Bolesti v kĺboch od chrbtice počínajúc, cez bedrový kĺb, koleno, členok aj malé kĺbiky na rukách a nohách, zápästie vedia veľmi potrápiť a znemožniť radosť z pohybu, obmedziť nás v práci či v živote všeobecne.
Problémy s pohybovým aparátom, ťažkosti po nadmernom preťažení, ale aj chronické diagnózy ako sú artróza, artrítída, reumatická artrítída, dna trápia čím ďalej tým viac ľudí a vekový limit sa znižuje. Stáva sa z toho civilizačná choroba. Vedeli by o tom rozprávať ortopédi, chirurgovia, neurológovia, rehabilitační pracovníci, či lekárnici. Bolesti v kĺboch od chrbtice počínajúc, cez bedrový kĺb, koleno, členok aj malé kĺbiky na rukách a nohách, zápästie vedia veľmi potrápiť a znemožniť radosť z pohybu, obmedziť nás v práci či v živote všeobecne.
Moderný spôsob života nás nenúti ku každodennému pohybu a stretávame sa s dvoma extrémami. Po prvé skoro žiadny pohyb a veľmi jednostranné zaťažovanie nášho pohybového aparátu, sedavé zamestnanie, práca v pásovej výrobe, zaťažujúce polohy a práca s jednou rukou, nohou niekoľko hodín denne. Druhý extrém je vrcholový šport či rekreačný tzv. intenzívne „zušľachťovanie tela“. Ani jedno ani druhé nášmu pohybovému aparátu neprospieva.
K tomu sa pridruží nedostatočná výživa kostí, kĺbov už od mlada. Nekvalitná strava, bez vhodných minerálov a vitamínov, balastných látok. Aby mohlo naše telo fungovať správne, aj kostný aparát, svaly, svalové úpony, šľachy, väzivá, je naozaj potreba rôznych prvkov, enzýmov, z tých najdôležitejších je to vápnik, horčík, fosfór, ale aj jód, vitamín E, D, vitamíny skupiny B, esenciálne mastné kyseliny Omega 3,6,9.
A samozrejme aj psychické príčiny je potrebné spomenúť. Stres, psychické vypätie, napätie, úzkosť sa prenáša najviac do kŕčnej chrbtice, ale aj do iných časti, ktoré sú popretkávané nervovými vláknami. Ako vedia bylinky pomôcť?
Pri začínajúcich ťažkostiach, kde ide len o preťaženie, zápal svalov po aktívnom športe a po práci, prikladáme chladivé obklady, mastičky s prídavkom mentolu, levandule, borovice, či smreku, pri seknutí v krku, krížoch spôsobené stuhnutými svalmi je dobrý teplý suchý obklad a prehrievajúce mastičky. Nemasírujeme, ak máme podozrenie, že je zasiahnutý a zapálený aj nerv.
Na stuhnuté svalstvo, stvrdnuté úpony, okolo kĺbov, bolesť v ramene, tenisový lakeť, na svaly okolo chrbtice, stehna, lýtka pomáha zase masírovanie s prehrievajúcimi bylinami, ktoré aj mierne prekrvujú svalstvo.
Najznámejšie hrejivé výťažky sú : Rozmarínová silica, extrakt - pôsobí utišujúco na bolesť, svalstvo prekrvuje a uvolňuje. Levandulová silica pôsobí upokojujúco, relaxujúco, uvoľňuje svalstvo. Masti s kapsaicínom / výťažok z chilli papričiek/ zase tlmia bolesť ako prírodné analgetikum. Horčičné zábaly prehrievajú, dráždia a tým tlmia bolesť obdobne ako kapsaicín. Obklady a masti s borievkovou silicou zmierňujú zápal a bolestivosť.
Okrem rôznych balzamov a mastí sa hojne využívajú aj bylinkové oleje.
Napríklad ľubovníkový je výborným prostriedkom pri bolestiach chrbtice, zápaloch nervov. Tujový olej zase zmierňuje zápaly v kĺboch, je vhodný aj ako masážný prostriedok na chrbticu, či ako obklad pri zápale nervov.
Pri chronických bolestiach je nutná už komplexná liečba, nielen tlmenie bolesti vonkajším pôsobením, ale ochorenie liečiť aj vnútorne podávaním bylinných čajov, extraktov, kapsulí, tabliet. Liečba bylinami, alebo fytofarmakami si v tomto prípade žiada dostatok času. Je potrebné užívať jednotlivé prípravky aspoň 3 mesiace, aj dlhšie s povinnými prestávkami. Pre určenie správneho postupu je potrebné rozlíšenie, či trpíte reumatickým zápalovým ochorením alebo už je to degenerácia kĺbu, rednutie kostí- osteoporóza.
Konkrétne príznaky sa môžu líšiť, všeobecne nám stačia nasledujúce základné informácie. Pri reumatickej artritíde je kĺb a svalstvo okolo na dotyk teplé, bolesť je chronická, niekedy ustúpi a zase sa vráti a je tam prítomný aj opuch. Zvyčajne sú postihnuté obidva párové kĺby a najväčšie bolesti pociťujeme ráno.
Pri artróze- degenerácii chrupavky sa stuhnuté kĺby ohlásia skôr po námahe, po celom dni, večer, pociťujeme bolesť a pohyb je obmedzený, môže sa vyskytnúť aj opuch. Predzvesťou opotrebovania je hlasné praskanie v kĺbe pri pohybe. Bolesť sa prejaví len v jednom kĺbe, v tom, ktorý je viac zaťažovaný.
Bylinky, ktoré majú priaznivé účinky pri týchto ochoreniach, sú na rozdiel od syntetických liekov bez nežiadúcich vedľajších účinkov a delíme ich vo všeobecnosti na :
- rastliny, ktoré pôsobia protizápalovo,
- analgetiká, ktoré utlmujú bolesť,
- rastliny, ktoré detoxikujú organizmus od nadmernej toxickej záťaže,
- byliny, ktoré vynikajúco zlepšujú látkovú výmenu v organizme,
- rastlinky, ktoré v konečnom dôsledku dodávajú telu chýbajúce látky a vyživujú ho.
V každej dobrej čajovej zmesi by mali byť byliny s rôznym navzájom synergicky pôsobiacim účinkom. Podľa hesla:“Každý chvíľku ťahá pílu.“
Pri reume sa snažíme tĺmiť zápal aj bolesť, posilniť organizmus, zároveň detoxikovať a zlepšiť látkovú výmenu.
Pri artróze taktiež tlmíme bolesť, detoxikujeme- odvádzame nežiadúce mikročastice z kĺbov von a vyživujeme chrupavku a svalstvo či úpony.
Viacerí alternatívni alebo ľudoví liečitelia sa zhodujú na príčine bolesti kĺbov v tom, že funkcia obličiek ako orgánu zodpovedného za odvádzanie nečistôt a toxínov z tela von, je nedostatočná. Preto pri týchto bolestiach, ak nejde o degeneratívne zmeny na kĺboch sa najprv posilnia obličky vhodnými bylinkami a takisto je nutné prejsť na stravu, ktorá nezanáša telo a kĺby kyselinou močovou. Je vhodné posilniť aj tok lymfy, aby sa telo dokázalo prirodzene čistiť.
Bylín je napodiv neúrekom a je z čoho vyberať, tí ktorí majú dostatočne rozvinutú intuíciu môžu zapojiť aj túto vynikajúcu schopnosť a namiešať si svoju zmes. Odporúčam použiť maximálne tak 5-6 rôznych bylín. POZOR! Pri niektorých je nutná zmena v zaužívanom spôsobe prípravy čaju a je nutné tvrdé časti ako kôra, koreň povariť. Presne návody nájdete v bylinkových knižkách či na bylinkových portáloch a kvôli veľmi obšírnej téme, ktorú som zvolila, uvádzam len zoznam vhodných bylín a ich účinky.
Vŕba biela kôra extrakt z nej alebo čaj - pôsobí veľmi protizápalovo a je účinný hlavne pri chronických bolestiach, zápaloch a opuchoch, bolestiach chrbta, pri reume, dne. Pŕhľava dvojdomá listy, koreň - zdroj minerálnych látok, organických kyslelín, chlorofylu, osvedčená bylinka v čajových zmesiach pri reume a dne. Ruža šípová plody - má močopudné účinky, je aj zdrojom vitamínu C, obsahuje látky ako glykozidy, flavonoidy, rôzne kyseliny, a práve klinické testy dokázali zníženie príznakov reumy - bolesť a stuhnutosť. Predpokladá sa, že je to spôsobené vzájomných synergickým pôsobením rôznych látok obsiahnutých v šípkach. Kostihoj lekársky koreň- LEN na vonkajšie použitie!- pri úrazoch a vyvrtnutiach, natiahnutí svalu regenerácia tkanív, mierni opuch a zápal, zlepšuje hojenie a regeneráciu Pagaštan konský plody extrakt -LEN na vonkajšie použitie! - mierni opuchy a zápal. Machovka čerešňová plody extrakt, čaj - pomáha vylučovať kyselinu močovú z tela, je močopudná. Vilcacora kôra vo forme čaju, extraktu - silne protizápalový účinok pri liečbe artritídy, reumatizmu. Chuchuhuasi kôra vo forme čaju, extraktu - analgetikum, protizápalový účinok pri reume, blestiach kĺbov, tlmí bolesť. Harpagofyt koreň čaj, extrakt - protizápalový prostriedok, tlmí bolesť, analgetikum, znižuje opuch. Lapacho kôra čaj alebo extrakt- zlepšuje látkovú výmenu, upokojuje pri svalových bolestiach a zápaloch, pri reume. Kurkuma mletý koreň - ako antioxidant spomaľuje oxidačné reakcie voľných kyslíkových radikálov, ktoré vznikajú pri zápale, protizápalový účinok a znižuje bolesť. Zázvor čerstvý alebo mletý sušený koreň - pri zápaloch, zmiernenie opuch a bolesti, analgetikum, pôsobí na nervový systém mierne utlmujúco. Puškvorec koreň aj na obklady, vnútorne ako čaj, extrakt- zlepšuje látkovú výmenu a regeneruje kĺby. Púpava lekárska koreň, list ako čaj, za čerstva - zlepšuje látkovú výmenu a prečisťuje pečeň. Borievka plody / jalovec/ vo forme čaju, či tinktúry - prečisťuje obličky a pečeň Vres obyčajný kvitnúca vňať ako čaj - pôsobí močopudne, zlepšuje látkovú výmenu a má sedatívne účinky. Ihlica trnistá koreň ako čaj, extrakt - močopudná bylina, rozpúšťa a vyplavuje soľ z kĺbov, zmenšuje opuch. Breza previsnutá čaj, extrakt, púčiky -- detoxikuje a prečisťuje, močopudná, vplýva priaznivo na obličky. Túžobník brestový extrakt či čaj- je močopudný, zbavuje kĺby nánosov a tak zmierňuje opuch a bolesť. Praslička roľná vňať ako čaj- zlepšuje látkovú vymenu a vyživuje kosti, chrbticu. Borovica sosna púčiky, extrakt- vyživuje, dodáva chýbajúce minerály. Vinič alebo hrozno púčiky, extrakty- vyživuje a pôsobí protizápalovo. Jasan púčik, extrakt - znižuje kyselinu močovú,zlepšuje stav kĺbov. Topoľ čierny extrakt, púčik - dezinfikuje organizmus, prečisťuje od toxínov, je močopudný.
Bolesť je volanie tela o pomoc. Počúvajme sa, nepodceňujme prvé príznaky, snažme sa hýbať rozumne, doprajme si masáž, či pobyt v liečivej termálnej vode, dbajme na prísun kvalitnej stravy. Buďme nad vecou, viac relaxujme, veď aj napriek úspešnej modernej chirurgii, mať svoje vlastné a zdravé končatiny je radosť a dar.
Aj keď je príroda silná, nie všetky zdravotné problémy je možné zvládnuť len pomocou byliniek. Nepodceňujte dlhotrvajúce problémy a vyhľadajte lekára. V prípade, že užívate lieky, prípadne máte problémy s alergickými reakciami, rozhodne domácu prírodnú liečbu konzultujte s lekárom.
Problémy s pohybovým aparátom, ťažkosti po nadmernom preťažení, ale aj chronické diagnózy ako sú artróza, artrítída, reumatická artrítída, dna trápia čím ďalej tým viac ľudí a vekový limit sa znižuje. Stáva sa z toho civilizačná choroba. Vedeli by o tom rozprávať ortopédi, chirurgovia, neurológovia, rehabilitační pracovníci, či lekárnici. Bolesti v kĺboch od chrbtice počínajúc, cez bedrový kĺb, koleno, členok aj malé kĺbiky na rukách a nohách, zápästie vedia veľmi potrápiť a znemožniť radosť z pohybu, obmedziť nás v práci či v živote všeobecne.
Moderný spôsob života nás nenúti ku každodennému pohybu a stretávame sa s dvoma extrémami. Po prvé skoro žiadny pohyb a veľmi jednostranné zaťažovanie nášho pohybového aparátu, sedavé zamestnanie, práca v pásovej výrobe, zaťažujúce polohy a práca s jednou rukou, nohou niekoľko hodín denne. Druhý extrém je vrcholový šport či rekreačný tzv. intenzívne „zušľachťovanie tela“. Ani jedno ani druhé nášmu pohybovému aparátu neprospieva.
K tomu sa pridruží nedostatočná výživa kostí, kĺbov už od mlada. Nekvalitná strava, bez vhodných minerálov a vitamínov, balastných látok. Aby mohlo naše telo fungovať správne, aj kostný aparát, svaly, svalové úpony, šľachy, väzivá, je naozaj potreba rôznych prvkov, enzýmov, z tých najdôležitejších je to vápnik, horčík, fosfór, ale aj jód, vitamín E, D, vitamíny skupiny B, esenciálne mastné kyseliny Omega 3,6,9.
A samozrejme aj psychické príčiny je potrebné spomenúť. Stres, psychické vypätie, napätie, úzkosť sa prenáša najviac do kŕčnej chrbtice, ale aj do iných časti, ktoré sú popretkávané nervovými vláknami.
Ako vedia bylinky pomôcť?
Pri začínajúcich ťažkostiach, kde ide len o preťaženie, zápal svalov po aktívnom športe a po práci, prikladáme chladivé obklady, mastičky s prídavkom mentolu, levandule, borovice, či smreku, pri seknutí v krku, krížoch spôsobené stuhnutými svalmi je dobrý teplý suchý obklad a prehrievajúce mastičky. Nemasírujeme, ak máme podozrenie, že je zasiahnutý a zapálený aj nerv.
Na stuhnuté svalstvo, stvrdnuté úpony, okolo kĺbov, bolesť v ramene, tenisový lakeť, na svaly okolo chrbtice, stehna, lýtka pomáha zase masírovanie s prehrievajúcimi bylinami, ktoré aj mierne prekrvujú svalstvo.
Najznámejšie hrejivé výťažky sú :
Rozmarínová silica, extrakt - pôsobí utišujúco na bolesť, svalstvo prekrvuje a uvolňuje.
Levandulová silica pôsobí upokojujúco, relaxujúco, uvoľňuje svalstvo.
Masti s kapsaicínom / výťažok z chilli papričiek/ zase tlmia bolesť ako prírodné analgetikum.
Horčičné zábaly prehrievajú, dráždia a tým tlmia bolesť obdobne ako kapsaicín.
Obklady a masti s borievkovou silicou zmierňujú zápal a bolestivosť.
Okrem rôznych balzamov a mastí sa hojne využívajú aj bylinkové oleje.
Napríklad ľubovníkový je výborným prostriedkom pri bolestiach chrbtice, zápaloch nervov.
Tujový olej zase zmierňuje zápaly v kĺboch, je vhodný aj ako masážný prostriedok na chrbticu, či ako obklad pri zápale nervov.
Pri chronických bolestiach je nutná už komplexná liečba, nielen tlmenie bolesti vonkajším pôsobením, ale ochorenie liečiť aj vnútorne podávaním bylinných čajov, extraktov, kapsulí, tabliet. Liečba bylinami, alebo fytofarmakami si v tomto prípade žiada dostatok času. Je potrebné užívať jednotlivé prípravky aspoň 3 mesiace, aj dlhšie s povinnými prestávkami.
Pre určenie správneho postupu je potrebné rozlíšenie, či trpíte reumatickým zápalovým ochorením alebo už je to degenerácia kĺbu, rednutie kostí- osteoporóza.
Konkrétne príznaky sa môžu líšiť, všeobecne nám stačia nasledujúce základné informácie.
Pri reumatickej artritíde je kĺb a svalstvo okolo na dotyk teplé, bolesť je chronická, niekedy ustúpi a zase sa vráti a je tam prítomný aj opuch. Zvyčajne sú postihnuté obidva párové kĺby a najväčšie bolesti pociťujeme ráno.
Pri artróze- degenerácii chrupavky sa stuhnuté kĺby ohlásia skôr po námahe, po celom dni, večer, pociťujeme bolesť a pohyb je obmedzený, môže sa vyskytnúť aj opuch. Predzvesťou opotrebovania je hlasné praskanie v kĺbe pri pohybe. Bolesť sa prejaví len v jednom kĺbe, v tom, ktorý je viac zaťažovaný.
Bylinky, ktoré majú priaznivé účinky pri týchto ochoreniach, sú na rozdiel od syntetických liekov bez nežiadúcich vedľajších účinkov a delíme ich vo všeobecnosti na :
- rastliny, ktoré pôsobia protizápalovo,
- analgetiká, ktoré utlmujú bolesť,
- rastliny, ktoré detoxikujú organizmus od nadmernej toxickej záťaže,
- byliny, ktoré vynikajúco zlepšujú látkovú výmenu v organizme,
- rastlinky, ktoré v konečnom dôsledku dodávajú telu chýbajúce látky a vyživujú ho.
V každej dobrej čajovej zmesi by mali byť byliny s rôznym navzájom synergicky pôsobiacim účinkom. Podľa hesla:“Každý chvíľku ťahá pílu.“
Pri reume sa snažíme tĺmiť zápal aj bolesť, posilniť organizmus, zároveň detoxikovať a zlepšiť látkovú výmenu.
Pri artróze taktiež tlmíme bolesť, detoxikujeme- odvádzame nežiadúce mikročastice z kĺbov von a vyživujeme chrupavku a svalstvo či úpony.
Viacerí alternatívni alebo ľudoví liečitelia sa zhodujú na príčine bolesti kĺbov v tom, že funkcia obličiek ako orgánu zodpovedného za odvádzanie nečistôt a toxínov z tela von, je nedostatočná. Preto pri týchto bolestiach, ak nejde o degeneratívne zmeny na kĺboch sa najprv posilnia obličky vhodnými bylinkami a takisto je nutné prejsť na stravu, ktorá nezanáša telo a kĺby kyselinou močovou. Je vhodné posilniť aj tok lymfy, aby sa telo dokázalo prirodzene čistiť.
Bylín je napodiv neúrekom a je z čoho vyberať, tí ktorí majú dostatočne rozvinutú intuíciu môžu zapojiť aj túto vynikajúcu schopnosť a namiešať si svoju zmes. Odporúčam použiť maximálne tak 5-6 rôznych bylín. POZOR! Pri niektorých je nutná zmena v zaužívanom spôsobe prípravy čaju a je nutné tvrdé časti ako kôra, koreň povariť. Presne návody nájdete v bylinkových knižkách či na bylinkových portáloch a kvôli veľmi obšírnej téme, ktorú som zvolila, uvádzam len zoznam vhodných bylín a ich účinky.
Vŕba biela kôra extrakt z nej alebo čaj - pôsobí veľmi protizápalovo a je účinný hlavne pri chronických bolestiach, zápaloch a opuchoch, bolestiach chrbta, pri reume, dne.
Pŕhľava dvojdomá listy, koreň - zdroj minerálnych látok, organických kyslelín, chlorofylu, osvedčená bylinka v čajových zmesiach pri reume a dne.
Ruža šípová plody - má močopudné účinky, je aj zdrojom vitamínu C, obsahuje látky ako glykozidy, flavonoidy, rôzne kyseliny, a práve klinické testy dokázali zníženie príznakov reumy - bolesť a stuhnutosť. Predpokladá sa, že je to spôsobené vzájomných synergickým pôsobením rôznych látok obsiahnutých v šípkach.
Kostihoj lekársky koreň- LEN na vonkajšie použitie!- pri úrazoch a vyvrtnutiach, natiahnutí svalu regenerácia tkanív, mierni opuch a zápal, zlepšuje hojenie a regeneráciu
Pagaštan konský plody extrakt -LEN na vonkajšie použitie! - mierni opuchy a zápal.
Machovka čerešňová plody extrakt, čaj - pomáha vylučovať kyselinu močovú z tela, je močopudná.
Vilcacora kôra vo forme čaju, extraktu - silne protizápalový účinok pri liečbe artritídy, reumatizmu.
Chuchuhuasi kôra vo forme čaju, extraktu - analgetikum, protizápalový účinok pri reume, blestiach kĺbov, tlmí bolesť.
Harpagofyt koreň čaj, extrakt - protizápalový prostriedok, tlmí bolesť, analgetikum, znižuje opuch.
Lapacho kôra čaj alebo extrakt- zlepšuje látkovú výmenu, upokojuje pri svalových bolestiach a zápaloch, pri reume.
Kurkuma mletý koreň - ako antioxidant spomaľuje oxidačné reakcie voľných kyslíkových radikálov, ktoré vznikajú pri zápale, protizápalový účinok a znižuje bolesť.
Zázvor čerstvý alebo mletý sušený koreň - pri zápaloch, zmiernenie opuch a bolesti, analgetikum, pôsobí na nervový systém mierne utlmujúco.
Puškvorec koreň aj na obklady, vnútorne ako čaj, extrakt- zlepšuje látkovú výmenu a regeneruje kĺby.
Púpava lekárska koreň, list ako čaj, za čerstva - zlepšuje látkovú výmenu a prečisťuje pečeň.
Borievka plody / jalovec/ vo forme čaju, či tinktúry - prečisťuje obličky a pečeň
Vres obyčajný kvitnúca vňať ako čaj - pôsobí močopudne, zlepšuje látkovú výmenu a má sedatívne účinky.
Ihlica trnistá koreň ako čaj, extrakt - močopudná bylina, rozpúšťa a vyplavuje soľ z kĺbov, zmenšuje opuch.
Breza previsnutá čaj, extrakt, púčiky -- detoxikuje a prečisťuje, močopudná, vplýva priaznivo na obličky.
Túžobník brestový extrakt či čaj- je močopudný, zbavuje kĺby nánosov a tak zmierňuje opuch a bolesť.
Praslička roľná vňať ako čaj- zlepšuje látkovú vymenu a vyživuje kosti, chrbticu.
Borovica sosna púčiky, extrakt- vyživuje, dodáva chýbajúce minerály.
Vinič alebo hrozno púčiky, extrakty- vyživuje a pôsobí protizápalovo.
Jasan púčik, extrakt - znižuje kyselinu močovú,zlepšuje stav kĺbov.
Topoľ čierny extrakt, púčik - dezinfikuje organizmus, prečisťuje od toxínov, je močopudný.
Bolesť je volanie tela o pomoc. Počúvajme sa, nepodceňujme prvé príznaky, snažme sa hýbať rozumne, doprajme si masáž, či pobyt v liečivej termálnej vode, dbajme na prísun kvalitnej stravy. Buďme nad vecou, viac relaxujme, veď aj napriek úspešnej modernej chirurgii, mať svoje vlastné a zdravé končatiny je radosť a dar.
Aj keď je príroda silná, nie všetky zdravotné problémy je možné zvládnuť len pomocou byliniek. Nepodceňujte dlhotrvajúce problémy a vyhľadajte lekára. V prípade, že užívate lieky, prípadne máte problémy s alergickými reakciami, rozhodne domácu prírodnú liečbu konzultujte s lekárom.
Autorka: Alena Báthoryová
www.herbaria.info