reklama

Kyberšikana, kybergrooming, stalking, sociotechnika

georgina , 25. 10. 2011 - 17:43

reklama

Termínom kyberšikana označujeme nebezpečné komunikačné javy realizované prostredníctvom informačných a komunikačných technológii (napr. pomocou mobilných telefónov alebo služieb v rámci internetu), ktoré majú za následok ublíženie alebo iné poškodenie obete.
Toto ublíženie či poškodenie môže byť ako zámerom útočníka, tak aj dôsledkom napr. nevhodného vtipu, nedorozumenia medzi obeťou a útočníkom, nedomyslením dôsledkov jednania zo strany útočníka atď. Obeti je škodené opakovane, či už pôvodným útočníkom, alebo osobami, ktoré sa do kyberšikany zapoja neskôr. Kyberšikana je druhom psychickej šikany.

Kyberšikana sa môže prejavovať rôznym spôsobom. Kyberútoky môžu býť realizované dlhodobo i krátkodobo, s rozdielnou intenzitou a s využitím veľkého množstva nástrojov. Útočník pri napadaní ostatných veľmi často kombinuje viac typov útokov.
1. Publikovanie ponižujúcich záznamov alebo fotografií (napr. v rámci webových stránok,MMS správ).
2. Ponižovanie a ohováranie v rámci sociálnych sietí, blogov, alebo na iných webových stránkach.
3. Krádež identity, zneužitie cudzej identity k kyberšikane alebo ďalšiemu sociálne patologickému jednaniu (napr. krádež elektronického účtu).
4. Strápňovanie pomocou falošných profilov (napr. v rámci sociálnych sietí, blogov alebo iných webových stránok).
5. Provokovanie a napádanie užívateľov v on-line komunikácii (predovšetkým v rámci verejných chatov a diskusií).
6. Zverejňovanie cudzích tajomstiev s cieľom poškodiť obeť.
7. Vylúčenie z virtuálnej komunity (napr. zo skupiny priateľov v rámci sociálnej siete).
8. Obťažovanie (napr. opakovaným prezváňaním, volaním nebo písaním SMS správ, mailov).

Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko

Termín kybergrooming označuje správanie sa užívateľov internetu (predátorov, kybergroomerov), ktoré má v obeti vyvolať falošnú dôveru a prinútiť ju k osobnej schôdzke. Výsledkom takejto schôdzky môže byť sexuálne zneužitie obete, fyzické násilie na obeti, zneužitie obete na prostitúciu, a/alebo k výrobe pornografie a podobne.
Kybergrooming je druhom psychickej manipulácie, realizovanej prostredníctvom internetu, mobilných telefónov a ďalších súvisiacich technológii. Kybergroomeri často používajú verejné chaty, internetové zoznamky, instant messengery a VoIP (napr. ICQ, Skype) a tiež sociálne siete (Facebook, Twitter, MySpace, Bebo...).

Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko

Stalking (lov, prenasledovanie) označuje opakované, dlhodobé, systematické a stupňované obťažovanie, ktoré môže mať mnoho rôznych foriem a rôznu intenzitu. Prenasledovateľ svoju obeť napríklad dlhodobo sleduje, bombarduje SMS správami, e-mailami, telefonátmi či nechcenými pozornosťami. Útočník u obete vyvoláva pocit strachu.
Pri obťažovaní a prenasledovaní cez net hovoríme o termíne kyberstalking. Kyberstalkeri navštevujú diskusné fóra, v ktorých sa pod falošnou identitou snažia kontaktovať obeť, prípadne získavajú informácie o obeti od ostatných uživateľov. K tomuto účelu im môžu slúžiť tiež rôzne typy spywarových programov.

Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko

Sociotechnika je ovplyvňovanie a presvedčovanie ľudí s cieľom oklamať ich tak, aby uverili, že sociotechnik je osoba s totožnosťou, ktorú predstiera, a ktorú si vytvoril pre potreby manipulácie. Vďaka tomu je sociotechnik schopný využiť ľudí, s ktorými komunikuje, na získnie hľadaných informácií.
Hlavná myšlienka sociotechniky je: "Prečo sa obťažovať používaním brutálnej sily na prelamovanie hesiel, keď je jednoduchšie prinútiť niekoho, kto heslo (a/alebo akúkoľvek žiadanú informáciu) vie, k tomu, aby nám ho povedal?" Navyše pri dobre vedenom útoku si obeť v drvivej väčšine prípadov vôbec neuvedomí, že niečo vyzradila nepovolanej osobe.

Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko

Hlavné zásady:

Rešpektovať ostatných užívateľov (správať sa s úctou, nevyvolávať konflikty).
Nebyť prehnane dôverčivý.
Neposkytovať citlivé informácie, ktoré by mohli byť zneužité.
Zoznámiť sa s pravidlami služieb internetu a GSM sietí.
Používať silné heslá, na každú službu iné.

Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko

Hlavné opatrenia pri kyberútoku:

Ukončiť - nekomunikovať s útočníkom, nesnažiť sa pomstiť.
Blokovať - zamedziť útočníkovi prístup k obeti aj k danej službe (kontaktovať poskytovateľa služby, zablokovať si prijímanie útočníkových správ alebo hovorov, prípadne zmeniť svoju virtuálnu identitu).
Oznámiť - oznámiť útok, schovať si dôkazy pre prípadné vyšetrovanie (napr. správy, videozáznamy, odkazy na weby, blogy).
Nebyť nevšímavý ak v okolí prebieha virtuálny útok.
Podporiť obeť - poradiť jej, čo má robiť, pomôcť jej útoky nahlásiť.

Slnko Slnko Slnko Slnko Slnko

Zdroje:
http://www.e-bezpeci.cz
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyber%C5%A1ikana
http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/2003p/xsimek3sociotechnika.htm
brožúra Riziká virtuálnej komunikácie (voľne na stiahnutie) http://www.e-nebezpeci.cz/index.php/ke-stazeni/materialy-pro-studium-st…

Súvisiaci článok:
Taký nudný blog
Kto to píše?


reklama


reklama

georgina, Ut, 25. 10. 2011 - 18:03

Dievčatá, v poslednej dobe sa tu nejako rozmáhajú všelijaké nepekné veci - tak radšej pridávam trošku info, na čo si dať majzla...

Teki, Ut, 25. 10. 2011 - 18:21

dať majzla?prosím po slovensky,čo to znamená.

jamajka (bez overenia), Ut, 25. 10. 2011 - 18:10

éééééééééch , z duše mi vravíš , Georgina , sama som zažila na vlastnej "koži " , dajte si bacha , děvuchy ....

georgina, Ut, 25. 10. 2011 - 18:29

K tomuto...
Dievčatá, ak vám príde cez kontaktný formulár mail od niekoho, s kým nechcete komunikovať (trebárs preto, že mail je vulgárny, a/alebo urážlivý) - neodpovedajte!
Akonáhle to totiž urobíte, dotyčný sa dozvie vašu mailovú adresu. Cez kontaktný formulár vám môže poslať len tri maily za hodinu. Ak však získa vašu mailovku, môže vás bombardovať mailami, koľko sa mu len zachce.

Nehovoriac o tom, že technicky zdatný človek vie z mailovky zistiť aj všeličo inšiô, čo by sa vám práve nemuselo páčiť...

georgina, Ut, 25. 10. 2011 - 19:28

Ak vám niekto opakovane posiela také maily, môžete možnosť poslať vám mail cez kontaktný formulár kedykoľvek zrušiť. Stačí klik na svoj nick, potom na "Upraviť" a skoro dole je možnosť "Nastavenie kontaktu". Tam stačí odznačiť súkromný kontaktný formulár. Potom len dole kliknúť na "Poslať".
V takom prípade vám nebude môcť cez "Kontakt" posielať mail žiadny užívateľ, ktorý nemá vašu mailovú adresu.

Rovnako si môžete túto možnosť zase kedykoľvek zapnúť.

lydusha (bez overenia), Ut, 25. 10. 2011 - 18:13

Vdaka Geo, tiez som zazila, pomaha iba dobre zname: nereagovat, nie je divak, nie su herci, nie je divadlo.

Teki, Ut, 25. 10. 2011 - 18:19

Veru,osvetu treba.Ale aby prišiel na stretko a zoči-voči-tak to nie,že Jamajka?

georgina, Ut, 25. 10. 2011 - 18:26

Ono, keby šlo len o trollov...
Ale za posledných pár týždňov sme tu mali pokus o sociotechniku (snaha o oklamanie za účelom získania mailovej adresy), viaceré stalkingy kombinované s kyberšikanou, krádež účtu (ľudia, fakt silné heslá treba používať!)...

No, nepáči sa mi to proste...

jamajka (bez overenia), Ut, 25. 10. 2011 - 18:46

Áno Áno Áno a OPATRNOSŤ NADE VŠE

jamajka (bez overenia), Ut, 25. 10. 2011 - 18:48

jj, Geo , zasa budem za r...lezku, silné heslo , to je moje heslo Chichocem sa , kde sa na mňa hrabú rôzni heckeri Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev

georgina, Ut, 25. 10. 2011 - 19:36

No, ak si Jožka zvolí nick ABC a heslo ABC (alebo HESLO, alebo 12345 a tak podobne) a potom (trebárs aj nechtiac) stúpi Betke na otlak a dotyčná pristúpená sa rozhodne, že to milej ABC pekne osladí...

A skúsi sa prihlásiť ako ABC, háda rôzne heslá - tak v takomto prípade to má sakra ľahké. Mašine je jedno, ona nevidí, že za klávesnicou nie je Jožka, ale Betka - ak sedí login a heslo, je pre ňu všetko v poriadku.

No a Betka potom môže z Jožkinho účtu (napr.) písať komentáre, ktorými Jožku parádne zdiskredituje pred celou komunitou, a/alebo poposiela rôzne "milé" maily...

A tak...
Možností má Betka dosť.

jamajka (bez overenia), Ut, 25. 10. 2011 - 18:35

Neviem , Teki , ako to myslíš , ale JA sa fakt nebojím stretu zoči -voči , to ma ešte nempoznáChichocem sa Chichocem sa Chichocem sa

crystall, St, 26. 10. 2011 - 08:51

Ahojte, dámy

malý dodatok.

Máte svoj email, máte svoje SILNÉ heslo. Akokoľvek prekombinované heslo je neúčinné, ak ho človek odovzdáva ďalej.

Ako to tak narýchlo, nemám linky po ruke... proste sú programy, ktoré vás oslovia, na FB je to bežnejšie, s nejakou anketovou otázkou, ktorá jedna je v popredí a druhá vzadu za obrazom – jeden máte vpredu s anketovou otázkou a pod ním je okno, ktoré sa napĺňa vašimi údajmi. Jedna vec je, že odlajknete niečo s čím súhlasíte, ale skutočná otázka a váš súhlas je vlastne pod tým vrchným oknom, plus zákernosť je v tom, že vy už na tom FB ste prihlásená (konto+heslo), ale toto Fb okno sa vás znovu opýta na vaše údaje, tak ich znovu zadáte, však je to to isté. Všetko sedí, dizajn, jediné, čo nesedí, že svoje údaje zadávate druhý krát. Čo z toho vyplýva? Že ste svoje údaje práve niekomu odovzdali.

Druhá vec
Kdekoľvek sa človek prihlasuje, teraz je bežnejšie zadať svoj email+heslo. Či fb, či bdoo, či f.fmoda, či nejaký súkromný jedinec s dobrou stránkou. Je to to isté. Človek zas dobrovoľne odovzdá svoje údaje. Niekomu, niekde. Rozumieme sa? Proste teraz letí éra promotion, ak sa prihlásite tam a tam a skutočným menom, máte zľavu takú a takú a podobné veci. To nesúvisí s paranojou, je to stále o ochrane súkromia človeka. Čiže na takéto veci nepoužívať konto, ktoré je výlučne súkromné. Oddeliť tie kontá. Jedno na registrácie, jedno na súkromné účely. Minimálne takáto ochrana.

Ďalšie
kontrolujte si priebežne posledné prihlásenie na osobnom konte, len tak. Pre istotu. Poviem to tak, že človek rozumný raz za čas heslo zmení, niekto raz za mesiac, niekto po dlhšiu dobu. Tiež len tak. Znovu napíšem, nie je to o paranoji, len o opatrnosti. Šikovný hacker, ak chce nabúrať účet sa totiž neprihlási cez svoj server, ale cez anonymný, ktorých je na webe k dispozícii neúrekom, tam už sa vyhrážať, že človek odozvdá IP na vypátranie polícii je zbytočné. Servery, ktoré ponúkajú anonymn IP sú v iných štátoch a cez USA pátrať to nemáte šancu. A to sú tak jednoduché veci za pár minút.

Toto je také malililinké miminum nástrah, je toho ďaleko viac.
pozdravujem

georgina, St, 26. 10. 2011 - 09:29

Crystall, ďakujem Úsmev Kvietok Kvietok Kvietok
Dievčatá, naozaj vás tu nikto nechce strašiť, ani budiť všeobecnú paranoju. Ide len o to, že pravidlo dôveruj, ale preveruj platí stále Úsmev Mrkám.

jamajka (bez overenia), St, 26. 10. 2011 - 09:32

srdečne zdravím Crystal ...tak -tak Zlomené srdce Áno , treba viac osvety a nie bezhlavo sa hockde regnúť a bezmyšlienkovo písať na web svoju mailovku .

georgina, St, 26. 10. 2011 - 10:28

No jo, hocikde si vycapiť svoju mailovku - to je tiež taký podivný zvyk...

jamajka (bez overenia), St, 26. 10. 2011 - 10:46

hej , súhlasím a ešte tak narýchlo ma napadlo :
aj už ste dievčatá na nejakej web. stránke , sledujte bajočkom aj to , či sa vám neotvorí v pozadí (obyčajne podvodná stránka ) ... vy si kľudne surfujete a niekto si získava vaše údaje , bacha na to , str. v pozadí zatvorte a "utekajte " stade ...čím skôr , tým lepšie ...pre vás .

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama