Aromaterapia nie je len miestnosť prevoňaná olejčekom z aromalampy....

Je to aj možnosť využiť kvalitné 100% éterické oleje pri kúpaní, sprchovaní, ako súčasť kozmetiky, ktorú si nanášame na celé telo.

Prírodné silice, esenciálne oleje , či éterické oleje sú aromatické látky, ktoré sa nachádzajú v semenách, plodoch, stonkách, koreňoch, kvetoch. Z čerstvých rastlín sa získavajú len destiláciou vodnou parou, lisovaním alebo extrakciou bez pôsobenia chemických rozpúšťadiel. Pôvodným rastlinkám dodávajú charakteristickú vôňu a popritom slúžia aj ako ochrana pred rôznymi predátormi, chorobami. Aj keď sú rozpustné v tukoch, neobsahujú tukové zlúčeniny, ktoré sa bežne nachádzajú v rastlinných a živočíšnych olejoch. Čisté a neriedené esenciálne oleje sú priehľadné a farebná škála sa mení od priezračnej až po tmavomodrú.

Legislatívne je použitie esencií možné LEN na vonkajšie použitie a neriedené sa môžu aplikovať na pokožku len napr. z levandule, či z čajovníka.

Ostatné je nutné miešať so základným olejom, krémom, nejakým tukom najlepšie rastlinným a lisovaným za studena. Esencie pridávame v množstve maximálne 2% z celkového objemu hotového prípravku a tak nanášame na pokožku celého tela, či na jeho časť, na tvár, výborne sa vstrebávajú a začínajú svoje pôsobenie... Nielen cez čuchové receptory ale aj cez pokožku, kde prenikajú do jej vrstiev a do krvného obehu. Jednotlivé esencie je možné aj vzájomne miešať a rozšíriť účinnosť výsledného produktu.

ALE POZOR! Aromaterapia, aj keď sa to nezdá, si vyžaduje štúdium a skúsenosť. Esenciálne oleje majú na organizmus rôzne aj protichodné účinky, pôsobia antibakteriálne, antisepticky, fungicídne, sterilizačne, protizápalovo a protikŕčovo, stimulujúco alebo upokojujúco, prehrievajú alebo ochladzujú. O ich účinkoch sa už popísalo dosť, tento článok by som chcela zamerať výlučne na esencie, ktoré by sme mohli využiť počas leta ako súčasť prírodnej domácej lekárničky a niektoré zabaliť aj do cestovnej taštičky na výlety či dovolenku.

Borovica silica - uľahčuje vykašliavanie, lieči horné dýchacie cesty, ako masáž pri reume a pri bolestiach svalov, posilňuje nervovú sústavu, dodá energiu, tiší bolesť, zlepšuje lymfatický obeh.

Borievka silica- ukľudňuje pri bolestiach kĺbov, pri nervozite, ako antibiotikum, zlepšuje tok lymfy.

Čajovník alebo Tea tree silica- účinky antibakteriálne vhodné na herpes, afty, akné, na rôzne plesne medzi prstami a mykózy, na bodnutie hmyzom, dezinfikuje aj rany, pri únave a vyčerpanosti dodá stratenú energiu, výborná náhrada za levanduľu.

Eukalyptus silica - vhodný pri nachladení, kašli, chorobách dýchacích ciest, zlepšuje dýchanie, pri zápaloch dutín, na mastnú pleť, akné, na stuhnuté kĺby, prekrvuje a mierne stimuluje.

Fenikel silica - tlmí bolesť, pôsobí antibakteriálne, proti nadúvaniu a iným tráviacim ťažkostiam, aj pri menštruačných bolestiach na masáže.

Geránium alebo pelargónium silica- pôsobí protizápalovo, ako analgetikum, dezinfikuje aj ukľudňuje v klimaktériu, pri PMS, na koži hojí rany a ekzémy.

Klinček silica- pôsobí proti baktériam, dezinfikuje, má hrejivé účinky, pôsobí aj ako repelent, tlmí bolesť aj zubov, pri zápaloch kĺbov, ako kozmetikum skôr na zapálenú a mastnú pleť, do ústnych vodičiek. Silica je silne koncentrovaná, preto užívať vo veľmi malom množstve!

Levanduľa silica – dá sa použiť ako jedna zmála priamo na pokožku- upokojí ranku po bodnutí hmyzom, ošetríme ňou aj drobné poranenia, upokojí rozpálené telo po opaľovaní- ideálne namiešať do olejového základu, upokojí myseľ v relaxačnom kúpeli, uvoľní stuhnuté svalstvo krku a lýtok po dlhom sedení či chodení, státí. Pri bolestiach hlavy skúste vmasírovať do spánkov, pri bolestiach a kŕčoch v podbrušku masírujte krúživými pohybmi. POZOR znižuje krvný tlak, preto opatrne s užívaním, kto má nízky tlak a trpí závraťami!

Mäta prieporná silica – pôsobí protikŕčovo, antibakteriálne, osvedčená pri tráviacich ťažkostiach, nafukovaní- ideálne užiť v kapsuliach. Pôsobí chladivo, preto osviežuje v horúcich dňoch, tonizuje celkovo organizmus a nervový systém, prostriedok proti únave a vyčerpanosti, pri nachladení na inhaláciu , na masírovanie pri stuhnutom svalstve, bolestivých kĺboch a natiahnutých svaloch, tiež vhodné na herpes, pri cestovnej nevolnosti. Pozor pri aplikácii na celé telo, môže organizmus podchladiť, hlavne u detí!

Rozmarín silica- tonikum a stimulant nervovej sústavy, tlmí migrény, pri stuhnutých svaloch, reume na masírovanie kĺbov, prehrieva a prekrvuje, aj pri celulitíde, zlepšuje koncentráciu, a zároveň pôsobí aj ako analgetikum.

Škorica – pôsobí antibakteriálne, celkovo posilňuje, prehrieva, prekrvuje pokožku, pri celulitíde, reumatizme.

Tuja silica výborné antiseptikum, protizápalový prostriedok, pri bolestiach chrbtice, kĺbov, zápal nervov, na kožné bradavice, lišaje.

Aromaterapia a esencie sú prírodné prostriedky, ktoré môžu pomôcť, ale pri neodbornej manipulácii aj uškodiť. Uistite sa, že máte 100% esenciálny olej bez syntetických aróm. Ak ste náchylný na rôzne kožné alergie, reagujete na kozmetiku alebo byliny,vyskúšajte si pôsobenie zriedenej silice na koži a následne aplikujte na väčšiu časť tela. Alergie môžu vzniknúť aj aplikáciou syntetických aróm, ktoré sa predávajú bez špecifikácie a nie sú vôbec vhodné na pokožku človeka.

My ženy máme citlivejšie nošteky, vnímame vône intenzívnejšie, krútime nosmi nad nepríjemnými pachmi, ale dnešný svet je preplnený umelými syntetickými vôňami a žiaľ strácame schopnosť rozlíšiť tie pravé prírodné vône. Leto je ideálne obdobie na vycibrenie nášho čuchového zmyslu. Choďme do parku, do botanickej, do lesa a privoniavajme k ruži, levanduli, muškátu, rozmarínu, materinej dúšky, lipe, k borovicovému ihličiu. Naučme sa rozoznávať a vyhľadávajme to pravé orechové....

Autorka: Alena Báthoryová

Ak sa chcete s Alenou poradiť, pošlite jej otázku do Bylinkovej poradne na Nanicmama.sk.
Viac informácií o liečivých bylinkách nájdete na stránke www.herbaria.info

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok