reklama

Detská práca

dasa_ , 26. 05. 2013 - 09:39

reklama

Nedávno som videla niekde na internete obrázok. Asi 70 ročná stará pani hovorí asi 12 ročnému dievčaťu "Ja v tvojom veku som už pracovala" - a dievča na to odveti "Ja v tvojom veku ešte pracovať budem"

Mrazivé, ale zdá sa pravdivé.

Preto ma zaujíma, či vaše pubertálne deti už pracujú. Ja viem, oficiálne to nejde až pokiaľ nemajú 16 rokov a ukončenú povinnú 10 ročnú dochádzku, t.j. po 1. ročníku strednej školy.

Ale dajú sa nájsť aj iné formy. Zapájate ich do práce za peniaze? Musia si na svoje sny zarobiť aj samé? Alebo dostanú vždy všetko, čo sa dá a je vo vašich možnostiach.

U nás doma (syn necelých 13 rokov) chcel ísť strašne brigádovať. Najskor chcel ísť roznášať letáky, potom niekomu robiť prezentáciu... Všetko veci, ktoré by hravo zvládol. Našťastie, nepochodil :)

potom som si ale rozmyslela, a našla som mu brigádu u seba. Samozrejme, nič oficálne, ale stanovili sme si presné pravidlá. A napodiv, nerobí mu to problém dodržiavať, dokonca mám pocit, že sa učí aj veľa vecí o ekonomike - súdim podľa jeho otázok.

Keď si spomeniem na svoje mladé časy :) , moja mama pracovala u nás v obci v knižnici. A už od piatej triedy som chodila vypožičiavať knihy miesto nej, ke´d mala nejakú prácu. Pamätám si to celkom presne, až vtedy som tam objavila knihy o tom, odkiaľ sú deti :) Zo začiatku chodievala po skončení pracovnej doby (o 6 večer) pre mňa, neskôr som už celý kultúrny dom zamykala sama (a trochu som sa vždy bála Pohoda )

Napadajú ma aj zemiakové brigády - neviem, či to bolo alebo nebolo správne. Ale veľmi ma tešilo, že 5 korún denne, čo sme zarobili, som mohla minúť na vianočné darčeky. Keď si predstavím, že dnes je také niečo absolútne nerealizovateľné - aj ke´d pominiem vek, tak hygiena, bezpečnosť... tak mám pocit, že trochu práce by deťom nezaškodilo.

Lebo na jednej strane ich chránime a na druhej strane, okrem iného naozaj budú nakoniec pracovať aj do 80 rokov....


reklama


reklama

ja_hodka, Ne, 26. 05. 2013 - 09:46

aj ja som brigádovala skoro a ak dietko chce, nevidím v tom problém. Rozhodne by som ale deti nezapájala do práce (v domácnosti) za peniaze. Poznám prípad, kde mama platí decku za pomoc, nie je už ochotné urobiť nič zdarma, má 6 rokov, budú mu možno musieť platiť aj za to, že pôjde do školy.

dasa_, Ne, 26. 05. 2013 - 10:25

Hmm, len ja okolo seba vidím iný extrém - deti v domácnosti nemusia absolútne nič, rodičia urobia rýchlejšie, lepšie, nech sa len učia .... A potom sa čudujú, že v 15 nechcú ani len povysávať, postlať po sebe posteľ, prípadne umyť riad, či naložiť/vyložiť umývačku, odložiť špinavé prádlo do koša....

Glennys, Po, 27. 05. 2013 - 10:32

Presne. Ja si myslím, že pomoc detí v domácnosti by sa nemala vnímať ako detská práca. Môj syn sa už tiež nevie dočkať ako bude môcť brigádovať. Dúfam, že mu to vydrží Úsmev Dcéra však záujem o prácu nejaví, čo ma mrzí. Smútok Ale pomáhať jednoducho musí - v tom som neoblomná. Chichocem sa
Ja si pamätám tiež na brigády - sme museli chodiť z prváku na strednej mala som 14) do žilinských hydinární - neprajem nikomu - ja osobne som musela vešať kurčatá ešte teplé z jednej reťazovej linky na druhú, a to za 40,- vtedy ešte Kčs. Ale skúsenosť dobrá. Kvietok

loulou, Ne, 26. 05. 2013 - 10:38

Doma som musela pomáhať, nevolali sme to práca. Bolo to automatické a pre mňa bola utópiou predstava, že by som nemusela robiť nič. Vtedy som o tom snívala, dnes som neskonale vďačná, že to tak nebolo.
Neboli sme za to platené, ale pri mimoriadnych úlohách sme mali dohodnutú odmenu - doteraz si spomínam na natieranie plota okolo celej chalupy, na tri nátery z oboch strán. Trvalo nám to so sestrou tri dni a dostali sme každá 150 korún, to bola pre nás enormná suma a strašne sme sa tešili. Ale inak sme nedostávali.
Naša dcéra má ešte len necelé dva roky, takže pomáhať nemusí, ale chce Úsmev A ja jej to dovoľujem, odnáša špinavé vec do pračky, pomáha mi vykladať myčku, "pomáha" pri umývaní kúpeľne a pri varení... Síce to všetko trvá dvakrát tak dlho, ale ja som rada, lebo čo sa zamladi naučíš...
Už teraz viem že moje deti pomáhať v domácnosti budú, samozrejme vždy veci vhodné ich veku. Umyť riad, povysávať, utrieť prach, neskôr požehliť, pomáhať pri varení, umývanie auta atď. A plat za to dostávať nebudú Úsmev Za mimoriadne činnosti áno, takisto odmena primeraná veku a povahe práce. Ale bude to skôr výnimka.

ja_hodka, Ne, 26. 05. 2013 - 10:51

tak to už je rozhodnutie tých rodičov, to nebudem komentovať. Ty si sa pýtala na niečo iné a zrejme chceš, aby dietko v domácnosti prispievalo svojim dielom a za to by som deťom neplatila. Mali by mať jasno v tom, že je to prirodzené, že sa spoločne staráme o domácnosť a nikto z nás za to nedostáva zaplatené. Je niečo iné, ak mladý človek vypomáha v rodinnom podniku a dostáva plat.

dasa_, Ne, 26. 05. 2013 - 10:55

zjavne som sa nevyjadrila jasne - junior dostal prácu v rodinnej firme :) Doma musí pomáhať samozrejme zadara:), prípadne za naturálne pôžitky typu večera na želanie Pohoda

Skôr mi išlo o to, že takáto práca oficiálne nie je možná, skôr je to až do 16 rokov zakázané. či je to naozaj správne a výchovné?

anjeli, Ne, 26. 05. 2013 - 22:20

"Skôr mi išlo o to, že takáto práca oficiálne nie je možná, skôr je to až do 16 rokov zakázané. či je to naozaj správne a výchovné?"
Nuž ja by som sa skôr spýtala kde by mali deti pracovať pri dnešnej nezamestnanosti...brigády sa ťažko zháňajú aj dospelému Smútok .
No na druhej strane: možno by mladšie deti ako 16 rokov práca naučila vážiť si všetky "výdobytky", ktoré im dnešná doba ponúka, rodičia zakúpia a vo väčšine prípadov ich deti zničia. avšak tak sú naučené len "naše" deti, ale všimla si si ako to funguje v krajinách tretieho sveta? Koľko detí mladších ako 16 rokov tvrdo pracuje, aby pomohlo svojej rodine? A vychováva ich to? Určite áno aspoň v tom smere, že rodine treba pomáhať, ale keby mali na výber, spolieham sa nato, žeby si radšej to detstvo užívali inak...

ja_hodka, Ne, 26. 05. 2013 - 11:06

ale vyjadrila si sa dobre Úsmev Ja som to tak aj pochopila, keď si spomenula, že sa priúča ekonomike. Reagovala som na otázku, či zapájame deti do práce za peniaze, tam to nebolo špecifikované, tak som spomenula domácnosť. Z toho trendu platiť deťom za domáce práce na mňa totiž trochu ide strach.
To, že junior pracuje vo firme za peniaze, je podľa mňa v poriadku a správne. Nikto iný tam zadarmo asi nerobí, prečo by mal on. To by nebolo fér.
A že pracuje skôr, než sa to legálne dá? Ak má snahu a vie to, prečo nie. Deti stále pomáhali v rodinných podnikoch aj v časoch, keď sa o to vrchnosť veľmi nestarala. Myslím, že pre mládež to môže byť iba pozitívum.

Iwa, Ne, 26. 05. 2013 - 13:28

Na prvú brigádu ma zobral starký k nemu do kancelárie, mala som 14 rokov - potriediť papiere, staré noviny pozväzovať do balíkov, upratať skrinky, potriediť papieriky s odkazmi... robila som celý mesiac. Chcela som strašne rifle, dovtedy som nijaké nemala. Ale keď už som mala výplatu (ani neviem, koľko to bolo), tak som si rozmyslela a nakoniec som si ešte pridala z prasiatka, druhý starký mi tiež dali niečo k narodeninám a kúpila som si bicykel :) Nikdy som nedostávala peniaze za to, že pomáham doma. Skôr nejaké výhody, že môžem ísť do kina na 20:00, pozerať dlhšie telku a pod. Keď sme chceli ísť von, museli sme mať hotové úlohy a upratané veci (nie vždy boli, ale naši prižmúrili očko).
Dnes by deckám nezaškodilo viac pracovať/pomáhať. Naši si musia špinavé prádlo upratať, ráno pyžamá (postele nezastielajú, lebo sa potia), riady po sebe odložiť do umývačky, vešajú prádlo na sušák, vyberajú z umývačky a starší sa začal chytať vysávača aj varenia (len škoda, že ešte nedovidí do hrncov). No a mladšieho terorizujem, že keď roztrhá nohavice, tak si čas na zašívanie "beriem" z toho, čo by som sa mohla s ním hrať. Takže sa napr. hrajú pexeso sami a ja zašívam (aj keď by som radšej to pexeso Mrkám )

akalenkak67, Ne, 26. 05. 2013 - 14:58

Ja som chodila brigádovať každé leto.Hrabať sená na družstvo.Na ťažko dostupných miestach sa hrabávalo hrablami.Chodila som aj vyžínať stromčeky do lesa.Teraz to už majú tínedžeri ťažšie.Minulý rok sa môjmu otcovi podarilo vybaviť ku stromkom,tak si dcéry zarobili.Tento rok si budúca maturantka zhána aspon brigádu po marketoch.Zatial nemá nič isté.Maturantke sa podarila brigáda v nemocnici.Tak tam zotrvá kým nenastúpi na výšku.Aj mladšie stredoškoláčky hladajú niečo,ale pri tolkej nezamestnanosti asi bez šance.Doma pomáhajú aj MM,ale to je pomoc zadarmo tak ako všetky domáce práce. Úsmev Jedna síce pred časom roznášala letáky.Ale za to čo zarobila,ma vyšli viac lieky ktoré som doplácala.Roznášanie je volné len v zime,ked sa nechce babkám ktoré ochotne roznášajú celé leto a nikomu to roznášanie vtedy nepustia.

lua, Ne, 26. 05. 2013 - 21:11

ja som bola na prvej brigáde v 15-tich, na ,,družstve,, po 2 týždňoch som sa rozhodla že budem radšej študovať ako sa takto živiť Chichocem sa , dosť som sa tam narobila a odvtedy si vážim ženy čo si takto zarábali na živobytie, okopávali sme zemiaky, zeleninu, chodili okolo kvetov, fakt som toho mala dosť, ale kopu vecí ma to naučilo,
moju dcéru zapájam do práce v domácnosti - zadarmo, ja to beriem ako samozrejmosť že má pomáhať a vtom duchu ju to učím. Samozrejme že má občšas výbuchy, čo ona musí a ostatní nie. Najskôr som si myslela, že si vymýšla, ale keď som zisťovala čo robia jej spolužiačky, tak som zistila, že nič. Rodičia im upratujú izby, vysávajú, vynášajú smeti. Minule ,,chúďa moje,, dostala zaracha na 3 dni lebo nechcela ísť vyniesť smeti, umyť riad a pozametať, po 2 dňoch kmitala ako žeravá, lebo pochopila že u mňa neprejde to jej ,,iba ja robím a ostatní nemusia,,. Ale ak všetko dobre dopadne tak sa jej chystám vybaviť o 2 roky takú menšiu brigádu na leto, držím jej u nás fleka, uvidím či sa chytí, bude treba ráno skoro vstávať ale vidina zárobku snáď spraví svoje Chichocem sa

dulka, Ne, 26. 05. 2013 - 22:08

Dáša, ja si myslím, že je dobre, že detská práca je zakázaná. Myslím, že by to v niektorých firmách dosť zneužívali. A neviem si predstaviť 12-ročné dieťa dokladať napr. tovar v obchode a pod.
Ty si to vyriešila dobre - syn sa niečo podučí, jeho sily zrejme neprepínaš a on si zarobí svoje peniaze Úsmev .

Ja-tereza, Po, 27. 05. 2013 - 10:11

My pestujeme na predaj nejaké kontajnerové rastliny, robíme to s manželovvými švagrovcami. Je to taká rodinná záležitosť, takže tam aj pracujeme celé rodiny. Naše deti pravidelne pomáhajú /majú 10 a 13 rokov/, neplatíme im presne za odpracované hodiny, skôr dostanú za to nejaké "vreckové", ale švagrinin syn /je o niečo starší/ žiada presnú plácu za odpracované hodiny a aj ju dostáva. Mne sa to zdá nelogické,veď peniaze, ktoré takto zarobíme, minieme spoločne celá rodina, chodíme na dovolenky, čiže osoh má každý. Deti to niekedy aj mrzí, ale im to stále vysvetľujem a asi to aj chápu, že je to takto logické. V tej druhej rodine nie je veľmi ochota robiť niečo nezištne zo strany synátora.
Ludka má pravdu, že dnes deti v domácnosti málo pracujú, aj ja to mávam doma, že "a ostatní do nemusia". Podľa mňa je normálne, že doma pomáhajú.
Moja mama bola poštárka na dedine, ako dieťa som jej pomáhala roznášať noviny v sobotu a cez prázdniny. Vtedy nám ani nenapadlo niečo za to očakávať. Naši v lete chodievali predávať uhorky na tržnicu, deň pred tým sme ich oberali a chystali a na druhý deň sme ostávali sami doma. Raz sme s bratom /keď sme boli menší/ dostali po 10 korún, že sme sa "nepozabíjali". To mi tak utkvelo v pamäti.

dulka, Po, 27. 05. 2013 - 13:50

Ja-tereza, podľa môjho názoru, ak dieťa pracuje v rodičovskej firme, malo by dostávať nejaké peniaze - výplatu. Tiež sa učí nejakej zodpovednosti a tomu, že za odvedenú prácu dostane výplatu. Je jedno, že v konečnom dôsledku to, čo zarobíte, dáte do rodiny. Je iné peniaze reálne dostať a môcť sa rozhodnúť, ako s nimi naložím a je iné ísť za peniaze - ktoré reálne dieťa nevidelo, napr. na dovolenku.

crystall, Po, 27. 05. 2013 - 17:39

Mne sa ušlo akurát v lete zbieranie čučoriedok a čo som predala, to som mala zarobené. A teraz som lenivá ako voš, ak ma tam auto nevytiahne, tak tam ani neleziem.

A ešte sme zbierali alchemilku, to sa sušilo na vrecia a predalo.

A platím synovi, keď robí auparku na nejakú dohodnutú dobu, keďže starých rodičov nemôžme požiadať. Symbolicky euro na hodinu, hlavne kvôli tomu, že ho to motivuje k zodpovednosti a doslova tu "vládne" disciplína. A zodpovedne vyplácam. Chce si našetriť na kosačku a má plán si privyrábať kosením trávnikov, tak ho v tom podporujem. Už si založil aj internetovú stránku. Jeden cieľ, ale celkom zaujímavé veci z toho vychádzajú, zodpovednosť, dohody musia platiť na oboch stranách, donútilo ho to pracovať s webom, vyhrať sa s tým, vedieť sa ohodnotiť, myslím tým cenu práce + náklady s kosačkou. Študuje tie kosačky, až mi z toho hlava brní.
Sama som zvedavá, ako to celé dopadne.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama