reklama

Pravda o brušných svaloch

majas , 09. 10. 2006 - 22:10

reklama

Povedzme si teraz čo to o brušnom svale: brušné svaly sú kostrové svaly, presne také ako biceps, či stehná. Rozlišujeme priamy brušný sval horný a dolný, šikmé brušné svaly vnútorné a vonkajšie. Na rozdiel od svalov rúk ich v bežnom živote nezapájame tak často, preto práve na týchto partiách okolo pása + bokov sa nám najčastejšie vytvárajú a najťažšie zbavuje tukových vankúšikov.
Sú známe množstvá rôznych cvikov, metód precvičovania priamych, šikmých brušných svalov či ich kombinácií, či už prácou so samotným telom, alebo na posilňovacích zariadeniach.
Keďže už viac ako desiatku rokov sa nevenujem aktívne športu a tiež posilňovaniu samotnému, kým som pre nás pripravila túto trilógiu (zatiaľ) prelúskala som na nete čo sa dalo, hľadajúc najnovšie trendy, či zmeny v oblasti posilňovania konkrétne brušných svalov.

Pre pobavenie uvediem zopár extrémnych, či protichodných názorov:
Niekto odporúča len prácu s telom, iný len na prístrojoch.
Niekto odporúča čo najvyšší počet opakovaní, iný menej je niekedy viac.
Niekto najstarší cvik sedy ľahy zavrhol, iný ich pokladajú za základný cvik.
Niekto tvrdí cvičte pomaly, iný zrýchľuj, aby si zo seba dostal maximum.
Niekto tvrdí cvičte brucho stále, iný stačí 3 x do týždňa.
Niekto hovorí stačí minimálny rozsah pohybu, iný plný rozsah.

Najviac sa mi ale páčilo cvičenie na sedadle, či v stoji v hromadnom dopravnom prostriedku,
netvrdím, že sa to nedá, lebo cvičiť kvalitne brucho sa dá aj pri sexe, len si to moc neviem predstaviť keď niekto ide do práce, či z práce v preplnenej MHD.
V jednom sa našťastie zhodli bez práce nie sú koláče, ale na koláče radšej teraz zabudnite Úsmev.
Nič sa nezmenilo ani na mojom presvedčení, že každý sval je dobre bombardovať na rôzne spôsoby, lebo po čase začne mať predstavu, že ho už nič neprekvapí a dostane sa do stavu uspokojenia, a to mu my nedovolíme Úsmev.

Priateľka mi spomínala, že má problém s pocitom vypuklého brucha, nadúvania (toto môže byť aj medicínsky problém). Spomenula som si na časť článku, s ktorým som sa stretla niekde na nete, tak ho prikladám.

Pár šikovných nápadov
Okrem úpravy jedálneho lístka existuje aj niekoľko ďalších spôsobov, ako sa zbaviť vypuklého brucha. Tu sú:
1, Posilňujte brušné svaly. Ak začnete pravidelne cvičiť, vytvoríte pevnú stenu, ktorá obmedzí nafukovanie.
2, Pite vodu a choďte. Vedecky to síce nebolo potvrdené, ale skúsenosti ukazujú, že to pomáha. Pridajte krúživé masáže brucha, aby ste zvýšili lokálne okysličenie.
Inde som čítala, že pomáha (povzbudzuje prekrvenie a odvádzanie škodlivín) aj tzv. masáž "štipkaním", t.j.vankúšiky na bruchu nadvihnite pomocou palca a ukazováka a znovu pustite. Masírujte denne asi tri minúty.Na záver vmasírujte telové mlieko.
3, Bojujte proti stresu. Mnohí ľudia znášajú stres veľmi zle, čo sa prejavuje častejšími hnačkami alebo zápchou. Ak je to váš prípad a chcete tomu zamedziť, jedávajte v pokoji, pri pekne prestretom stole. Nejedzte pred televízorom a každé sústo poriadne požujte. Ak pri ňom veľa rozprávate alebo ho poriadne nerozhryziete, prehltnete každý deň niekoľko litrov vzduchu, ktorý ostane uzavretý v žalúdku.

Ešte pridám aj ja radu proti vypuklému bruchu, tiež som mala ten problém, súvisí to aj so správnym držaním tela. Dôležité je byť vzprimený, vtiahnuť zadok a tým aj brucho. Skúste si to.


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama