Byť mamičkou na materskej či rodičovskej dovolenke sa v našej spoločnosti nepovažuje za rovnaké povolanie ako ktorékoľvek iné. Je totiž pravdou, že zopár drobných rozdielov oproti ostatným zamestnaniam by sa nám skutočne podarilo nájsť. Mamičky väčšinou nepoznajú oddychové obedové prestávky, ich pracovná doba má niekedy aj dvadsaťdva hodín (pri milosrdnejších detičkách sa možno skráti na príjemných osemnásť) a náročnosť „malých šéfov“ nemá konca-kraja. Nečudo, že mamičky veľmi často pociťujú obrovskú únavu a vyčerpanosť, kvôli ktorej nevidia ani ony samé obrovský zmysel svojej práce.
S rastúcim vekom detí toto pracovné tempo pomaličky povoľuje a vtedy prichádza na mnohé mamičky obrovská chuť čosi zmeniť, aspoň na chvíľku skúsiť niečo nové, nepoznané, venovať sa konečne trochu aj sebe. Neraz ich prepadne aj pocit neužitočnosti pre spoločnosť, absolútnej finančnej závislosti od manžela, živiteľa rodiny, a veľké odhodlanie zmeniť túto svoju pozíciu.
Zdá sa vám, že ste sa práve v týchto riadkoch našli aj vy? Ak máte skutočne chuť začať niečo nové, pokúste sa zapojiť aktívne do pracovného života už počas materskej a nájdite si prácu na doma. Nielenže vám pomôže zamiesť pod koberec všetky zlé pocity neužitočnosti, ktoré prichádzajú po istom čase stereotypnej práce s nemluvňaťom, ale vďaka nej získate aj nové skúsenosti a čas materskej dovolenky budete môcť využiť na rozvoj svojej osobnosti, vďaka čomu sa aj lepšie pripravíte na opätovný návrat do práce po jej skončení. Od 1. januára 2011 sa v tomto smere uvoľnila aj legislatíva, ktorá umožňuje mamičkám (prípadne oteckom) na rodičovskej dovolenke zarábať bez toho, aby stratili nárok na rodičovský príspevok.
Pokúsim sa vám priblížiť pár pracovných pozícií, ktoré by ste mohli vykonávať počas materskej dovolenky.
1. Doučovanie
Množstvo svojich odborných skúseností zo svojej predchádzajúcej práce z rôznych vedných odborov (matematika, slovenčina, účtovníctvo, fyzika, chémia a iné) môžete hravo využiť na doučovanie detí (niekedy aj dospelých) a ich príprave či už na bežné školské vyučovanie, alebo na maturitnú skúšku či prijímačky na vysokú školu. Malým úskalím tejto práce je, že počas doučovania vám musí dieťa niekto postrážiť a musíte mať vhodný pokojný priestor na túto prácu.
2. Vyučovanie cudzieho jazyka a preklady
Bez cudzieho jazyka sa len veľmi ťažko dá v dnešnej dobe uplatniť, preto ak ovládate akýkoľvek cudzí jazyk na vyššej úrovni, môžete sa realizovať ako učiteľ angličtiny, nemčinya iných jazykov. Takýchto ľudí je stále nedostatok, preto sa len s vervou treba do hľadania takéhoto miesta pustiť. Ak je vaša znalosť jazyka výborná, pokojne sa poobzerajte aj po ponukách na prekladateľskú činnosť.
3. Finančný agent
Každá rodina dnes potrebuje obracať svoje peniažky čo najrozumnejšie a orientácia vo finančnom sektore sa stáva čoraz potrebnejšou. Ak máte v sebe čo i len štipku obchodného ducha a chuť pustiť sa do profesie, ktorá by vám priniesla okrem finančného prilepšenia a možnosti stretávania sa s ľuďmi aj odborné vedomosti z finančného trhu, siahnite po pozícii finančného agenta. Pozor si však dávajte na nedôveryhodné spoločnosti, ktoré vás nalákajú a nakoniec zistíte, že ste podpísali veľmi nevýhodnú pracovnú zmluvu, ba dokonca ste si museli kvôli tomu otvoriť živnosť. Vyberte si partnera, ktorý vám bude garantovať istotu, odbornosť a profesionalitu. Len s takým sa vám totiž podarí v tejto profesii uspieť a získať cenné skúsenosti už počas materskej do svojej budúcej práce po jej skončení.
4. Opatrovanie detí
Ak nemáte možnosť nechať svoje dieťa ani na krátky čas v opatere niekoho iného, tak skúste osloviť známych s tým, že radi postrážite aj ich deti a ak vám to priestory vášho bytu umožnia, podarí sa vám možno vytvoriť malú miniškôlku rovno u vás doma. Vaše deti sa pritom zabavia s rovesníkmi, pomôžete svojim známym a prispejete aj svojou troškou do rodinného rozpočtu.
5. Kozmetická poradkyňa
Väčšina žien sa v oblasti kozmetiky a šperkov orientuje veľmi dobre. Sú však medzi nami aj také, ktoré táto oblasť fascinuje a chceli by sa jej venovať naplno. Na slovenskom trhu pôsobí viacero spoločností, ktoré prijímajú do svojich radov neustále kozmetické poradkyne či predajcov šperkov a záujemkyne o túto prácu v nich určite nájdu ponuku, ktorá ich bude napĺňať. Keďže ich je už pomerne veľa, môže sa vám pokojne stať, že všetky vaše známe už svoje poradkyne majú a nakoniec zistíte, že si objednávate kozmetiku a šperky len pre seba (často aj vtedy, keď ich vôbec nepotrebujete).
Určite sa nám nepodarilo nájsť všetky možné povolania, ktoré môže mamička na materskej dovolenke vykonávať. Mojím cieľom však bolo poukázať na to, že možnosti uplatnenia aj počas tohto krásneho obdobia v živote ženy sú, len treba pozbierať odvahu a chuť a pustiť sa do ich hľadania.
V ďalšom článku sa pokúsim priblížiť vám všetky možnosti, ako by ste mohli na takéto ponuky natrafiť.
autorka článku
Sylvia Kuzmová, Senior HR Generalist, ING Poisťovňa
Vyštudovala Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor sociológia. V oblasti ľudských zdrojov pôsobí už 10 rokov. Za ten čas nadobudla bohaté skúsenosti, a to tak v rámci výberu, rozvoja a vzdelávania zamestnancov, ako aj v oblasti odmeňovania a personálno-právneho poradenstva.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja mam deti uz velke,ale taketo nieco by som privitala v casoch mojej materskej dovolenky.A urcite nie len ja,ved mladym rodinam sa zide kazdy cent