Dievčatá, pridávam pohľad odborníka na udalosti spomínané v tomto článku Volanie o pomoc!. Pani Mgr. Ľudmila Vorčáková, bude odpovedať na vaše otázky z oblasti rodiného práva v našej novej rubrike Právna poradňa. Odpoveď pani advokátky zodpovedá informaciám, ktoré boli dostupné v blogu na sme.sk a príspevku na Naničmame. Je dlhá a miestami zložitá, čo zodpovedá aj komplikovanosti prípadu. Preposlalala som ju aj Daniele a tu ju pridávam pre tie z vás, ktoré sa snazia spoločne hľadať akúkoľvek pomoc pre Danielu a jej dcéru Nikolu.
"V prípade, ak na totožnom súde, za účasti rovnakých účastníkov konania, rovnakého predmetu a rovnakých skutkových okolností prebiehajú 2 konania vzniká procesná prekážka litispendencie. Súd musí z úradnej povinnosti na ňu prihliadnuť a neskôr začaté konanie zastaviť. Problém je však v tom, že účastníci (navrhovatelia - pestúni) nie sú tí istí v obidvoch konaniach. Opatrovník mal. dieťaťa je však účastníkom konania a tento nemôže zastupovať záujmy mal. dieťaťa v takýchto dvoch konaniach s rovnakým predmetom. Dochádza ku kolízii záujmov samého opatrovníka (pochopila som to totiž tak, že tá istá kurátorka zastupuje záujmy dieťaťa v oboch konaniach). Prví navrhovatelia - pestúni nemôžu žiadať zastavenie druhého konania, lebo nie sú účastníkmi tohto konania. Čo je možné v tejto súvislosti spraviť je písomne oznámiť túto vzniknutú situáciu prostredníctvom podnetu príslušnej prokuratúre vo veci porušovania práv mal. dieťaťa. Podľa § 35 ods. 2 písm. e) Občianskeho súdneho poriadku prokurátor môže vstúpiť do začatého konania vo veciach opatrovníctva. Pokiaľ je predbežné opatrenie už právoplatné nezostáva nič len ho v tejto situácii akceptovať a vykonať povinnosť, aby sa predišlo iným možným problémom. V uvedenom predbežnom opatrení súd určite určil lehotu, do kedy musí navrhovateľ opatrenia podať návrh na začatie konania vo veci samej. V prípade, ak navrhovateľ predbežného opatrenia v určenej lehote nepodá riadny návrh uvedené predbežné opatrenie zanikne. Vtedy sa Nikolka môže vrátiť ku pôvodným pestúnom.
Zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele podrobne upravuje záležitosti a možnosti postupu pri porušovaní práv dieťaťa. Je to napr. :
§ 6
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ), Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, obec, vyšší územný celok, právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorej bola udelená akreditácia podľa tohto zákona (ďalej len akreditovaný subjekt ), a subjekty, ktoré vykonávajú opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately podľa tohto zákona, sú povinné dbať na to, aby nedochádzalo k ohrozovaniu alebo porušovaniu práv dieťaťa. Všetky orgány, právnické osoby a fyzické osoby uvedené v prvej vete vykonávaním opatrení podľa tohto zákona zabezpečujú dieťaťu ochranu a starostlivosť, ktorá je nevyhnutná pre jeho blaho a ochranu jeho právom chránených záujmov, pri rešpektovaní jeho práv priznaných medzinárodným dohovorom1) s ohľadom na práva a povinnosti jeho rodičov, osvojiteľov, poručníka, opatrovníka a osoby, ktorej súd zveril dieťa do osobnej starostlivosti podľa osobitného predpisu4) alebo pestúnskej starostlivosti alebo do starostlivosti budúcich osvojiteľov podľa osobitného predpisu6) (ďalej len osoba, ktorá sa osobne stará o dieťa ).
§ 7
Každý je povinný upozorniť orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na porušovanie práv dieťaťa.
§ 8
(1) Dieťa má právo požiadať o pomoc pri ochrane svojich práv orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, iný štátny orgán, ktorý je príslušný podľa osobitných predpisov7) chrániť práva a právom chránené záujmy dieťaťa, zariadenie, obec, vyšší územný celok, akreditovaný subjekt, školu, školské zariadenie alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Všetky orgány, právnické osoby a fyzické osoby uvedené v prvej vete sú povinné poskytnúť dieťaťu okamžitú pomoc pri ochrane jeho života a zdravia, vykonať opatrenia na zabezpečenie jeho práv a právom chránených záujmov, a to aj sprostredkovaním tejto pomoci. To platí aj vtedy, ak dieťa nemôže vzhľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť požiadať o pomoc samo, ale prostredníctvom tretej osoby.
(2) Dieťa má právo požiadať o pomoc pri ochrane svojich práv aj bez vedomia rodičov alebo osoby, ktorá sa osobne stará o dieťa. Tým nie sú dotknuté práva a povinnosti rodičov vyplývajúce z rodičovských práv a povinností a práva osoby, ktorá sa osobne stará o dieťa, upravené osobitným predpisom.4)
§ 9
Rodič a osoba, ktorá sa osobne stará o dieťa, majú právo pri výkone svojich práv a povinností požiadať o pomoc orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, iný štátny orgán, ktorý je príslušný podľa osobitných predpisov7) chrániť práva a právom chránené záujmy dieťaťa, zariadenie, obec, vyšší územný celok, akreditovaný subjekt, školu, školské zariadenie a poskytovateľa zdravotnej starostlivosti; tieto orgány a akreditovaný subjekt sú povinné rodičovi a osobe, ktorá sa osobne stará o dieťa, túto pomoc poskytnúť v rozsahu svojej pôsobnosti.
§ 91
(1) Kontrolu vykonávania opatrení podľa tohto zákona s výnimkou vykonávania opatrení podľa § 10 ods. 1 vykonáva ministerstvo. Kontrolné oprávnenia iných orgánov podľa osobitných predpisov tým nie sú dotknuté.
(2) Kontrolnou činnosťou sa zisťuje dodržiavanie tohto zákona, ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov, medzinárodných dohovorov a právnych aktov Európskej únie v oblasti práv detí, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že sa pestúni, tak isto ako aj samo dieťa a každý kto vie, že sa porušujú záujmy mal. dieťaťa môže obrátiť vo veci postupu opatrovníka na vyššie uvedené orgány.
V prípade, ak si advokáta zvolili na základe plnej moci, túto môžu kedykoľvek advokátovi odvolať bez udania dôvodu. Klient môže mať aj viacero advokátov. V prípade, ak advokát bol ustanovený na základe žiadosti z Centra právnej pomoci, túto taktiež možno odvolať.
Ochranu osobných údajov upravuje zákon č. 428/2002. Aby ste predišli možným komplikáciám v prípade medializácie prípadu odporúčam nepoužívať žiadne konkrétne údaje, tzn. dátumy narodenia, čísla konania, mená sudcov, účastníkov vrátane údajov mal. dieťaťa. Sú to mimoriadne citlivé záležitosti a ochrana osôb a ich údajov je nastavená mimoriadne široko.
Podľa § 3 uvedeného zákona osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej osoby alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu.
Záver:
Môj osobný názor je však taký, že medializácia veci veľmi nepomôže. Podľa Vášho opisu sudkyňa v prvom prípade postupuje štandardne a v súlade s právnymi predpismi. Vyčkajte na znalecký posudok a rozhodnutie vo veci, advokát svojou prácou určite prispeje k tomu, aby sa vec skončila v prospech navrhovateľov -pestúnov. Čo sa týka druhého konania (predbežného opatrenia) počkať, či v lehote bude podaný návrh vo veci samej, ak áno obrátiť sa s podnetom na prokuratúru ( tak ako bolo spomínané vyššie). Medzičasom podať návrh na preskúmanie postupu kurátorky.
Môžete sa obrátiť sa aj na verejného ochrancu práv."
Mgr. Ľudmila Vorčáková
Komentáre
...posielam maila...rozumiem vsetkemu...
...koľko inštitúcií sa stará o blaho dieťaťa...a ono vie , kede je blažené...a, citujem, "Dieťa má právo požiadať o pomoc pri ochrane svojich práv....aj prostredníctvom tretej osoby.." zrejme sa jedná o Deklaráciu práv dieťaťa..., asi by bolo dobré to tu zverejniť...
DEKLARÁCIA PRÁV DIEŤAŤA
Deklarácia práv dieťaťa bola prijatá OSN 20.XI.1959.
1. Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu, postavenia.
Dieťaťu náležia všetky práva uvedené v tejto deklarácii. Na tieto práva majú nárok všetky deti bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, farby pleti, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového, spoločenského, alebo iného postavenia, či už dieťaťa samého alebo jeho rodiny.
2. Právo na zdravý duševný a telesný vývoj.
Dieťaťu sa má dostať zvláštnej ochrany a treba mu zákonmi a inými prostriedkami zabezpečiť, aby sa v slobodných a dôstojných podmienkach zdarvým a normálnym spôsobom vyvíjalo telesne, duševne, mravne, duchovne a sociálne. Pri prijímaní zákonov hlavným hľadiskom majú byť najvlastnejšie záujmy dieťaťa.
3. Právo na meno a štátnu príslušnosť.
Dieťa má mať od narodenia právo na meno a štátnu príslušnosť.
4. Právo na výživu, bývanie a zdravotnícke služby.
Dieťaťu sa majú dostať výhody sociálneho zabezpečenia. Má mať právo dospievať a vyvíjať sa v zdraví, preto treba jemu a jeho matke poskytovať zvláštnu starostlivosť a ocharnu vrátane primeranej starostlivosti pred narodením a po ňom. Dieťa má mať právo na primeranú výživu, bývanie, zotavenie a zdravonícke služby.
5. Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom alebo sociálnom postihnutí.
Telesne, duševne alebo sociálne postihnutému dieťaťu treba poskytnúť zvláštnu opateru, výchovu a starostlivosť, akú vyžaduje jeho stav.
6. Právo na lásku, porozumenie, starostlivosť.
Plný a harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa vyžaduje lásku a porozumenie. Všade, kde je to možné, má vyrastať obklopené starostlivosťou a zodpovednosťou svojich rodičov a vždy v ovzduší lásky a mravnej a hmotnej istoty; s výnimkou mimoriadnych okolností sa dieťa v útlom veku nemá odlúčiť od matky. Má byť povinnosťou spoločnosti a úradov venovať osobitnú starostlivosť deťom, ktoré nemajú rodinu, a tým, ktorým sa nedostáva primeraných prostriedkov na výživu. Je žiadúce, aby štát poskytoval finančnú a inú pomoc na výživu mnohodetným rodinám.
7. Právo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.
Dieťa má nárok na vzdelávanie, ktoré má byť bezplatné a povinné, aspoň na základnom stupni. Má sa mu dostať vzdelania, ktoré zvýši jeho všeobecnú kultúrnu úroveň a poskytne mu rovnaké možnosti rozvíjať svoje schopnosti, svoje vlastné názory a svoj zmysel pre mravnú a spoločenskú zodpovednosť, aby sa mohlo stať užitočným členom spoločnosti.
Tí, čo sú zodpovední za vzdelávanie a výchovu dieťaťa, majú sa riadiť ozajstnými záujmami dieťaťa; túto zodpovednosť majú predovšetkým jeho rodičia. Dieťa má mať možnosti pre hru a zotavenie, ktoré majú sledovať tie isté zámery ako vzdelávanie; spoločnosť a úrady majú podporovať úsilie využívať toto právo.
8. Právo na prednostnú ochranu a pomoc
Dieťa má byť za každých okolností medzi prvými, ktorým sa poskytne ochrana a pomoc.
9. Právo na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním.
Dieťa má byť chránené pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania. Nemá byť predmetom nijakého spôsobu obchodu. Dieťa sa nesmie zamestnávať pred dovŕšením primeraného minimálneho veku; v nijakom prípade mu nemožno dovoliť alebo ho nútiť, aby vykonávalo prácu alebo zamestnanie, ktoré je na úkor jeho zdravia alebo vzdelávania, alebo bráni jeho telesnému, duševnému alebo mravnému vývinu.
10. Právo na ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.
Dieťa trba chrániť pred pôsobením, ktoré môže podnecovať rasovú, náboženskú alebo akúkoľvek inú formu diskriminácie. Dieťa sa má vychovávať v duchu porozumenia, priateľstva medzi národmi, mieru a bratstva všetkých ľudí, aby si plne uvedomovalo, že má svoje sily a schopnosti venovať službe ostatným ľuďom.
...ked to tak zaradom citam, tak to dnes uz neplati ani v jednom bode ( ani na slovensku nie....a zdaleka nemam na mysli romcata)
ivet
...rodina by si mala zaplatit dobreho pravnika,ktory sa pripadu povenuje...je tam dost veci, ktore sa mozu otocit aj proti rodine.
ivet
Myslim si, ze pravnika maju dobreho, robi co moze ... a stale sa to otaca proti rodine ... A slovicko zaplatit pre tak velku rodinu, je ..., nemam slov
Peniaze...nedali by sa žiadať aj z nadácií - napr. z Nadácie pre deti v ohrození, údajne majú širšiu pôsobnosť...
Kontakt
Nadácia Pomoc deťom v ohrození
Heydukova 6
811 08 Bratislava
E-mail: nadacia@pomocdetom.sk
Telefón: 0902/148 346 (Pon-Pia: od 16.00 do 19.00)
Fax: 02/59 317 112
OZ Pomoc deťom v ohrození
Heydukova 6
811 08 Bratislava
Telefón: 0902/148 346 (Pon-Pia: od 16.00 do 19.00)
Fax: 02/59 317
Komu pomáhame /píšu o sebe/
Naša pomoc je smerovaná predovšetkým individuálnym žiadateľom.
Na Nadáciu a OZ Pomoc deťom v ohrození sa môžu obrátiť žiadatelia o pomoc pre dieťa:
týrané, zanedbávané a zneužívané,
telesne, duševne alebo zmyslovo postihnuté alebo choré,
trpiace rôznymi formami závislostí,
žijúce mimo vlastnej rodiny,
ako aj pre dieťa, ktoré sa bez vlastného pričinenia ocitlo v ohrození zdravia v rodine alebo v širšom spoločenstve.
O pomoc môže požiadať jeho rodič, zákonný zástupca alebo rodinný príslušník. Reagujeme aj na podnety a upozornenia ľudí, ktorí dieťa v ohrození poznajú alebo o ňom počuli. Pravdivosť údajov uvedených v žiadosti preverujú priamo členovia nadácie a OZ.
Nadácia a OZ Pomoc deťom v ohrození spolupracujú s lekármi, odbormi sociálnej starostlivosti, riaditeľmi detských domovov, právnikmi, políciou a zriaďovateľmi tiesňových liniek. Zároveň sme súčasťou záchytnej siete organizácií tretieho sektora, ktoré sa zaoberajú pomocou deťom.
na ake vsetky otazky odpovedate
potrebujem surne radu,mam pravnika,ale nejak sa mi to nezda.Postavili sme si dom na pozemku,ktory dostal darom od rodičov počas manželstva spolu so starym domom v ktorom mali doživotne pravo,mňa ako nevestu nespomenuli,neratali s tym že padnu na moje ruky.Obidvaja ostali ležať a ja som sa o nich starala,vedeli že urobili zle,ale nedalo sa nič robiť,lebo sa mojho ex bali.Môj ex bol odsudeny za tyranie a tak som sa dostala do vlastneho domu po 1apol roku/predbežne opatrenie/.Naše veci spoločne uživať nemožem,lebo okrem domu mame postavene pristavby do ktorych mi brani pristup.Zo začiatku som vždy volala policajtou,no znamosti robia svoje,nič sa nedialo a ja nemam sil sa dohadovať.auto parkujem na ceste,domov chodim cez balkon a vraj je jeho pozemok tak možem mať len pristup do domu.Stary dom sme udržiavali spoločne 20rokov,opravovali spolu,všetky doklady zobral,načo vlastne mam narok?
Helenka, ak chceš radu od právnika, musíš si založiť vlastný blog a zaradiť ho do fóra Právna poradňa. Právnik na NM chodí cca raz za dva-tri týždne a odpovedá iba na blogy, ktoré v tom fóre pribudli od jeho poslednej návštevy. Takže tuto tvoju otázku nenájde.
Mne sa vyjadrenie pravnika zda v celku pozitivne.
Inak dnes mi bolo napisane, nech sa v istych zalezitostiach zbavim strachu a nech negenerujem negativne myslienky /co ak ???/...
Prajem Danielkinej rodinke a Nikolke vela trpezlivosti a pokoja do srdiecok. Nerozmyslajte nad tym co ak ??? Prosim, skuste si vydychnut a verit spravodlivosti. Skuste verit v dobry koniec.
Cela nasa rodinka vam drzi palcky
