reklama

Rakytníkový olej - znižuje účinky radiácie

Adinka , 17. 03. 2011 - 21:17

reklama

RAKYTNÍK REŠETLIAKOVITÝ – Hippophae rhamnoides

je liečivý ker starý takmer 2 500 rokov. Obsahuje množstvo biologicky aktívnych látok v plodoch, listoch i v kôre.
Najviac sú využívané a známe krásne oranžové plody rakytníka. V starom Grécku za čias Alexandra Macedónskeho ho vojaci využívali na regeneráciu svojich síl i zdravie koní. Tie mali od neho náodkial pochádza aj jeho názov - hippos: kôň, phaes: lesk.
Pôvod rakytníka je v Ázii.
V Rusku a najmä na Sibíri pestovali veľké množstvo jeho odrôd a vyrábali z neho rakytníkový olej.
U nás dostať za studena lisované oleje z rakytníka, alebo vylúhované v iných olejoch.
Lisované majú obrovský význam aj pri vnútornom užívaní.
Rakytníkový olej veľmi priaznivo pôsobí na kožné problémy, akné, ekzémy, psoriázu a zvyšuje pružnosť pokožky. Urýchľuje hojenie, obmedzuje tvorbu vrások. Regeneruje pleť po ožarovaní, popáleninách a pri drobných poraneniach. Je vynikajúci na ošetrenie poškodených vlasov vo forme zábalu.
Obsahuje množstvo vitamínov zo skupiny B - napríklad B1, B2, B6, vitamín D, E, F, K, P, provitamín A - betakarotén, triesloviny a minerálne soli, esenciálne mastnej kyseliny omega-3, 6, 7, 9, kyselinu listovú, organické kyseliny a iné.

Využívame ho ako imunostimulačný prostriedok a antioxidant ochraňujúci bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Podľa istých zdrojov dokonca ľudia užívajúci tento olej alebo plody rakytníka počas výbuchu v Černobyle nemali také následky ako ostatní.

RAKYTNÍKOVÝ OLEJ môžeme vnútorne užívať i pri cievnych ochoreniach, problémoch tráviaceho a močového systému, na podporu detoxikácie organizmu a zvyšuje kvalitu a rastu vlasov i nechtov.

Aj v našich končinách bol rakytník obľúbeným zdrojov vitamínov, jeho plody staré mamy zavárali do kompótov, varili z nich džem, alebo sušili na čaj. Pri pestovaní musíme mať vedľa seba dva kríky - ženský a mužský. Zber je mierne náročný kvôli ostrým tŕňom, ale môžeme si plody aj zamraziť a uchovať tak na zimu veľké dávky vitamínu C.

REcept na čaj :
Sušené šípky, trnky, plody rakytníka, čučoriedkové listy, jahodový list a listy z maliny zalejeme horúcou vodou a necháme 20 minút lúhovať.
Môžeme podávať s medom ale i bez neho.

Olej : užívame po čajovej lyžičke podĺa potreby 1 alebo až tri krát denne.

Zábal na vlasy:
Do 2 lyžíc rakytníkového oleja kvapneme 3 kvapky rozmarínovej silice a votrieme do umytých alebo i suchých vlasov. NEcháme pôsobiť minimálne 20 minút a dobre umyjeme najlepšie prírodným šampónom, napríklad z mydlice lekárskej Mrkám Alebo aký máme Objímam
na záver opláchneme a prečešeme.

Môžeme si spraviť aj zábal na ruky a nechty.
1 lyžicu tekvicového oleja a jednu rakytníkového zmiešame a dodáme pár kvapiek levandule a citróna. Vmasírujeme do rúk a nasadíme si igelitové rukavice - napríklad tie na pečivo. Zabalíme do nahriateho uteráka, alebo vlnených rukavíc. Tiež necháme najmenej 20 minút, alebo na noc.


reklama


reklama

Aja1, Št, 17. 03. 2011 - 21:58

Dodám že teraz je čas aj na zasadenie páru rakytníka,my sme sadili v jeseni a pravdepodobne zasadíme aj teraz na jar,len musím kúpiť sadeničky.

ja_hodka (bez overenia), Pi, 18. 03. 2011 - 09:04

Tlieskam dakujem za info Úsmev

Adinka, Pi, 18. 03. 2011 - 21:02

Aj my sa chystáme zasadiť, ale neviem ... zas máme takú najdúšku havkavú, čo všade hrabe ... aby rakytník nedopadol tak ako moje ruže po minulé roky ... Chichocem sa

Aja1, Pi, 18. 03. 2011 - 21:16

Mám taký dojem že rakytník má pichliče a kuťko sa na ňom určite popichá.Nedaj sa ním odstrašiť.

Adinka, Pi, 18. 03. 2011 - 21:38

VEru má pichliače, preto sa tak horšie oberá :D ale aj tie ruže mali Chichocem sa No, dúfajme že Runa nebude na čerstvozasadené rastlinstvo ako jej predchodcovia ... Mrkám Ak u nás zoženiem, vyskúšam. Bozkávam Áno Objímam Kvietok Slnko Slnko Slnko

sandra11, Ut, 26. 04. 2011 - 13:49

Ja som si kúpila 100 % štavu z rakytníka, má sa užívať lyžička ráno a večer. Je to kyslé ak citrón, ale v pohode sa dá.

Polárka (bez overenia), Ut, 26. 04. 2011 - 13:52

My sme mali rakitníkový sirup. Uff - chutili mi to, ako osladená voda s jablčným octom. Asi vysúšam skôr ten olej Úsmev

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama