil povinnosť a porušil zákonník práce. Moja ďalšia otázka bude smerovať na pokračovanie tejto udalosti. V roku 2011 som nastúpila na materskú dovolenku, neskôr na rodičovskú dovolenku. Teraz by som sa mala vrátiť naspäť do práce, lenže má to niekoľko háčikov. Môj zamestnávateľ mi ponúka miesto v obchodnom centre teda obdobné z akého som pred tromi rokmi odchádzala na materskú, nakoľko ma vtedy nepreradili. Informovala som ich s predstihom dvoch mesiacov, že sa chcem vrátiť, ale nie na pôvodné miesto nakoľko mám maloleté dieťa, ktoré za prvé nemá momentálne potvrdené, že ho zoberú do škôlky. Keby som ho aj dala do súkromnej škôlky môj zamestnávateľ mi nemôže, nechce a nezaručí, že aj keby ma daj na pobočku kde sa dá skončiť o 17:00 to sa len zavrie pobočka reálne sa odchádza o hodinu neskôr, aby som stihla dieťa vyzdvihnúť skôr ako o 18:00 čo reálne škôlky aj súkromné sú otvorené. Tvrdí mi zamestnávateľ, že inú prácu ako v obchodnom centre pre mňa nemá, ale na odstupné vraj nemám nárok podľa kolektívnej zmluvy by to vraj predstavenstvo neschválilo nakoľko mi pracovné miesto ponúkajú, neberú ohľad ani na to že dieťa je maloleté a ja nemôžem ako slobodná matka pracovať do 21:00 hod v obchodnom centre, ale zaujímavé že mamičkám na materskej ponúkajú možnosť privirobiť si na pobočkách formou dohody na dve, štyri hodiny. Mne však nevedia žiadnym spôsobom vyjsť v ústrety nedá sa ani polovičný úvezok, ani práca na určitú zmenu 8 hodín. Prosím pekne poradte mi ako mám ďalej postupovať voči zamestnávateľovi, vyžiadala som si písomné potvrdenie o pracovnom zaradení, ktoré mi ponúkajú. Vopred ďakujem. S pozdravom.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

k prvej časti Vašej otázky ohľadom podania žaloby na súd voči zamestnávateľovi z dôvodu Vášho nepreradenia na inú prácu počas tehotenstva, nevidím dôvod na podanie takejto žaloby, nakoľko potreba preloženia na iné pracovné miesto v súvislosti s Vašim tehotenstvom pominula a predpokladám, že Vám v súvislosti s tým nebola spôsobená ani žiadna škoda, ktorú by ste si mohli na súde uplatniť. Do úvahy by skôr v tomto prípade prichádzalo podanie podnetu na príslušný Inšpektorát práce za to, že si zamestnávateľ nesplnil svoje povinnosti vyplývajúce mu z pracovnoprávneho predpisu. Avšak podnet by sa aj v tomto prípade minul účinkom, nakoľko podľa zákona o inšpekcii práce môže Inšpektorát práce uložiť pokutu za porušenie pracovnoprávnych predpisov do dvoch rokov od kedy bolo zistené porušenie povinnosti zamestnávateľa, ktorá mu vyplýva z pracovnoprávnych predpisov, najneskôr však do troch rokov od porušenia povinnosti. To znamená, že vo Vašom prípade došlo k uplynutiu objektívnej prekluzívnej lehoty a Inšpektorát práce by porušenie predpisov zamestnávateľom nemohol sankcionovať. Okrem toho si neviem ani prestaviť, aké nedostatky by v protokole nariadil odstrániť, keďže už nie ste tehotná.
K Vašej druhej otázke ohľadom úpravy Vášho pracovného času, tak pokiaľ požiada tehotná žena alebo žena trvale starajúca sa o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo inú vhodnú úpravu pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. V tomto prípade ak Vám zamestnávateľ neupraví pracovný čas a nebránia tomu vážne prevádzkové dôvody je možné obrátiť sa na súd s návrhom na úpravu pracovného času, prípadne na príslušný Inšpektorát práce s podaním podnetu, že zamestnávateľ nevyhovel Vašej žiadosti napriek tomu, že to bolo jeho povinnosťou podľa Zákonníka práce.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama