reklama

Všetko o rozvode

Pridal/a Janka33 dňa 17. 11. 2012 - 12:59

reklama

Otázka používateľa
Janka33

Dobry den, moje manželstvo je v dlhodobej kríze, s manželom sa neustále hádame, nepomáha mi v domácnosti a ani s našim 4-ročným synom. Už som z toho zúfalá, na všetko som sama. Väčšinu času, keď príde z práce trávi za počítačom a mám tušenie, že asi má iný vzťah. Snažila som sa s ním o tom porozprávať, ale buď nemá čas alebo ma len odbije. Preto rozmýšľam nad rozvodom. Manželmi sme spolu už takmer päť rokov. Potrebovala by som základné informácie, alebo všetko o rozvode, čo je podstané, ako to prebieha, kam podať návrh na rozvod, ako dlho bude rozvod trvať a či nás rozvedú hneď na prvom pojednávaní. Nechcem, aby to trvalo dlho a hlavne chcem, aby syn zostal somnou. Prosím Vám o zhrnutie základných informácii o rozvode. Ďakujem.

Odpovedá
JUDr. Barbora Ficeková, advokátka, Bratislava

Všetko o rozvode:

Dobrý deň,
pokúsim sa Vám poskytnúť potrebné informácie - všetko o rozvode, ktoré budete potrebovať.
Návrh na rozvod manželstva sa podáva na súde, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov. Ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa. Ak žijete s manželom v jednej domácnosti (nie je dôležitý trvalý pobyt ale reálny pobyt - bydlisko), potom bude príslušný okresný súd, v ktorého obvode bývate.
Spolu s rozvodom sa rieši aj úprava práv a povinností k maloletým deťom (a to zverenie dieťaťa, zastupovanie a správa majetku dieťaťa, výživné na dieťa a styk s dieťaťom). S rozvodom nie je spojené konanie o vysporiadaní majetku alebo konanie o výživnom ma manžela/manželku).
Podaný návrh musí obsahovať všetky zákonné náležitosti:
- označenie účastníkov, označenie dieťaťa (meno, priezvisko, bydlisko, občianstvo),
- dôvod rozvratu manželstva (jasne a presne špecifikovaný, z ktorého je zrejmé, že obnova manželstva už nie je možná),
- označenie príloh (najmä sobášny a rodný list, ale aj iné - potvrdenie o príjme, potvrdenie o návšteve školy, atď)
- petit (čoho sa mienite návrhom vo veci samej domáhať)
- dátum a podpis.
S konaním o rozvod je spojená povinnosť uhradiť súdny poplatok. V súčasnosti je to 66,- €. Poplatok môžete uhradiť aj v kolkoch priamo na návrhu.
Váš návrh by manžel mal dostať zo súdu v priebehu 60 dní od podania návrhu na súde.
Celé rozvodové konanie je možné urýchliť tak, aby ste nestrácali svojim nesprávnym postupom na súde niekoľko mesiacov.
Základne spôsoby ako urýchliť konanie sú napríklad:
- správne a úplné napísane návrhu na rozvod,
- zaplatenie kolku - súdneho poplatku ihneď pri podaní žaloby,
- spísanie dohody s manželom o dieťati,
- a mnoho ďalších.
Po tom, ako manžel obdrží Váš návrh, súd mu dá 15 dňovú lehotu na vyjadrenie sa. Jeho vyjadrenie Vám potom zo súdu príde spolu s termínom pojednávania.
Na súde vypovedá najskôr ten z manželov, ktorý podal návrh. Potom vypovedá druhý manžel. Pri výpovedi je potrebné sa zamerať na dôvody rozvratu manželstva, či s manželom spoločne žijete, hospodárite, máte spoločných známych, spoločné záujmy, prípadne spoločné účty, atď. Následne sa zameriate na Vaše dieťa, t.j. ako si predstavujete, komu bude zverené dieťa, aké výživné požadujete na dieťa, ako by mal byť podľa Vás upravený styk s dieťaťom a kto bude dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok.
Pokiaľ ste sa s manželom ešte nedohodli a nebudete dohodnutí ani pred pojednávaním, je možné sa dohodnúť priamo na súdnom pojednávaní, súd potom Vašu dohodu schváli (rozhodne rozsudkom).

Potrebné informácie k rozvodu nájdete aj tu:
Všetko o ROZVODE

Nesprávnym postupom v rozvode sa Vaše rozvodové konanie môže predĺžiť aj o niekoľko mesiacov. Rozviesť Vás pritom súd môže hneď na prvom pojednávaní. Pokiaľ by sa Vaše rozvodové konanie predlžovalo, je možné upraviť práva a povinnosti k dieťaťu aj na čas do rozvodu. K tomu je však potrebné podať osobitný návrh, prípadne požiadať súd o nariadenie predbežného opatrenia. Predbežné opatrenie prichádza do úvahy najmä vtedy, ak sa rodičia nevedia dohodnúť, komu dieťa bude zverené, jeden z rodičov neprispieva na výživu dieťaťa, prípadne bráni druhému rodičov v styku s dieťaťom.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama