Napriek tomu, že sa o tejto spotrebiteľskej téme veľa nenahovorí, je bežnou a neodmysliteľnou súčasťou života všetkých žien. Rovnako ako pri nákupe detských plienok, môžeme v prípade vložiek naraziť na mnoho alternatív s tým, že niektoré z nich môžu byť prírode a nakoniec aj nám príjemnejšie.
Hoci v ekologickej poradni aj v osobnom živote túto tému riešime zriedka, ponuka alternatívnych výrobkov ako v obchodoch (spravidla so zdravou výživou, nie drogériách, ako by sa dalo očakávať), tak aj na internete naznačuje, že ženy o výbere týchto každomesačné nevyhnutnosťou premýšľajú.
Čo rozhoduje?
Chceme sa hýčkať ako v bavlnke, užívať si pohodlie, (ne)šetriť, mať viac času, vytvárať menej odpadu a používať materiály šetrné k prírode? Potrebujeme sa cítiť bezpečne, čistúčko a zdravo? Pocity čistoty a bezpečia nám neúnavne zaručujú všetky reklamné spoty i plagáty. Ako sa na to pozerajú ekologičky? Spýtali sme sa ich. Vypracovali sme dotazník, ktorý nám poslúžil ku kvalitatívnemu výskumu. Elektronická verzia dotazníka čoskoro utiekla z okruhu ekologičiek a smelo sa šírila ďalej. Vyplnené odpovede k nám nakoniec prichádzali aj z miest, ktoré nie sú baštami uvedomelého spotrebiteľstva, a pôvodné obavy z prekračovania intimity sa ukázali ako mylné. Ženy si chcú rozprávať, premýšľať a vyberať.
Čo sme zistili?
Dotazníky sa nám vrátili od 30 žien, z toho 12 z nich má deti. Tri z nich používajú látkové vložky, jedna pohárik a ostatné jednorazové vložky. Viac ako polovica oslovených používa tampóny, jedna špecifikovala tampóny z biobavlny. Jedenásť žien prateľné vložky pozná, ale nepoužíva, 13 žien túto možnosť nepozná. Deväť žien, ktoré používajú vložky jednorázové, ich chcú prestať používať, alebo ich kombinovať s prateľným vložkami, 10 žien o zmene ešte neuvažovalo a 7 žien by si látkové vložky podľa návodu ušilo.
Pani a slečny považujú pri nákupe za rozhodujúce kritérium savosť, priľnavosť k spodnému prádlu, materiál, hrúbku, viditeľnosť a krídelká. Cena prichádza na rad až po týchto vlastnostiach a posledné miesto na rebríčku záujmu pripadá výrobcovia a obalu produktu. Ženy sa tiež všeobecne vyjadrili k problematike používania látkových vložiek. K nasledujúcim prekážkam, ktoré najčastejšie menovali, pridávame možnosti ich odstránenia.
Najčastejšie prekážky
Nemám dostatok informácií, neviem, kde sa kupujú.
Pre informácie sa obráťte na najbližšiu ekologickú poradňu, pre nákup na predajňu zdravej výživy alebo pozrite v internetových obchodoch. Skúste si ušiť vložky samy.
Nemám čas každý deň prať.
Skúste to, veľa času to nezaberie. Niekedy sa škvrny vyprať v ruke nedajú. Nevadí, keď počas cyklu budete prať "nedokonale" a po skončení cyklu vyperte vložky v práčke.
Nemám možnosť intímne prať a sušiť (v zamestnaní).
Je otázka, prečo menštruácii skrývať. Skúste používať prateľnú vložku cez noc a popoludní pred odchodom domov. Na škvrny vám pomôže žlčové mydlo alebo soľ na škvrny. Mimo domova sušíme vypranú vložku na radiátore, alebo na šnúre ľahko prekrytou pláteným vreckovkou vyhradenou len pre tieto účely. Počítajte s tým, že vložky v našom klimatickom prostredí dlho schnú a pri plnom používaní preto potrebujete najmenej 3 kusy (jeden kus stojí cca 50 Sk).
Je to nepohodlné.
Áno, prateľné vložky sú väčšie než jednorazové. Pranie zaberie čas. Ale z čoho myslíte, že vzniklo príslovie "mať sa ako v bavlnke"?
Neverím, že prateľné vložky sú dostatočne bezpečné pre bielizeň.
Skúste kombináciu - cez prateľnú vložku si pre istotu dajte vložku jednorazovú. Samy si overíte, ako veľmi je jej prateľná alternatíva bezpečná. Hrúbku vložky si môžete samy nastaviť.
Nie je mi príjemný kontakt s krvou.
Výber z diskusie na internetovom Ekolistu:
Na Pobreží Slonoviny veria, že menštruačná krv v sebe nesie živú bytosť. Je ako strom - predtým než strom (žena) vydá plody (dieťa), nesie kvety (krv). Ekologické vložky nám umožňujú zbierať svoju menštruačnú krv a vracať ju krajine.
Ešte som nemala čas si ich zabezpečiť a zorganizovať si všetko tak, aby som ich mohla začať používať.
Ak chcete začať používať prateľné vložky, začnite trebárs cez víkend, ktorý strávite doma. V dnešnej dobe nás nespája s prírodnými cyklami takmer nič, je dobré sa raz za mesiac prispôsobiť prirodzenému. Verte, že sa v dnešnom hektickom životnom rytme rada podvolíte tisícročnej zákonitosti, nevyhnutnosti, pravidelnosti.
Ťažko už by som zvládala ďalšiu vec vo svojom praktickom živote v prospech čo nejšetrnějšího spôsobu počínania vo vzťahu k životnému prostrediu.
Niektoré firmy dnes balia každú vložku do osobitného plastového obalu. Pri nákupe zvážte druh a množstvo obalu, ktoré sa po použití stanú odpadom. Niektoré firmy balia vložky do papierového obalu. Prečítajte si na obale, kde sa vložky vyrábajú, spočítajte si, z akej diaľky k vám prišli, skúste nájsť bližšieho výrobcu.
Obtiažnosť v situáciách, keď nemám možnosť prať, alebo kedy sa môže stať, že nie je možnosť vložku včas vymeniť (na cestách, na spoločenských akciách a pod).
Vezmite si prateľné vložky so sebou. Je vedecky dokázané, že ženy dokážu robiť úspešne viac aktivít naraz, zvládnete to, dokážete to premyslieť. Prateľné vložky som prvýkrát použila v Himalájach. Tamojší ekosystém nevie odbúravať naše civilizačné odpady.
Hromada odpadu
Na výrobu vložiek a tampónov sa používa papier, buničina bielená alebo nebielená chlórom, bavlna, ale aj umelé hmoty a chemické látky v podobe parfumov, gelujúcich látok a bielidiel (to je informácia nielen pre 75% opýtaných žien, ktoré zloženie nepoznali, alebo len tušili) . Obaly sú spravidla plastové. Použité vložky a tampóny končia vo zmiešanom odpade. Nedajú sa recyklovať, jednoducho sa použijú, vyhodia a zaobstarajú sa nové. 80% opýtaných uviedlo, že majú cyklus 11-13-krát do roka. Predpokladajme, že teda 12 × spotrebujeme počas 5-8 dní trvania cyklu 18 kusov vložiek, a vyjde nám kôpka 216 vložiek na jednu ženu ročne (2,16 kg odpadu). Pri počte žien na Slovensku to je ročne cca 6 800 ton komunálneho odpadu.
Máme na výber
Už v úvode sme naznačili, že okrem bežne propagovaných vložiek a tampónov existujú aj iné výrobky. O nich sa v televíznych reklamách nehovorí, ba ani zo žiadneho billboardu na vás nemrká usmievavá majiteľka prateľnej ekovložky či tampónu z morskej huby. Je teda na nás, aby sme sa záverom o týchto trochu marginalizovaných variantoch zmienili. Možno pôsobia podivne a rozhodne nie konvenčne, ale vedzte, že majú svoje výhody.
Menštruačné poháriky
Je vyrobený zo silikónu, cenovo je výhodnejší ako bežné vložky a tampóny. Krv sa v ňom zhromažďuje a po vybratí sa jednoducho vyleje. Pohárik sa opláchne a je opäť pripravený na použitie. Tento princíp znovupoužitia je veľkou ekologickou a ekonomickou výhodou pohárika. Silikón, z ktorého je pohárik vyrobený, je na rozdiel od materiálu tampónov nepriľnavý pre baktérie, nemôžu sa na ňom množiť. Pohárik je schválený svetovou zdravotníckou organizáciou. Je vhodný pre všetky športy vrátane jazdy na bicykli a plávania a môžete ho používať aj v noci.
Tampóny z morskej huby
Sú získavané v oblasti Karibiku, úplne prírodné bez dioxínov a syntetických vlákien, biodegradabilné, používajú sa podobne ako bežne dostupné tampóny. Zavádzajú sa do pošvy a pri úplnom nasatí sa vyberú, premyjú prúdom vody, vyžmýkajú sa a opäť zavedú do pošvy. Jeden tampón vydrží až 6 mesiacov. Morská huba nie je rastlina, ale živočích žijúci v teplých moriach. V minulosti bola hojne využívaná na najrôznejšie účely, dnes sa s ňou stretnete najviac ako pomôckou pre odličovanie alebo ako špongiou na umývanie. Morskou špongiu možno určite považovať za obnoviteľný zdroj, je však otázkou, čo by pre prírodu znamenalo jej masové využívanie.
Prateľné vložky
Ďalšie moderné, ekologické a pohodlné riešenie dámskej hygieny sú prateľné vložky, najlepšie z biobavlny. Denná látková vložka nie je ošetrená žiadnou nepriepustnou vrstvou. Vnútri je vkladacia vložka, ktorá sa dá v korpuse bezproblémovo vymeniť za inú, alebo pridaním ďalšej vložky môžeme upraviť savosť. Majú ochranné krídelká, ktoré chránia pred znečistením bielizne a sú na patentku. Látkové vložky, na rozdiel od jednorázových, neobsahujú dioxíny ani zvyšky po bielení. Sú bez chémie, prirodzene zafarbené, bez vône, dráždivých látok a väčšina z nich je ekonomicky úsporná. Samy si môžete nastaviť ich hrúbku podľa potreby. Naše mamičky ich asi nepoužívali, ale babičky by mohli rozprávať. Na škvrny skúste použiť žlčové mydlo.
Tampóny a vložky
Na trhu sú dnes už dostupné tampóny bielené bez chlóru, vyrobené z certifikovanej biobavlny, bez prídavných látok a parfumácie, sú kompostovateľné. Podobne kúpite vložky nebielené chlórom, z prírodných materiálov, v BIO kvalite (napr. fa Natracare).
Návod na ušitie prateľných látkových vložiek (Jitka Kolářová)
Vložka sa skladá z dvoch kusov - vrecka a jadra. Potrebujete: bavlnenú látku, niť, nylon (alebo iný nepriepustný materiál), kúsok froté, patentku, tenkú stužku (nemusí byť).
Nastrihajte z bavlnenej látky kruh s priemerom asi 21 cm a dva polkruhy toho istého priemeru. Z nylonu tiež dva polkruhy a obdĺžnik s rozmermi 17 × 7 cm. Z froté vystrihnite rovnaký obdĺžnik. (Ku všetkému treba pridať cca pol cm na stehy.) Najprv zošite k sebe vždy jeden polkruh bavlny a nylonu po rovnej strane. Zošité polkruhy potom položte na kruhový diel bavlny, a to tak, že nylon bude na vonkajšej strane. Zošite diely po obvode kruhu. Vložku obráťte stehy dovnútra. Nylonová vrstva teraz bude vo vnútri. Vložku prešite pozdĺž stredového otvoru asi 4 cm na každú stranu od vnútorných krajov polkruhov. Vznikne tak obdĺžniková vrecko. Na "krídelká" našije patentku - jednu časť na vrchnú stranu, druhú zospodu. Na prostriedku otvoru našite na oba polkruhy kúsok stužky, aby sa vložka dala zaviazať. Teraz ušite jadro vložky zošitím obdĺžnikov froté a nylonu z troch strán. Potom obráťte a zošite štvrtú stranu. Po použití perieme v studenej vode a potom v práčke na 30 stupňov.
Autorky textu: Hana Chalupská, Zora Javorská, Jana Jerglová, z publikácie Ekologického inštitútu Veronica Nekup to! O environmentálně šetrné nakupování
V článku je čerpané z materiálov Rosy - spoločnosti pre ekologické informácie a aktivity a Ekolistu, denníka pre životné prostredie.
Zdroj:
ekologická poradňa Veronica www.veronica.cz
Ekologický inštitút Veronica je profesionálne pracovisko základnej organizácie Českého zväzu ochrancov prírody Veronica. Svojou expertnou a vzdelávacou činnosťou poskytuje interpretáciu odborných environmentálnych tém. Pôsobí v Brne a v Hostětíne, zaoberá sa ako mestským, tak aj vidieckym prostredím.
Ekologická poradňa Veronica začínala v roku 1991 ako prvá ekologická poradňa vo vtedajšom Československu. Ekologická poradňa je k dispozícii širokej verejnosti už 21 rokov. Zameriava sa na otázky životného prostredia od ochrany prírody a krajiny, odpadovej tematiky, spotrebiteľských otázok týkajúcich sa ekologicky šetrného nakupovania, upratovania, ale aj zapájania verejnosti do územného plánovania, zaoberá sa aj otázkami klímy a ekologického poľnohospodárstva. V poradni je k dispozícii aj špecializované poradenstvo v podobe studienkovej poradne a poradne prírodných záhrad. Poradňa je navyše doplnená o predaj tzv Fair-trade výrobkov, výrobkov z chránených dielní a hostětínských muštov z Bielych Karpát, ktoré nesú etiketu tradičného lokálneho výrobku.
Martina, nad pohárikom už dlho špekulujem aj ja, ale zatiaľ som nezrealizovala...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Taktiež používam pohárik (asi už aj druhý rok), a neviem si ho vynachváliť. Stál ma zlomok toho, čo stoja menštruačné poháriky normálne. Investícia doň, sa mi už dávno vrátila. Šetrím nie len rodinný rozpočet, ale najmä prírodu.
Nie je zo silikónu, ale z TPE (termoplastický elastomér). Vyrábajú sa z neho aj detské cumlíky. Vydržať má cca 5 rokov. Vždy po skončení periódy ho umytý ešte vyvarím a dám na miesto.
K tampónom to že sú biele, ešte neznamená, že sú aj sterilne čisté, čo vlastne platí aj o vložkách.
Na látkové vložky si netrúfam. Neviem si predstaviť čo so špinavou vložkou napr. v práci ? Kde takú vložku skladovať, kým žena príde domov. Snáď len, ako doplnok ku kalíšku, ale eko-jednorázovým vložkám, či tampónom.
Pár návodov v angličtine (v slovenčine a češtine som nenašla) :
zaujímavá stránka je tam návod aj na homemade deodorant
http://www.healthhomehappy.com/2008/02/make-cloth-menstrual-pad.html
http://www.kamsnaps.com/How-to-Make-a-Mama-Cloth-Menstrual-Pad-63.html
http://naturalsuburbia.blogspot.com/2011/07/cloth-pad-tutorial.html
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem, Polárka
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Môžem poslať aj link na e-shop. Kočka je veľmi zlatá a ústretová. Ja som chcela soft (je mäkší, lepší) a nebol problém. Šikovnica, zohnala mi ho . A predáva ich lacnejšie, ako v iných e-shopoch
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Super
Pošli do mailu, prosím
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Polárka môžem aj ja poprosiť kontakt? Ďakujem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
De-ni - mail odoslaný
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
rado sa stalo
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Geo - mail odoslaný
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
rado sa stalo
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
pouzivam tampony a porozmyslam nad poharikom. Vlozky nepouzivam ani klasicke, vadi mi ta na vzduchu sa rozkladajuca krv, toboz v lete. Ani latkove si teda neviem za ziadnu cenu predstavit, pride mi to nechutne. Ale pocula som o nich, dobre sa to teraz predava. V sortimente obvykle rovnako ako bavlnene plienky pre babatka. Tam si skor viem predstavit vyhody. Mnoho mamin sa stazuje, ze materska im nestaci ani na plienky. A pritom pouzivaju jednorazove umeliny za drahe peniaze.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja si neviem predstaviť to skladovanie vložiek. Veď kým sa mi nazbiera dostatočné množstvo na plnú práčku - to musí smrdieť, aj keď to človek preperie (ale možno ma nejaká látkujúca mamina opraví).
Ak sa ti bridí kontakt s krvou, tak pri vylievaní pohárika si jej užiješ tiež
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
nieee, krv sa mi nebridi, to je ok. Len krv ked sa dostane na povrch, na vzduch, do vlozky, tak sa rozklada, fuj. Poharik aj tampon mas vo vnutri, v tele, takze krv nie je vonku na vzduchu a rozklad trva tolko, ze to by clovek musel byt ina "spindira" aby sa dostal k efektu ako pri vlozke.
S tym pranim suhlasim.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ženy v rôznych diskusiách uvádzajú, že ich perú s bežným oblečením. Čiže ich nezberajú a neperú zvlášť. Po použití ich preperú pod tečúcou vodou, a pridajú normálne k prádlu. Niekto by povedal fuj, ale asi je to v pohode. Veď aj keď človeku sem tam ujde krv, tiež neperie takéto nohavičky zvlášť.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Marge, tampóny vyhovujú pre pocit čistoty, ale osobne ich používam len v najnutnejších prípadoch - predsa len je pri nich vysoká pravdepodobnosť rôznych zdravotných problémov: http://zena.atlas.sk/kedy-zabudnut-na-tampony/zdravie/intimne-zdravie/7…
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no, vysokou pravdepodobnostou by som to vonkoncom nenazvala, ale viem aj o tychto komplikaciach. Ziadnou z nich netrpim, takze som spokojna pouzivatelka . Nastastie...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No, ako pre koho vysoká pravdepodobnosť...
Marge, však OK, spokojne užívaj, čo tebe vyhovuje. Iným to však vyhovovať nemusí
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ale fakt je to o tom, čo komu vyhovuje. Ja som kedysi tiež používala tampóny, ale odkedy viem, že nie sú sterilne čisté, by som si ich asi už nedala. Takto viem, že kalíšok mám naozaj čistý - a keď chcem mať ozaj istotu, tak ho vyvarím a je po probléme.
Paradox - menštruačný kalíšok je starší "vynález" než tampón, ale kto vie z akých príčin sa ujali práve tampóny, a vložky (z ktorých je aj väčší biznis). Predstavte si, že by mala každá žena výdavky na svoj cyklus skresané na tých 15 až 30,- € na 5 rokov
!
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tému vložky a menštruačný pohárik som toť prednedávnom preberala s kamarátkou ale aj so samotným využitím menštruačnej krvi.Vedeli ste o tom že tá je dobrým hnojivkom do záhrady?
Skúste si prečítať článok a spraviť svoj vlastný úsudok-poprípade experiment.
http://www.moje-pravdy.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=…
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Veľmi zaujímavé
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tak a ty si sa rehotala spolu s babami, keď som povedala, že ja som sa v lete rozhodla nemenštruovať . Keď si narátam, o koľko odľahčím Zem.
Potom dám vedieť ako som telo presvedčila.
Minulý a predminulý rok mi to vyšlo .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nerehotala som sa
.
Čakám na "raport" .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Síce sa snažím byť čo najviac "eko", na toto by ma asi nenahovoril n ikto :D bežne používam tampony, vo dne, v noci za čo ma asi trištvrte gynekologov ukrižuje
vložky som používala jedine po pôrode a v "kritckých situáciách", ináč sa cítim najlepšie prri tamponoch, používam ich od 13 rokov a ešte sa mi nič nestalo (klop klop) aj ked, Zem som znečistila dosť :D na látkové vložky by ma nenahovoril zrejme nijkto a ao poháriku, no čítam, premýšlam, a neviem sa "kopnúť" :D
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Kde sa dá kúpiť ten tampón z morskej huby? skúšala som googliť ale nič som nenašla :)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Na Slovensku som nenašla ani ja, ale v Čechách napr. tu: http://www.ekozena.cz/index.php?action=sortiment&rub_id=700040
Tu je aj podrobnejší pokec: http://www.ekozena.cz/index.php?pg=ekozena-damska-intimni-hygiena--ekoz…
Tampóny sa dajú používať opakovane, takže jedno balenie s dvoma kusmi huby stačí na celý rok. Pri cene cca 10 € je to naozaj zaujímavé aj cenovo
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pohárik je super vecička, ale používam ho skôr výnimočne. Mám mooncup a zdá sa mi dosť tvrdý, keď ho vkladám a vyberám.
Eko vložky ma zaujali, ale ešte nie som ich majiteľkou. Uprednostnila by som asi skôr tie slipové, tam mi to príde ako super riešenie. Ono treba takéto vecičky vyskúšať a človek zistí výhody až na vlastnej koži.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tak ja to mam posledne 4 roky vyriesene takto- tehotenstvo, dojcenie, tehotenstvo, dojcenie. Takze okrem dvoch sestonedeli, som za tu dobu mala len jednu menstruaciu a pouzivala som porodnicke vlozky . Mala ma 14 mesiacov, tak predpokladam, ze sa mi uz dostavi aj cyklus. Rozmyslam nad kaliskom, ale mam z toho dost obavy.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja som začala používať absorpčné nohavičky a som veľmi spokojná. Na nešťastie, ktosi zmazal podrobné moje skúsenosti z iného fóra Menštruačné nohavičky. Je to tu nefér. Zdá sa, že to boli podporovatelia neekologických vložiek a tampónov.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
možno keby si tie skúsenosti napísala bez konkrétnej reklamy, tak by nikto nič nemazal
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ako máš napísať skúsenosti, keď nemôžeš napísať s čím? To je ako písať skúsenosti s autom a nenapíšeš s akým.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no veď napíš všeobecne skúsenosti s takýmito nohavičkami, je ich viac druhov.
Lebo inak to, o čo sa pokúšaš od decembra vyzerá fakt iba ako pokus o reklamu. Najskôr sa pýtaš na skúsenosti, o deň už hovoríš o konkrétnej značke, ktorá zatiaľ nie je na trhu. O daľších pár dní napíšeš zas o tých konkrétnych, že veľa negatívnych informácii o nich nie. No však ešte nie sú na trhu
A potom chceš radiť, ale zas iba s tými konkrétnymi. Dá sa poradiť aj bez toho, aby si musela stále dookola písať značku. Lebo prepáč, inak to je fakt čistá reklama. A ten marketing sa dá robiť aj lepšie. Nie že do každej diskusie dáš iba odkaz na obchod. Veľmi dobre vieš, že toto skúšaš aj na iných fórach. A nielen s menštruačnými, ale aj inými nohavičkami rovnakej značky.
Jasne, sem tam sa tu odkaz vyskytne. Ale keď tu niekto diskutuje 15 rokov, tak je to rozdiel, ako keď sa niekto zaregistruje ani nie pred pol rokom a všetky príspevky sú o tom istom. Aj o pretláčaní odkazov za každú cenu.
Mali sme tu takú, ale tam sa zrejme jednalo o nejakú úchylku - pre tých, čo si pamätajp narážam na Karinku mixerku
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No vidím, že to tu je veľmi sofistikované. Veľa úspechov s vašou stránkou.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
A naviac, nekupujte si tie, čo som spomínala, kúpte si Snuggs. Aspoň na to doplatíte.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pozri, ak chceš reklamu, treba povedať. Nič ľahšieho.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Vieš, to je dosť jednoduché, myslieť si, že máš niečo nové a rovno s tým oboznámiť všetky ženské stránky v republike. Ale takto to úplne nefunguje. Možno keď to budeš predávať 10-12 rokov, budeš sa na to pozerať inak.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ale ja nechcem reklamu... škoda rečí
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
V tom prípade stačí názov výrobku, netreba dávať odkaz na web a stačí raz. Za druhé, podobné príspevky sa objavuju aj na iných stránkach nielen na našej, úplne rovnakým štýlom ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja osobne používam poharik, ale stále ked idem na Slovensko, tak sa desim sociálnych zariadeni. Pristanem vo Viedni alebo Bratislave a na východ je to 500 km....