reklama

Rozvod s cudzincom

Pridal/a rebeca120 dňa 05. 02. 2013 - 15:29

reklama

Otázka používateľa
rebeca120

Dobrý deň, mám jeden problém, ktorý potrebujem vyriešiť. Som vydatá 13 rokov za cudzinca talianskej národnosti. Svadbu sme mali len civilnú v Taliansku. Od svadby ja žijem stále na Slovensku, a môj manžel stále žije v Taliansku. Na týchto územiach máme aj trvalé bydlisko. Máme jedného syna, 12 rokov, ktorý žije so mnou v spoločnej domácnosti na Slovensku od narodenia. Syn má slovenské aj talianske občianstvo. S otcom sa stretáva asi tak 3x do roka. Chcela by som vedieť, akým spôsobom je lepšie rozviesť sa. Či v Taliansku alebo na Slovensku. Neviem, aké sú zákony v Taliansku, viem že sa tam na rozvod čaká dlhšie ako u nás. Či sa môžem rozviesť tu na Slovensku, a potom svoje majetkové veci riešiť tam. Či sa to musí robiť naraz. Momentálne som nezamestnaná už rok, a ak by bol v Taliansku rozvod nevýhodnejší, radšej by som ho absolvovala tu. A ako to funguje v opatrovníctve. Ako často by sa po rozvode musel syn stretávať s otcom.
Ďakujem veľmi pekne Juríková

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

v zmysle z.č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, pokiaľ ide o zrušenie manželstva rozvodom sa spravuje právnym poriadkom štátu, občanmi ktorého sú manželia v čase začatia konania. Ak sú manželia príslušníkmi rôznych štátov, spravuje sa zrušenie manželstva rozvodom právnym poriadkom slovenským. Pokiaľ ide o vzťahy medzi rodičmi a deťmi vrátane vzniku alebo zániku práv a povinností rodičov sa spravujú právom štátu, na ktorého území má dieťa obvyklý pobyt, a takisto aj výkon rodičovských práv a povinností sa spravuje právom štátu obvyklého pobytu dieťaťa. Čiže vzhľadom na uvedené, na úpravu pomerov medzi vaším synom a jeho otcom by sme použili slovenský zákon o rodine, podľa ktorého by ste si mohli podať na súd návrh na zverenie Vášho syna do Vašej výlučnej osobnej starostlivosti a presne by ste si aj dohodli s otcom stretávanie so synom a určili by ste si výšku výživného, na ktorej by ste sa dohodli a túto dohodu by Vám ale následne súd musel schváliť. Pokiaľ ide o Váš návrh na rozvod, podali by ste si ho podľa §88 Občianskeho súdneho poriadku na súd, v obvode ktorého ste mali ako manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak ide o rozvod, neplatnosť manželstva alebo o určenie, či tu manželstvo je alebo nie je, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa;
Prípadne si ešte môžete pozrieť nejaké informácie k tejto problematike na http://ec.europa.eu/civiljustice/divorce/divorce_ita_sk.htm#1.

Pekný deň prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama