reklama

Darovacia zmluva alebo kúpna zmluva na dom

Pridal/a janulkap dňa 15. 07. 2016 - 13:03

reklama

Otázka používateľa
janulkap

Dobrý deň, prosila by som o radu ohľadne prevodu domu. Môj krstný otec je bezdetný, slobodný a spolu so svojím bratom vlastní rodičovský dom. V dome zostal bývať po smrti rodičov len krstný otec.  Krstný otec sa rozhodol svoju časť darovať mne.  Jeho brat s darovaním súhlasí. Chcem sa teda opýtať, či v tomto prípade bude lepšie prepis jeho časti domu formou darovacej zmluvy alebo kúpnej zmluvy, keďže nie je výlučným vlastníkom domu. Taktiež má krstný otec  ešte ďalších súrodencov, ktorí o neho ani o vlastných rodičov (už nežijú)  roky nejavia záujem a obáva sa tak, aby po jeho smrti nezdedili jeho čiastku domu, alebo sa nedomáhali dedičských práv.

Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Odpovedá
JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, pokiaľ je Váš krstný otec spôsobilý na právne úkony a zmluva bude mať všetky náležitosti, nebude napadnuteľná, potom sa nemáte čoho obávať a môžete zvoliť darovaciu zmluvu. 

Pokiaľ by ste chceli simulovať kúpnu zmluvu (ale v podstate by ste uzatvorili darovaciu zmluvu), tak by ste sa vystavili riziku, že sa im podarí preukázať, že nešlo o kúpnu zmluvu, t.j. že ste nedali žiadne peniaze a tým pádom bude kúpna zmluva neplatná. 

Existujú judikáty, že keď je kúpna zmluva neplatná z dôvodu simulácie právneho úkonu, potom je neplatná aj zmluva, ktorú ste v podstate simulovane uzatvorili (darovacia), pretože nebola písomnou formou.

Takže Vám odporúčam nechať si zmluvu spísať odborníkom (advokátom), aby sa na nič nezabudlo a takú zmluvu dať zavkladovať ju do katastra.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Komentáre

janulkap, Po, 18. 07. 2016 - 07:22

Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama