reklama

Rozvod

Pridal/a elusionka dňa 24. 10. 2014 - 13:30

reklama

Otázka používateľa
elusionka

Dobrý deň, v decembri 2014 bude moje manželstvo rozvedené a keďže s manželom nijako nekomunikujem, skôr sú to len hádky a podobne,,neviem si predstaviť ako sa podelíme o majetok.
Bývam v rodinnom dome po mojej mamine,,dom mi dala darovacou zmluvou, je v liste vlastníctva napísaný len na mňa, s manželom sme si nadstavil podkrovie, ktoré je napísané na liste vlastníctva na oboch, Brali sme si úver z Fondu bývania, ktorý sa bude ešte splácať 10 rokov. Chcem sa spýtať, či budem musieť manžela vyplatiť z celého domu,ako mi tvrdý on,alebo len z časti, ktorá je písaná na oboch a či sa budú deliť aj účty v banke,lebo máme každý svoj už veľmi dlho, nejakých 18 rokov. Ak by sme sa súdili o majetok, budem musieť manžela vyplatiť v hotovosti??Lebo ja hotovosť žiadnu nemám, u mňa by pripadalo v úvahu len splátky,ale to on odmieta.
ďakujem za radu

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

najvhodnejším, najrýchlejším a najlacnejším riešením vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva je dohoda manželov. Ja Vám ako prvú možnosť odporúčam dohodnúť sa v písomnej forme s bývalým manželom po rozvode manželstva. Uzavrieť dohodu je možné v trojročnej lehote od zániku manželstva rozvodom. Uplynutím spomínanej lehoty dochádza k vyporiadaniu BSM priamo zo zákona. Ak sa nedokážete dohodnúť o usporiadaní svojich majetkových pomerov po zániku manželstva rozvodom, do úvahy prichádza vyporiadanie súdnou cestou, na základe podaného návrhu. Návrh na vyporiadanie môže podať hociktorý z Vás. Pri vyporiadaní BSM súdom súd zisťuje rozsah celého spoločného majetku manželov a jeho hodnotu. Ak sa manželia o hodnote jednotlivých vecí nedohodnú, súd zisťuje hodnotu majetku najčastejšie znaleckým posudkom (hlavne ak pôjde o nehnuteľnosti). Pri vyporiadaní BSM súdnou cestu súd vychádza z § 150 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého podiely oboch manželov sú rovnaké. Ďalej, každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho osobného majetku vynaložil na spoločný majetok, a súčasne je povinný nahradiť to, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Súd prihliadne aj na potreby maloletých detí a tiež na to, kto sa ako staral o rodinu, o spoločné veci, spoločnú domácnosť. Pri tejto forme vyporiadaní nehnuteľnosť súd spravidla prikáže tomu z manželov, kto sa stará o maloleté deti pochádzajúce z manželstva, ale na druhej strane druhý manžel je povinný doplatiť druhému jeho podiel v peniazoch alebo nechať mu iné, hnuteľné veci z manželstva. Pri vyporiadaní dlhov nadobudnutých počas manželstva, ktoré sú spojené s BSM, sa primerane použijú ustanovenia § 149 a § 150 Občianskeho zákonníka. Váš manžel po rozvode môže žiadať náhradu toho, čo vynaložil na prestavbu domu, ako aj polovicu z ceny podkrovia, keďže ste spomínali, že ho máte v spoluvlastníctve. Čo sa týka účtov, peniaze, ktoré ste nadobudli na spomínané účty pred vznikom manželstva nepatria do BSM, avšak úroky, ktoré počas manželstva pribudli k týmto účtom už patria, a podliehajú deleniu pri vyporiadaní.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám

Komentáre

elusionka, Ut, 28. 10. 2014 - 08:54

ďakujem pekne za odpoveď, ako vidím,bude ma po rozvode čakať dosť ťažká cesta...deti mám mám plnoleté, tak v starostlivosti o neproblém nebude, skôr to bude deľba majetku..neviem ako preukážem ja alebo manžle, že on niečo kúpil,alebo viac prispel na domácnosť, ja považujem peniaze počas manželstva za spoločné a z toho sa aj všetko hradilo..chcem sa pekne ešte opýtať, či aj účet v banke, na ktorý manželovi chodí výplata bude spoločným delením alebo nie..najradšej by som sa tomu vyhla a ozaj sa len dohodla..ale ďakujem za odpoveď a pekný deň prajem


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama