Dobrý deň pán advokát. Potrebovala by som sa poradiť, či mám ja, ako matka plnoletého dieťaťa, nejaké právo vymôcť si výživné od otca na plnoletú dcéru, ktorá žije so mnou v spoločnej domácnosti, nakoľko ona sama návrh na určenie výživného na súd odmieta dať? Aby som v stručnosti opísala stav, v akom som sa ocitla a neviem si sama v tejto veci pomôcť hlavne do budúcnosti. Po rozvode je 14.r. dcéra prisúdená na vlastnú žiadosť k otcovi. Odvtedy si zabsolvovala pobyty v diagnostickom, reedukačnom aj resocializačnom zariadení ako závislá na drogách, medzitým končí v striedavej starostlivosti otca a matky (otec požiadal o jej vrátenie matke, nakoľko nezvládal výchovu). Z resoc.zariadenia ju pre hrubé porušenie pravidiel vylučujú už ako plnoletú. V čase pobytu študovala SOŠ na základe individuálneho študijného plánu, po vylúčení nastúpila na denné štúdium. Otec ju v spoločnej domácnosti nechce - čiže už tu sa nedá hovoriť o striedavej starostlivosti, ale o plnej u mňa. Má u mňa aj trvalý pobyt. Dcéra si navyše odmieta vymáhať výživné od otca súdne - dôvod je taký, že si nechce narušiť svoj vzťah s ním. Ja si ho vymáhať už nemôžem, lebo dcéra je plnoletá. Teraz sme sa síce dohodli ústne na istej sume mesačne na účet dcéry, kde po odrátaní cestovného a vreckového mi zvyšok má dávať. Tá suma netvorí polovicu nákladov na dcéru, aj napriek tomu, že posledné súdne rozhodnutie o striedavej strarostlivosti bolo pol na pol. Na koho sa môžem obrátiť v tom prípade, ak sa otec rozhodne dcére z nejakého dôvodu neplatiť a dcéra si nárok na súde odmietne uplatniť a bude sa dožadovať, aby som ťahala aj vyživovaciu povinnosť za otca? Teraz je študentkou denného štúdia, ale už teraz vidím, že hľadá možnosti, ako sa jej vyhnúť. Nebránim sa živiť svoje dieťa, ale aké mám možnosti brániť sa hrozbe zneužívania zo strany dieťaťa (prípadne otca cez dieťa)? Nepýtam sa na to len tak, ale preto, že už aj také vyjadrenie padlo. Mám právo podať podnet na súd, ja neviem napr. za nemorálne správanie zo strany dcéry voči mne, nakoľko nevyužíva svoje zákonné právo na určenie výživného prostredníctvom súdu? Za radu Vám budem veľmi povďačná.
nadobudnutím plnoletosti dieťaťa zaniká zákonné právo zastupovať dieťa rodičom a dieťa sa zastupuje samé. Ak už Vaša dcéra je plnoletá, zastupovať ju v konaní o výživnom by bolo možné iba na základe udeleného plnomocenstva, ale nie ako zákonný zástupca. Návrh na zmenu pôvodného súdneho rozhodnutia by musela podať ona, keďže už nadobudla plnoletosť. Povinný rodič uhrádza výživné k rukám plnoletého dieťaťa a nie rodičovi. Na podanie návrhu o zmene výšky výživného alebo o akúkoľvek zmenu rozhodnutia o výživnom nemôžete Vašu dcéru nútiť.
Predpokladom na úspešné vymoženie výživného je právoplatný a vykonateľný rozsudok súdu. Keby jej otec neplatil výživné pravidelne, v súdom určenej výške, Vaša dcéra sa môže domáhať exekúciou zaplatenia výživného, teda návrh na vykonanie exekúcie bez jej vedomia podať nemôžete. V zmysle Exekučného poriadku len oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie, ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie.
Ďalšou možnosťou ako postupovať pri neplnení vyživovacej povinnosti zo strany povinného rodiča je podanie trestného oznámenia. Podľa § 207 Trestného zákona, trestný čin zanedbania povinnej výživy spácha ten, kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného. V tejto súvislosti upozorňujem, že uplynutie uvedených troch mesiacov nemusí na seba časovo nadväzovať, dôležité je, aby bola splnená podmienka uplynutia troch mesiacov v období dvoch rokov. Prostredníctvom tohto spôsobu však nedochádza k priamemu vymáhaniu dlžného výživného, ako je to pri exekúcii, je skôr prostriedkom ako donútiť povinného rodiča, dobrovoľne plniť svoju vyživovaciu povinnosť, nakoľko, ak sa povinný rodič uzná vinným, hrozí mu sankcia vo forme odňatia slobody. Trestné oznámenie pre neplnenie vyživovacej povinnosti otca voči Vašej dcére môžete podať aj Vy, ale to len za predpokladu, že sú naplnené znaky spomínaného trestného činu.
Keby vymáhanie výživného prostredníctvom exekúcie alebo trestného oznámenia nemalo svoj účinok, existuje možnosť podať žiadosť o náhradné výživné, pokiaľ sú splnené podmienky podľa zákona č. 201/2008 Z.z. o náhradnom výživnom.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte