reklama

Bio a miestne potraviny

Pridal/a georgina dňa 12. 03. 2012 - 14:09

reklama

Súčasné intenzívne poľnohospodárstvo často neprospieva prírode, ani nášmu zdraviu. Z rozľahlých lánov polí je splavovaná úrodná pôda, chýbajú medze a živé ploty pre prirodzený život vtákov či drobnej zveri, vo veľkokapacitných chovoch trpia v zlých podmienkach natlačené milióny hospodárskych zvierat. Predovšetkým ale stále rastúce množstvo umelých hnojív a chemických postrekov zhoršuje kvalitu potravín, ktoré jeme. Preto sa v zahraničí aj u nás čoraz viac rozvíja ekologické poľnohospodárstvo, ktoré vznikalo od 60. rokov 20. storočia ako reakcia na znečisťovanie životného prostredia. Ekologické poľnohospodárstvo nepoužíva rizikové chemické látky a zaisťuje dôstojné podmienky pre chované zvieratá. Výrobky pochádzajúce z takýchto ekologických fariem sú označované ako biopotraviny.

Čo je to vlastne bio a čo mi môže priniesť?

Slovo biopotraviny má presný význam. Biopotraviny sú vyrobené z rastlín, živočíchov a ich produktov pestovaných, chovaných a spracovaných podľa zákona o ekologickom poľnohospodárstve č. 421/2004 Z.z.
Biopotraviny neobsahujú zvyšky pesticídov, priemyselných hnojív a antibiotík, pretože sa nesmú zvieratám pridávať do potravy. Pri spracovávaní bioproduktov je zakázané používať chemické aditíva (umelé farbivá, sladidlá, konzervačné látky alebo syntetické dochucovadlá) a metódy ako ionizujúce ožarovanie alebo genetické inžinierstvo. Naviac sú celú cestu z poľa až na pult obchodu prísne sledované kontrolnými organizáciami pre ekologické poľnohospodárstvo.

Ako bio poznám?

Biopotraviny predávané u nás spoznáte podľa označenia bioproduktu alebo biopotraviny (možno vykonať len na základe certifikátu vydaného certifikačným orgánom)
- písomnou skratkou „bio“ alebo "eko" a grafickým znakom:
- slovami „vyprodukovaný v ekologickom poľnohospodárstve“,
- číselným kódom certifikačného orgánu (SK-BIO-002).

Na slovenskom trhu často kúpite biopotraviny z Českej republiky, ktoré sú označené tzv. zelenou zebrou.

Od leta 2010 povinne nesú všetky biopotraviny vyrobené v EÚ tiež európsku bioznačku - zelený list z hviezdičiek. Touto značkou sa musia označovať všetky predbalené biopotraviny v Európskej únii. Používanie nového loga sa riadi nariadením Európskej komisie (EK) z 24. marca 2010.
Okrem toho musí byť na obale balených potravín napísaná krajiny pôvodu poľnohospodárskych surovín, z ktorých je výrobok vyrobený.

Čo všetko môže byť bio?

V kvalite bio si dnes môžeme kúpiť takmer čokoľvek. Teda zďaleka nielen obilniny a strukoviny, ale aj mäso, maslo a mliečne výrobky, zeleninu, ovocie, celozrnné i biele cestoviny, detskú výživu, pochúťky ako napr. kečup, chipsy, víno, čokoládu alebo uherák z nefalšovaného bio bravčového mäsa. Na slovenskom trhu je niekoľko tisíc druhov biovýrobkov.
Zďaleka teda neplatí, že bio = zdravá výživa pre ľudí s diétou. Na druhú stranu zdravšie typy potravín vyžadujú zákazníci, ktorí si bio spájajú s prínosom pre svoje zdravie. Častejšie teda nájdete biomúku celozrnnú ako bielu, bio hnedý trstinový cukor ako biely repný a podobne. V poslednej dobe je rozvinutý tiež predaj biopotravín cez internet, vo vyhľadávači si rýchlo nájdete vhodný obchod. Tento spôsob je obzvlášť výhodný pre obyvateľov menších obcí, kde sú biopotraviny málo dostupné - cez internet si možno objednať zásielku pohodlne až do domu.

Ako bio nakupovať?

Najväčší odbyt biopotravín je dnes v super-a hypermarketoch. Potraviny so značkou bio nájdete v takmer každom reťazci, niekedy v špeciálnej sekcii, častejšie a správnejšie teraz už ale medzi ostatnými potravinami podľa kategórií. Ak je vám skôr sympatické podporovať menšie obchody, takmer v každom meste existuje predajňa zdravej výživy, kde možno biopotraviny kúpiť. Často majú tieto špecializované obchody iný sortiment ako v supermarketoch.

Dôležitou cestou nákupu je však tiež priamy predaj biopotravín. Umožňuje poľnohospodárom predať svoje výrobky priamo zákazníkovi prakticky bez ďalších sprostredkovateľov. Pre životné prostredie i pre vašu peňaženku je nákup priamo u pestovateľov jedno z najlepších riešení.

Je bio drahšie?

Biopotraviny sú drahšie, niektoré menej, niektoré viac, pretože na ich výrobu sú celkovo vynaložené vyššie náklady. Ekopoľnohospodári majú väčšinou o trochu nižšie výnosy, výrazne väčší podiel ručnej práce a vyššie náklady spojené s certifikáciou bio. Aby sme mohli mať dôveru k značke bio, bol vyvinutý systém kontroly a označovania výrobkov, ktorý tiež niečo stojí. V ekologickom poľnohospodárstve nie je možné nič neprirodzene urýchľovať, takže rastliny a zvieratá môžu rásť o niečo dlhšie, čo sa opäť prejaví v cene. Navyše pri výrobe biopotravín cena narastie už tým, že primárne suroviny sú drahšie a menej dostupné a na trhu existuje menšia konkurencia.

Pre bežného spotrebiteľa nie je jednoduché cenu potravín správne vnímať. Mnoho bežných potravín je naopak veľmi lacných a ich cena často nepokrýva výrobné náklady, vôbec sa k nim nepočítajú náklady na škody na životnom prostredí (tzv. externality). Pritom keby sme nakupovali o trochu menšie množstvo jedla a viac základných surovín priamo od farmárov, mohli by sme jesť takmer všetko v biokvalite, a to za rovnaký obnos peňazí, aký vydávame napríklad pri "výhodných" nákupoch v hypermarketoch.

Záleží veľa na tom, kde a ako sa rozhodneme biopotraviny nakupovať: priamy nákup u ekopoľnohospodárov alebo v biokluboch je cenovo výhodnejší.

Slovenské bio?

Dopyt po biopotravinách rok od roku rastie, teraz sa hovorí priamo o boome. Podľa toho sa zvyšuje aj počet miest, kde možno bio nakúpiť, rovnako ako sortiment. Bohužiaľ tejto rýchlosti nezodpovedá nárast počtu slovenských potravín, produkujúcich ekopoľnohospodárov a chýbajú tiež spracovatelia, preto sa k nám nadpolovičná väčšina predávaných biopotravín dováža. Nejde len o exotické potraviny, ktoré u nás získať nemôžeme, ale aj o mliečne výrobky, mäso, obilniny a rôzne spracované biopotraviny ako ovocné šťavy a nápoje, omáčky, nátierky, džemy, sladidlá, cukrovinky, oleje a tuky. Väčšina tohto tovaru pochádza z Nemecka, Talianska, Rakúska, Holandska a Belgicka, výnimkou nie je však ani biopohánka z Číny.

Dovoz potravín na veľké vzdialenosti pritom môže zotrieť výhody z ekologického pestovania, preto je z hľadiska premýšľavého zákazníka dôležité aj u biopotravín zohľadňovať miesto pôvodu a podporovať miestnych a slovenských ekopoľnohospodárov a výrobcov.

Niekoľko rád na záver

Buďte svojmu jedlu bližšie:
• uprednostňujte slovenské výrobky, domácu stravu a miestne špeciality
• pri nákupe uprednostňujte menšie súkromné ​​obchody s potravinami
• zásobujte sa priamo u ekopoľnohospodárov z vášho okolia
• staňte sa členom bioklubu alebo založte s priateľmi svoj vlastný
• kupujte miestne biopotraviny, kedykoľvek je to možné
• vytvorte skupinu odberateľov a objednávajte si kvalitné slovenské potraviny vo veľkom priamo u výrobcov
• nakupujte na tržnici od našich pestovateľov a záhradkárov a nie u predajcov nakupujúcich zeleninu a ovocie z veľkoobchodov
• ak u vás už tržnica nefunguje, pokúste sa o jej znovuobnovenie
• pestujte a záhradníčte sami, je to osvedčený spôsob, ako dostať na svoj stôl čerstvé miestne biopotraviny

Zdroj:
ekologická poradňa Veronica www.veronica.cz
Ekologický inštitút Veronica je profesionálne pracovisko základnej organizácie Českého zväzu ochrancov prírody Veronica. Svojou expertnou a vzdelávacou činnosťou poskytuje interpretáciu odborných environmentálnych tém. Pôsobí v Brne a v Hostětíne, zaoberá sa ako mestským, tak aj vidieckym prostredím.
Ekologická poradňa Veronica začínala v roku 1991 ako prvá ekologická poradňa vo vtedajšom Československu. Ekologická poradňa je k dispozícii širokej verejnosti už 21 rokov. Zameriava sa na otázky životného prostredia od ochrany prírody a krajiny, odpadovej tematiky, spotrebiteľských otázok týkajúcich sa ekologicky šetrného nakupovania, upratovania, ale aj zapájania verejnosti do územného plánovania, zaoberá sa aj otázkami klímy a ekologického poľnohospodárstva. V poradni je k dispozícii aj špecializované poradenstvo v podobe studienkovej poradne a poradne prírodných záhrad. Poradňa je navyše doplnená o predaj tzv Fair-trade výrobkov, výrobkov z chránených dielní a hostětínských muštov z Bielych Karpát, ktoré nesú etiketu tradičného lokálneho výrobku.


reklama

reklama

Delli, Po, 12. 03. 2012 - 16:14

Veľmi som sa potešila tejto téme a súhlasím s tým, čo si napísala. Zaoberám sa týmto do takej miery, že odchádzam z mojej práce, kde mám stabilnú, istú prácu a idem pracovať do biopotravín. Musím sa priznať, že sa trochu obávam, ale sama som tak presvedčená o dôležitosti biopotravín, že mi to stojí za tento risk. K tomu, čo si napísala by som dodala, že žiaľ, veľa biopotravín, ktoré dovážame hlavne z Nemecka, sú vypestované u nás, našimi biopoľnohospodármi, ale kôli našim zákonom sa im viac oplatí ich predávať do Nemecka, tam sa spracujú a niekoľkonásobne drahšie prichádzajú späť k nám, na naše pulty biopredajní.
Georginka, veľmi pekne ďakujem za túto tému.Kvietok Kvietok Kvietok Slnko Slnko Slnko

georgina, Po, 12. 03. 2012 - 16:38

Delli, toto je tiež moja srdcová záležitosť, aj preto som vybrala tento článok do nášho "seriálu" o ekológii.
Znova odporúčam do pozornosti veľmi dobrý film Na jedle záleží.

georgina, Po, 12. 03. 2012 - 16:38

Inak, také "putovanie" výrobkov do iných krajín, aby sa potom zase drahšie vrátili, sa nedeje len pri biovýrobkoch. Je to pomerne bežná prax aj v iných oblastiach. Vnímam to ako ďalší dôsledok motivácie ziskom.

apple, Po, 12. 03. 2012 - 16:51

teším sa na večer, až si to v kľude prelúskam Mrkám zatiaľ len pokrok, že zeleninku a ovocie kupujeme na trhu, alebo zo záhrady, vajíčka podstieľkové a domáce, a už žiadne divné polotovary ako to Majo ľúbil(pizza, syr, hranolky)-už pekne domáce Mrkám ...kujem Geo, stále sa od teba učímZlomené srdce

georgina, Po, 12. 03. 2012 - 18:43

Zuzi, učíme sa tu (a nielen tu) všetci Objímam Objímam Objímam

georgina, Po, 12. 03. 2012 - 18:46

Stále viac som presvedčená, že najlepšie biopotraviny sú tie, ktoré si človek sám dopestuje. Jasne, nie každý má záhradu, ale kontajner s rastlinkami paradajok (alebo paprík, kalerábov...) sa zmestí aj na ten najmenší balkón. A ak niekto nemá ani ten, na kuchynskom parapete môžu byť aspoň kvetináče s pažítkou, kučeravým petržlenom, bazalkou, tymiánom...

lia6, Po, 12. 03. 2012 - 19:42

Geo, len tak od veci-máš mailík...odpíš mi prosím, díkyÚsmev Slnko

dúha, Ut, 13. 03. 2012 - 08:21

Tlieskam Tlieskam Tlieskam
poučný zhrnutie, ja som na rodičovskej a je to už taký rituál chodiť na našu malú miestnu tržnicu + aj ked bývame v BA svokra má záhradu takže zelenina , ovocie pre deti je odtial ,a chová sliepky ktoré až na malú pauzu znášajú vajíčka, ja som za to vdačná, že to takto máme.
zas potraviny ako kus kus , pohánku , pšeno pripravujem viac menej pre seba, samozrejme v bio kvalite, ale čokoládku, prípadne nátierky z istej značky tiež bio z dm to mi vykutrajú doma a že prečo im to neponúkamPrekvapenie ,tak som NM minule jasne vysvetlilaChichocem sa , že nemôže len tak miešať bio a nebio, lebo tým to znehodnocuje a tak nech sa rozhodneChichocem sa .

dúha, Ut, 13. 03. 2012 - 08:24

a zabudla som si ma podnietila k tomu, že musím pokukať iné zdroje, pretože som asi pohodlná, nakolko mám dm-ku pod nosom, tak vyberiem tam , no ale tým zas nepodporujem slovenský bio trh. ešte raz vďakaTlieskam

linda999, Ut, 13. 03. 2012 - 09:47

"nakupujte na tržnici od našich pestovateľov a záhradkárov a nie u predajcov nakupujúcich zeleninu a ovocie z veľkoobchodov"

- ako to zistim? Mnohi predajcovia na trznici beru z velkoskladov. Ked sa spytam, ci to dopestovali sami, dostanem pravdivu odpoved? Ked sa spytam ci hnoja, striekaju a cim, dostanem pravdivu odpoved? Toto vnimam ako problem...

georgina, Ut, 13. 03. 2012 - 20:31

Linda, ja sa riadim tým, že predajca, ktorý predáva prebytky z naší zahrádky má z každého rožku trošku. Ak je niekto koldokola obložený debničkami ovocia a zeleniny, zrejme to sám nepestoval. Samozrejme, pomýliť sa môžem, ale toto mi na takú základnú "selekciu" dokonale stačí.

Čo sa týka postrekov a hnojenia - ono, pestované v malom aj takto ošetrené je stále v lepšej kvalite ako z "veľkovýroby".
Ideál to síce nie je, ale vždy je aspoň niečo lepšie ako vôbec nič.

linda999, Ut, 13. 03. 2012 - 22:23

Mas pravdu, asi to bude tak, budem sliedit po trhu Úsmev
V jednom obchode eko- bio- fair sa da objednavat bio zelenina aj maso - beru to hlavne mamicky pre deticky, na prve jedla. To mi pride tiez ako super napad Slnko

georgina, St, 14. 03. 2012 - 12:15

Hej, toto je príma vec Úsmev Úsmev Úsmev.

lydusha (bez overenia), St, 14. 03. 2012 - 10:13

V Nr mame super trznicu a je to tam pekne poselektovane- babky trhovnicky su bokom, no maju vsetko, tak ako pise geo- troska mrkvy, krivy petrzlen, kalerabik, obite jablcka, kyslu kapustu,susenu fazulu, podla sezony kyticky kvetov, ci bylinky, kopor, vegetu, pazitku a ked viac pozmurkam, vytiahne aj hribiky, domacu klobasu ci domace kurca. Ostatni maju tiez vsetko- ukazkovu, dokonalu mrkvu, melony, mandarinky, nalestene jablka, hrusky, slivky- v kazdom rocnom obdobi...maju tie najlepsie stoly, najlepsie miesta....mne sa ale netazi prejst k babkam, ktore na vas vykrikuju: Kuuuupaa panynko jabllllckaaaaa....Úsmev Asi starnem, alebo sa mi nejak menia chute, no citim rozdiel medzi mrkvou od babky, ktora chuti aj cervikom, a medzi mrkvou, ktora je absolutne krasna, rovna, dokonala, ale nejaka umela....

georgina, St, 14. 03. 2012 - 12:18

To nie je vekom, to je proste fakt - ovocie a zelenina z "veľkovýroby" sú síce krásne na pohľad, ale to je asi tak všetko.
Chuť a vôňa tých doma alebo na biofarmách pestovaných je neporovnateľná, o výživnej hodnote platí to isté.

simplemente maria, Št, 15. 03. 2012 - 21:23

U nas v Kosiciach sa cez Ekocentrum Sosna daju objednat a kupit bio zemiaky a fazula - toho pana, co pestuje mi odporucila aj suseda - brala od meho aj maso, ale to nema asi az tak vo velkom. Teda, odporucane z viacerych zdrojov, nie len s nalepkou"eko"... ja si idem zajtra pre zemiaky - maju 5kg a 10 kg vrecka, ale ak chcete viac, tak sa isto dohodnete

Takze, ak by ste chceli eko-zemiaky, tak sa pytajte v kvetinarstve na hlavnom vstupe do arealu Starej nemocnice (na Rastislavovej ul.)-kde vchadzaju sanitky a auta.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama