Dr. Dipl. Ing. Hans-Joachim Zillmer, pôvodne stavebný inžinier, dychtiaci po poznatkoch o vývoji vesmíru, Zeme a všetkého tvorstva, potreboval všetko vidieť na vlastné oči. Keď sa zúčastnil vykopávok v Paluxy River (Texas), jeho sklon k pochybovačnosti sa ešte vystupňoval. Zistil, že vedecké poznatky sú v mnohých prípadoch rozporuplné, a začal tieto rozpory zhromažďovať. Výsledkom je kniha, v ktorej uvádza množstvo faktov, ktoré značne spochybňujú až vylučujú evolučnú teóriu.
O Charlesovi Darwinovi a jeho teórii sme sa učili v škole, tak len čo najstručnejšie zhrniem to, čo je podstatné pre problematiku, ktorú v knihe predostrel Zillmer.
Kniha O pôvode druhov (orig.názov On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or The Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life) vyšla 24. novembra 1859, teda pred vyše 150-timi rokmi.
(Biologická) evolučná teória (descendenčná teória alebo vývojová teória alebo nepresne evolucionizmus), je teória, podľa ktorej celá súčasná biodiverzita (bohatosť druhov) vznikla postupným rozdeľovaním druhov na viacero nových druhov v priebehu času z generácie na generáciu.
Inými slovami - všetky dnešné organizmy sú v konečnom dôsledku príbuzné a vznikli z jedného alebo niekoľko málo spoločných počiatočných druhov/jedincov. Často sa dodáva, že spomínané rozdeľovanie druhov je spojené s neustálym rastom komplexity druhov/jedincov.
Na to, aby sa takýto vývoj druhov veľmi pozvoľne mohol udiať, boli potrebné životné podmienky, ktoré sa menili veľmi pomaly, a tiež veľmi dlhý čas, rátaný v stovkách miliónov rokov.
Vývoj života na Zemi podľa tejto teórie vyzeral takto:
Paleozoikum, alebo prvohory, začali pred 542 miliónov rokov a trvali do mínus 251 miliónov rokov.
(V tejto dobe žili trilobity a začalo vznikať uhlie.)
Mezozoikum, alebo druhohory, začali pred 251 miliónov rokov a trvali do mínus 65,5 miliónov rokov.
(Označované tiež ako éra dinosaurov.)
Kenozoikum, teda treťohory, ktoré trvali od mínus 65,5 miliónov rokov do mínus 1,8 milióna rokov, a tiež štvrtohory, ktoré trvajú dodnes.
Prví predchodcovia ľudí sa na Zemi objavili asi pred 14 miliónmi rokov.
Z Darwinovej teórie vychádzajú (okrem iných) aj geológovia, ktorí určujú vek hornín podľa týchto pravidiel:
1. mladšie horniny sa usadili neskôr, sú bližšie k povrchu, kým staršie horniny sú hlbšie (okrem špecifických prípadov, keď došlo kvôli tektonickým pohybom k prevráteniu vrstevných sledov)
2. vrstvy boli usadené približne horizontálne (neplatí pre špecifické šikmé zvrstvenia)
3. teleso, ktoré pretína inú štruktúru, je mladšie ako štruktúra, ktorú pretína
4. teleso, zahrnuté v inej štruktúre je staršie, ako štruktúra, ktorá ho obkolesuje
5. procesy, ktoré sú činné dnes, podliehajú rovnakým fyzikálnym zákonitostiam ako procesy pradávne – prítomnosť je kľúčom k minulosti (celkom neplatí pre najstaršiu históriu Zeme).
Tak, teraz konečne k samotnej knihe.
Uvediem len niektoré z faktov (zdôrazňujem - faktov), ktoré sú v knihe spomínané. Úplne všetky sú presne a veľmi podrobne opísané, odfotografované (neraz s autorom knihy pri ich obhliadke) a pri všetkých je uvedené, kde (prípadne v ktorom múzeu) sa nachádzajú, takže každý má možnosť ísť sa presvedčiť na vlastné oči.
V roku 1934 sa pri mestečku Glen Rose (Texas, USA) našlo kladivo, veľmi pripomínajúce obyčajné murárske. Najprv ale nebolo poznať, o čo ide, lebo bolo takmer kompletne zovreté v pieskovci (vek odhadovaný na 140-400 miliónov rokov) a vytŕčala len malá časť poriska. Na identifikovanie nálezu bolo nutné najprv ho vyrúbať zo skaly.
Porisko kladiva je na povrchu kryštalicky skamenené, vnútro sčasti zuhoľnatené. Samovoľný vznik kombinácie kryštalickej skameneliny a zuhoľnatiny sa nedá vedecky vysvetliť.
Chemické zloženie hlavy kladiva je 96,6% železa, 2,6% chlóru a 0,74% síry, bez akýchkoľvek prímesí a nečistôt. Pri všetkých súčasných spôsoboch výroby ocele však nevyhnutne prichádza k znečisteniu kremíkom alebo uhlíkom. Takú oceľ, z akej je hlava nájdeného kladiva, teda nedokážeme vyrobiť.
Podrobnému opisu kladiva a výsledkov výskumov, ktorým bolo podrobené (plus presne špecifikované, ktoré výskumné ústavy ich robili) je v knihe venovaných vyše šesť strán. Výsledkom je konštatovanie, že sa jednoznačne jedná o pravý nález. Nie sme totiž schopní niečo také vytvoriť.
Jediné vysvetlenie, ktoré by bolo v súlade s oficiálne prezentovaným vývojom Zeme je teda také, že pred (najneskoršie) 140 miliónmi rokov (čo je najmladší možný vek pieskovca) tu nejaký mimozemšťan (pripomínam, že predchodcovia ľudí sa tu vraj zjavili pred 14 miliónmi rokov a ľudia začali spracovávať kov pred približne 5 000 rokmi, železo ešte neskôr) nechal v ohni zuholnatieť porisko svojho kladiva, potom ho vložil do tečúcej vody, počkal zopár miliónov rokov, a keď povrch poriska skamenel, umiestnil kladivo do vznikajúcej skaly.
Dosť absurdný príbeh.
V oblasti Paluxy River sa nachádza množstvo geologických vrstiev s rôznou hrúbkou a diferencovanou pevnosťou. Ako šupky cibule sa tu striedajú vrstvy extrémne tvrdej horniny a viac či menej spevnených okruhliakov, pričom medzi jednotlivými vrstvami je vždy ostrý predel.
V roku 1908 silný morský príliv narušil vápenec (vek odhadovaný na 150 až 600 miliónov rokov), čiastočne ho strhol a odhalil odtlačky láb dinosaurov a tiež celé sledy stôp bosých ľudských nôh.
V nasledujúcich desaťročiach sa v okruhu niekoľkých kilometrov našli stovky odtlačkov, ktoré zanechali rôzne druhy dinosaurov, väčších cicavcov aj ľudí, pričom ide o celé sekvencie stôp pravej a ľavej nohy vo forme chodníčkov, so správnymi odstupmi ako pri chôdzi či behu.
Pre Darwinovu teóriu je veľmi nepríjemný fakt, že stopy dinosaurov sú prekryté stopami ľudí (teda ľudia bežali v ich stopách) a v niektorých prípadoch aj opačne (dinosaurus prebehol po chodníčku, ktorý vytvorili ľudské nohy).
Medzi dobou, kedy na Zemi žili dinosaury a objavením sa prvých ľudí totiž údajne leží obdobie okolo 200 miliónov rokov. Ale na to, aby vznikli takéto chodníčky, je nutný mäkký povrch (blato, mokrý piesok, či niečo s podobnou konzistenciou), po ktorom ide/beží zviera alebo človek.
Ak by sme teda chceli vznik chodníčkov vysvetliť v súlade s Darwinovou teóriou, museli by sme pripustiť, že po nejakom mäkkom povrchu bežal najprv dinosaurus a ďalších 200 miliónov rokov povrch zostal mäkkým a hlavne neporušeným (teda sa nepripúšťa žiadna erózia ani dažde). Potom tadiaľ prebehol človek. Následne povrch skamenel a konečne sa na ňom začali usádzať ďalšie geologické vrstvy (a to urýchlene, aby zrazu sa konajúca erózia neporušila stopy).
Tiež absurdné, pričom opačný sled stôp (najprv bežal človek, potom dinosaurus) sa nedá podľa Darwina vysvetliť vôbec.
A už vonkoncom sa nedá vysvetliť skamenelý odtlačok obutej nohy, ktorá zašliapla trilobita (nález z roku 1968 približne 70 km severozápadne od Delty v štáte Utah).
(Stopám v kameni a ich fotografiám je v knihe venovaných niekoľko desiatok strán, plus uvedenie výsledkov vedeckých výskumov, ktorým boli podrobené. Znova sa jednoznačne preukázalo, že sa jedná o pravé nálezy.)
Po celom svete ľudia nachádzajú kompletné kostry dinosaurov, neraz v stoji. Všeobecne známy je nález skamenenej prehistorickej ryby, ktorá práve požiera inú rybu, či v bridlici skamenený pôrod ichtyosaura.
Vysoko v horách, ale aj hlboko pod povrchom zeme, v skalách či v uhoľných slojoch, sa našli celé "cintoríny" dolámaných zvieracích kostier, tvoriacich neprehľadný zmätok, pomiešaný s ostrými úlomkami kameňov. Na náleziskách sa pritom často vyskytujú (dôkladne poprehadzované) kosti zvierat, údajne žijúcich v úplne odlišných geologických dobách.
Aby vôbec vznikla fosília, je potrebné, aby (živé či mŕtve) zviera uviazlo vo vrstve usadenín bez prístupu vzduchu, kde ho obmýva tečúca voda.
Telá uhynutých zvierat však predsa (takmer výlučne) spočinú na povrchu, kde sa mechanickými (teploty), chemickými (kyseliny) a biologickými procesmi postupne rozkladajú. (Navyše sa mršina stáva potravou pre iné zvieratá, takže nájsť kompletnú zvieraciu kostru je vcelku problém.)
Takže aby sme podľa Darwinovej teórie vysvetlili nálezy masových zvieracích hrobov, museli by sme pripustiť, že (z neznámych dôvodov a v rozpätí niekoľko desiatok miliónov rokov) si rôzne zvieratá pred smrťou najprv poriadne rozlámali všetky kosti, potom sa odobrali na presne určené miesto, dôkladne sa zahrabali do (mäkkých) usadením a uhynuli.
Ďalej na zvierací "cintorín" priebežne niekto (kto to bol pred 100-150 miliónmi rokov?) chodil miešať rozlámané kosti s novými prírastkami a ostrým kamením.
Keď bolo dielo dokonané, mäkké usadeniny konečne skameneli.
Medzi tým a pomedzi to všade po svete rôzne dinosaury (a iné zvery) disciplinovane zaliezali do mäkkých usadenín a (neraz v stoji) tam hynuli, pričom ignorovali skutočnosť, že práve požierali potravu, či rodili mláďatá.
Zase absurdné.
(Podrobnému popisu a opisu nálezov a ich fotografií je znova v knihe venovaných niekoľko desiatok stránok.)
Opakovane a stále znova ľudia nachádzajú pri ťažbe uhlia predmety v ňom uviaznuté.
Pritom tam nemajú čo robiť - vzorky uhlia z desiatich rôznych uhoľných slojov z rôznych vrstiev geologického stĺpca, by podľa evolučnej schémy mali byť staré 40 až 350 miliónov rokov.
V roku 1883 sa našiel náprstok, kompletne uviaznutý v hrude práve vyťaženého uhlia.
V roku 1891 našli za rovnakých okolností osemkarátovú zlatú reťaz, v roku 1971 železný kotlík, v roku 1976 zase lyžicu... (a tak ďalej - podrobný výpočet nálezov v knihe).
A našli (a nachádzajú) sa ďalšie stopy dinosaurov a ľudí, tentoraz skamenené v kusoch uhlia.
Na Sibíri ľudia ešte aj dnes pomerne bežne nachádzajú zmrznutých mamutov, zachovaných kompletne aj so srsťou. Často majú v žalúdkoch nestrávenú potravu a v niektorých prípadoch dokonca v papuliach trsy zelenej trávy.
Zaužívaná predstava mamuta, pomaly kráčajúceho zasneženými pláňami, začne byť poriadne podivná, ak si uvedomíme, že mamuty boli bylinožravce.
Čím sa asi tak živili uprostred snehu v dobe ľadovej, ktorá údajne trvala nejaké dva milióny rokov? A ako je možné, že sa našlo množstvo mamutov, ktorí zjavne zmrzli okamžite - v stoji a pri prijímaní (rastlinnej!) potravy?
Peruánska rieka Ice sa v roku 1961 rozvodnila a vymlela zo zeme zaguľatené čierne kamene, na ktorých sa nachádzali rôzne rytiny. Dr. Cabrera postupne našiel vyše 12 000 exemplárov, ich celková hmotnosť dosahuje vyše 200 kg.
Motívy rytín sú rôzne. Zobrazujú prehistorické zvieratá v spoločenstve ľudí, ktorí používajú ďalekohľady a iné prístroje, presné mapy, chirurgické operácie, hviezdnu oblohu, faunu a flóru, aká sa nenachádza (a nenachádzala) v Južnej Amerike.
Kamene vedci podrobili podrobnému výskumu, pri ktorom sa zistilo, že k ich zaobleniu došlo pri mechanickom transporte buď prúdom rieky, alebo prívalovými vlnami, pri súčastne pôsobiacom veľkom tlaku, a že sú pokryté vrstvou zuhoľnateného andezitu (hornina sopečného pôvodu), ktorá prekrýva aj rytiny (teda povrchová vrstva vznikla až potom, čo do kameňa niekto vyryl obrázky).
Na základe oxidačnej vrstvy na povrchu sa vek rytín na kameňoch odhaduje na 12 000 rokov a boli uznané ako jednoznačne pravé.
Otázka znie, ako Indiáni pred 12 000 rokmi vedeli, ako vyzerali dinosaury a prehistorickí vtáci, nehovoriac o ďalekohľadoch a chirurgických nástrojoch.
Zillmer uvádza ešte množstvo iných nálezov, ktoré sa nijako nezlučujú s oficiálne prezentovanou históriou Zeme a ľudí.
Zillmerovo vysvetlenie, ktoré by zodpovedalo (príliš) mnohým skutočnostiam, je vlastne jednoduché - na Zemi pred cca 10 000 rokmi prišlo ku globálnej a fatálnej katastrofe, ktorá zodpovedá popisu celosvetovej potopy, ako ju podávajú mýty rôznych národov po celej Zemi.
Tie opisy sú až priveľmi dobré na to, aby boli kompletne vymyslené, a zároveň presne zodpovedajú najmodernejším počítačovým simuláciam, ktoré zobrazujú, čo by sa stalo, ak by do Zeme narazilo nejaké obrovské teleso z vesmíru.
Pred potopou pritom na Zemi boli úplne iné životné a atmosferické podmienky a zároveň s dinosaurami tu žili vyspelé civilizácie (nie pred stovkami miliónov rokov).
Autor súčasne uvádza (znova) fakty, ktoré dokazujú, že zemská kôra sa tvorila za úplne iných podmienok, ako sa oficiálne prezentuje, navyše je podstatne mladšia.
Tiež podrobne dokazuje, že vývoj druhov jednoducho nemohol nastať spôsobom, o ktorom písal Darwin (čo potvrdzujú najnovšie výskumy biológov).
Existencia jednej, či viacerých celosvetových katastrof je v úplnom rozpore s Darwinovou teórou, teda sa navzájom vylučujú.
Autor konštatuje, že je načase priznať, že vyše 150 rokov stará Darwinova teória je od základu chybná. Vôbec totiž nezodpovedá nálezom, jej základné dôkazy sú sfalšované, alebo tvoria nelogickú slučku, ktorá má potvrdzovať samu seba, alebo úplne chýbajú.
Knihu odporúčam všetkým zvedavcom (v tom najlepšom slova zmysle), hlavám otvoreným a premýšľajúcim, a tiež všetkým, ktorí sa neboja spochybňovať (aspoň pre seba) údajne neochvejné pravdy.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ja sa priznávam...ja som to celé nezvládla
Musím po častiach... predsa len, je piatok, moje myšlienkové pochody už idú na voľnobeh
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Máš čas
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
isteze precita
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
To som rada
Pôvodne som mala v pláne napísať viac z toho, čo sa v knihe uvádza, ale potom som sa už radšej začala "haltovať"
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
... aa si rychla, doplnala som
...
precita ... ale na stravenie tazsie. utrzky sa objavuju casto. akurat ... mi chyba ta teoria, ktora by to dala dokopy. neviem sa z toho ... vysomarit . nepochopitelny, ci skor uplne odveci
mi pride kreacionizmus, ktory je v spojenych statoch dost popularny. tak ako?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
(Figu som rýchla, "zmrzlo" mi pri odpovedi okno, musela som otvoriť druhé a začať písať komentár znova
)
O kreacionizme sa v knihe tiež hovorí, v súvislosti s tým, že vývoj druhov tak ako ho podáva Darwin, je jednoducho nemožný. (Môžem rozpísať, ak to niekoho zaujíma.)
Navyše na to nebolo dosť času - vychádzajúc z toho, že zemská kôra je v skutočnosti veľmi mladá, takže žiadne stovky miliónov rokov jej tvorby sa proste nekonali.
Nehovoriac o údajnom súvislom slede neuveriteľných náhod, ktoré vraj pri vývoji života na Zemi pôsobili.
Autor ale v závere knihy konštatuje, že ak (čo je podmienková spojka) budeme predpokladať, že život na Zemi niekto stvoril, potom sa vzápätí vynorí otázka, kto stvoril tvorcov (a/alebo odkiaľ a prečo sa tu nabrali a čo sa s nimi stalo potom).
Podľa mňa veľmi zaujímavé úvahy, vychádzajúce zo skutočných nálezov a faktov.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Len rozpis, mna to zaujima . Ta posledna myslienka mi napadla vzdy, ked som citala nejake kreacionisticke teorie, ci uz tie striktne alebo intelligent design. Lebo ak je teoria akokolvek krasna a zapadajuca do seba, sme stvoreni z nasich stvoritelov a ked je nam neznamy ich povod, je nam neznamy aj ten nas.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Veď toto
Nemusíme však nutne dať dokopy neprestrelnú novú teóriu, ak chceme vyvrátiť nelogickú starú.
Aj keď uznávam, že neprestrelná nová teória by zrejme zaujímala mnohých, vrátane mojej osoby
.
(Rozpíšem dole.)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Geo, tesim sa, ked budem mat neskor cas, precitam a napisem k tomu nieco. A hlavne ma zaujima tvoj nazor. Citala som dve knihy od daneho autora, doteraz banujem, ze som si nerobila poznamky, lebo som u neho nasla vela rozporov, ale myslienka zaujimava. Ved neskor sa vyjadrim .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Rozpory som našla aj ja, čo však nič nemení na tom, že obrovské množstvo jednoznačne pravých nálezov vôbec nezodpovedá oficiálnej verzii histórie Zeme aj ľudstva - čo považujem za pozoruhodné.
Ja som si knihu prečítala s veľkou chuťou a opakovane. Mám totiž veľmi rada takéto "buričské" názory, a/alebo iné pohľady na zaužívané a údajne neochvejné "pravdy".
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jasne, len co sa mi nepacilo bolo, ze autor spomina, ze evolucna teoria je nam podsuvana ako fakt, co nie je pravda, potom by predsa neslo o teoriu. Je napr. vela vedcov, studii, ktore pripustaju, ze prislo k nejakej katastrofe, ktora ovplyvnila vyvoj nasej planety, ale autor sa tvari akoby na to poukazoval jediny (aspon na mna to tak posobilo). Kniha sa vola Darwinov omyl, ale mne sa skor zdalo, ze poukazuje na omyly geologa Charlesa Lyella, ako priamo na Darwinove. Ale myslienky su to zaujimave, stoja na zamyslenie, aj ked sa so vsetkym nestotoznujem. Ono pravda bude asi niekde inde ako v zillmerovej alebo evolucnej teorii. A darwinova teoria je, povedzme si uprimne, na dobu jej vzniku uzasne premyslena.
Najvacsi problem vidim v tom, ze vacsina studii predpoklada nemeniace sa vonkajsie podmienky, co je nerealne. A prave to mi je sympaticke na zillmerovi, ze na to poukazuje.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Neviem, ako u vás, ale naša učiteľka na základke nám Darwinove skazky podala ako fakt - takto to bolo, bodka. Pochybnosti a blbé otázky sa nepripúšťali (podrobnejšie som písala včera nižšie).
A doteraz sa síce vytrvalo hovorí o evolučnej teórii, ale súčasne sa závery z nej vyplývajúce podávajú ako fakty. Čo je skutočne pekný paradox.
A ja som nemala pocit, že Zillmer sa tváril, ako keby na nezrovnalosti prišiel len on. V závere knihy uvádza 157 odkazov na iných autorov a aj zoznam literatúry, z ktorej (tiež) čerpal (zaberá skoro dve strany, pričom je použité drobné písmo).
Mnohí vedci vychádzali pri svojich prácach priamo z Darwinovej teórie (alebo stavali na rovnakých princípoch ako on), takže spochybňovaním ich prác spochybňuješ v konečnom dôsledku aj Darwina.
Iste, Darwin mal na svoju dobu naozaj prevratné myšlienky (v 19. storočí boli pochybnosti o Stvorení ťažkým rúhaním). Prešlo však 150 rokov a my sa stále tvárime, že Darwinova teória je nové Písmo sväté.
K rozporu nemeniacich sa (alebo meniacich sa veľmi, veľmi pozvoľne) životných podmienok (ktoré Darwinova teória predpokladá ako jednu zo základných téz) kontra (lokálne či svetové) katastrofy napíšem dolu extra komentár.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ano, chapem, co tym, chces povedat. Je to jeden zacarovany kruh. Mozno keby som v skole mala odvahu sa spytat, nasiel by sa ucitel, ktory by mal zaujem diskutovat a ponukol by aj alternativy. Napr. na geologii boli spomenute, ale venovalo sa tej vseobecne uznavanej. Netvrdim, ze sa Zillmer tvari, ze na tie nezrovnalosti prisiel sam, ale akoby sa jediny na ne nebal poukazat. Mozno sa mylim, citala som to davnejsie, ale pamatam si, ze to na mna tak posobilo.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Presne, vytvoril sa začarovaný kruh, z ktorého je ťažko vystúpiť.
Neozýva sa však len Zillmer, pochybnosť hlásajúcich je omnoho viac (kuk zoznam literatúry na konci knihy), dokonca z radov vedcov (nižšie píšem o preverovaní základných pilierov Darwinovej teórie).
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Precitane na jeden sup a idem hladat tu knihu. Znie to zaujimavo a mna zaujimaju Zillmerove vyvracania dokazov nam znamych...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
EniXelka, ja som ju pred pár rokmi kúpila ako jednu z posledných vo výpredaji, dotlač sa nechystá, ale vraj sa dá stiahnuť na jednej "úložnej" webstránke
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Inak mi to pripomenulo jednu sci-fi poviedku, ktoru som citala, kde existovali tvorcovia svetov. Bola to profesia, velmi vazena a nie kazdy zvladol skusky. Vacsina tvorbu svetov brala velmi vazne, ale nasli sa aj rebeli, ktory kde tu v prastarych horninach vytvorenych pohori nechali svoju cizmu, v jaskyniach nakreslili moderne technologicke vyjavy a nedaleko pohodili nastroje doby kamennej, resp. nechali vedla kostry dinosaura skameniet aj PC alebo mobil :)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Takých "vtipov" je v našej histórii naozaj veľa, počínajúc pyramídami; cez staroindické eposy, opisujúce vojny bohov na lietajúcich vozoch; starobabylonské (a iné) rytiny kompletnej Slnečnej sústavy (vrátane Uránu, Neptúna a Pluta); prastaré chrámy, postavené po celom svete z kamenných blokov ťažkých stovky ton, osadených s neuveriteľnou presnosťou (dnes by sme s takými kolosmi nepohli ani s pomocou najmodernejšej techniky); starobylé mapy, ktoré presne zobrazujú Ameriku (stovky rokov pred jej objavením Kolumbusom) a Antarktídu bez ľadu (pričom jej presnú topografiu poznáme až od roku 1957 zo špeciálnych satelitných snímok).
A tak ďalej a tak ďalej, je to naozaj nadlho.
Buď boli stvoritelia sveta neskutoční a neúnavní vtipkári, alebo v oficiálnej histórii veľmi veľa vecí jednoducho "nesedí".
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
eniXelka, to je taká nádherná kniha od Adama Douglasa: Stopárov sprievodca po galaxii. Strašne sa vždy bavím, keď ju čítam. tam je zem vytvorená na objednávku, ako najväčší superpočítač v histórii
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Mna Stoparov sprievodca NEJAK NECHYTIL ZA SRDCE
. Ale vysledok vypoctu superpc stal za to
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
wooow. a jéj. no mne doteraz nenapadlo o Darwinovi pochybovať... a hľa super, som fascinovaná
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Katka, ja už som tu v inej diskusii a inej súvislosti spomínala, že mne to vŕtalo v hlave už na základnej škole, keď som sa pýtala učiteľky, ako opice vedeli, ktoré sa majú vyvinúť na ľudí a ktoré zostať opicami. Dostala som za to poznámku v znení: "Žiačka je drzá."
Zaujímavá debata okolo toho doma bola, tak som si už potom v škole riadne hrýzla do jazyka, a tuho som pritom dumala, čím sa asi tak živili bylinožravé mamuty, keď všade okolo nich bol len sneh a ľad.
To teraz nepíšem preto, aby som sa predviedla, aké som bola chytré dieťa, ale ako príklad toho, že na nájdenie šialených rozporov v Darwinovej teórii stačí úplne jednoduchá a základná logika, ktorú zvládnu aj deti.
Akurát v našej kultúre je priam potierané (až trestané) detské pochybovanie a samostatné uvažovanie a autoritám (aj "autoritám") nie je slušné klásť nepríjemné otázky, na ktoré oni nepoznajú odpoveď (pričom dieťa nevie, ktoré odpovede dospelí poznajú, takže pre istotu netreba klásť vôbec žiadne otázky). Tak sa deti postupne učia len bez premýšľania preberať oficiálne podávané informácie, čo je potom v dospelosti veľmi žiadúci jav. Takto totiž ako dospelí vidíme a bezvýhradne prijímame aj zjavne chybné informácie tak, ako keby boli úplne košér.
To mi pripomenulo scénu z filmu Interstate 60, ktorý som prednedávnom pozerala (odporúčam, je síce málo známy, ale skutočne dobrý).
Hlavnému hrdinovi sú v čoraz rýchlejšom slede ukazované sedmové karty a on má hlásiť, aké znaky na nich sú. Ide mu to veľmi dobre, stále stíha, ale pri vyhodnotení sa ukáže, že všetky srdcia vyhlásil za piky a opačne, pretože na kartách boli srdcia čierne a piky červené. Hrdina teda hlásil podľa farieb, nie podľa znakov.
Na to sa mu dostalo ponaučenie: "Vždy sa dobre dívaj, lebo veci nie sú vždy také, ako nás to naučili."
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No ja som si na skole pripadala ako taky hlupak, ked mi napadali otazky, co by vlastne vobec nemali. Priznam sa, radsej som bola ticho a studovala som si sama rozne alternativy. V tej dobe to bolo horsie, neboli take moznosti ako dnes.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Myslím, že pri tejto "taktike" ide hlavne o to, aby sa ako hlupák cítil ten, kto sa pýta - a nie ten, kto má odpovedať.
Netreba pritom zabúdať, že ten, kto má odpovedať, bol tiež (takmer isto) vychovávaný rovnakým spôsobom, takže sa nakoniec stal tým, kto nepochybuje a nekladie otázky.
A sme pri obetiach obetí
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
to s tymi opicami, ked som bola na zakladnej, tiez som sa spytala, preco tu teda nemame viacej vyvojovych druhov, napr. tej opice, preco tu nezije neandrtalec, kromagnonec atd. tiez to skoncilo poznamkou
inak mne sa celkom pacila literatura od Däniken, Buttler, trochu fantazirovania, ale logicky polozene otazky, ktore nemaju jednoznacnu odpoved a ak maju, este ju nevieme desifrovat, netvrdim, ze vysvetlenie autorom sa mi vzdy pozdavalo, ale bol to zaujimavy uhol pohladu
bol tam uvedeny priklad o velrybe (alebo teda o morskych cicavcoch, ako takych) povodne sa uvadzalo, ze to boli suchozemske zivocichy, ktore postupne "prepli" na zivot vo vode, ale ako prebiehal taky porod, kolko mladat sa muselo utopit a kolko zahynut od hladu, kedze cicat pod vodou musi byt dost narocne, keby to bolo tak, ako to vysvetluje Darwinova teoria, tak druh by jednoducho vyhynul...tak to tam bolo vysvetlene, jednoducho, ak ten druh potrebuje miliony rokov na to, aby sa vyvunul fyziologicky fukcny organizmus, ktory funguje na zaklade fyzikalnych, chemickych procesov, z tohto hladiska je to nemyslitelne....
rada by som si tuto knizku precitala, vyzera to byt zaujimave, netvrdim, ze treba vsetkemu bezhlavo verit, ale hlavne tie dokazy ma zaujimaju, som clovek, ktory veri faktom, povacsine, obcas sa vyskytnu javy nevysvetlitelne a cez to vsetko im verim
ak mozes, posli mi ten web, skusim si to stiahnut, budem po veceroch citat...dakujem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Presne, postupný vývoj plutvy na labu (a potom prípadne naspäť), trvajúci milóny rokov, je tiež v knihe podrobne rozobratý, a je to ďalší v celej rade nezrovnalostí v Darwinovej teórii, ktoré sa vzpierajú základnej logike.
Veď taká už-nie-plutva, ale ešte-nie-laba musela byť živočíchovi poriadne na obtiaž, čo ho pri reprodukcii (a zháňaní potravy a celkovo) degradovalo a nie zvýhodňovalo.
Darwin pritom tvrdil, že tieto vyslovene neprirodzené výbery partnerov sa opakovali pri párení generáciu za generáciou, čo je šialená myšlienka.
Za zmienku stojí aj fakt, že sa nenašli žiadne skameneliny takýchto "polotvarových" živočíchov. Všetky (početné) nálezy sú kompletne vyvinuté a plne funkčné zvieratá. "Polotvary" teda buď z neznámych dôvodov odmietali skamenieť, alebo celkom jednoducho vôbec neexistovali.
Dänikenove knihy mám takmer komplet všetky, tiež je v nich bohatý zoznam nálezov, ktoré sa oficiálnou históriou proste nedajú vysvetliť.
Súhlasím s tým, že nemusím všetko v týchto (a podobných) knihách (a rôznych iných alternatívnych teóriach) zobrať od A po Z.
V každom prípade sú to skutočne veľmi logické a veľmi zaujímavé otázky, nad ktorými sa "oplatí" popremýšľať.
(Link na knižku nemám, ja mám riadnu papierovú, takže som nehľadala, ale skúsim a keď nájdem, pošlem
)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
(A máš mailík
)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dakujem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
zaujimave,presne ako pise Katka,mna nikdy ani nenapadlo o Darwinovi pochybovat ,dakujem Geo,zase som o nieco mudrejsia
len by ma este tak zaujimalo,ktore zakladne dokazy Darwinovej teorie su sfalsovane,alebo tvoria nelogicku slucku,ktora ma potvrdzovat samu seba,alebo uplne chybaju?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Fu, to je na dlho, na také ďalšie dva kilometre
Idem si to radšej napísať do Wordu, keby mi náhodou caplo pripojenie, nech to nemusím ťukať kompletne znova, a potom to skopírujem a popridávam sem ako samostatné komentáre
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
nevadi,aj pat kilometrov moze byt
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Geo zhltla som to na jeden šup...Toto istotne zaujme môjho syna.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nuž, to zatiaľ zaujímalo každého, s kým som o tom (príležitostne) hovorila, a je fuk, či to bolo dieťa, či dospelý, či niekto v pokročilom veku.
Pozoruhodné pritom je, že deti neomylne nachádzajú v Darwinovom príbehu nelogické pasáže (a že ich je!), ale dospelí zvyknú oponovať.
Zrejme je to v drvivej väčšine prípadov o tom naučenom nepochybovaní
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tak mi pri šúpaní zemiakov napadlo, že hádam by sa našli aj nejaké kostry tých ľudí čo mali dupkať po dinosaurých stopách...nielen ich odtlačky nôh.
Veď keď sa našiel mamut prežúvajúci trávu mohol by sa tak aj nejaký ten človek...či?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tiež rozpíšem, keď doťukám odpovede pre Fidorku
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Prečítané dychtivo s otvorenými ústami,a netrpezlivo čakám na ďalšie informácie Georgina.Ďakujem.
A čo hovoríš na nálezy Ľudských kostier,ktoré mali cez 2 metre?
A čo na toto http://sk.rael.org/home ,že sme len laboratórny experiment stvorený mimozemšťanmi,aby nám neskôr odovzdali informácie,ktorými disponujú.Tu sa dá stiahnúť kniha,koho by to zaujímalo.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dopíšem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem, teším sa na odpoveď
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
tesim sa na pokracovanie
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zoológ Ernest Haeckel (1834-1919), súčasník Darwina a jeden z hlavných zástancov jeho evolučnej teórie v 19.storočí, nakreslil tabuľku vývoja embryí ryby, samalandry, korytnačky, sliepky, prasaťa, teľaťa, zajaca a človeka. Podľa tohto nákresu sa embryá zvierat v počiatočných fázach vývoja takmer nelíšia od ľudského, čo vraj dokazuje, že všetky živočíchy si vo vajci alebo v materskom lone zrýchlene prejdú fylogenetickým vývojom svojich spoločných predkov.
Tabuľka sa stala jedným zo základných (podčiarkujem základných) biogenetických zákonov teórie pôvodu druhov.
V roku 1977 (dovtedy sa nepochybovalo) vyšiel v časopise Focus článok s názvom Gefälschte Zeichnungen (Sfalšované kresby), v ktorom embryológ Michael Richardson zo St. George´s Hospital potvrdil, že spolu s kolegami v celosvetovom rámci nanovo skúmali embryá (vyššie menovaných) zvierat, a zistili, že nezodpovedajú nákresom z Haeckelovej tabuľky. Citát z článku znie: "Kresby, o ktoré sa opiera Haeckelova teória, sú voľne odvodené od ľudského embrya."
Minimálne jeden zo základných pilierov či oporných bodov evolučnej teórie je teda dokázateľne kompletne vycucaný z prsta.
(Pokec v angličtine o Ernestovi Haeckelovi + reprodukcie jeho kresieb nájdete tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Ernst_Haeckel)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
O dôkazoch, ktoré sa cyklia do slučky, a potvrdzujú sa tak navzájom, podrobne píše Zillmer vo svojej knihe. V článku, ktorý som linkla vyššie, je jeden z nich pekne rozpísaný, kopírujem:
Väčšinu súše našej planéty pokrývajú usadené (sedimentárne) horniny. Tieto horniny sa často nachádzajú v stovky metrov hrubých vrstvách a súvrstviach. V týchto sedimentárnych vrstvách nachádzame fosílie (skameneliny: skamenelé zvyšky alebo odtlačky rastlín a živočíchov – voľakedy živých organizmov).
Mnohé sedimentárne vrstvy sa tiahnu naprieč kontinentmi, pričom súvrstvia vytvárajú viac-menej rovnaké postupnosti vrstiev, i keď na mnohých zemepisných miestach môžu viaceré vrstvy chýbať, a jednotlivé vrstvy nemusia byť všade rovnako hrubé. Pre jednotlivé hlavné vrstvy (formácie) sú typické (dominantné) určité fosílie, nazývané vedúce skameneliny (alebo indexové fosílie), ktoré pomáhajú identifikovať danú vrstvu kdekoľvek na svete.
Geológovia zvyknú tento globálny (celosvetový) záznam sedimentárnych vrstiev nazývať „geologický stĺpec“. Keďže ide o vodou či vetrom usadené horniny, je zrejmé, že vrstva „nad“ je mladšia ako vrstva „pod“. Relatívny vek vrstiev logicky vyplýva z postupného (následného) usadzovania sedimentárnych hornín.
Evoluční geológovia však okrem relatívneho veku priradili jednotlivým vrstvám geologického stĺpca aj obdobia absolútneho veku. Urobili tak hlavne na základe hypotézy o evolúcii života na Zemi a na základe predpokladaného časového rozvrhu tohto údajného evolučného vývoja v súvislosti s fosílnym záznamom vo vrstvách geologického stĺpca. Teda každej vrstve a súvrstviu je priradené nejaké časové obdobie z geologickej minulosti Zeme, počítané v miliónoch, až stovkách miliónov rokov.
Absolútny vek sedimentárnych hornín sa nedá určiť pomocou rádiometrických metód založených na rádioaktívnom rozpade prvkov v horninách, pretože vznikli z už existujúcich hornín vďaka erózii, premiestneniu vetrom či vodou a následnému spevneniu na novom mieste. Dajú sa datovať len relatívne (v zmysle: skôr/neskôr) vzhľadom na iné geologické udalosti, ktoré sa vo vrstvách geologického stĺpca odohrali. No napriek tomu sú vrstvám geologického stĺpca priradené absolútne veky. Pri tomto priradení sa vychádza z predpokladanej evolučnej schémy.
V praxi to často vyzerá tak, že geológovia určujú vek vrstvy podľa fosílií, ktoré sa v nej nachádzajú, a paleontológovia určujú vek fosílie podľa toho, v ktorej vrstve geologického stĺpca sa nachádza. Táto zacyklená argumentácia funguje len vďaka tomu, že ako za vekom geologických vrstiev, tak aj za vekom fosílií je skrytý predpoklad o dĺžke vekov na základe prijatej a vžitej predstavy o evolučnom vývoji života na Zemi.
Ono by sa táto myšlienková schéma trebárs aj dala uznať, ale iba za predpokladu, že by ju nálezy potvrdzovali.
Háčik je v tom, že po celom svete ľudia sústavne nachádzajú rôzne fosílie (alebo stopy iného druhu) tam, kde nemajú čo robiť (buď v omnoho starších, alebo omnoho mladších geologických vrstvách, ako by mali byť).
Prípadne sa v jednej geologickej vrstve naraz nachádzajú fosílne pozostatky zvierat (alebo stopy iného druhu), ktoré údajne žili v rôznych dobách, vzdialených od seba desiatky až stovky miliónov rokov (z tu spomenutých príkladov kuk pokec hore o odtlačkoch dinosaurov a ľudí v tej istej geologickej vrstve).
Prípadne by tam nemali byť vôbec (ako príklad nálezy v uhlí).
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dôkazov, ktoré chýbajú, je viac ako tých, ktoré zástancovia evolúcie majú.
Už som vyššie písala, že neexistuje ani jediný nález živočícha, ktorý by vykazoval znaky postupnej premeny čohokoľvek na čokoľvek. Čo je veľmi podivné, ak vezmeme do úvahy, že takých jedincov muselo byť podľa Darwina veľmi veľa, kedže všetky živočíchy sa vraj vyvíjali postupne v priebehu miliónov rokov. Úplne vyvinuté živočíchy (usudzujúc podľa počtu nálezov fosílií) však kameneli relatívne bežne.
Evolucionalisti veľmi dlho predkladali latimériu ako ako dôkaz chodiacej ryby, teda spojovací článok medzi obyvateľmi mora a súše. Existuje veľa skamenelín tejto ryby a predpokladalo sa, že vymrela pred najmenej 64 milónmi rokov.
V roku 1938 však pred Komorami neďaleko Madagaskaru vylovili živú latimériu a nemecký morský biológ Hans Fricke nafilmoval toto zviera v prirodzenom prostredí v dvestometrovej hĺbke. Ak je latiméria skutočne "polotvar", prečo doteraz nepokračuje vo vývoji?
Žijúca fosília teda zásadným spôsobom odporuje myšlienke plynulého prispôsobenia a veľmi pozvoľného vývoja.
A čo chudák vtákopysk? Je to cicavec, ktorý kladie vajcia, má bezzubý zobák ako kačka, pazúry s plávacími blanami a kožu podobnú tuleňovi. Čiže má znaky rôznych zvierat, ktoré však nepatria do rovnakej čelade. Pritom je vtákopysk plne vyvinuté zviera, dokonale prispôsobené prostrediu, v ktorom žije. Neexistuje zviera (ani jeho zachované pozostatky), ktoré by čo len náznakom pripomínalo predchodcu vtákopyska. Ak by mal byť vtákopysk medzičlánkom medzi jednotlivými stupňami vývoja, je podivné, že si jednotlivé čelade tak pekne podelili jednotlivé znaky. Veľmi podivné.
Evolucionalistom tiež chýbajú vysvetlenia na nepreberné množstvo otázok z geológie.
Ako pekný príklad je údajný vznik Grand Canyonu. Svojou dĺžkou 445 km, hĺbkou 1,6 km a šírkou 30 km je najväčším kaňonom na Zemi. Roklina sa vraj začala formovať pred 90 miliónmi rokov, v čase keď Pacifická doska narazila na Severoamerickú a potopila sa pod ňu. Keď sa vztýčili Skalisté hory, rieka Colorado sa valila dolu svahom a čoskoro vyhĺbila žľab, ktorý potom postupne prehlbovala do obrovského kaňonu. Ďalej sa tvrdí, že súčasní návštevníci kaňonu môžu vidieť takmer polovicu geologickej histórie Zeme. Tok rieky vraj postupom veľmi dlhého času odhalil vrstvy hornín, pričom spodné vrstvy sú staré až 1,7 miliardy rokov a vrchné sú omnoho mladšie, ich vek sa odhaduje na 225 miliónov rokov.
To je síce všetko veľmi pekné, ale zatiaľ nikto uspokojivo a súčasne v súlade s Darwinovou teóriou nezodpovedal otázku, ako je možné, že za nejakých 90 miliónov rokov obmývania vodou a dutia vetra sú skaly Grand Canyonu stále ostré. Erózia a voda predsa mali na ich vyhladenie a zaoblenie skutočne dosť času.
Aby som uviedla aj nejaký príklad z rastlinnej ríše (rastliny predsa tiež existujú na tejto Zemi a ak sa vývoj týkal zvierat, rastliny nemohli visieť vo vzduchoprázdne).
Nie je trebárs jasné, kde sa na Zemi nabrali banány. Ak niekto náhodou nevie, tak banány nemajú semená, rozmnožujú sa výlučne vegetatívne, čiže na materskej rastline vyrastajú dcérske. Pri rastlinách, ktoré vytvárajú kvety, peľ a následne semená, je možný vznik všelijakých nových odrôd (viď Mendelejevove výskumy a tiež si môže každý vyskúšať na vlastnej záhradke pri pokusoch s rôznymi odrodami tekvíc, ktoré sa mimoriadne ľahko krížia). Ale vznik rastliny bez semien sa veľmi podobá klasickej hádanke, či bolo skôr vajce alebo sliepka.
Samozrejme, evolucionisti sa môžu oháňať rôznymi náhodnými mutáciami. To bližšie rozoberiem v samostatnom komentári.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
S predchodcami ľudí majú evolucionisti tiež veľké problémy. Stručne uvediem, čo o vývoji človeka tvrdia:
Prírodovedec Carl Linné (1758) ako prvý zaradil človeka do vývojového radu živočíchov (primáty). Prírodovedec Charles Darwin v diele O pôvode druhov prirodzeným výberom opísal vznik a vývoj druhov.
Spoloční živočíšni predchodcovia človeka a ľudoopíc (gorila, šimpanz) sa objavili na začiatku treťohôr. Išlo o antropoidné opice (človeku podobné), ktoré žili na konci treťohôr v nezalesnených oblastiach Afriky, Južnej Ázie. Boli donútené pohybovať sa po zemi. Mali zvislejšie posadenie hlavy, čo podporuje vývoj mozgu a lebky. Palec bol posadený oproti ostatným prstom, čo umožňuje používať rozličné predmety ako prirodzené nástroje. Na základe týchto zmien postupne prešli od zberu k lovu. Bielkoviny z mäsa majú vplyv na vývoj mozgu, čím sa zvýšila vynaliezavosť a dôvtip. Napriek tomu ešte nevedeli cieľavedome vyrábať nástroje - až postupne si začali uvedomovať užitočnosť nájdených kyjov a ostrých kameňov, ktoré sústavne používali. Zámernou výrobou sa naši predkovia začali odlišovať od zvierat - práca utvárala človeka.
Hominizácia sa začala asi pred 14 miliónmi rokov. Medzi jej základné javy patrí:
•vzpriamenie postavy, chôdza na zadných končatinách
•vývin ruky ako orgánu práce
•ústup zvieracieho vzhľadu
•zväčšovanie mozgu
•klenutie lebky
•stereoskopický zrak (plastické, priestorové videnie, rozoznanie bližšie/ ďalej)
•posunutie hrtana - rozvoj reči
Australopitekovia, neandrtálci, kromaňonci, aj iní hominidi vymreli. Pozostatky skutočného predchodcu dnešného človeka, patriaceho do rodu Homo, ktorý by už nebol opicou a ešte nebol človekom, sa stále akosi nedarí nájsť.
Znova v časopise Focus sa v roku 1996 písalo o pokusoch, ktoré robil tím vedcov z Liverpoolu. Pokúšali sa v počítačovej animácii rozpohybovať kostru Lucy, stvorenia veľmi podobného opici. Táto údajná predchodkyňa človeka vraj žila pred 3,6 miliónov rokov vo východnej Afrike. Nebola však antropomorfná a ani nepatrila do rodu Homo. Keď sa vedci snažili Lucy prisúdiť prikrčený (opičí) spôsob chôdze, neustále padala. Rovnaký výsledok mali pokusy, pri ktorých mala Lucy chodiť napoly vzpriamená. Lucyna kostra bezchybne chodila iba perfektne vzpriamená.
Z toho vyplýva, že na Zemi žili (a stále žijú) rôzne druhy opíc, ktoré chodia prikrčene.
Potom tu žili rôzne polopice (ako Lucy) a rôzni hominidi, ktorí bez výnimky vymreli. Chodili však vzpriamene.
A potom tu zrazu bol Homo sapiens.
Je takmer isté, že polovzpriamený predchodca dnešného človeka sa proste nekonal.
Medzi vedcami stále trvajú rôzne špekulatívne diskusie, nejaké články na túto tému:
http://www.topky.sk/cl/8/1303549/
http://www.cas.sk/clanok/159586/nasli-zrejme-predchodcu-cloveka-tento-t…
http://scienceworld.cz/biologie/glosa-my-a-neandrtalci-podivnosti-nekon…
http://www.cas.sk/clanok/159586/nasli-zrejme-predchodcu-cloveka-tento-t…
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Darwinova teória je postavená v prvom rade na tom, že vývoj trval veľmi dlho, životné podmienky na Zemi sa menili veľmi pozvoľne a procesy, ktoré sú činné dnes, podliehajú rovnakým fyzikálnym zákonitostiam ako procesy pradávne.
Evolucionisti síce pripúšťajú aj možnosť nejakých lokálnych pohrôm, ale celosvetová katastrofa, ktorá by zásadne a na veľmi dlhé obdobie zmenila životné podmienky, je pre nich neprípustná. Celá teória by sa tak zrútila ako domček z karát.
Sami evolucionalisti tvrdia, že dinosaury vyhynuli po páde asteoridu s priemerom desať kilometrov, ktorý dopadol (vraj) pred 64 miliónmi rokov severne od poloostrova Yukatán (Mexiko).
Veľmi zábavné je, že pritom dôsledne mlčia o tom, že ten náraz by musel byť dostatočne veľký na to, aby zničil dinosaurie životné podmienky po celej Zemi, ale zároveň musel byť dostatočne malý, aby nespôsobil celosvetovú katastrofu.
Podľa počítačových simulácii pritom náraz takto veľkého telesa by spôsobil v oblasti dopadu teploty 100 000 °C, pričom by sa vyparila samotná strela aj horniny, do ktorých by narazila. Okrem toho by taký úder vyvolal šokovú nárazovú vlnu, ktorá by doslova otriasla Zemou. Vlna nesmiernej horúčavy by spálila všetko do vzdialenosti stoviek kilometrov. Tlaková vlna by za niekoľko hodín obletela celý svet, pričom by zabíjala všetko živé do vzdialenosti niekoľko tisíc kilometrov.
Sprievodným javom celého procesu by bol spaľujúci rádioaktívny dážď. Do vzduchu by sa tiež uvolnilo množstvo prachu, rovnajúce sa stonásobku hmotnosti asteroidu. Jemné čiastočky prachu by na veľmi dlhé obdobie zamorili atmosféru a zaclonili Slnko.
Ak by do mora spadlo teleso s priemerom len jeden kilometer, vyvolalo by to 20 km hrubý a 50 km vysoký vodný morský stĺp, následné záplavové vlny by dosahovali výšku 100 metrov a okolo zeme by sa prehnali orkány s rýchlosťou 800 km/h.
Na Zemi sa pritom nachádzajú obrovské krátery po siedmych silných nárazoch z vesmíru. Už spomínaný pri Yukatáne, ďalej v južnom Pacifiku východne od Ohňovej zeme, južne od Tasmánie pri Austrálii, južne od Indie v Indickom oceáne, v Juhočínskom mori, v strednej časti Atlantiku neďaleko Azorských ostrovov a v severnom Atlantiku.
Podľa mýtov národov celého sveta (ich vek sa odhaduje na cca 10 000 rokov) sa týchto sedem nárazov konalo vo veľmi krátkom časovom období, čo nutne muselo vyvolať obrovskú katastrofu, ktorá takmer zničila život na Zemi.
Tých, ktorí prežili orkány a obrovskú potopu, by ešte veľmi dlho trápila rádioaktivita (a s tým spojené mutácie najrôznejšieho druhu), tma a nesmierna zima. Akokoľvek vyvinuté civilizácie by sa celkom zrútili a ľudia by sa museli vrátiť do jaskýň a k otvorenému ohňu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Mikroevolúcia, ktorá sa prejavuje génovými rekonbináciami a (veľmi zriedkavo) mutáciami, je bežná vec, ktorú prakticky denne sledujeme v praxi. Šľachtíme nové odrody rastlín, plemená psov i iných zvierat. Rovnako sa prejavuje pri narodení každého dieťaťa, ktoré je kombináciou génov matky, otca (a ich priamych pokrvných predkov).
O tom nikto nepochybuje.
Možné je aj to, že sa z jedného páru prakoňov postupne vyvinuli kone, poníci, zebry a iné druhy tejto čeľade.
Makroevolúcia je však niečo iné.
Z prakoňa sa nevyvinie mačkovitá šelma, ani z ryby sa nestane cicavec a z plaza vták. Jednoducho to nie je možné, a to ani ak tomu dožičíme stovky miliónov rokov vývoja. Len ako príklad - doteraz neexistuje vysvetlenie, ako a z čoho sa vraj vyvinuli nanajvýš komplikované pľúca vtákov, ktoré sa podstatne líšia od dýchacích orgánov ktorejkoľvek skupiny zvierat.
Otázky, týkajúce sa génov, DNA, chromozómov, mitochondrií (a tak ďalej) sú príliš komplikované a pre laika nezrozumiteľné, ale čoraz viac biológov pripúšťa, že to z údajným vývojom všetkých druhov z jedného páru či viacerých jedincov skrátka "nesedí".
Čo sa týka mutácií.
Najprv treba skonštatovať, že väčšina mutácií poškodzuje svojich nositeľov, má deštrukčný charakter a je nezlučiteľná s normálnymi funkciami organizmu. Väčšinou svojho nositeľa usmrcuje už v embryonálnom štádiu.
Časť mutácií je neutrálna, teda v danom prostredí bez významu, a len veľmi nepatrné množstvo mutácií je v daných podmienkach pozitívnych.
K drvivej väčšine mutácií prichádza na podnet zvonka, to sú tzv. indukované mutácie. Fyzikálne mutagény sú napríklad ionizujúce žiarenia (x-lúče), neionizujúce žiarenie (UV-žiarenia), ďalej sú mutagénmi chemické látky, ktoré majú schopnosť reagovať s molekulou DNA a vyvolať zmeny v štruktúre (metyl, etyl, dusitany, rôzne farbivá, konzervačné látky atď.) a tiež biologické mutagény (niektoré vírusy môžu podmieniť vznik mutácií, ako napr. onkogénne vírusy).
Ak vychádzame spolu s Darwinom z toho, že životné podmienky boli prakticky stabilné (alebo sa menili len veľmi pozvoľna), vonkajšie podnety k mutácii môžeme vylúčiť. Koniec-koncov, kde by sa asi tak nejaký prajašter stretol s konzervačnými látkami, alebo ionizujúcim žiarením.
Takže nám zostávajú spontánne mutácie, čo sú také, ktoré vznikli bez zámerného vonkajšieho vplyvu, u ktorých nemožno presne určiť príčinu vzniku. Vznikajú pri replikácii DNA zmenou polarity vodíkových mostíkov. Pravdepodobnosť vzniku akýchkoľvek (teda deštrukčných, neutrálnych aj pozitívnych) spontánnych mutácií je však veľmi nízka.
V bunkách sa totiž nachádzajú obranné systémy (reparačné enzýmy), ktoré sú schopné rozpoznať a opraviť poškodenia DNA spôsobené mutáciami. Tieto reparačné procesy riadia enzýmy, ktoré sú schopné napr. opraviť poškodenia spôsobené UV-žiarením, opraviť poškodenú DNA "výmenou" poškodenej časti. Presný princíp fungovania týchto procesov ešte nie je celkom objasnený, ale existencia týchto opravných procesov má podstatný vplyv na fenotypový prejav mutácií. Predpokladá sa, že mutácie sa prejavia až vtedy, keď množstvo mutácií presiahne možnosti reparačných dejov. Ďalším dôvodom toho, že sa mutácia prejaví, je fakt, že ani reparačné procesy nie sú úplne bezchybné a pri oprave môžu vznikať druhotné poškodenia DNA
Zhrniem to - je takmer mizivá možnosť, že sa vyskytla pozitívna spontánna mutácia, ktorá by viedla k ďalšiemu vývoju druhu - teda trebárs z prakoňa v zebru. A za nejaké veľmi dlhé obdobie (milión rokov sem-milión rokov tam) by došlo k ďalšej malej mutácii, ktorá by posunula už-nie-prakoňa k ešte-nie-zebre.
Môže byť, len kde sú fosílie prakoňo/zebry? Nie sú.
A stále je tu otázka už-nie-plutiev a ešte-nie-láb, ktoré by meniacemu sa živočíchovi viac zavadzali ako boli k úžitku.
Okrem toho, na takéto zmeny po kúštičkoch by bolo potrebných skutočne stovky milónov rokov, ktoré však neboli k dispozícii.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
"Z prakoňa sa nevyvinie mačkovitá šelma, ani z ryby sa nestane cicavec a z plaza vták. Jednoducho to nie je možné, a to ani ak tomu dožičíme stovky miliónov rokov vývoja." Myslim, ze ani darwinisti si to takto nepredstavuju . A latimeria, vtakopysk atd., to su oblubene kreacionisticke priklady, no darwinisti si ich vedia lahko obhajit. Je to aj na tej stranke, co som dala link.
Skor by som upozornila na jedno, treba sa zamysliet, ci skameneliny, ktore su povazovane za prechodne vyvojove stupne, nie su len ine druhy zivocichov, rastlin, cloveka. Lebo v sucasnosti vidime niektore druhy skor vymierat ako zdokonalovat sa.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Darwinisti vyslovene tvrdia, že cicavce sa postupne vyvinuli z morských tvorov, ktoré vyliezli na breh. Ktovie prečo, veď taký počin je proti základnému pudu sebazáchovy, ale však nevadí.
K argumentom zástancov evolúcie som rozpísala nižšie.
Vymieranie druhov je možné pripísať na vrub ničenia životného prostredia človekom, a dáva mi to zmysel.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem, ja píšem postupne (a dvoma prstami), teraz je na rade vek zemskej kôry (nie našej planéty, pozor!).
A potom možno aj k ostatnému, čo sa píše v tomto linku, len si to musím najprv prečítať (zatiaľ som stihla len úvod).
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
(Fu, a teraz pozerám, že tam je množstvo článkov, to bude chvíľu trvať, kým to celé prelúskam.)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ani ja som to cele este neprecitala, ale autor stranky sa snazi vyvratit niektore udaje, o ktore sa opieraju kreacionisti, tak nech tu mame aj opacne nazory. A je zaujimave citat diskusie pod clankami .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pravdaže, aj ja som hneď v druhom komentári linkla jeden článok, kde sa vysvetľujú nepresnosti v datovaní z pohľadu evolučnej teórie.
Z tvojho linku som prečítala zatiaľ len niečo (popritom varím obed a po troškách pozerám film, čo linkla nižšie Nicebosorka) a pri argumentoch evolucionalistov sa celkom slušne bavím.
Zloženie hlavy kladiva sa vyrieši stratenou technológiou - a kedže má moderný tvar, je len pár sto rokov staré, takže úžasná technológia sa nestratila v dávnoveku.
Nevadí, že vtákopysk je jediný cicavec, ktorý znáša vajcia, však mu vytvoríme vlastnú čelaď s jediným druhom, a vôbec, našli sa jeho zuby - pričom ako dôkaz sú predložené len fotografie, bez odôvodnenia, ako sa prišlo na to, že sú to naozaj zuby tohto živočícha.
Latiméria je iný druh - ako keby tým prestávala byť latimériou a niečo to menilo na tom, že stále žije. Navyše zrazu vraj niet jej skamenelín, pričom sa nerozoberá, ako by evolucionisti mohli v minulosti argumentovať údajným prechodovým tvorom, ak by skameneliny latimérie nemali k dispozícii.
Ľudské stopy sú v skutočnosti dinosaurie - pre istotu sa neuvedie, akého konkrétneho druhu, a doložia sa len veľmi nejasné fotografie, tie veľmi zreteľné zo Zillmerovej knihy nie.
Jednotlivé geologické vrstvy sa môžu hore-dolu presúvať, ako sa im zachce a bez toho, aby popraskali - a dokonca sa pritom zvinú, ako keď sa miesi cesto.
Náhoda sem-náhoda tam, výnimiek je viac ako pravidiel a tak ďalej.
Zatiaľ som nenašla vysvetlenie k bylinožravým mamutom na zasnežných pláňach, ani Grand Canyonu, čo furt akosi nechce byť šmýkalka, ani ako to teda bolo s vymretím dinosaurov po páde meteoritu a následnej svetovej ne/katastrofe.
Ale však ešte tam mám toho na čítanie dosť
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Geo, treba brat do uvahy, ze je to tam vysvetlene len povrchne, pre laicku verejnost.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tangy, ja sa tejto problematike venujem naozaj dlho, síce nie sústavne a nie iba tomuto, ale venujem. Čítala som aj množstvo textov, určených pre odborníkov.
Uznávam, že mi neboli vždy jasné všetky súvislosti, ale tento typ "argumentácie" sa objavuje všade. Zadrapnúť sa do nepodstatnej maličkosti a potom do nej búšiť hlava-nehlava, bez ohľadu na základnú logiku.
Stále znova a pri rôznych príležitostiach konštatujem, že rétorika a logika by mali byť základom vzdelania. Opak je pravdou.
Vo filme, ktorý linkla Nicebosorka, som sa práve dopracovala k časti, kde hovorí John Taylor Gatto (učiteľ a autor knihy Underground History of American Education): "Školy sú na to, aby nastolili pevné zvyky reakcií na autoritu. To je dôvod, prečo trvá 12 rokov. Ide o to, aby ste pružne reagovali, ak vám niekto na pozícii autority povie, čo máte robiť."
(Krátky pokec o J.T. Gattovi, držiteľa ocenenia Učiteľ roka mesta New York za roky 1989-91, za rok 1991 ocenený aj ako Učiteľ roka štátu New York, kritikovi povinného, inštitucionalizovaného školstva, napr. tu: http://ekonomickyzapisnik.wordpress.com/2012/10/20/john-taylor-gatto-pr…)
A ono to naozaj funguje. Sme veľmi ochotní papagájovať to, čo nám v škole vtĺkli do hlavy, neskôr to, čo prezentujú oficiálne média, a ani sa nad tým nezamyslíme. Ak náhodou aj áno, stále máme sklon nepochybovať. Veď autorita povedala, že...
(Ja si to dopozerám, dočítam, potom ešte dopíšem.)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pisala som to skor preto, aby ti, co budu stranku citat vedeli, ze argumenty su na nej pisane zjednodusene.
Biologiu mam v ramci moznosti nastudovanu a vdaka tomu si viem ako tak predstavit ET, aj ked som si ju prisposobila svojmu chapaniu a nestotoznuje sa uplne s darwinovou. Ale dnes ani darwinisti neberu jeho teoriu doslova a striktne. Nie vsetci sa napr. priklanaju k vzniku zivota vo vode. Do geologie az tak nevidim, tak z tejto stranky danu problematiku nemozem dostatocne posudit.
"...ale tento typ "argumentácie" sa objavuje všade. Zadrapnúť sa do nepodstatnej maličkosti a potom do nej búšiť hlava-nehlava, ..." S tymto sa bohuzial stretavame aj u kreacionistov.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tangy, s tým sa stretávame všade - žiaľ.
Čo sa týka rôznych "úprav" a "výkladov" Darwinovej teórie - snaha síce je, ale podstata zostáva tá istá. Všetci darwinisti takou či onakou formou tvrdia, že život na Zemi vznikol sám do seba z neživej hmoty, vývoj do dnešnej podoby trval stovky miliónov rokov a bolo na to treba neskutočné množstvo neskutočných náhod.
To je podľa mňa čistá blbosť od začiatku po koniec.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Rozmyslala som uz davnejsie, ze napisem navrh na diskusiu o tejto teme do relacie "Lampa" (alebo ako sa to momentalne vola), ale neviem, ci sa to tam uz nerozoberalo. Velmi by ma zaujimala diskusia nasich odbornikov na tuto temu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Mňa tiež, a aj spôsob diskusie.
Skúsim pohľadať v archíve STV, ak sa zadarí niečo nájsť, liknem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Velmi pekna stranka, bude to trvat dlho, ale je to zaujimave.....
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
K tvorbe zemskej kôry zase uvediem len pár príkladov, pričom sa najprv vrátim k Grand Canyonu.
Ak vylúčime, že mal na eróziu a obmývanie vodou zvláštnu výnimku (čo nemohol mať, lebo vraj procesy, ktoré sú činné dnes, podliehajú rovnakým fyzikálnym zákonitostiam ako procesy pradávne), je už len jedna možnosť, ktorá by vysvetľovala ostré skaly - nemá 90 miliónov rokov.
Adus tu raz písala, ako na dovolenkách na plážach hľadá morskými vlnami zaoblené čriepky rozbitých pivových fliaš. V mori boli nanajvýš pár desaťročí a predsa to stačilo na dokonalé obrúsenie ich ostrých hrán. Voda v spolupráci s vetrom je ešte rýchlejšia.
Ak by tieto dva faktory pôsobili stovky miliónov rokov, na zemskom povrchu by už nebol ani krtinec, nieto osem kilometrov vysoké Himaláje. Z morí a oceánov by sa stali plytké mláky, lebo by boli preplnené splavenými horninami.
O zachovaní takmer dokonalých odtlačkov stôp som už písala. Tieto stopy museli byť prekryté ďalšou geologickou vrstvou veľmi rýchlo, inak by ich erózia a voda zničili.
Evolučná teória však pripúšťa nárast hornín len nepatrným tempom.
Ako je teda možné, že stopy zostali zachované?
Pritom aj dnes môžeme vidieť, ako rýchlo a do veľkých výšok vie príroda navŕšiť množstvo zeminy a skál. Znova - ak procesy, ktoré sú činné dnes, podliehajú rovnakým fyzikálnym zákonitostiam ako procesy pradávne, museli záplavy, zemetrasenia, tornáda, orkány, či lavíny a snehové búrky rýchlo meniť krajinu na nepoznanie aj v minulosti.
Ozaj, sneh a ľad. Ľadové pokrývky na severnom a južnom póle sa vraj vytvárali nesmierne dlho. Citujem z článku, ktorý som linkla v druhom komentári:
Patnáctého července 1942 bylo v Arktidě nuceno nouzově přistát osm letadel, jež byla vyproštěna z ledu teprve po 47 letech. Jejich nález dokládá, že s prouděním ledu není cosi v pořádku. V tu dobu totiž k němu nedocházelo: stroje stály na stejných souřadnicích, na kterých kdysi přistály. Pokud dosadíme do modelu proudění nulovou rychlost, dostaneme náhlý vznik ledu v důsledku nějaké události, jak předpokládá moje teorie doby sněhové. Odbornici na led (glaciologové) navíc vypočítali, že letadla by měla být pokryta dvanáctimetrovou vrstvou ledu. Ve skutečnosti to byly 54 metry ledu a navíc 24 metry velmi tvrdého firmu, tedy celkem 78 metrů - 6,5násobek prognózy. Led tedy narůstá podstatně rychleji, než si glaciologové mysleli.
Zillmer (pripomínam, že je pôvodne stavebný inžinier, čiže je dobre oboznámený s tým, ako sa tvoria pevné materiály) vo svojej knihe uvádza množstvo iných javov, z ktorých vyplýva, že zemská kôra (nie celá planéta!) sa tvorila podstatne rýchlejšie a dramatickejšie, ako tvrdia evolucionisti.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ak by bolo možné preukázať,že existuje nejaký zložitý orgán,ktorý sa nijako nemohol vytvoriť početnými postupnými nepatrnými zmenami,moja teória by sa úplne zrútila.
Charles Darwin
myslím si,že aj bakteriálny bičík vyvracia túto teóriu
alebo aj ľudská dna
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Geo ty si neskutočná, idem sa na to vyspať...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jááá už taky
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ja len toľko (keďže je už veľmi neskoro a nevládzem písať) že prečítala som si to všetko
a pridám zatiaľ toto videjko
http://www.youtube.com/watch?v=zNKHarmbJzk
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nicebosorka, ďakujem
Veľmi pekné zhrnutie z rôznych oblastí nášho života a súčasne veľmi pekný pokec o vývoji nášho druhu a možnosti posunu na "vyšší level" .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
nemáš za čo aj mne sa to video páči
a ja ďakujem za tento blog
, veľa som sa dozvedela
a aj to, že ja ako ateista som vlastne kreacionista verzie č. 2
priznám sa, že doteraz som nemala ani šajnu, že čo to kreacionizmus je, že vôbec niečo také existuje
a pravdupovediac som sa o to ani nezaujímala
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
co sa tyka toho, preco zije dnes len dnesny clovek, tomu som sa pre zmenu venovala ja. je to asi tak na tyzdnove oprasovanie vedomosti takze strucny hodinovy vycuc, co moja hlava pamatala(mimochodom, uz asi zo 2x isiel aj na nasich programoch dokument o putovani cloveka, to mi celkom pekne pomaha zoradit si skutocnosti, serial odporucam
):
neandertalsky a rozumny(h. sapiens) clovek isty cas spolocne obyvali europu. napriek tomu, ze neandertalis mal fyzicke predpoklady prezit, ako silnejsi druh, nakoniec to vdaka komunikacnym schopnostiam, schopnosti planovania a zrucnosti zvladol prave clovek rozumny.
este pred sto rokmi, zil v indonezii ostrovnej izolacii hobit (h. e. floresiensis), ktory bol potomkom vyhynuteho cloveka vzpriameneho(h. erectus). populacia hobitov bola vyvrazdena predkami sucasnych obyvatelov ostrova. ich prarodicia im rozpravali o loveckych vypravach na tychto malych ludi, pretoze im kradli potravu.
takze z dejin cloveka rozumneho: zil sucasne s clovekom neandertalskym a poddruhom cloveka vzpriameneho - clovekom floreskym (h. erectus floresiensis). ...
... my sme tych ludi vyhlusili,
nevyhynuli "sami od seba" ani "davno pred nami".
cinania a aborigenci sami seba pokladali za ine, samostatne druhy. vyskumom DNA sa zistilo, ze patria k tej istej vyvojovej vetve ako my. podstatne starsej samozrejme.
a tu sa dostavame k spolocnym predkom dnesneho cloveka: Eva a Adam ... a k tomuto sa viaze kopec zaujimavych faktov, a asi tak na dalsie dve hodiny
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem Ariesa, popozerám si, snáď tam nájdem niekde vysvetlenie o tých polovzpriamených poloopiciach-poloľuďoch, po ktorých sa tak usilovne a zatiaľ márne pátra
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Prečítala som, ešte raz ďakujem
.
Pokiaľ viem, nikto z kreacionistov nenamieta proti rôznym nálezom hominidov, ktoré sú k dispozícii. Ale stále je tu otázka - veľmi dôležitá a podstatná - chýbajúcich pozostatkov polovzpriameného predka z rodu Homo. (Hej, som ako poškriabaná gramofónová platňa).
Ak sa mal vzpriamený človek vyvinúť z opice, ktorá chodí prikrčene, a celé to malo pozvoľne trvať nejakých pár miliónov rokov, je nutný polovzpriamený prechod. Kostra opice totiž nie je uspôsobená na vzpriamenú chôdzu a kostra už vzpriamených tvorov (ako bola Lucy, o ktorej som písala vyššie) zase neumožňuje efektívnu chôdzu v podrepe.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Spoločné odtlačky ľudí a dinosaurov boli oficiálne vyhlásené za hoax :) http://paleo.cc/paluxy/paluxy.htm ide o odtlačky druhu dinosaura, ktorého chodidlo bolo podobné ľudskému, ale mal oveľa dlhšie prsty. Prsty boli dosť tenké a tak, keď odtlačky zerodovali zostal tvar podobný chodidlu :)
Čo ja viem ... Darwin netvrdil, že sa všetko musí vyvíjať, ide skôr o to, čo sa presadí a ukáže sa ako účinné. Napríklad také šabľozubé tigre sa dokázateľne vyvíjali, postupne sa im predlžovali očné zuby, pretože sa im osvedčil ich spôsob lovu zhodenia koristi a následného zahryznutia do krku a pričom preťali tepny, poprípade poškodili chrbticu. Keď však došlo ku zmene klimatických podmienok a veľké bylinožravce odmigrovali, alebo vyhynuli, pretože mali nedostatok potravy a nahradili ich menšie zvieratá, šabľozubé tigre už nevedeli loviť dostatočne efektívne a tak ich populácia vymizla. A presadili sa zase šelmi s kratšími zubami a inou stavbou tela, vhodnou na lov menších zvierat. Organizmi sa podľa mňa nedajú klasifikovať ako vyvinuté a nevyvinuté. Boli skrátka prispôsobené svojmu prostrediu. A Prostredie sa časom menilo a tak sa menili aj živočíchy. Ak sa nedokázali vyvinúť, tak vyhynuli. Aj ľudia ešte stále podliehajú evolúcii. Postupné miznutie zubov múdrosti je asi najbadateľnejší znak. A takto by sa dalo pokračovať ešte dlho.
Nad takýmito vecami sa dá veľmi veľa premýšľať a ľudia dôjdu ku rôznym názorom, ale darwinova teória je zatiaľ to najucelenejšie čo máme, nevravím, že je všetko stopercentné, ale stále lepšie ako hrdzavým klincom do oka.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
mňa by len zaujímalo, že prečo potom stále sú na svete opice ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Sicalm, oficiálne sa tvrdí všeličo, čo zďaleka nie je pravda, takže to pre mňa nie je smerodajné.
Moje výhrady a nezodpovedané otázky voči Darwinovej teórii som už rozpisovala vyššie, pričom sa jedná len o tie najhlavnejšie. Odpovede hľadám už veľmi dlho, zatiaľ márne.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Lenze to prisposobovanie sa je pravdepodobne mikroevolucia v ramci druhu a nie makroevolucia, pri ktorej by mali vznikat nove druhy. Ale zasa z nasho kratkodobeho casoveho pozorovania nemozeme robit zavery. Ano, darwinova teoria ma preto taku dlhu historiu a podporu, lebo je najkomplexnejsia teoria a dosial ju ina neprekonala.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ak zili dinosaury a ludia spolu v jednom obdobi, preco ich nelovili?
mohli sa ich bat, mohli sa im zdat neporazitelne, ale urcite obcas narazili aspon na nejaku mrcinu, ktora by sa dala skonzumnovat (vsak to bola hora masa). alebo bolo ich maso nepozivatelne?
kazdopadne mi ako potvrdenie k tej teorii subehu existencie ludi a dinosaurov chyba napr. objav kosti dinosaurov ohryzenych ludskymi zubami alebo poskodenych zbranami alebo jedacimi nastrojmi. ciastocne to mozu dokazovat tie cintoriny zvierat.
ak vsak ludia behali s dinosaurami, preco sa potom este nenasla kostra dinosaura stara tak, ako moze byt stara aspon najstarsia najdena ludska kostra? to sa zachovali vsetky starsie, ale nie mladsie?
beriem aj fakt s teoriou vyhynutie civilizacii vdaka globalnej fatalnej kastrofe. je mi vsak zahadou, preco potom prezivsi v tych jaskyniach kreslili prabizony a prakone a pratury a mamuty a nie seba a byvaly sposob zivota, co viedli a nezapisovali uz ziskane vedomosti a vsetko, aby sa to uchovalo a urychlilo vyvoj dalsich generacii. alebo sa nieco take naslo a taji sa to? (ako ziarovky a generatory v pyramidach a pod.)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Magic, všetko rozpíšem ešte, len si chcem dopozerať ten film (pozerám priebežne tak po cca desiatich minútach, niekedy aj trikrát za deň sa mi podarí a film má vyše dvoch hodín) a doštudovať linky, čo dievčatá dali, nech to vezmem potom pekne naraz.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tak, dopozerala som film od Nicebosorky a prečítala väčšinu textov s argumentami darwinistov z linku, ktorý pridala Tangy. Kniha, ktorú linkla Teki, ma ešte čaká, ale o teórii zoologickej záhrady som si už v minulosti prečítala pomerne dosť materiálov, takže aký-taký prehľad mám.
Pokúsim sa o sumár, ako to vidím ja.
V súčasnosti máme tri tvrdenia troch (hlavných) skupín ľudí, ako vznikol život na Zemi.
(Medzi hlavnými skupinami sú nejaké prieniky, sú aj rôzne podskupiny a viaceré samostatné malé skupinky, ale viac -menej to takto sedí).
Darwin, Haeckel a ich nasledovníci tvrdia, že život na Zemi vznikol pred približne 3,5 miliardou rokov samovoľne z neživej hmoty.
Čo sa samo o sebe rovná čistému zázraku, kedže sa tento proces za toto nesmierne dlhé obdobie ani raz nezopakoval.
Zároveň to bola prvá neuveriteľná náhoda v celom súvislom slede ďalších, dôsledkom čoho bolo, že v súčasnosti Zem obýva (podľa odhadov) rádovo 10 na 33-tretiu jednotlivých živých organizmov, ktoré patria do vyše 1,5 milióna druhov.
Ak vezmeme do úvahy, že na vývoj jednoho druhu bolo potrebných niekoľko postupných mutácií (šibnutím čarovného prútika sa z plaza nestal vták, ani z opice človek), dajme tomu (budem skromná) v priemere tisíc náhodných a súčasne pozitívnych mutácií, tak na vývoj všetkých druhov by bol (zhruba) potrebný celkový počet 1 500 000 x 1 000 náhod.
Fu.
Veriaci všetkých náboženstiev (s výnimkou budhizmu) tvrdia, že život stvoril boh (alebo bohovia, záleží na tom, či sa jedná o monoteistické či polyteistické náboženstvo).
Netreba asi nejako zvlášť rozoberať, boh či bohovia, nech už má/majú akékoľvek meno/mená, sú bez debaty bytosti s neobmedzenými schopnosťami, takže možné je úplne všetko.
Rešpektujem.
Kreacionisti rôznych smerov tvrdia, že život bol na Zem (rôznymi spôsobmi a s rôznymi motiváciami) prinesený z vesmíru.
Pochopiteľne, v tomto prípade vzápätí vyskočí otázka, odkiaľ a prečo sa tu nabrali tvorcovia (a čo sa s nimi stalo potom).
Táto skupina má (plus-mínus) tieto verzie:
1. Život prišiel z vesmíru náhodne (ako "infekcia" na nejakom meteorite alebo inom telese z vesmíru) - čo je síce pravdepodobnejšie ako verzia darwinistov, ale stále dosť pritiahnuté za vlasy.
2. Život na Zemi vedome a cielene "vypestovali" mimozemšťania s dobrými úmyslami (motívy sa rôznia) a vystupovali ako naši učitelia (a podľa mnohých sa stále vracajú).
3. Život na Zemi vedome a cielene "vypestovali" mimozemšťania so zlými úmyslami (motívy sa rôznia) a stále vystupujú ako naši vykorisťovatelia (v súčastnosti buď skryto, lebo ich nevieme vnímať, a/alebo v prestrojení za obyčajných ľudí).
4. rôzne kombinácie verzie 2. a 3.
(Treba podotknúť, že vo verziách 2.,3. a 4. ľudia v minulosti považovali mimozemšťanov na bohov.)
Podľa čistej logiky (teda duchovno nechávam teraz bokom) sú tvrdenia kreacionistov podstatne pravdepodobnejšie ako tie darwinistické (berúc do úvahy veľkosť a vek vesmíru, kde nutne nemôže byť Zem jediná planéta s inteligentným životom, to by bol zase čistý zázrak).
Kedže toto je príspevok o Zillmerovej knihe, budem sa teraz venovať jeho verzii (ktorá je bez debaty kreacionistická).
Zilmer píše, že život na Zemi má podstatne kratšiu históriu ako tvrdí Darwin a spol., bol tu svorený (pričom nerozoberá bližšie kým a prečo) za úplne iných atmosferických a životných podmienok a dospel až k prekvitajúcim a vyspelým civilizáciam. (Ako krátke podotknutie na okraj - kreacionisti nijako a nikde neprotestujú voči mikroevolúcii, ktorá znamená vývoj v rámci druhu, ako tu už bolo vyššie spomenuté, a zaoberá sa tým aj film, ktorý linkla Nicebosorka.)
Zillmerova verzia veľmi ľahko a súčasne logicky vysvetľuje mnohé z otázok, ktoré som tu položila (a kladiem si ich veľmi dlho). Zároveň dáva odpovede aj na množstov iných podivuhodných nezrovnalostí v oficiálnej verzii ľudskej histórie. Počnúc neuveriteľnými znalosťami ľudí z dávnoveku (vrátane tých z tzv. primitívnych kmeňov) o vesmíre a Slnečnej sústave, z fyziky, chémie a iných oblastí vedy (a tak ďalej) a tiež všetky veľmi zvláštne nálezy po celom svete (z tu spomenutých indiánske kamene s rytinami a kostry obrov - podrobnejšie je o nich rozpísané v knihe).
No a tiež vysvetľuje sedem obrovských kráterov po dopade telies z vesmíru (nech už spadlo čokoľvek) a opisy celosvetovej potopy z Biblie a iných starobylých príbehov z celého sveta, ktoré sa vzácne zhodujú v tom, že sa udiala celosvetová katastrofa, a zároveň sa jemne líšia v podrobnostiach, ktoré presne zodpovedajú najmodernejším počítačovým animáciam toho, čo by sa dialo v rôznych vzdialnostiach od epicentra nárazov.
Pritom táto obrovská katastrofa sa nutne musela udiať, lebo veľkosť jednotlivých kráterov inú možnosť nepripúšťa, aj keby k nim prišlo jednotlivo (čo by potom znamenalo sedem katastrof).
Ak by chcel niekto namietať, že tie dopady z vesmíru sa mohli udiať v čase, keď ešte na zemi neboli ľudia, vyvstáva otázka, kde sa teda nabrali tak presné a podrobné opisy tejto udalosti. Nejakí pozorovatelia pri tom nutne museli byť.
Ak spoločne so Zillmerom predpokladáme, že v čase katastrofy na Zemi žili vyspelé civilizácie, vysvetľovalo by to znalosti starovekých národov. Niečo sa predsa len zachovalo, aj keď je veľmi pravdepodobné, že to boli skutočne len fragmenty pôvodných vedomostí.
Ak si totiž predstavíme, že by sa niečo podobné stalo teraz (keď tu znova máme vyspelú civilizáciu, ktorá je schopná lietať do vesmíru), z ľudstva by sa zachránil mizivý zlomok, a ten by sa ocitol bez všetkých dosiahnutých vymožeností v primitívnych podmienkach. V takej situácii by priemerný človek aj veľmi schopný vedec takmer isto kašľali na zachovanie vedomostí a snažili by sa spomenúť si, čo kedy čítali o survivalizme (ak vôbec čítali) a zháňali by prístrešie, nejaké jedlo a zdroj tepla.
(Skúste si to predstaviť - ocitnete sa len v tom, čo máte na sebe a pri sebe uprostred úplne zničeného sveta a máte založiť oheň. Ak nie ste fajčiari so zapaľovačom vo vrecku, máte big problém.)
Ďalšia vec je tá, že vyspelá civilizácia znamená úzku špecializáciu, takže jeden človek by bol schopný zaznamenať len malé percento vedomostí. Aj keby sa takto nazbierali čiastočné vedomosti z rôznych odborov (pričom ostatné by boli stratené), ďalším generáciam by to až tak veľmi nepomohlo (čo by vysvetľovalo značné vedomosti a súčasne vcelku primitívny spôsob života v zaznamenanej rannej histórii).
Navyše, vedomosti by sa zrejme spočiatku odovzdávali (ak by sa vôbec odovzdávali) väčšinou len ústne (z čoho nutne vyplýva skreslenie), a len vtedy, ak by zostal čas popri práci na zabezpečení najnutnejších prostriedkov na prežitie.
Ak by sa niečo predsa len zaznamenalo, museli by sa zápisy v priebehu vekov X-krát prepisovať (predsa len tisícky rokov mnoho materiálov bez poškodenia nevydrží), pričom by zákonite prichádzalo k ďalšiemu skresľovaniu informácií (keď pre nič iné, tak preto, že x-tej generácii by pôvodné záznamy prišli neuveriteľné).
Na steny jaskýň by veľmi pravdepodobne kreslila až tretia-štvrtá generácia preživších, ktorá by už v zabezpečení životných potrieb bola veľmi zručná, a teda by mala viac času. Kedže vzdelanostne by na tom boli biedne, kreslili by to, čo poznali z ich bežného života.
Ešte krátko k ďalším námietkam Magic.
Čo sa týka datovania nálezov (údajne prastaré kosti dinosaurov a podstatne mladšie kosti predkov ľudí) - kuk na tie linky, čo som dala celkom hore. Rádoby vedecké datovania sú veľmi nepresné, vedci si viac-menej cucajú z prsta, pričom sa vychádza hlavne z toho, čo bolo nájdené v ktorej geologickej vrstve, a ešte aj to darwinistom značne kríva (rozpísala som vyššie).
K neohryzeným kostiam dinosaurov - dinosaurie mäso mohlo byť nechutné či celkom jedovaté (ako podotkla už Magic), a/alebo dávne civilizácie mohli byť výlučnými vegetariánmi (a k jedeniu mäsa by sa ľudia odhodlali až po katastrofe, keď pre zimu a tmu nebolo dostatok rastlinnej potravy, prípadne nebola vhodná alebo žiadna), a/alebo mohli dinosaurov považovať za posvätné zvieratá.
A našlo by sa asi aj viac celkom logických vysvetlení, ale na ukážku by tieto mohli aj stačiť.
Cintoríny zvierat sú plné mechanicky rozlámaných kostí, čo je pre človeka dosť problém, aj keby sa o to pokúšal ľudský Herkules. Všetky kosti sú bez známok ohryzenia kýmkoľvek (teda ani zubami iných zvierat), rozhodne to nie sú pozostatky z lovu.
Podstatne pravdepodobnejšia je Zillmerova verzia, že zvieratá (ktoré žili súčasne, nie v rôznych geologických dobách) pri potope "pozbierala" prívalová vlna, nárazmi o seba navzájom a tiež o skaly im dolámala všetky kosti (a utopila ich, pochopiteľne), telá navŕšila bez ladu a skladu spolu s naplaveninami pri pevnej prekážke - a tiekla ďalej.
No a ešte (ako som už rozpisovala vyššie), súčasťou udalostí, ktoré pri katastrofe nastali, bol rádioaktivívny dážď (zhubná radiácia však bola na rôznych miestach rôzne silná, zase v závislosti od vzdialenosti od epicentra).
Zase nutne nastali radiačné mutácie u zasiahnutých, a to na úrovni DNA, teda by sa genetické poškodenia odovzdávali potomkom. Tak by sa dali vcelku logicky vysvetliť nálezy pozostatkov rôznych vzpriamených poloľudí a tiež Adam a Eva (o ktorých linkovala vyššie Ariesa) a nás ako potomkov tých pár ľudí, ktorí katastrofu prežili bez ujmy na zdraví a génoch (alebo boli poškodenia len malé).
(Rovnako je možné, ak do toho zamontujeme aj učiteľov z vesmíru, že poloľudia boli nevydarené génové pokusy po katastrofe, pri snahe mimozemšťanov obnoviť možno takmer, možno úplne vyhynutý život - ale to už je naozaj ťažká špekulácia).
Toľko veľmi stručne (
), aj keď písať by sa dalo ešte do ďalších Vianoc.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
kedze mam malo casu, budem reagovat len postupne, ako mam budu napadat veci.
clovek na istom stupni vyvoja ma tendenciu po sebe zanechat generaciam odkaz (urcite o veciach, co povazuje za dolezite, bez ohladu na moznost buducej neschopnosti ich precitat). aj keby prezilo len par jedincov, myslim, zeby sa naslo nieco v pisomnej podobe, akejkolvek - hoci aj zaznami mien ludi, co zili v jaskyniach, datumy, kratke opisy udalosti, co sa stali - ved boli prevratne (tipujem, lebo by sme tie formy zapisov prelustit asi nevedeli a neviem, co by pre nich bolo dolezite. no nepredpokladam, ze by to bolo nic.).
urcite by bolo dolezite prve prezitie, ale intelektualna stranka by sa nedala len tak potlacit, nejaky cas by sa na to nasiel. uz len v kresleni obrazkov udalosti.
ak nie, predpokladalo by to regresivny skok spat vo vyvoji (mentalne) - co sa stat mohlo (radiacia), ale nezda sa mi to.
alebo mali komunikaciu na inej urovni - napr. prenos myslienok. a zachovavanie informacii sa dialo kolektivnou pamatou, dedenim pamati, ... co samozrejme vyhynutim obrovskeho mnozstva ludi sa znacne okliestilo a podmienkami to mohli byt potlacene az zaniknut.
preto nepisali, lebo nemali nic, cim by pisomne, ci kresbou informacie zachytavali. nevedeli ako.
pri lovcoch mamutov je stale otazka, preco tak dokonale zachytavali zierata, ale nie rastliny, cele krajiny, ci inych ludi. a ak ludi, tak ako nacrty, detske kresby. a preco aj stadovite zvierata nie ako stada, ale ako jednotlivcov (snad posvatna zver - viera, ze co sa zobrazi dokonale, uvali na to kliatbu a umozni mu umriet, tak ludi nekreslili, aby ich neprekliali smrtou - aj tak sa umieralo rychlo a vela. podmienky boli narocne.)
este napisem...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Len píš, Magic, dobre píšeš
O komunikácii na inej úrovni som premýšľala aj ja, pretože podľa viacerých zdrojov (nielen podľa Zillmera) v časoch pred potopou boli na Zemi úplne iné životné a atmosferické podmienky.
Zase len ako príklad - v Apokalypse (Zjavenie apoštola Jána) je pri opise udalostí svetovej potopy (okrem iného) uvedené:
Zem sa mocne zatriasla. Slnko sčernelo a bolo ako smútočné rúcho, mesiac sa sfarbil do krvava. Hviezdy padali z neba na zem... nebo sa skrútilo ako zvitok papiera... vrchy a ostrovy sa pohli...
Zillmer (a iní autori) predpokladajú, že pôvodne Zem obaľoval jemný film z vody, ktorý účinne chránil všetko živé pred vesmírnym žiarením (dnes máme len ozónovú vrstvu), a tak na Zemi všetko rástlo a skvele prosperovalo (čo by vysvetľovalo skameneliny obrovských rastlín a kostry obrov).
Zrútenie tohto vodného obalu by z pohľadu pozorovateľa na zemskom povrchu (opäť podľa počítačových animácií) vyzeralo, ako keby sa skrútil a spadol na zem (čo je množstvo vody - potopa).
(Opis stvorenia sveta podľa Biblie: Potom riekol Boh: Buď obloha uprostred vôd a oddeľuj vody od vôd. Tak učinil Boh oblohu a oddelil vody pod oblohou od vôd nad oblohou.)
Za obzvlášť priaznivých životných podmienok by boli telepatické dorozumievanie ľudí a tiež ich kolektívna pamäť vcelku pochopiteľné.
V takom prípade by bolo úplne zbytočné čokoľvek zaznamenávať, pretože akýkoľvek ľudstvu známy poznatok si mohol ktokoľvek kedykoľvek "stiahnuť". Ergo - nepotrebovali by písmo.
Po dramatickej a hlavne drastickej zmene životných podmienok (plus radiácia) by preživší boli nielen v posttraumatickom šoku, ale (veľmi pravdepodobne) súčasne v stave, ktorý by sa dal prirovnať k tomu, ako keď dnes niekto utrpí ťažký úraz mozgu (znova sa napr. učí chodiť, hovoriť, poznávať predmety a manipulovať s nimi). Alebo by sa to mohlo plus-mínus rovnať tomu, ako keď dnes človek stratí jeden zo zmyslov. Zostalo by ich predsa len pár, teda kolektívna pamäť by bola ťažko poškodená (až zničená), čiže by prišli o podstatnú časť schopností, pomocou ktorých sa orientovali. Takže by sa ocitli v pozícii dieťaťa, ktoré nemá žiadneho učiteľa (ergo - ťažký mentálny regres).
No a ešte je možné aj také vysvetlenie (alebo súčasne s prvým), že náboženstvá pred potopou zakazovali zobrazovanie zvierat, či ľudí (alebo aj-aj). Také tabu by sa nevytratilo len tak, a trvalo by pár generácií, kým by sa postupne začalo porušovať.
(Moslimom doteraz Korán zakazuje zobrazovať ľudí aj zvieratá, preto mešity zdobia geometrické obrazce a arabesky).
(Ale to už viac-menej fantazírujem
.)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
geoooo aha čo som našla
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Idem pozerať
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dopozerala som, super
Mnohé vo filme spomenuté je aj v Zillmerovej knihe, ale boli tam aj veci, ktoré sú pre mňa novinka - paráda, zas mám po čom "sliediť"
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
vedela som, že sa ti to bude páčiť
a narazila som na to úplne náhodou
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Hihihi, v tom filme, čo som o ňom písala vyššie (ten so sedmovými kartami) je kopec super hlášok - ďalšia z nich: "Náhody neexistujú. Ak sa už okolnosti a všetci zúčastnení dostali k určitému bodu, to, čo sa potom stane, je nevyhnuteľné."
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
nooo navnadila si ma
idem hľadať na webe ten film
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
(Teraz pozerám - je to dlhé dva kilometre, som zvedavá, či to niekto aj dočíta
.)