reklama

Nie je plienka ako plienka

Pridal/a georgina dňa 19. 03. 2012 - 07:39

reklama

Narodenie bábätka so sebou väčšinou prináša okrem mnohých radostí i kolotoč starostí. Rodičia sa často už pred narodením dieťaťa snažia zistiť čo najviac informácií o tom, čo ich dieťa bude vlastne potrebovať, a ako sa najlepšie pripraviť na jeho príchod na svet a na nasledujúcu starostlivosť o neho. Ženy si s kamarátkami vymieňajú skúsenosti o tom, aký bol pôrod, aký je najlepší kočík a kde majú lacné oblečenie pre bábätká. V knihách a časopisoch sa dočítajú o tom, akú vybrať deťom vhodnú výživu a kozmetiku. O zdraví sa rozprávajú s detským lekárom. A to, kde majú najlacnejšie jednorazové plienky, im povedia reklamné letáky.

Plienky sú najdôležitejšia súčasť šatníka malých detí. Sprevádzajú ich dennodenne priemerne dva roky, vo dne v noci. Dlhý rad rokov sa deti balili len do plienok látkových, v poslednom desaťročí nadobúdajú na význame plienky na jedno použitie. Na strane látkových plienok stojí tradícia, plienky na jedno použitie propaguje reklama.

Na trhu existujú dva základné typy plienok: plienky jednorázové (papierové) a plienky látkové (ozajstné, šetrné k životnému prostrediu).
Ak ste sa rozhodli používať plienky látkové, možno ste už zistili, že sa nemáte na koho obrátiť s prosbou o radu. Čo o nich vieme? Čo sú len mýty, a čo podložené fakty?
Odpoveď tentoraz nenájdeme ani u našich múdrych babičiek a prababičiek. Tie si buď už na svoje ratolesti v plienkach dobre nevedeli spomenúť, alebo vás pri rozprávaní a spomienkach na hŕbu hodín strávených pri vyváraní a žehleni odradia a odkážu na jednoduchšie - jednorázovky. Kamarátky možno prateľné plienky nepoužívajú, alebo to taja z obavy straty spoločenského statusu. Dokonca aj veľa zdravotníkov už pozabudli na výhody "bavlnky" pre detskú pokožku a prepadli mediálnym tlakom - jednorázovkám. Lekári tiež často neveria, že by sa ešte našli rodičia, ktorí by ozajstné plienky chceli používať. Navyše mýtom a fámam o časovej a finančnej náročnosti veria dokonca aj niektorí zanietení ekológovia a "zelene" zmýšľajúci rodičia. Tí sa potom radšej "rečiam" o naozajstných (rozumej látkových, prateľných) plienkach radšej vyhnú, alebo obhajujú svoje konanie časovou zaneprázdnenosťou. Virtuálny svet internetu je síce miestom, kde sa človek môže stretnúť s podobne naladenými ľuďmi, bohužiaľ ešte nie je každému bežne dostupný.

Pre niekoho sú pri výbere plienok dostatočne silné argumenty ekologické, iného osloví úspora peňazí. Nepravdivosť niektorých mýtov o efektivite jednorazových plienok a pohodlnosti ich užívania a porovnanie skutočných výhod a nevýhod nebývajú na prvý pohľad zrejmé a v reklamných letákoch výrobcov jednorazových plienok sa pravdy nedočkáte. Vyvrátiť mýty a podložiť informácie faktami je vždy tvrdá práca. Ak sa to týka nášho pohodlia, času a našej peňaženky, platí to dvojnásobne.

Z pohľadu poradkyne zaoberajúcej sa "plienkovou" problematikou je možné povedať, že možností, ako sa stať ekospotrebiteľom už od narodenia, je naozaj nespočetné množstvo. Výrobcovia a dovozcovia sa snažia uspokojiť všetkých záujemcov o plienky, šetrné k životnému prostrediu a aj zdraviu dieťaťa, najrôzlišnejšími tvarmi, materiálmi, kombináciami i plienkovým príslušenstvom. Naši novorodeneci si však vybrať nemôžu - vyberajú za nich rodičia. A iste sa snažia vyberať to najlepšie.

Čo je však pre vaše bábätko najlepšie?

Než sa pokúsime odpovedať na túto otázku, musíme sa o plienkach, ich výrobe a vplyvu na zdravie našich detí aj na zdravie našej prírody niečo dozvedieť. Na našom trhu sa zjednodušene povedané môžeme stretnúť s dvoma základnými druhmi plienok - s plienkami látkovými (= prateľným = naozajstnými) a jednorazovými.

Látkové plienky
Látkové plienky môžu byť tradičné štvorcovky alebo moderné látkové plienky - viacvrstvové a tvarované plienky, nohavičkové plienky a cez ne navliekané vrchné nohavičky či plienky all-in-one (všetko v jednom). Plienky sa vyrábajú z bavlny (v mnohých prípadoch aj nebielené či dokonca z kontrolovaného poľnohospodárstva biobavlny), konope, ale aj bambusu. Potrebné vrchné nohavičky, ktoré sa na tieto plienky používajú, sú k dostaniu nielen z polyesteru s polyuretánovým záverom alebo z fleecu, ale aj zo 100% ovčej vlny. Plienky i vrchné nohavičky vyžadujú prácu s praním a sušením, avšak moderné látkové plienky sú čím ďalej tým menej náročné na čas a starostlivosť. Medzi nevýhody môže ale patriť ich kúpa, niekde zatiaľ len cez internet.

Aj napriek uvedenému záporu ale spotrebúvajú celkovo (aj s praním a výrobou pracích prostriedkov) menej energie a vody ako jednorázovky. Pri praní závisí tiež od typu práčky, zvolenom pracom programe - teplote prania, sušenia a potrebné žehlenie. Znečistenie vody u látkových plienok záleží na tvrdosti vody. Samotná spotreba plienok je vzhľadom k dlhej životnosti výrobku zanedbateľná. Energiu na dopravu môžeme taktiež vzhľadom k dĺžke života plienky a jej celkovej malej hmotnosti zanedbať. Tiež na samotnú výrobu je menšia spotreba surovín, mnohé suroviny sú obnoviteľné (bavlna, vlna, hodváb, bambus atď.)

Naozajstné plienky nevytvárajú žiadny tuhý domový odpad. Množstvo potrebné pre prebaľovací vek dieťaťa obslúži bez problémov po sebe dve i viac detí. Ak sa plienka praním opotrebuje, je možné ju ďalej používať ako handru a keď doslúži aj tak, tvorí kompostovateľný odpad (okrem vrchných nohavičiek z fleecu alebo polyesteru). Látkové plienky taktiež vyhrávajú v šetrnosti k životnému prostrediu aj z ekonomického hľadiska. Ekologicky a ekonomicky šetrná mamička môže ušetriť - podľa druhu plienok - až 600 € (ba aj viac v prípade použitia pre viacero detí).

Prebaľovací vek je kratší, pretože dieťa býva častejšie vedené k tomu, aby sa obišlo bez plienok. Nie je riziko prestupu chemických látok z plienky do kože dieťaťa a minimalizované sú tiež ďalšie zdravotné riziká - napr. spojené s prehrievaním pohlavných orgánov (s následným vplyvom na potenciálne zníženie plodnosti u chlapcov), nesprávny vývoj bedrových kĺbov atď. Látkové plienky v kombinácii s modernými vrchnými nohavičkami veľmi dobre tesnia (na chrbte i okolo nožičiek) a dobre tak chránia ostatné oblečenie od znečistenia.

Mýty, ktoré hovoria o úspore času pri používaní jednorázoviek a naopak plytvanie časom pri používaní naozajstných plienok, patria k tým najsilnejším. Mnohí rodičia im veľmi často a ľahko podľahnú. Mylné je i tvrdenie z reklamy, že jednorazové plienky šetria mamičkám čas a tiež že dieťatko zostane suché iba v papierových plienkach. Argument náročnej práce pri starostlivosti o bavlnené plienky pretrváva ešte z čias, keď niektoré spotrebiče boli nákladné a horšie dostupné - napr. automatické práčky. Pochopiteľný je prístup zamestnanej ženy z polovice 20. storočia, ktorá pre samú prácu nevie, kam skôr skočiť. Dnešné automatizácie, technológie a moderné designy plienok uľahčujú skutočnú drinu a šetria čas. Odpovedzte úprimne: Kto z nás naozaj perie v rukách? Za koho z nás perie práčka? Mýtus o časovej náročnosti ale súvisí aj s našou pohodlnosťou (hraničiace niekedy s prirodzenou lenivosťou). Časová náročnosť starostlivosti o plienky bavlnené a jednorázové je nečakane približne rovnaká.

Jednorazové plienky

Podľa vplyvu na životné prostredie rozlišujeme dva základné druhy jednorazových plienok (nepleťte si druhy s výrobcami či so značkami plienok). Prvým druhom sú bežné jednorazové plienky, druhým je šetrnejší variant jednorázoviek, ktoré sú však nevhodne (a klamlivé) nazývané ako "ekoplienky" či kompostovateľné plienky. Kompostovateľný je však len obal, nie plienky! Pre svoje jednorazové použitie sú i tieto právom radené medzi jednorázovky. Oba druhy jednorazových plienok schematicky z pohľadu spotrebiteľa vyjadrujú vzorec neudržateľnej spotreby: kup - použi - vyhoď - kúp ďalšie. A to aj napriek tomu, že "ekoplienky" neobsahujú žiadny chlór, iné bielidlá a ani parfumy a ich následná recyklácia je k životnému prostrediu o niečo šetrnejšia než u bežných jednorázoviek.

Jednorazové "ekoplienky" sú vhodnou náhradou zvlášť pre mamičky, ktoré používajú skutočné prateľné plienky a ktoré zároveň chcú byť šetrné k životnému prostrediu i pri ťažkých situáciách, kedy by inak použili problematicky rozložiteľnú bežnú bielenú jednorázovku (napr. pri cestovaní).

Bežné jednorazové plienky sú zložené z priepustnej fólie (väčšinou polypropylén), nasiakavej vložky (buničina, ktorá je pre zvýšenie nasiakavosti doplnená gélovým absorbérom na báze polyakrylátu), nepriepustnou fóliou k ochrane bielizne (polyetylén), lepiacich pások či suchého zipsu a gumičiek. Z vyššie uvedeného sa už dá vydedukovať, že na výrobu plienky je potrebné veľké množstvo surovín (drevo a voda na buničinu, ropa na umelé hmoty, palivá na transport). Spotreba surovín je u jednorazových plienok 10-50× vyššia ako u plienok látkových. Spotrebováva sa tiež opakovane veľké množstvo neobnoviteľnej ropy.

Jednorázovky sú energetickou časovanou bombou: za prebaľovací vek dieťa spotrebuje cca 4 000 ks plienok (tj. asi 200 kg buničiny s energeticky náročnou výrobou + výroba plastových fólií). Tiež je potrebné započítať nároky na dopravu. Na výrobu jednorazových plienok je spotreba energie asi 2-3× vyššia ako na výrobu plienok látkových (a to sme započítali aj pranie a sušenie).

Jednorázovky majú tiež negatívny ekologický dopad na znečistenie ovzdušia. Znečisťujú ho nielen doprava a spaľovanie plienok, ale k znečisteniu vzduchu dochádza predovšetkým pri ich výrobe - de facto výrobe celulózy (SO2) a umelých hmôt (CO2, NO2 aj organické látky). Vzhľadom k životnosti jednorazovej plienky je znečistenie z výroby ale porovnateľné so znečistením z dopravy (z výfukových plynov). Neustále je totiž potreba plienky dokupovať - ​​dopravovať ich od výrobcu k zákazníkovi, z obchodu domov a po použití k miestu zneškodňovania odpadu atď. Ak sa komunálny odpad spaľuje, je potrebné pripočítať aj znečistenie ovzdušia nebezpečnými plynmi zo spaľovne. Z vyššie uvedeného je zrejmé, že u jednorazových plienok je znečistenie ovzdušia omnoho vyššie ako u plienok látkových.

Spotreba a znečistenia vody sú závislé na spôsobe výroby celulózy. Dnes je našťastie väčšina výrobných vôd z celulózok zaokruhovaná (voda je znovu použitá pri výrobe a nevzniká tak voda odpadová). Na spotrebu a znečistenie vody má vplyv najmä proces bielenia buničiny a celulózy. Ale aj akk je vodné hospodárstvo celulózky v poriadku a väčšina výrobných vôd je zaokruhovná, znečisťujeme praním látkových plienok vodu asi 2× menej ako ju zaťažuje výroba plienok jednorázových.

Odpad z jednorazových plienok je vzhľadom k veľkej nasiakavosti veľmi objemný a ťažký - až jedna tona na dieťa. Použité plienky (odpad) sú doteraz takmer nerecyklovateľné, skládkujú sa alebo pália. Na skládke sa rozpadajú za 200-400 rokov. Pri predpoklade, že dieťa spotrebuje denne 5-6 jednorázových plienok, je to za celý prebaľovací vek cca 4 000 kusov, ktoré v nasiaknutom stave tvoria až 1 tonu nerecyklovateľného odpadu. Prakticky tento odpad končí buď na skládkach alebo v spaľovniach komunálneho odpadu. Vzhľadom na vysoký podiel vlhkosti je to odpad zle spáliteľný a vzhľadom k podielu umelých hmôt, prípadne zvyškov chlóru z bielenia hrozí pri spaľovaní vznik jedovatých plynov. Rozhodne však neodporúčame jednorázovky (ani ekoplienky) likvidovať podomácky, či dokonca kompostovať v domácich kompostoch (v cudzine sa ideálne kompostuje vo vermikompostárnách). Z hľadiska produkcie komunálnych odpadov poškodzujú jednorazové plienky prostredia neporovnateľne viac než plienky látkové. Dieťa "vyprodukuje" v jednorazových plienkach za rok 2× viac odpadu ako priemerný občan v SR.

Dieťa si pri jednorazových plienkach horšie a neskôr zvyká na udržiavanie čistoty, teda prebaľovací vek je dlhší ako u látkových plienok. Výrobcovia si mädlia ruky - jednorázovky sa dnes bežne používajú do troch aj viac rokov. Nie sú výnimkou ani štvorročné deti s plienkami. A vlastne aj v našich obchodoch bez dlhého hľadania nájdeme plienky od 20 do 25 kg (ktoré sú určené bežnej populácii, nie deťom s postihnutím). U jednorázoviek nie je úplne vylúčené zdravotné riziko (z rezíduí stopových množstviev škodlivých látok) a pod. Jednorazové plienky horšie tesnia, pri prebaľovaní je často nutné prezliekať celé dieťa.

Majú ale aj svoje výhody - prebaľovanie je jednoduché, odpadá práca s praním a sušením. Pri cestovaní nie je nutné starať sa o prepierania, plienky sa dajú kdekoľvek prikúpiť, ale väčšinou iba vo veľkom balení.

Výhody jednorázoviek (zvlášť ľahké prebaľovanie) majú dnes aj vyššie uvedené moderné systémy látkových plienok. K nim je stále vyvíjaná rad príslušenstva pre jednoduchšie používanie, skladovanie, pranie a čistenie (napr. vkladacie plienočky, separačné plienky, sieťky a vedierka na použité plienky, sponky na zabezpečenie štvorcových alebo tvarovaných plienok atď.) Rodičov poteší ponuka prírodných vložiek z výčeskov hodvábu pre prípadné zapareniny či liečivá vlna, ale tiež k dieťaťu i prírode šetrnejšie neparfumované pracie prostriedky, mydlá na škvrny, lanolín na impregnáciu vlnených vrchných nohavičiek a pod.

Čo je teda pre vaše dieťa a životné prostredie najlepšie riešenie?

Najideálnejšia je bezpochyby bezplienková metóda. Tá pred predstavuje prvotné prírodného riešenia. Je to tradičné (zároveň veľmi silná) komunikačná metóda pri ranej starostlivosti o potomkov. Dnes je realizovaná zvlášť u "primitívnych prírodných" národov. Je znovuobjavená pre civilizáciu tretieho tisícročia a s konkrétnymi adaptáciami prispôsobená nášmu životnému štýlu a podmienkam bývania, napriek tomu stále (pre spoločenské stereotypy) nedocenená.

Bezplienková metóda vyžaduje a zároveň vytvára silné puto medzi dieťaťom a matkou a tým pozitívne podporuje ich vzťah. Je to najlacnejšie, takmer beznákladová metóda v porovnaní s nákladmi na plienky. Je tiež šetrná k životnému prostrediu - nespotrebováva takmer žiadne suroviny, nevytvára žiadny odpad atď. A funguje. Nielen v ďalekom svete, ale aj v Rakúsku, Nemecku, v Čechách, ale aj u nás. Ide o to, že matka alebo otec sa učí vycítiť, kedy ich dieťa bude konať potrebu (aj malé bábätko totiž vydáva pred "potrebou" nejaký signál, že "musí" - zavrtením sa, schováním do kúta a podobne), na ktorý rodič reaguje - dá ho včas vycikať alebo vykakať. Mamička alebo otecko potom bábätko podrží, aby si uľavilo. V kultúrach, v ktorých sa tieto vedomosti stále odovzdávajú z generácie na generáciu, to majú mamičky ľahšie, ľahšie dokážu kombináciu intuície, pozorovania a časovania uskutočniť a použiť v praxi. Avšak nie každý má možnosť, je schopný či chce túto metódu vyskúšať.

A tak aspoň pár odporúčaní, ako znížiť zaťaženie životného prostredia.
Z celkového porovnania vyplýva, že látkové plienky zaťažujú životné prostredie menej než plienky jednorázové. U oboch druhov plienok môžeme ale veľa ovplyvniť spôsobom používania a likvidácie.

Vplyvy na životné prostredie môžeme pri používaní látkových plienok ovplyvniť predovšetkým spôsobom prania, sušenia a žehlenia. Látkové plienky stačí prať na teplotu 60° C. Táto teplota je dostatočná i z hygienického hľadiska, ak nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo infekcie, alebo dieťa netrpí nejakou akútnou chorobou. V porovnaní s vyváraním ušetríme na jeden prací cyklus až štvrtinu energie. Energiu, vodu i prací prostriedok ušetríme, ak budeme prať podľa zásad ekologicky šetrného prania. Spotrebu energie môžeme ovplyvniť aj výberom práčky (pri nákupe sledujeme energetický štítok) a napríklad aj napúšťaním teplej vody do práčky (ak je to možné). Venujeme pozornosť praciemu prostriedku, vyberáme tzv. kompaktné prostriedky, a ak sú pre nás dostupné, preferujeme pracie prostriedky so značkou Ekologicky šetrný výrobok (ESV), slovenské výrobky atď. Sami si môžeme prací prostriedok tiež vyrobiť (napr. prací sliz z jelenieho mydla, sódy a vody). Aviváže sa všeobecne neodporúčajú, pretože znižujú savosť plienok, a navyše je to "zbytočná chémia". Nie je nutné používať ani špeciálne prostriedky pre detskú bielizeň - dermatologickým testovaním totiž prechádzajú všetky pracie prostriedky. Skôr venujeme pozornosť správnemu dávkovaniu a plákaniu. U automatických práčok môžeme, ak je to nutné, plákať aj dvakrát. Pachu z použitých plienok a neporiadku v kúpeľni môžeme ľahko predísť použitím vhodných vedier s tesniacimi vekami, octom či vonnými olejčekmi. Plienky sušíme na voľnom vzduchu. Ideálne je sušenie na slniečku, ktoré nám bielizeň vybieli. Použitie sušičky z hľadiska úspor energie neodporúčame. Zbytočné je i žehlenie, moderné plienkové systémy typu nohavičkových plienok ani žehliť nemožno.

Používanie jednorazových plienok sa pokúsme obmedziť na ťažké situácie (na cesty, na noc). Vplyv na životné prostredie môžeme ale znížiť už pri samotnom nákupe - volíme plienky, ktoré nie sú bielené chlórom alebo plienky z nebielenej buničiny. Jednorazovú plienku rozhodne nespaľujeme v domácom ohnisku, pretože hrozí vznik nebezpečných plynov, ani sa ich nepokúšame "divoko kompostovať" (čierno skládkovať). Tvrdenie, že bavlnené plienky sú šetrnejšie k životnému prostrediu i k dieťaťu, a odporúčania vyberať plienky s ohľadom na ich vplyv na životné prostredie zostáva stále platné.

A preto - ak chcete hýčkať svoje dieťa v bavlnke, mať postarané o plienky bez zbytočnej námahy a utratených peňazí, venovať viac času svojmu dieťaťu, vytvárať menej odpadu, používať plienky priateľsky k prírode a zároveň byť "in", objavte látkové plienky!
Ak sa vrátime pri výbere plienok k tradícii, darujeme nášmu dieťatku to nejcennejšie - zem bez zbytočných odpadkov.

Zaujímajú Vás ďalšie podrobnosti? Odpovede na otázky, či je pravda, že dieťa vydrží v pocikanej jednorázovke dlhšie ako v "bavlnke"; prečo rodičky v nemocniciach dostávajú jednorázovky a nie látkové plienky; prečo sa mamičky boja prejsť späť od jednorázoviek k prateľným plienkam a prečo by sa k nim mali vracať; aká je situácia v zahraničí; ako si ušiť alebo upliesť plienku a ako plienky ľahko skladať; či jednotná terminológia a odlišnosti tvarovaných, nohavičkových, viacvrstvových a ďalších plienok a vrchných nohavičiek - to všetko a ešte viac nájdete v publikácii Plienky pod lupou alebo na webových stránkach českobudejovickej ekoporadne Rosa v časti "ekodítě" - www.rosacb.cz/ekodite

Zdroj: http://www.veronica.cz/
Ekologický inštitút Veronica je profesionálne pracovisko základnej organizácie Českého zväzu ochrancov prírody Veronica. Svojou expertnou a vzdelávacou činnosťou poskytuje interpretáciu odborných environmentálnych tém. Pôsobí v Brne a v Hostětíne, zaoberá sa ako mestským, tak aj vidieckym prostredím.
Ekologická poradňa Veronica začínala v roku 1991 ako prvá ekologická poradňa vo vtedajšom Československu. Ekologická poradňa je k dispozícii širokej verejnosti už 21 rokov. Zameriava sa na otázky životného prostredia od ochrany prírody a krajiny, odpadovej tematiky, spotrebiteľských otázok týkajúcich sa ekologicky šetrného nakupovania, upratovania, ale aj zapájania verejnosti do územného plánovania, zaoberá sa aj otázkami klímy a ekologického poľnohospodárstva. V poradni je k dispozícii aj špecializované poradenstvo v podobe studienkovej poradne a poradne prírodných záhrad. Poradňa je navyše doplnená o predaj tzv Fair-trade výrobkov, výrobkov z chránených dielní a hostětínských muštov z Bielych Karpát, ktoré nesú etiketu tradičného lokálneho výrobku.


reklama

reklama

eniXelka, Po, 19. 03. 2012 - 08:49

Cely clanok som necitala, ale ked budu deti poobede spat, pustim sa donho.
Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze niet nad latkove plienky. AKe pozitiva maju pre babo, tu je urcite popisane, co mozno nie je, je to, ze latkovky ucia rodica disciline, pretoze si nemoze dovolit nechat malinke v popisanej latkovke 3 hodiny, resp. cely den, kym "nieje plna". A tak si na nejaky rytmus prebalovania, neskor nocnikovania (pretoze je jednoduchsie, stiahnut plienku/gatky/slipy, posadit a potom vyliat a oplachnut, nez prebalovat, skladovat, prat, vesat/susit, ukladat, odkladat, nehovoriac o tom mieste v sufliku, co plienky zaberaju) zvyknu obaja, dieta aj rodic a odtial uz nie je daleko k akej takej samostatnosti dodrziavania hygieny u dietatka.

No a potom pre eko zmyslajuce mamicky/oteckov je tu to plus, ze je to eko (samo, ze zavisi aj od pouziteho prasku, ale aj te eko sa daju kupit/vyrobit....).

georgina, Po, 19. 03. 2012 - 09:11

Tento článok je naozaj dlhší, ale myslím si, že to je adekvátne k tomu, koľko informácií je v ňom obsiahnutých :-) :-) :-).

Z mojej vlastnej skúsenosti...

Syn sa narodil v januári, bol v látkovkách, jednorázové plienky som používala iba na cestovanie a keď sme šli k pediatričke na preventívky (predsa len je s nimi jednoduchšia manipulácia). Takto som to riešila vyslovene z finančných dôvodov, pred 15 rokmi totiž boli jednorázové plienky veľmi drahé.
Keď mal syn 1,5 roka, v lete, sme začali s nácvikom bez plienok. Bolo teplo, cez deň behal len v kraťaskoch, v prípade potreby sa ľahko stiahli a išlo sa na to. Princíp pochopil veľmi rýchlo, plienky potreboval už len na noc, do druhých narodenín už ani to.

Dcérka sa narodila o desať rokov neskôr v júni, z čistej pohodlnosti som zvolila jednorázovky. Na jej druhé narodeniny, v lete, som skúsila zaviesť bezplienkovosť. Išlo to veľmi ztuha, nehody boli podchvíľou. Na noc plienky potrebovala skoro do troch rokov.

Vraví sa, že chlapci sú v tomto lenivší, ale u nás sa to teda nepotvrdilo. Obe deti sú inak veľmi šikovné, takže mi z toho vychádza, že problém bol v tom, že syn veľmi dobre poznal pocit, kedy sa pocikal, dcérka nie (látkovka bola mokrá,v jednorázovke to nehrozilo), a preto nácvik bez plienok bol v prvom prípade omnoho jednoduchší. Dcérka na celkové zbavenie sa plienok potrebovala takmer o rok viac.

eniXelka, Po, 19. 03. 2012 - 11:04

Ja som jednorazovky pouzivala u oboch na spanie, na vylety, na dlhe prechadzky. Inak sme boli cely den len v latke.
A o tom, aky maju vplyv jednorazovky na rodica som sa presvedcila na vlastnej kozi. Dcerka bola starsia, pri nej som bola prisnejsia, aj na navstevach z jednozrazovkou som ju kladla pravidelne na nocnik. U syna som bola lenivsia. Mal asi 13 mesiacov, ked sa zacal sam pytat na velku na nocnik. Posadzala som na poziadanie, lenze potomprisla snura castych navstev, teda casto jednorazovky a ja som si sem tam, potom uz castejsie na navsteve povedala, ze ved ok, teraz sa moze aj do plienky vypisat, aj ked sa syn pytal, tak som si povedala, ved je to len raz..bolo to castejsie. A syn sa prestal pytat, potom na 18 mesiacov sme to skusili znova, to uz som si povedala, ze lenivost bokom a trenovali sme v podstate od zaciatku. Do mesiaca sme sa pekne naucili pytat, dokonca to vyzera, ze na spaniel cochvila plienky nebudee potrebovat a to mame 20 mesiacov.

No nebyt mojej pohodlnosti, mozno by sme neplienkovali ovela skor, nez od 1.5 roka.

georgina, Po, 19. 03. 2012 - 11:20

No jo, s veľkou potrebou som tiež bola pri synovi dôslednejšia. Prať pokakané plienky nie je žiadna zábava a tak som sa veľmi rýchlo naučila odsledovať, kedy sa chystal na túto činnosť, a posadila som ho obratom na nočník. Nemal ešte ani rok a už do plienok zásadne iba cikal, na kakanie sa pýtal sám.
Pri dcérke mi na tom tak veľmi nezáležalo, pohodlnosť zvíťazila, pokakanú rituľku som ľahko očistila vlhčenou utierkou (čo sa pri synovi nedalo, neboli ešte bežne v predaji), plienku zbalila, vyhodila do smetníka - a vystarané. Takže aj v tomto bola dcérka časovo pozadu, na nočník chodila kakať až okolo 1,5 roka.

dulka, Po, 19. 03. 2012 - 11:57

Geo, keď sa narodila moja dcéra, tiež boli jednorázovky drahé a tak ma ani nenapadlo ich používať (využívala som ich len na dlhšie cesty a pod.). Dnes si vravím, našťastie :-) . Keby som mala voliť plienky dnes, opäť by som zvolila látkové - no nie z ekonomických dôvodov (dnes sú cenovo omnoho prístupnejšie), ale zo zdravotných dôvodov a určite aj preto, aby dieťa nenosilo plienky dlhšie, ako je nutné.

georgina, Po, 19. 03. 2012 - 12:10

Ono, aj keď sú dnes jednorázovky omnoho lacnejšie ako v minulosti, aj tak sú ekonomicky výhodnejšie iba zdanlivo, pretože sú výdavky na ne rozložené na dlhé obdobie.

Našla som taký starší prepočet (ceny boli iné a ešte je to počítané v korunách), ale na orientáciu to približne stačí:

Látkové plienky
voda – 60,00 Sk/ m3
elektrina – 4,00 Sk/kWh
spotreba práčky na 1 pranie – 70 l vody = 4,50 Sk
spotreba elektr.energie na 1 pranie – 2 kWh = 8,00 Sk
opotrebovanie práčky – 75,00 Sk/mesiac (pri cene novej práčky 18 000,00 Sk)
cena pracieho prášku – 80,00 Sk/kg
základná plienková výbava
– lacná alternatíva 3 500,00 Sk
– stredná alternatíva 8 000,00 Sk
– drahšia alternatíva 10000,00 Sk

Jednorazo­vé plienky
cena za plienku - 6,50 Sk/ks

Celkové náklady na starostlivosť o látkové plienky za 2 roky používania pri predpoklade, že budete prať každé 2 dni:

lacná alternatíva - 12.810.- Sk/ 2 roky = 17,50 Sk/ deň
stredná alternatíva – 17.310.- Sk/ 2 roky = 23,70 Sk/ deň
drahšia alternatíva – 19.310.- Sk/ 2 roky = 26,50 Sk/ deň

Náklady na jednorazové plienky za 2 roky pri prebaľovaní 6 krát denne
28.470.- Sk/ 2 roky = 39.- Sk/ deň

Ús­pora – 9160.- až 15.660.- Sk
V závislosti od použitých plienok teda môžete ušetriť najmenej 9 000,00 Sk za jedno prebaľovacie obdobie (2 roky).

Látkové plienky sa dajú použiť aj pre ďalšie dieťa/deti, v takom prípade je úspora financíí naozaj veľká.

dulka, Po, 19. 03. 2012 - 12:52

Mne je to jasné :-). Neporovnávala som cenu látkovych a jednorázových plienok, ale cenu jednorázových plienok pred 17. rokmi a dnes (že jednorázové plienky sú dnes cenovo dostupnejšie, ako boli dávnejšie) :-) .

georgina, Po, 19. 03. 2012 - 12:57

Rozumiem, ale tá tvoja "nahrávka" sa mi taaaak "šikla" na pridanie toho prepočtu :-) :-) :-) (blush) ;-)

de-ni, Po, 19. 03. 2012 - 12:26

Tak prispejem aj ja. Pri najstaršom synovi neboli jednorázové plienky tak som nemala žiadnu dilemu. Ale prať plienky s ďalším dieťaťom na ceste a to ešte tak, že som musela pláchať vo vani, lebo sme nemali automatickú práčku, bolo za trest.
Pri druhom synovi o rok mladšom jednorazovky po nejakom čase začínali, tak sme skúsili tie. Nebolo to ono, boli moc igelitové, ľahko sa precikali, malý sa zaparil,tak sme sa vrátili k látkovým aj pri ňom.
Tretí syn po väčšom vekovom odstupe bol na jednorázových plienkach, ale z Rakúska, tie boli omnoho kvalitnejšie ako tie u nás.
A teraz naša princezná tiež jednorazovky, od pol roka kaká len na nočník. Teraz má 19 mesiacov a už vie kedy ciká, tak sa ideme učiť aj cikať do nočníka.
A zhrnutie je: všetky deti sa mi odnaučili od plienok zhruba v rovnakom veku.
Na nočník kakať od babätka som dávala všetkých, vždy keď to na nich išlo.
Cikať do plienok sa odnaučili + - v roku a pol.
Tak pre mňa, to zaťažovanie prírody a lenivosť mňa samotnej tie látkové plienky používať(blush)

georgina, Po, 19. 03. 2012 - 12:52

No aha ho! Tak z tohto mi vychádza, že dcérka je rovnako pohodlná ako ja (aké pekné slovo miesto lenivá (giggle) (giggle) (giggle) (blush) ;-)).

Ariesa, Po, 19. 03. 2012 - 12:39

ja zas naopak, od dokonalej matky s latkovkami i na prechadzkach i v noci (len ku lekarke sme mali jednorazovky), som sa po troch mesiacoch s trapenim, prebalovanim kazdych 20 minut - alebo aspon v tomto intervale pchania ruky do plienok(ked som nevedela, co malemu chyba, bolo sa treba aj toto presvedcit), co sa prckovi nepacilo na neustale podrazdenu pokozku, stiehnutie kazdej volnej chvilky, nech mozem dat prat, vesat ... som sa dopracovala k jednorazovkam. a vtedy som si to zacala uzivat a drobec takisto. pokozka sa zahojila, ja oddychla a kopec drahych plienok som po par kusoch porozdavala kamoskam na siroke balenie, testovanie a rozne ine vyuzitie. ked som si to preratavala, mna jednorazovky nevysli drahsie a to som kupovala prave z tych drahsich, ono cenou sli dole, riesila som to tak 5 rokov dozadu. tak ma skor mrzela ta velka investicia do latkoviek a casu a to vsetko este na ukor pohodlia nas dvoch.

vsetko ma viac pohladov, niekedy nieco nevyjde, bolestiva pokozka bola viac ako moje presvedcenie a poradila som si teda obcas aj neEKO (blush) ;-) .

georgina, Po, 19. 03. 2012 - 12:55

Ale jasne, keď to nejde, tak to nejde, netreba to siliť :-) B-].

Polárka (bez overenia), Po, 19. 03. 2012 - 14:28

My sme si skúsili všetko, od bezpliekovania po látkovky, až po jednorázovky.
Moja skúsenosť, ak je mamina v pohode a cíti sa na bezplienkovanie, alebo minimálnu plienku (y) (y) (y) (clap) (clap) (clap) - dá sa to, nie je to ťažké a spolu s nosením nahého dieťatka (ak to počasie dovoľuje) poprípade aj na holé prsia - skin to skin (má to svoje výhody)- nemá chybu, je to super pocit. Len mamina musí byť ozaj v pohode, žiadne stresy a nervy.
V podstate sme čiastočne plienkovali v tomto období s látkovkami. Na začiatok stačili štvorce, či flanelové vložky do plienok a zaväzovacie plienky. Keď bol drobec drobcom - dalo sa to.
Neskôr, omnoho neskôr z viacerých dôvodov som prešla na jednorázovky. Pohodlnosť robí svoje. No v tej chvíli som udržiavať plienky nezvládala. Krpec čúral, ako na bežiacom páse. Nedostatok látkoviek a vhodného oblečenia (bábo má v látkovkách väčšiu prdelku) urobili svoje.

Ak by som podobnú vec ešte niekedy riešila - ideálne by som rada skončila pri bezplienkovaní, s minimálnou plienkou, a čínskym nočníčkom + vhodným oblečením. Do zálohy by som si ešte pridala ekojednorázovky (kompostovateľné), ktoré sú dnes podobne drahé, ako obyčajné jednorázovky.

Geo super článok (y) (y) (y)

georgina, Po, 19. 03. 2012 - 20:29

Ten článok pripravili vo Veronice, je to naozaj veľmi dobrá webstránka :-) :-) :-).

Ešte zaujímavý link k bezplienkovej metóde (myslím, že už si ho aj ty pridávala, ale opakovanie nezaškodí a je to tu tiež k téme:-) ;-)): http://www.mokosha.info/

Polárka (bez overenia), Ut, 20. 03. 2012 - 10:29

keď som začínala s bezplienkovaním, tak som info čerpala práve odtiaľ :-) (y)
každopádne (nehľadiac na zdroj) sa teším preveľmi týmto článkom (clap) (y) (y) (y)

georgina, Ut, 20. 03. 2012 - 14:42

:-) (sun) (sun) (sun)

Teki, Po, 19. 03. 2012 - 21:02

Veru,nie sú plienky ako plienky.Pri prvom dieťati som nakúpila najdrahšie jednorázovky,aké boli dostať,ale chyba lávky,alergia ako svet,tak sme behali k doktorke po mastičky a kupovali nové a nové značky,aj už s obsahom krému,nič nepomohlo.Takže látkové to istili,vyvárala som odušu,až kým som neobjavila lacné plienky,ktoré sme používali ku doktorke a pohodička,žiadne začervenanie pokožky.
Plienky sme zrušili behom leta,do trávičky je zábavnejšie ako do plienky.
Ja som jednorázovky pálila,snáď mi to príroda odpustí.

Počula som neskôr o bavlnených plienkach-nohavičkách,kde sa dá vložiť plienka ako keby savá vložka a zas vymeniť,takže hoci sú drahšie,predsa len sú v konečnom dôsledku lacnejšie.Tuším aj tu sa už spomínali.

georgina, Ut, 20. 03. 2012 - 14:43

Áno, Teki, látkové plienky veru už dávno nie sú len to, čo sme kedysi poznali. V ponuke je XY možností, každý si môže vybrať podľa vlastných potrieb, vkusu i podľa stavu peňaženky :-) :-) :-).

mnnaaauuu, Št, 22. 03. 2012 - 20:51

presne tie plienky mám, do vnútra vložíš bud klasickú bielu plienku alebo "vkladačku" a máš plienku :D mne sa strašne páčia, sú praktické a nájdeš ich s akýmkolvek vzorom :D :D :D

bigmama, Ut, 20. 03. 2012 - 11:54

geo su aj bio plienky, jednorazovky, dokonca sa mozu dat aj do kompostu, nasla som to na svajciarskej stranke-neviem, ci su zohnatelne aj na nasom trhu, okrem "sucheho zipsu", ten treba odlepit a vyhodit do kosa (sun) si mi nasadila chrobaka do hlavy :-) , tak som hladala; kedze je to u nas aktualne
ale teraz ku mne
pri prvej dcere som pouzivala klasicke latkove plienky kombinovane na cestovanie, ci na noc jednorazove a od roka sa pytala na nocnik, mozno nahoda, mozno vdaka latkovym plienkam, pri synovi som pouzivala jednorazove, hlavne aj z casovych dovodov, ale teraz som sa vratila k latkovym, tak uvidime, ci sa bude aj mala tak skoro pytat na nocnik, ako prva dcera, tak ja prispievam aspon mojou troskou, aj ked je to len malou kvapkou v oceane...a zacala som prat v marseillskom mydle, ktore nie je az take agresivne, ako praci prasok...
bigmama (hug)

Polárka (bez overenia), Ut, 20. 03. 2012 - 13:06

V DM drogérii majú v ponuke aj kompostovateľné plienky :-) ;-) - ale neviem či u vás je táto sieť obchodov ma teraz napadlo.
Marseillské mydlo závidííííím :-P !!!
Budem musieť objednať z eshopu, čo už.

bigmama, Ut, 20. 03. 2012 - 14:15

nie, nie je tu ten retazec drogerii, a marseilleske mydlo, kupujem vlockove a krabica, pisu, ze na 27 prani a za 2.99 eura :-) takze je to aj ekonomickejsie, akurat, ze ho musim zaliat najprv vodou a nechat ho rozpustit, lebo mi zostavaju vlocky v pradle a kedze som ho zacala pouzivat po "rozprave" s dermatologickou kvoli exemu draheho, tak chcem pradlo co "najnezavadnejsie" B-]
inak, az by som isla na Sk, dam ti vediet a ked bude cas, rada ti kupim tie vlocky, ak budes chciet a popripade ti to poslem postou (sun) teda, ak nie su na E shope lacnejsie ;-)
bigmama (hug)

Polárka (bez overenia), Ut, 20. 03. 2012 - 14:54

Jéšiškove voči, já by som bola moc rada - tak daj potom vedieť keď pôjdeš na SVK by sme sa dajako dohodli (heart).
Inak bežne robím slízik z mydla (poctivo strúham (giggle)) a sódy na pranie. Neviem koľko to vydrží. Ale vždy spravím asi 10l vedro a je minimálne na polku mesiaca pokoj. Vyjde ma to aj s avivážou na mesiac cca 4 € B-] a ešte som šetrná k prírode (flower)

eniXelka, Ut, 20. 03. 2012 - 18:59

Polarka, 10l vedro a pol mesiaca pokoj? Kolko ml davas na jedno pranie? Ja mam tiez 10l slizik a ani nepamatam kedy som ho robila, mozno niekedy pred Vianocami a to som do nedavna prala kazdy druhy den kvoli plienkam.

Polárka (bez overenia), Ut, 20. 03. 2012 - 20:31

Ja zvyknem šupnúť aj viac - koľko presne to ti nepoviem (hádam aj viac, ako 3 dlc na jedno pranie, na echt plnú práčku raz tak). Záleží jak je prádlo špinavé. Ale mesiac bezpečne vydrží. Teraz musím prať častejšie, tak vydržalo pomenej :-)

georgina, Ut, 20. 03. 2012 - 14:47

Hej, Bigmama, ale vzhľadom na cenu týchto plienok je to vhodné riešenie na cesty a návštevy, inak je lepšie z ekonomického a ekologického hľadiska používať látkovky. Ak to vyhovuje aj zo zdravotného (o prípade, kedy to nešlo, píše vyššie Ariesa), tak asi nie je veľmi o čom. Teda, už len prekonať pohodlnosť :-) :-) :-).

bigmama, Ut, 20. 03. 2012 - 15:06

geo, v mojom pripade to naozaj nie je o pohodlnosti (giggle) niekedy naozaj nie je cas ist ani zachod v klude (sa smejem, ze ja aj cikam za jazdy (giggle) ;-) ) a samozrejme, ze vyroba aj kompostovatelnych plienok nie je najekologickejsie :-|
bigmama (hug)

georgina, Ut, 20. 03. 2012 - 15:20

Však to nebolo konkrétne na teba - viem, že ty si (v tom najlepšom slova zmysle) prevelice akčná osoba :-) :-) :-). O pohodlnosti ako alternatívnom výraze pre lenivosť som písala vyššie v súvislosti s mojou osobou (giggle) (giggle) (giggle) (blush) ;-).
Ale v mojom prípade takéto niečo bude možno aktuálne až v budúcnosti - teda ak si budúca nevesta, a potom ešte neskôr dcéra, do toho nechajú odo mňa kecať B-].

bigmama, Ut, 20. 03. 2012 - 15:33

ved poradit mozes vzdy, uz len na nich, ci posluchnu :-) inak, na stranke pri tych plienkach pisali, ze, ak pouzivaju eko plienky, tak maju nejaku ulavu pri plateni domoveho odpadu, nezachadzalo sa tam do podrobnosti, tak neviem, do akej miery, takze bolo by treba asi motivovat ludi aj takymto sposobom...(y)
bigmama (hug)

Teki, Ut, 20. 03. 2012 - 16:42

Možno odveci,ale také klasické viazanie naširoko-poštolky plus dve bavlnené plienky som napr.v talianskej pôrodnici nevidela,aj zavinovačka bol pre nich div divúci,fakt by ma zaujímalo,či sa tento spôsob plienkovania ešte niekde inde okrem Slovenska používa?Čechy? Bigmama?

bigmama, Ut, 20. 03. 2012 - 21:37

teki, nie, dokonca, ked som bola v porodnici s malym, tu vo Fr. tak lekar povedal, ze to nie je vzdy "spravne", bol to Rakusky lekar, vraj, ked sa bali prilis na siroko, tak sa mozu klbiky poskodit-teda ich vyvoj sa moze ubrat nespravnym smerom, nepamatam si presne, vysvetloval mi to podrobne, ale naozaj som si to neudrzala v hlave...vie o tom, ze v byvalom Ceskoslovensku sa tak balievalo, kedze je Rakusan, ale neodporucal mi to, pokial nie su naozaj problemy s klbikmi, v UK tiez nebalia na siroko a perinky som tiez nevidela ani v UK ani vo Fr. vo Francuzsku su deti vo "spacich vreckach" ako prevencia proti uduseniu prikryvkou...
tu sa nerobi ani screening-teda ziadne sono klbikov, ani v UK nic take nerobili (neviem ako teraz, rodila som v UK pred takmer 10mi rokmi) vo Fr. pediater vysetri klbiky pred prepustenim z porodnice, ak sa mu nieco nepozdava, predpokladam, ze sa robi kontrolne sono, ale neviem to urcite, kedze nastastie sme nemali problemy...
bigmama (hug)

Teki, St, 21. 03. 2012 - 08:35

Ďakujem za info Bigmama(sun) Mne napr.pediater na Slovensku povedal,že svojim deťom spravil sono kĺbikov hneď po pôrode,a keď bolo všetko ok,tak balili normálne.Pozdravujem do Francúzska:-)

bigmama, St, 21. 03. 2012 - 20:31

dakujeme za pozdrav (sun)
bigmama (hug)

mnnaaauuu, Št, 22. 03. 2012 - 20:53

čo viem ja, tak ked som ochádzala pred rokom s pôrodnice, tak tam sa už naširooko nebalilo D: čiže, ide to aj na SR :D

mnnaaauuu, Št, 22. 03. 2012 - 20:57

Ja sa hrdo hlásim k používatelkám látkových plienok :) Priznám sa, že ked ideme von na dlhšie, a aj na noc dávam pampersku, tá vydrží 12 hodín v suchu a nemusím si budiť dieťa, ale pčoas dna používam latkové plienky, tak či tak by som ho každé dvehodiny prebalovala, nemusím každýd ruhý den vynášať kôš plný jednorázoviek :D stačí mi raz do týždna :D len ten maličký :D z času mi to nejako neuberá, naozaj sú omnoho lepšie, krajšie, praktickejšie, ako tie spred 20tich rokov :D

georgina, Št, 22. 03. 2012 - 20:58

(clap) (clap) (clap) (clap) (clap)

ramzesa, Pi, 11. 05. 2012 - 12:22

Ja sa tiež hlásim k používateľkám látkových plienok (už nonstop asi od 2.týždňa aj v noci aj na von ) :-). Škoda, že som sa na to dala až pri treťom bábätku :-(. Skúšali sme aj pri prvom, ale vtedy to nebolo takto šírené a vrchné gaťky boli hrozné. Buď mi ich dietko prekakalo/precikalo, alebo neskôr, keď boli väčší, tak im tie lepáčiky vôbec nedržali. Spadlo to celé aj s plienkou :-(. Až postupne sa začali šíriť informácie o moderných látk. plienkach. Ale vtedy som netrávila toľko času za PC, škoda :-(. Našťastie sme nemávali kožné problémy, len z mokrých utierok, tak tie sme prestali používať. Ale aj tak, tá chémia v nich a to množstvo odpadu po 2 detičkách :-(. A ani sa nečudujem, že tie plienky z obchodu hneď prečúrali krížom krážom, keď to porovnám s tými kvalitnejšími, čo mám teraz. Tak tamtie môžem použiť ako sieťku proti hmyzu :-| :-O .
A čo sa týka zľavy za odpad... v byte sa to nedá, tu sa to berie na osobu, nie na množstvo ako v dome.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama