Osobnú skúsenosť nemám, ale mala som na VŠ spolužiakov, ktorí boli z bilingválnych gymnázií, jazykovo boli ďaleko popredu oproti nám "obyčajným". S cudzím jazykom "vo vrecku" sa lepšie otvárajú dvere na študijné pobyty a stáže v zahraničí.
Ak jej idú jazyky,učenie a cíti sa na to, nech ide, bude mať neskôr veľkú výhodu.
Bilingválne gymnázium
Môj syn je prvák na bil.gymnáziu v Sučanoch, tiež mal samé jednotky a robil rôzne olympiády, išiel ale až z 9 triedy. Jeho škola má výbornú povesť,syn dochádza kvôli tomu vyše 2oo km. a býva na internáte. Zatiaľ je veľmi spokojný, škola je náročná, ale mnohí absolventi študujú po jej absolvovaní v zahraničí. Vo vyšších ročníkoch má možnosť zvoliť si predmety o ktoré má záujem, už v prvom ročníku majú jazykový pobyt v Anglicku. Všetky predmety okrem slovenčiny sú v angličtine, v prvom ročníku ide najmä o slovnú zásobu. Učebnice používajú anglické, majú inak postavený učebný plán. Bol prijatý aj na dve klasické gymnázia, ale chceli sme, aby na sebe viac pracoval, a to na mnohých školách v našom okolí by so svojimi schopnosťami nemusel. Spomínaná škola robí v týchto mesiacoch aj tzv.predtestovanie, uchádzači dostávajú testy z minulých rokov / treba sa tam zapísať/ Prijímacie pohovory sú náročné, žiaci mali problém najmä s nedostatkom času, takáto skúška je prínosom.Škola má aj svoju webovú stránku, rovnako ako mnohé iné. Ak by aj dcérka na BG bola prijatá a systém by jej nevyhovoval, stále má možnosť prestúpiť na klasické gymnázium.
Ďakujem, Plamienka, aj tebe, Sadlonka, túto školu má vytipovanú aj dcéra, ale tiež by musela byť na internáte, neviem, stránku sme už pozerali, škola vyzerá byť naozaj prestížna. Chceli sme ju dať na osemročné gymnázium z piatej triedy, ale nakoniec sme sa rozhodli nechať ju v ZŠ. Teraz to trošku ľutujem, lebo mám pocit, že sa v škole nudí. Je to ťažké rozhodovanie, a to je najstaršia, ešte máme 3 mladšie deti, takže si ešte užijeme.
treba si dať ešte pozor na termín odoslania prihlášky, na BG sa robia prijímacie pohovory skôr!
Tu spomínaná dcéra!
Ja len neviem, kde je v Sučanoch internát. Bilingválne gymnázium je aj v Čadci a tam je internát hneď pri škole, ale Sučany sú bližšie, tak teraz neviem :(
žiaci z z gmynázia v Sučanoch sú na internáte v Martine a v Priekope. GBAS nemá vlastný internát.
v žiline su tuším dve bilingválne, dalšie v trenčíne
Syn je na internáte vo Vrútkach-Priekope, do školy chodia jednu zastávku vlakom.Aj BG majú rôznu úroveň, to v Sučanoch je výborné , ale majú aj veľký počet uchádzačov a menšiu šancu na prijatie
Ahoj,
ja som chodila na evanjelicke BG a šla som tam z osmeho rocnika. Vobec nelutujem. Na rozdiel od mojho braska, kt. tam chodi teraz, som zbytocne nestratila jeden rok. to, ze som mladsia, som pocitila len na chemii, ale ani pri tomto predmete nebol velky problem, ucitelka brala na nas ohlad a snazila sa nam ucivo dovysvetlovat pocas vyucovania.
Andrejka, poslala som ti mail
Ďakujem, VierkaB, tento týždeň idem s dcérou pozrieť na vyučovanie s lektorom na anglickom BG u nás v Poprade, škoda, že je súkromné, no uvidíme.
držím palčeky, daj mi vedieť mailíkom aké máte dojmy
Moja dcéra chce ísť na príjmačky na BG v Nitre, buď na Párovce alebo Golianovu. Vôbec netušíme čo obsahujú písomné testy overujúce schopnosť študovať cudzie jazyky? Mohol by nám niekdo vysvetliť, čo sa vyžaduje na týchto testoch?
Má niekto dieťa na BG v Nitre? Ako sú vaše deti spokojné. Dcéra sa veľmi dobré učí, má samé jednotky, chodí na všetky možné olympiády a je úspešná, je šanca, že ju na BG príjmu?
Vopred ďakujem.
Ahoj, moja dcéra teraz chodí na Golianovu do prvej bilingvalnej triedy a je veľmi spokojná. Na ZŠ bola veľmi dobrá, chodila na súťaže, olympiády , učila sa dobre a podarilo sa , zobrali ju do Nitry. Teraz je na tom zatiaľ dobre, na vysvedčku bude mať tri dvojky, ostatné jednotky. V škole sa jej páči, majú veľa angličtiny, ale tú ma rada. Prijímačky boli ťažké a bolo veľa detí. Z 210 detí zobrali 36. Testy boli z matematiky, slovenčiny a ten test schopnosti učiť sa v cudzom jazyku. Nebol v angličtine, mali tam otázky z viacerých oblastí. Mali určiť z viacerých viet v cudzom jazyku, ktorá je po francúzsky, doplniť logicky nasledujúce obrázky, vypočítať nejaké príklady, mali výrok v latinčine a mali približne určiť o čom je. Na viac si nespomína, ona vyšla z tých testov taká vyklepaná, že ani nevedela čo vlastne písali.
Ja viem, že v Sučanoch, kam chodí syn, sa robia testy nie z predpokladov študovať cudzí jazyk, ale z tzv. všeobecných študijných predpokladov, sú tam určite úlohy z matematiky, slovenského jazyka a také na všeobecný rozhľad, testy boli dva.Ich škola ponúka teraz aj tri, či štyri kolá tzv. predtestovania, kde si môžu vyskúšať testy z minulých ročníkov.Za prospech a účasť v olympiádach sa pri úspešne zložených testoch zarátavajú ďalšie body, syn mal tiež množstvo olympiád/museli byť prefotené overené diplomy za umiestnenie/, tie mu pomohli sa dostať v celkových výsledkoch na popredné miesta. Šanca na prijatie určite je, chce to dobre zvládnuť testy. Jazykové testy robili až po prijatí, na zápise, aby učitelia vedeli, na akej sú úrovni a povedali im, na čom treba popracovať. Celý prvý ročník je vlastne o tom, aby všetci nabehli na jazyk a dosiahli určitú úroveň , buduje sa slovná zásoba, odborné predmety viac- menej idú až od druhého ročníka, preto je štúdium 5 ročné.
Rada by som poprosila o radu maminy, ktoré majú dieťa na bilingválnom gympli, ako sú spokojné. Dcéra je ôsmačka, zatiaľ mala na vysvedčení vždy jednotky, škola jej ide, rozmýšľa o anglickom bilingválnom päťročnom štúdiu. Má niekto skúsenosť? Či je lepšie počkať, a po deviatke ísť na klasické gymnázium? Ale jazyky jej idú, má rada angličtinu. Ďakujem za rady.