reklama

Výpovedná lehota+odstupné

Pridal/a belka3 dňa 02. 03. 2015 - 09:34

reklama

Ahoj, zaregistrovala som sa iba pred chvílkou a chcela by som požiadať o radu, brat dostal 27.2.2015 výpoveď pravdepodobne z dôvodu nadbytočnosti bez výpovednej lehoty.
Má nárok na vyplatenie 3 mesačnej výpovednej lehoty + 3 mesačného odstupného? U zamestnávateľa odpracoval 14 rokov, má 3 malé deti, jedno dlhodobo choré-3roky a 3 mesiace, manželka je na predlženej materskej.
Ďakujem za odpoveď.


reklama

reklama

belka3, Po, 02. 03. 2015 - 13:36

Naozaj nikto nevie poradiť, nikto nebol v podobnej situácii? Veľmi ma to trápi, hlavne sú tam malé deti a zohnať si novú robotu nebude také ľahké. Ja vôbec neviem, ako to chodí napr. keby chcel ísť na PN, keďže má aj dlhodobo neliečené zdravotné problémy, je potrebné sa predtým zaevidovať na Úrade práce, ak áno, do koľkých dní? Ospravedlňujem sa, ale nikdy sme v takejto situácii neboli a čo som hľadala na nete, tak nikde to nie presne napísané (alebo to neviem nájsť). Niektoré veci treba asi riešiť urýchlene, aby nebolo potom neskoro. Preto som sa aj zaregistrovala, aby som našla nejakú pomoc.Ďakujem za odpovede.

administrátor, Po, 02. 03. 2015 - 13:43

Dobry den belka,

odporucam Vam pridat svoju otazku aj u nas do poradne

http://nanicmama.sme.sk/poradne

a nasledne si vyberte odbornika, ktory chcete aby Vam vasu otazku zodpovedal

pekny den

anjeli, Po, 02. 03. 2015 - 14:07

Osobne som sa s takouto situáciou nestretla, ale niečo z internetu: http://poradna.sme.sk/c/7156954/prepustili-vas-odstupne-dostanete-z-pri… alebo aj tu je o výške odstupného: http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000173/1414083/Dostali-ste-vypoved--Zi…- a po skonč ení pracovného pomeru je v ochrannej dobe a :"Ochranná lehota je do 7 dní po skončení pracovného pomeru a počas tejto lehoty môže nastúpiť na PN - ak ho lekár vypíše. Bude mu vyplacaná nemocenská dávka, ak mal poistenie aspoň 270 dní. Ako práceneschopný sa do evidencie úradu práce ani nemôže zaregistrovať, zákon to neumožňuje. Takže ak bude celé obdobie alebo väčšinu PN, tak ani na úrad práce chodiť nemusí."
A teraz k Tebe Mrkám , je síce od Teba ako sestry veľmi pozorné, že pomáhaš bratovej rodine riešiť ich problém Áno , no na druhej strane, občas namiesto čakania na odpoveď a nervačenia, že neprichádza, stačí trochu pogúgliť a lebo sa osobne spýtať na ÚPVAR - úrad práce a sociálnych vecí, ich povinnosťou je brata informovať o jeho právach a povinnostiach a pomôžu nájsť aj riešenie a prípadné nároky na sociálnu dávku Úsmev .

belka3, Po, 02. 03. 2015 - 14:30

Ďakujem za odpoveď, ja som napísala, že som hľadala, aj som niečo našla, ale napr. niekde som našla, že sa musí zaevidovať na Úrade práce aj keď je na PN. Som od bratovej rodiny cca 300 km, takže sa snažím aspoň takto mu pomôcť, poslala som ho aj na úrad práce, ale zdá sa mi, že je z toho mimo a berie to nejako zvláštne naľahko, akoby sa ho to netýkalo , zrejme je ešte v šoku. Ja som skôr chcela, aby niekto napísal z vlastnej skúsenosti, čo je dobré urobiť, ako postupovať, čo nezanedbať a tak.
Ale v každom prípade ďakujem.

anjeli, Po, 02. 03. 2015 - 18:15

Pokiaľ je v ochrannej lehote, bolo by dobré dať si do poriadku zdravotný stav /tiež som odišla z práce, kde mi práca z lepidlom spôsobovala zápaly priedušiek, keď som odišla z práce na dohodu, o tri dni nato sa mi zápal zas dostavil, šla som k lekárke a tá ma dala na PN-ku, časť platil bývalý zamestnávateľ - treba odovzdať potvrdenie od lekára ako klasický zamestnanec, zvyšok sociálna poisťovňa. Až po ukončení PN som sa šla nahlásiť na ÚP./ Odstupné si musí sám doriešiť so zamestnávateľom a pokiaľ nebude počas ochrannej doby na PN, tak do 8 pracovných dní sa má zaevidovať na ÚP, inak si bude musieť odvody do zdravotnej poisťovne platiť sám.

belka3, St, 04. 03. 2015 - 14:47

Ďakujem za odpoveď, dostal odstupné 4 platy, ale podľa vyjadrenia právnika mal nárok ešte +2 namiesto výpovednej doby, teraz je však už neskoro, keďže to podpísal, musel by ísť súdnou cestou.
Momentálne je na PN, pretože sa psychicky zrútil, po 14 rokoch práce vo firme mu nikto nielenže nepoďakoval, ale ani ruku nepodal, aj taká je realita slovenských tiežpodnikateľov. Najhoršie je, že sú tam 3 malé deti, z toho jedno vinou lekárov zdravotne postihnuté, na Slovensku jej zatiaľ nevedia pomôcť, možno sa to bude dať riešiť viacerými operáciami po ukončení rastu, ale už nikdy nebude chodiť ako zdravá. Je to veľmi smutné.

anjeli, St, 04. 03. 2015 - 20:36

Smútok Žiaľ, aj také sa stáva a nielen na Slovensku... zamestnávateľ očakáva lojálnosť, flexibilitu a pod. a keď sa musí rozlúčiť so zamestnancom, nemá preňho ani jedno "ďakujem, že ste pre nás pracovali"... pomyslia si, že za prácu dostáva predsa plat Smútok. Netreba si to pripúšťať... tiež som podobné zažila pred odchodom na MD, bolelo, ale prešlo ma to.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama