Citrónové crinkles

Pridal/a M.á.r.i.a

Vianočné sa minulo, a tak sa keksíky s chuťou citrónu k čajíku hodia.

Citrónové crinkles - recept
Porcie
Porcie
Čas prípravy
2 hod, 40 minút
Čas varenia / pečenia
12 minút
Celkový čas
2 hod, 52 minút

Ingrediencie

265gramovhladká múka špeciál
200gramovkryštálový cukor
115gramovmaslo
1kusvajce
1kusžĺtok
1⁄2čajová lyžičkasóda bikarbóna
1⁄2čajová lyžičkaprášok do pečiva
1⁄2čajová lyžičkasoľ
1polievková lyžicacitrónová kôra
2polievkové lyžicecitrónová šťava
1čajová lyžičkavanilkový extrakt
Na obalenie:
1⁄2hrnčekpráškový cukor

Inštrukcie

V miske zmiešajte múku, sódu bikarbónu, prášok do pečiva a soľ. Do druhej misky pridajte cukor a citrónovú kôru. Cukor a kôru rozotrite medzi prstami, aby ste zvýšili citrónovú chuť.

Do misky pridajte rozpustené, ale chladné maslo a vymiešajte, kým sa maslo nevstrebe. Pridajte vajce a žĺtok a miešajte, kým sa nespojí, potom vmiešajte citrónovú šťavu a vanilku. K mokrým pridáme suché ingrediencie a miešame, kým sa nespoja.

Nádobu prikryte a dajte do chladničky aspoň na 2 hodiny. Vyberte cesto z chladničky, lyžičkou odoberte cesto a tvarujte do guľôčok. Pracujte rýchlo, aby cesto pred pečením zostalo relatívne studené.

Každú guľôčku cesta vyvaľkajte v cukre, položte na plech vystlaný papierom na pečenie papierom asi 3 cm od seba. Vložíme do vyhriatej rúry na 180° a pečieme 10-12 minút, alebo kým okraje nestuhnú a sušienky nebudú mať praskliny. Sušienky nechajte 5 minút vychladnúť na plechu a potom ich presuňte na mriežku, aby úplne vychladli.

V strednej miske zmiešajte múku, sódu bikarbónu, prášok do pečiva a soľ. Odložte bokom.

Do veľkej misy pridajte cukor a citrónovú kôru. Cukor a kôru rozotrite medzi prstami, aby ste zvýšili citrónovú chuť. Do misky pridajte rozpustené maslo a pomocou elektrického mixéra miešajte, kým sa maslo nevstrebe.

Pridajte vajce a žĺtok a miešajte, kým sa nespojí, potom vmiešajte citrónovú šťavu a vanilku. Podľa potreby zoškrabte boky misky. K mokrým pridáme suché ingrediencie a miešame, kým sa nespojí.

Miešaciu nádobu prikryte a cesto dajte do chladničky aspoň na 2 hodiny. Keď ste pripravení na pečenie sušienok, predhrejte rúru na 350 F. Plech na pečenie vyložte pergamenovým papierom.

Vyberte cesto z chladničky a použite strednú naberačku na sušienky na naberanie cesta a rolovanie do guľôčok. Pracujte rýchlo, aby cesto pred pečením zostalo relatívne studené. Každú guľôčku cesta vyvaľkajte v cukrárenskom cukre (naozaj to upečte!) a položte na pripravený plech asi 3 palce od seba.

Pečte sušienky 10-12 minút, alebo kým okraje nestuhnú a sušienky nebudú mať praskliny. Sušienky nechajte 5 minút vychladnúť na plechu a potom ich presuňte na mriežku, aby úplne vychladli.

Vaše hodnotenie: Žiadne
5
Priemer: 5 (1 hlas)

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok