reklama

Mäsožravci z rodu Homo sapiens sapiens

georgina , 12. 10. 2012 - 09:42

reklama

Niekedy si tak dumám, koľko mäsožravcov z rodu Homo sapiens sapies by zostalo, keby každý, kto má chuť na mäsko, musel toho-ktorého živočícha, ktorého chce zjesť, najprv uloviť, potom zabiť (prípadne súčasne), potom odrať z kože (alebo ošklbať z peria), vyvrhnúť, naporcovať...
Moc by ich asi nebolo.

V supermarkete nad pekne naservírovanými a nasvietenými stehienkami, plieckami, prsíčkami, krídelkami... atď. je však veľmi jednoduché nemyslieť na všetky tie úkony, ktoré tomu predchádzajú.
A tak si smelo dáme mäsko.

Osobne mäso už takmer nejem, varievam ho mojim mäsožravcom doma, ale zjem to málokedy. Niekedy si dám trochu šunky, párok (aj keď je otázne, či je to ešte mäsový výrobok), domácu klobásku či paštétu. Skôr je to ale výnimka, v prevažnej miere jedávam obilninové kaše, zeleninové jedlá na všetky možné spôsoby a tiež ovocie.

Ako ste na tom s mäsom vy?


reklama


reklama

adus, Pi, 12. 10. 2012 - 09:42

No, nemyslím, že by tie počty až tak klesli, lebo na dedinách zabíjačky sú úplne bežná vec ešte aj dnes a hydinu stále tiež dosť veľký počet ľudí chová (a určite nie iba na vajcia či na okrasu) - alebo potom by zažili booom takí ľudia ako moja mama, ktorá spracovanie hydiny mala vyslovene rada a keď už žila tu v BA, tak chodila s týmito úkonmi pomáhať kolegyniam, čo si na trhu kúpili domácu (síce už podrezanú a ošklabanú, ale nevykuchanú) hydinu ....

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 09:43

Adus, nemyslím na žiadnu deľbu práce (tak je to teraz). Každý jeden mäsožravec by musel vlastnoručne zabíjať a kuchať vnútornosti a tak ďalej. Nie sused poľovník mi dá krásny kus jeleniny, či suseda z druhej strany podrezanú kuru.
Je mi jasné, že mnoho ľudí toto všetko dokáže, ale omnoho viac je takých, čo nie. Ani by asi nevedeli, ako na to. O prípadnej ľútosti nad skutočným zvieraťom ani nehovorím.

adus, Pi, 12. 10. 2012 - 13:42

No - deľba práce je asi iba pri tých väčších zvieratách, lebo tam to jedinec sám nezvláda, tam aj keby to bolo v rámci jednej rodiny, tak nestačí aby tata svinku zaklal, potrebuje niekoho s kým ju na hák vytiahne, opáli, ... no nebudem to radšej rozpisovať, aby útlocitné duše nešli do kolien, ale každý kto aspoň raz zažil skutočnú dedinskú zabíjačku, vie o čom je reč.
Možno, že sa to dnes (asi hlavne z pohodlnosti, tipovala by som) na dedinách trochu zmenilo, ale čo si ja pamätám, tak tie sliepky, husi, kačice, zajace - to si skutočne likvidoval každý sám - a bývala to dokonca poväčšinou "ženská" robota ....
Ja verím, že mäsožravci nevyhynú - keď sa tak nad sebou zamýšľam, ak by inak nešlo, asi by som toho bola schopná, kuru skántriť a do kuchynského štádia opracovať. Nemyslím teraz "inak nešlo" v zmysle nejakej potravinovej nedostatočnosti - ale napríklad - už sme neraz uvažovali o chove sliepok kvôli vajciam - ak by k tomu došlo, tak zrejme bude nevyhnutnosťou aj ich likvidácia, až prestanú niesť ...
Pozerám sa na tieto veci prakticky - ako v tej reklame na Fidorku - "Keď musíš, tak musíš!" - a to úplne všeobsiahlo - príklady: bojím sa šoférovať, ale potrebujem to, lebo mám 5 detí a bez auta sa s nimi (takmer) nikde nedostanem, tak sadnem za volant a idem; dieťa je choré a potrebuje nejakú liečbu (či už liekmi, alebo studené zábaly,..) ale odmieta ju, plače, trepe a zvpiera sa ... - neváham použiť fyzickú silu ... a pod.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 15:43

Jasne, tiež som skôr praktik, k poslednému odstavcu nemám čo dodať, a netvrdím, že by vlastnoručné zabíjanie zvierat nikto nezvládol.
Ja teda ale rozhodne nie a ani sa to nechystám učiť.

O vlastných sliepočkách tiež uvažujeme už nejaký čas, len MM je dôkladný, keď kurín, tak priam interhotel, zatiaľ googli rôzne riešenia, to bude asi nadlho. Ale až sa k tomu raz dopracujeme, zrejme naše sliepky odídu z tohto sveta výlučne v dôsledku pokročilého veku, zabiť ich u nás nezabije nik. Jedine možno naša psica, ale tá má 12 rokov, zrejme by to tiež už bolo nad jej sily.

akalenkak67, Pi, 12. 10. 2012 - 23:06

Neboj sa.Z vlastných skúseností viem,že v pohode znášajú vajíčka aj sliepky čo majú viac ako 10 rokov.Ak nepríde nejaká choroba,dožívajú sa úctyhodného veku.A tiež som zbadala,že aj líška dávala prednosť mladému mäsku.O sliepky starenky nejavila záujem. Veľký úsmev

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 23:11

Ja sa nebojím, neviem, prečo by som sa mala Úsmev Úsmev Úsmev

Ariesa, Pi, 12. 10. 2012 - 09:43

hoci pre nazornost ... ale aj tak je ten priklad nie je uplne koser, skor pritiahnuty za vlasy. kazdy, komu je zima, nech si ide vyrubat strom, nadolovat uhlie.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 09:50

Ariesa, hoci si viem veľmi ľahko a dobre predstaviť svet, kde by ľudia boli čo najviac odkázaní sami na seba a na svoju prácu (a prípadne na výmenný obchod, či bartrové dohody), v tomto systéme, v ktorom žijeme, je asi nemožné začať riešiť všetko naraz. Niekde proste treba začať, toto by mohol byť kľudne prvý krok. A preto práve toto, lebo na základe aj vlastných skúseností si dovoľujem tvrdiť, že konzumácia mäsa ľudský organizmus nielen neskutočne zaťažuje, ale aj vzbudzuje agresivitu.
Vrelo odporúčam každému vyskúšať si aspoň týždeň-dva čisto rastlinnej stravy (môže byť plus mliečne výrobky a vajcia) a pritom sledovať, čo to urobí s jeho telom a psychikou.

Ariesa, Pi, 12. 10. 2012 - 09:59

inak maso ...

- zabitie
+ pitvanie a sklbanie je v pohode
- narabanie so studenym masom
+ varenie

Neviem preco, velmi mi je neprijemne narabat s chladenym masom z obchodu a studenymi vnutornostami. Prave to by malo byt pre mna, milovnika zvierat asi najjednoduchsie, "alibisticke". A nie je. Pitvanie mi nevadi, vzdy ma fascinovalo, co je vnutri a pomahala som. A zabit? Neviem, nebola som v takej situacii. Neznasam zabijacky. Mozno skor na dialku, lov, ale urcite nie s nozom v ruke, krok od zvierata.

Urcite ma dost ovplyvnila rodina. Stary otec, chlap, hrdina, vojak vysadkar, je tyzden pred takouto udalostou(sliepky, zajace ci hoci potkan na dvore) nestastny, priam chory. Spravi, lebo "musi". A moj oco ani vianocneho kapra nedokazal klepnut. Pokusal sa a nakoniec to aj tak vzdy robila mama a on ani v kuchyni nemohol byt Mrkám .

Toto je aka divna diskusia Úsmev geo Áno Prekvapenie zvlastne

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 10:06

No áno, zvláštna, lebo zaoberať sa takýmto otázkami je pre mäsožravcov dosť nepríjemné, chápem, prešla som si tým.
To som tak pred nejakými dvoma rokmi umývala kurča na nedeľný obed, spokojná, slinky mi tiekli, akú dobrotku si to dáme - a zrazu odniekiaľ prišla myšlienka: "Veď to je mŕtvola."
Až mi zle prišlo.
Dovarila som, ale nejedla som to.

Zabíjačkám sa vyhýbam od mala, a mávali sme na starodedovskom, kde žil otcov brat, každý rok dve svinky dochované. Ako tie ustrašene kvičali, keď prichádzal mäsiar! Utekala som kade ľahšie, čo najďalej do sadu. Vrátila som sa, až keď bolo po masakri. A potom sa mi jeden rok podarilo zvracať takmer do zabíjačkovej kaše, tak ma prestali na zabíjačky brávať.

Ariesa, Pi, 12. 10. 2012 - 10:20

"mrtvolky" mi nevadia. Proste jedlo, potravinovy retazec. (kvalitna svalovina, akurat vnutornosti nejedavam) Beriem nazor, ze kvoli rozmanitej strave, rozmanitym sposobom jej ziskavania, sme sa ako druh vyvijali. A asi toho masa spotrebujeme omnoho viac ako je zdrave.

UF a teraz extrem. Pri citani knih(dokumenty, filmy) sa citatel obcas stretne s kanibalizmom. Reakcie postav a citatelov su casto burlive. Ale ak ide o prezitie silnejsieho, nejake extremne pripady ... mne to nepride neprirodzene. A zaujimalo by ma, ako to vidite vy. Hambím sa

(a zakazdym mi pride na um Podjavorinskej "Zabiatko" Hambím sa )

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 10:32

No, háčik je v tom, že to nie sú mŕtvolky v úvodzovkách, ale skutočné mŕtvoly. A nie som presvedčená, že ich nutne potrebujeme na prežitie, o vývoji nehovoriac, to považujem skôr za krok späť.

Extrémy sú extrémne, to vyplýva už z ich podstaty, mňa skôr teraz zaujíma bežný život v bežnej realite.

Ariesa, Pi, 12. 10. 2012 - 10:41

Ani "mrtvolky" ani mrtvolky mi nerobia problem. Toto sme dokonca preberali s konvalinkou volako popri jedle. Ona nad cestovinami, ja nad perkeltom Mrkám .

Presudky voci jedlu mam. Slimaky, chobotnice, hmyz by som si nedala. A ani omylom bycie zlazy. Ak je na tanieri nieco nezmame, popytam sa a potom sa rozhodnem. Chran Boh niekoho, kto by ma oklamal ze "to kuracinka". Nie je to ani vtipne, ani prinosne pre mna, pre gastronomiu.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 11:16

Ľudia sú schopní zjesť čokoľvek, o to pokoj.
Či to ale naozaj potrebujú, to už je iná otázka.

daisy, Pi, 12. 10. 2012 - 12:14

Geo, presne si to s tým kuraťom vystihla. Taký pocit mávam aj ja. Nuž, moja rodinka je dosť mäsožravá, čo narobím, ale veľakrát uvarím a nemám na to chuť. Ostane viac mojim chlapom. Lenže, keby som si nemohla kúpiť mäsko v obchode a musela by som sa podieľať trebárs na zabíjačke a tak, asi by sa moc nenajedli. Mrkám Ja som nemohla jesť ani domáce kura, ktoré predtým behalo babke po dvore.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 12:24

Už som rozpísala nižšie - dosýta a fakt chutne sa naješ aj bez mäsa. Vieš, aká dobrota je napríklad frittata s paprikami a hubami? Hodím to do receptov, keď ju budem najbližšie robiť, Kami chce k tomu aj fotky, čo ja zvyčajne nestihnem, lebo kým nájdem a nachystám foťák, už veľmi nie je čo fotiť.
Ale tak skúsim konečne opačný postup - najprv foťák, potom varenie Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev

Lea, Pi, 12. 10. 2012 - 10:23

Hm, naša generácia nepozná, čo je to SKUTOČNÝ HLAD. Myslím, že v čase núdze by to dokázali viacerí. Jeden starý pán, vyrastajúci v meste, spomína, že v časoch povojnových veru maminka polievku i z vrany navarila. Pre mnohých z nás možno neprijateľné, ale HLAD je HLAD.

V našej všežravej rodine konzumujeme aj mäso, vďaka kamarátovi už dlhé roky z domáceho chovu, v obchode nekupujem. Dokonca MM je poľovník,tak o divinu nie je núdza, ale ja osobne ju veľmi nemusím, skôr si pochutnávajú návštevy. Varievam iba cez víkendy, pretože v týždni sa zriedka zídeme pri stole a tuším fungujeme len na káve, šunkových rožkoch a zelenine, sem-tam nejaký obed v reštaurácii Prekvapenie keď to tak po sebe čítam, asi by bolo načim zamyslieť sa nad našim stravovaním, len kde vziať čas na varenie ?? potrebujeme FIDORKU s JAMAJKOU Úsmev , suroviny dodáme...

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 10:37

Povrdzujem, je obrovský rozdiel medzi pojmami som hladná a mám na niečo chuť.
Na jar na Kysuciach som nejedla tri dni, pozoruhodné bolo, že hlad sa nedostavil. Zrejme to bolo (aj) tým, že sme tam boli duše spriaznené, pohoda, príjemný pokec, žiadne vône z vareného sa nekonali...
Doma za bežnej prevádzky je pre mňa problém urobiť aj jednodňový očistný pôst. Hladná som ako vlk. Fakt hladná.

Tento pocit mnoho ľudí jednoducho nepozná, máme zafixované, že jesť treba päťkrát denne, inak beda! Mnohí toto presvedčenie tlačia do hláv deťom odmala, nútia ich jesť, čo mi príde až obludné.
Prejedáme sa neskutočne, v našich telách si potom nosíme hnijúce zvyšky potravy, telo nemá čas dať to do poriadku, lebo ešte nestrávilo jedno, a uuuuž tam žgáme druhé...
Mäso sa pritom trávi najdlhšie.

Ariesa, Pi, 12. 10. 2012 - 10:49

Áno inak suhlas, moznosti a zvyk, na to treba velmi pevnu volu. pripravne jednodnove pripravne posty som si musela planovat na nejake akcie ci vylety. nemohla som chodit po byte ci okolo kaviarni v meste Pohoda

Lea, Pi, 12. 10. 2012 - 11:05

Spomínam si, že v čase štúdia na VŠ moja sestra skúsila týždenný očistný pôst, skutočne to zvládla, prvé tri dni boli ťažké, ale potom sa telo akoby preprogramovalo do iného levelu, oveľa lepšie sa jej rozmýšľalo a učilo a hlad necítila. Má to však háčik - v tom období sa venovala výlučne sebe a príprave na skúšky, žiadne rozptyľovanie od okolia, ani nikto neskákal za chrbtom so svojimi požiadavkami ....

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 11:11

Skočiť rovno na "sedmičku" je dosť hazard, neodporúčam, ani v ideálnom prípade (mladý, zdravý, vhodné podmienky). Okolo pôstovania je celá veda, skutočne pred experimentovaním odporúčam podrobne naštudovať webstránku Pavla Máchu, dlhoročného a veľmi skúseného pôstnika. Má to tam veľmi dobre spracované, podrobne vysvetlené, je tam aj diskusné fórum a tak ďalej. Ako bezpečné pôstovať: http://www.pust.cz/frame.php?load=startovani

Lea, Pi, 12. 10. 2012 - 12:11

... no, ja som to celkom obšírne nerozpísala, to nebol skok rovnými nohami, tomu predchádzalo vegetariánske stravovanie, jednodňové očisty a pod., sestra sa po rokoch vrátila k "všežravej" strave, i keď celkovo v našej rodine sa mäso nejedáva denne, tak 2-3x do týždňa

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 12:25

Tak potom OK Úsmev Úsmev Úsmev

Ariesa, Pi, 12. 10. 2012 - 11:14

Úsmev takuto tyzdnovu hladovku mam za sebou aj ja, ale to bola z nudze cnost, bud material alebo strava. a este k tomu takmer bez spanku. akurat na obhajobu atelieru som si dala jeden cukrik hroznoveho cukru. a potom, ked som cakala na vlak, zaspala som postojacky s knihou v ruke Chichocem sa . ale jedlo mi az tak nechybalo Áno .

lenze ... nie som uplne stotoznena s takymito hladovkami. po troch rokoch takehoto zivota som otehotnela a zacala som pravidelne jedavat. a velmi som pribrala, odvtedy som sa tych kil nezbavila. ak, tak len na kratko(jo-jo).

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 11:25

Ariesa, predsa nikde nie je napísané, že sa treba dopôstovať až k štyridsiatim dňom. Na upevnenie zdravia a celkovú očistu organizmu bohato stačia jednodňovky, tradičné sú piatky, ale môže to byť ktorýkoľvek deň v týždni. Dokonca aj jediný deň v mesiaci je lepší ako vôbec nič.
Len aspoň deň pred pôstom je viac ako vhodné nejesť mäso - to sú potom iné detoxikačné bolesti hlavy!

Ariesa, Pi, 12. 10. 2012 - 11:34

ono to nebolo velmi dobrovolne, tak viem, ze zdravotne to nebolo vobec v poriadku.

ako navod na zdravy zivot vidim mnozstvo skvelych podnetov v cirkevnom roku.

U nas v rodine byval piatkovy "bezmasity" post skor o tom, ze ti, ktori zvladali, boli v piatok len o vode a jednom krajci chceba. Cize kazdy tyzden 1 den postu. Potom je dlhe postne obdobie na jar. Takisto tam mas pravidlene ocisty duse - spoved. Kto bol na spovedi, pochopi o com pisem. Neuveritelny zazitok Áno . A samozrejme rozne "ritualy", ci ocistne, ci ako rodina, komunita ... jedina smola, pre mna, nedokazem akceptovat, ze sa cirkev nevyvija, stagnuje, inak je to uzasny sposob zivota.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 11:45

Ono to možno bude tým, že všetky tieto očistné záležitosti (či tela, či ducha) sú staršie ako cirkev Úsmev Úsmev Úsmev

Naši predkovia naozaj mali od primitívnych blbcov ďaleko, vedeli, čo je pre nich dobré a čo potrebuje aj telo, aj duša.

Lenka R, Pi, 12. 10. 2012 - 11:17

Ja som typický mäsožravec . Mäsko, salámiky, kolobásky ...
Ale pravdou je, že zabiť , vypitvať atď to by som nedokázala.
Mäso kupujem a beriem ho ako druh potravy, nie ako mŕtvoly zvierat
/ aj keď viem, že to tak je/ . Ja nedokážem zabiť a vypitvať ani vianočného kapra Úsmev Keď som sa pred rokmi rozviedla a zostala som sama, najprv mi kapra zabil, vypitval a vyumýval švagor, aby som ho mala ako keby som kúpila mäso v obchode, potom som ho už nechcela obťažovať, tak som kupovala už podkovičky, s ktorými nebola žiadna robota.
Teraz mám na to MM. Ak by som si to mala robiť sama, tak máš pravdu, umriem od hladu Veľký úsmev

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 11:32

Neumrieš, neverila by si, koľko možností na chutné, zdravé a výživné jedlo máš aj bez mäsa. Tiež som pred pár rokmi zo zeleninových jedál poznala akurát tak špenát a lečo. Koniec.
Teraz som schopná variť každý deň v mesiaci iné, čisto zeleninové, alebo strukovinové, alebo obilninové jedlo (alebo rôzne kombinácie). Väčšina z toho, čo z/jem, pochádza z našej záhrady, čo považujem za najideálnejšiu poživeň.

Čo sa týka kupovaného a hlavne spracovaného jedla, zas a znova dávam do pozornosti: http://filmy-online.najdise.cz/film-14/potraviny--a.s.-food--inc.
(Pozor, film obsahuje naozaj dych vyrážajúce a žalúdok obracajúce informácie.)

Lenka R, Pi, 12. 10. 2012 - 12:46

Nedá sa mi to otvoriť, pozriem si doma.

Geo, viem , že variť sa dá aj iné. Robievam aj ja zeleninové a cestovinové jedlá, ale väčšinou predsa len tie mäsové. U nás keď má byť rodinná oslava a spýtam sa akú tortu spravím ,tak jednoznačná odpoveď mojich chlapov je , že klobáskovú. Tak som sa dala na slané torty Úsmev
Ja už ani seba ani svojich chlapov nezmením, len sa snažím do jedálnička zahrnúť aj iné zdravšie potraviny. Ale keby si dala pár receptov, nechala by som sa inšpirovať.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 12:58

Seba môžeš zmeniť kedykoľvek, záleží len na tebe a tvojej vôli. Niekomu to ide zľahka, niekomu ztuha.
Čo sa týka druhých, v tomto prípade rodinných príslušníkov, nikoho som do ničoho nenútila, načo by to aj tak bolo dobré. Navarila som nejaké nové jedlo najprv pre seba, ak mi chutilo, urobila som pre všetkých. Väčšinou zjedli, prípadne si zobrali z chladničky niečo iné (čo som nijako nekomentovala, ani nerobila "ksichtíky" a tak).
Čoraz častejšie sa však stáva, že sa sami pýtajú, či nenavarím jedlo, o ktorom pred pár rokmi ani nechyrovali, že vôbec existuje.
Však ja tiež Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev

Recepty popridávam Úsmev Úsmev Úsmev.

Polárka (bez overenia), Pi, 12. 10. 2012 - 11:28

Tak na toto sa pýtam mnohých mäsožravcov už dlhšiu dobu, ktorí jedia mäso denne v rôznych obmenách. Väčšinou by zrejme zostali čiastoční vegetariáni Chichocem sa. Pýtala som sa najmä typických mestských ľudí - väčšinou sa alibisticky vyhovárali. Argumenty boli v skutku niekedy veľmi zaujímavé (až absurdné)

Kuracinu, kačacinu, holuba, rybu - to by ešte šlo.
Väčšie zviera by som nemohla. Zato dobrou domácou klobásou nepohrdnem nikdy Hambím sa - tá z obchodu mi nechutí, ale bravčové špeciality nemusím (okrem rezňa - raz za mesiac, dva, tri - ako mám chuť) a hovädzie nejem vôbec.
Mäsu sa nevyhnem aj keby som bola vegetarián (pes).

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 12:29

Psíkovia sú mäsožravci od prírody, majú na to zuby dravcov, aj tráviacu sústavu, vedia si poživeň uloviť sami, bez akýchkoľvek "prídavných" zbraní - nie je o čom.
Pri ľuďoch je toto všetko viac ako sporné.

Polárka (bez overenia), Pi, 12. 10. 2012 - 13:03

Ale keď máš doma mäsožravcov (pes, mačka), väčšinou ich nepošleš do lesa nech si ulovia (lebo by ich polesný mohol zastreliť)- musíš ich nakŕmiť sama. Takže aj keby som bola 100 krát vegetarián - mäso psovi/mačke musím zaobstarať (alebo granule, ale tie sú tiež z mäsa).

Človek to je iná... Už si sem dávala tuším aj video s jedným aktivistom (teraz si nespomeniem na meno) - mne jeho argumenty sedia, a napriek veľkej láske k domácim klobáskam zdieľam jeho názor.
Tiež sa mi zdalo zaujímavé porovnanie spotreby jedla v jednotlivých krajoch sveta (aj to tu už na NM bolo).
Takže otázne je, či vôbec potrebujeme pre ozaj zdravú výživu mäso (ja si myslím, že ani náhodou)?
A ďalšia otázka, či toho jedla nekonzumujeme viac, ako potrebujeme ?

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 13:13

Nemám vôbec nič proti kŕmeniu pravých mäsožravcov mäsom.
Linky skúsim pohľadať, kľudne môžu byť aj tu.
K poslednej otázke - rozhodne áno. Predpokladám, že je to hlavne tým, že ľudia jedia vyslovene nezdravé jedlá, s minimom živín, enzýmov, vitamínov a minerálov, takže to treba "prehlušiť" aspoň množstvom kalórií (či joulov, fakt teraz neviem, čo momentálne frčí).

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 13:25

Našla som tú diskusiu, pridala som ju aj ako súvisiaci článok.

Vyťahujem odtiaľ hodinovú prednášku amerického aktivistu Garyho Yourofskeho o právach zvierat a o vegánstve, môžete si pozrieť tu:
http://www.youtube.com/watch?v=zMuJ-bDs30M&feature=player_embedded

Krásny a veľmi silný dokument Pozemšťania (1 hodina 35 minút) o vzťahu ľudí k prírode a k zvieratám si môžete pozrieť tu: http://www.mustwatch.cz/film/earthlings-pozemstane/

Polárka (bez overenia), Pi, 12. 10. 2012 - 13:27

Presne Áno , veľa neporiadku bez výživnej hodnoty a potom, že je populácia chorá. Ujo Hippokrates vedel o čom hovoril.

akalenkak67, Pi, 12. 10. 2012 - 13:24

Tak moji psíkovia a mačičky nemajú problém dať si zeleninku.A zvyšok mojej rodiny mi takmer denne predkladá argumenty typu:
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=s%C3%BA%20nulk%C3%A1ri%20naozaj%2…
Aké nezdravé je pre nich iné ako mäsové jedlo.
Skúsila som jedlá ako špenát,zelená fazulka.Na tretí den obed skončil na komposte.Nikto nebol radšej hladný.A ak,tak len na chlebík.
Tiež milujem mäsko.Ale nedokážem zabiť.Ked som chovala sliepky,tie ked uhynuli na starobu tak sme pochovali.Testiná ma ohovárala po dedine aký som ja blázon.Vraj kto to kedy videl kurám pohreb robiť. Veľký úsmev

Polárka (bez overenia), Pi, 12. 10. 2012 - 13:29

Hej - čítala som, a som nulka. Asi preto aj počas vegetariánskeho obdobia som mala takú šialenú chuť na klobásu Veľký úsmev

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 13:46

Aj ja som nulka.
Z linku, ktorý dala Akalenka: Najvýstižnejšie pomenovanie „nulkárov“ je asi slovo mäsožravec. Jedinci, ktorým koluje v žilách krv skupiny 0, sa môžu chváliť naozaj silným zažívaním. V minulosti boli ich predkami lovci a základom ich stravy bolo mäso.

Moje zažívanie je po skonzumovaní mäsa vyslovene zlé. Zistila som to ale až potom, čo som si zažívací trakt dôkladne prečistila dlhším bezmäsitým obdobím + očistnými pôstmi + ďalšími metódami (dosť negustióznymi, nebudem tu rozpitvávať, prípadným záujemcom rada poskytnem info mailom).
Ak je niečo ako trvalý stav (v tomto prípade pocity plnosti, pálenie žáhy, grganie, nepríjemné vetry... atď., zase negustiózne), ani nás zvyčajne nenapadne, že by to mohlo byť aj inak.
Treba skúsiť na vlastnom bruchu (a na vlastnej stolici - sakra, to je ťažké písať o nezdravom jedle bez takýchto smradľavých vecí).

Okrem toho - od malička som mäso nemusela, síce som ho zjedla, ale že by som sa za ním nejako trhala, to veru nie. Mastné mäso odkedy si pamätám nezjem, do úst som ho dala jedine omylom ("zamaskované" v rezni), napína ma z neho.

Zrejme som hodne nereprezentatívna nulka Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev.

Polárka (bez overenia), Pi, 12. 10. 2012 - 14:17

Ja som si prešla aj vegetariánskym, aj mäsovým obdobím. Mne to mäso časom začalo chýbať (aspoň raz za mesiac, dva) - takže prestala som si robiť násilie. I keď ani dnes ho nejak extra nevyhľadávam (nemám ho na tanieri každý boží deň). Pokojne bez neho prežijem. Len tá chuť na klobásu ! Nie kupovanú, na tú chuť nemám vôbec, ale domácu. Neviem to nijak racionálne vysvetliť. Proste domáca klobása, aj keby bola čípeš. Čo ja pikantné e é lebo mám kyselinu, len z čípeš klobásy nemám, tú môj žalúdok spasie pokojne aj pikantnú.

Inak pekne sa dá zasajrajtiť črevá aj obyčajnou krupicou Vyplazený jazyk nie len mäsom.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 14:33

Netreba sa siliť, ak niekto mäso vyslovene chce, nech si dá, ja mu veru závidieť nebudem Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev

Len je otázka, či je skutočne nutné mať ho na tanieri každý deň, prípadne aj dvakrát-trikrát (aj šunka na raňajky je mäso).

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 14:35

S tou krupicou to, prosím ťa, rozober, to ma zaujíma, na také som ešte nenatrafila. Varím ju teda hodne zriedka, objavili sme (áno, všetci, vrátane MM) čaro obilninových kaší, to vám je dobrota! Vyplazený jazyk

Polárka (bez overenia), Pi, 12. 10. 2012 - 16:57

To si pamätám z prednášky u Bukovského, a potom ešte z rozhovorov s ľudmi z klubu zdravia. Celozrnné kaše to je iná, ale tá klasická pšeničná - nič moc. Rozobrať ti to nerozoberiem, musela by som načrieť veľmi hlboko. No jo, a mám slabého pamatováka.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 17:05

Myslela som si, že to bude niečo s bielou múkou, ale radšej sa spýtam, aby bolo vsio jásno Mrkám

Tangy, Pi, 12. 10. 2012 - 19:41

Tiez som nulka a maso mi vobec nechyba, obcas si dam sunku. Nastastie u nas ani deti ani manzel nie su masovi. MM mava masove obedy v praci a syn v skolke (kde maso aj tak neje), takze cez tyzden varim zeleninove jedla, strukoviny a podobne a cez vikend maso, aj to nie vzdy a niekedy sa to ani nezje. Minuly vikend som napr. dusila kuracie stehienka na zeleninke- 5 ks pre 4 ludi, este dnes je tam jedno stehienko, zelenina sa zjedla s ryzou, maso ostalo na hanbu (bude pre psikov a macicku). No a dospela som do takeho stadia, ze mi surove maso musi predpripravit MM, sama to robim velmi nerada. A este musim dotat, ze robievam casto (aj zajtra bude) Polarkinu svieckovu z tofu (len davam slahackovu smotanu) a MM povedal, ze je to najlepsia svieckova ako kedy jedol.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 20:01

No vidíš, a k tomuto receptu som sa ja ešte nedopracovala, skúsim hneď, ako budem mať k dispozícii tofu.

gueva, Pi, 12. 10. 2012 - 19:15

ľudia tiež pôvodne jedli surové mäso až postupne sa naučili jedlá tepelne upravovať. Stačí sa pozrieť na čeľuste a zuby našich prapredkov, boli oveľa silnejšie ako tie naše. Ktovie či ľudia boli najskôr zberači a až potom lovci, ťažko povedať, sú to miliardy rokov, čo sa náš druh vyvíjal a k veľa veciam sa dopracoval inteligenciou, čiže aj tie znaky potom zanikali. To je ako príklad k tomu mäsožravému zvieraťu - ten nemá rozum, čiže nemohol sa dopracovať k sofistikovanejším spôsobom zaobstarávania stravy, čiže aj jeho znaky silné zuby, tráviaca sústava atď mu zostali až podnes, vrátane stravy.
Ja mäso a jeho pojedanie vidím ako menej závažný problém nášho ľudstva. Keby každý kupoval len to čo zje a neboli by plné kontajnery odpadu aj tých zvierat by bolo potrebné oveľa menej chovať a kántriť, ale to sa týka všetkých druhov potravín. Viď amerika, neviem kde bola tá informácia, že v USA tuším až 90 % potravín končí v odpade a len 10 sa zje. Čiže ja ako problém vidím skôr to nehorázne plytvanie. Keď vidím niektorých v reťazcoch aké majú plné koše nechápem to, ako keby mali 3 žalúdky nie jeden. My s MM tvrdíme, že keby každý na stravu míňal tak ako my, tak by všetky reťazce zbankrotovali. A to nie z toho dôvodu, že sme nejaký žgrloši, ale skutočne kupujeme len to čo zjeme. Veľa ľudí vyplakáva, aké je všetko drahé, ale čo sviatky to plytvanie s jedlom, zo všetkého aby kopy mali a potom väčšinu toho vyhadzujú.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 19:24

Osobne si myslím, že celý humbuk okolo evolúcie je pekná blbosť, ale to je teraz vcelku jedno.

Páči sa mi argument, ktorý uvádza vo svojej prednáške Gary Yourofsky. Keď pravému mäsožravému a hladnému mláďaťu ponúkneš jablká a potencionálnu živú potravu - trebárs myš - mača či šteňa si jablká ani nevšimne, lebo to nie je potrava pre nich. Myš však zvieracie mláďa samo (viac či menej zručne) uloví a zožerie. Len tak, ako mŕtvolka leží - so srsťou a všetkými vnútornosťami, neuvarené.

Ľudské mláďa si z takejto ponuky jedla vždy neomylne vyberie jablko. Bez akáchkoľvek zbraní, len s pomocou zubov a nechtov (nie pazúrov) zabiť a zjesť myš nijako nedokáže. Aj drvivá väčšina dospelých by sa k niečomu takému odhodlala len za predpokladu, že by nemali inú možnosť nasýtenia sa. Ak by mali k dispozícii jablká, nič také by nerobili.

Toto beriem ako veľmi presvedčivý príklad o ľudskej prirodzenosti. Nie sme mäsožravci.

gueva, Pi, 12. 10. 2012 - 19:46

Teória tohto pána, vyznie dosť logicky. Či sme alebo nie sme mäsožravci ťažko podľa toho zistiť. Je to len teória. A mne je to aj v podstate jedno. Ja si to mäso dám a mám ho rada. Snažím sa však vyhýbať tým salámam a párkom, veď práve v nich je najviac bordelu. Podľa mňa sa dá aj mäso pripraviť zdravo.
Ešte k tomu zabíjaniu, tie doma zabíjané zvieratá sú vo väčšine prípadov zabíjané oveľa humánnejšim spôsobom, čiže ani v mäse nie je potom toľko stresového hormónu. Aj zviera sa musí vedieť správne zabiť, aby čo najmenej trpelo. Pri veľkovýrobe však chúdence zvery najskôr živoria väčšinou na pár metroch štvorcových, štopú do nich vysokokalorickú stravu a špeciálne zmesky, aby rýchlo rástli, potom ich celé hodiny ba aj dni transportujú kým sa dostanú na porážku. Ako dieťa som bežne stávala pri dedkovi keď kántril zajace a skutočne ich usmrtenie trvalo pár sekúnd, žiadne stresy pred tým. To isté sliepky. O krmive a životných podmienkach ani nehovorím.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 19:55

To nie je teória, to je niečo, čo si môže v praxi vyskúšať každý, kto má po ruke nejaké mača či šteňa a malé dieťa vo veku, kedy už jedáva všetko. Živá myš sa dá kúpiť v chovprodukte, to je najmenší problém. Jablká detto.

O tom, že doma dopestované a dochované (vrátane domácich živočíšnych produktov) je zdravšie, nie je žiadneho sporu, podrobne a názorne je to ukázané v tom filme, čo som linkla vyššie - Potraviny a.s.

gueva, Pi, 12. 10. 2012 - 20:02

Možno má ten pán pravdu, ale ja radšej verím niečomu, čo mám viackrát zdupľované z viacerých zdrojov. Teórií na všeličo sú na svete tisíce, ale len niektoré sa potvrdili. A ako hovorím ani to neriešim, lebo či bola najskôr sliepka alebo vajce mi je srdečne fuk. A doťahovať sa o to je asi tiež zbytočné.Chichocem sa

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 20:05

A nastal čas vytiahnuť moju obľúbenú plackatú Zem Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa Mrkám
Väčšina sa celé veky mýli až moc často, ale však dobre, doťahovať sa mi tiež nechce Pohoda.

gueva, Pi, 12. 10. 2012 - 20:19

Hovorím, že má možno pravdu. Nie som zaujatá. Ale nemám chuť ani čas riešiť do hĺbky zrovna toto. Pretože, či bol človek mäsožravec, alebo bylinožravec mi je jedno. Ako píšem toto za problém nepovažujem. Mrkám

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 20:50

Pohoda

akalenkak67, Pi, 12. 10. 2012 - 23:17

Tak naše psíky a mačky milujú aj jablká.Surové zemiaky,mrkvu.Nakrájané na rezance milujú.Myš si ani nevšimnú.Stará mačka ju samozrejme zabije,ale určite nezje.Domáce zvieratá časom tiež odmietajú surovú potravu.A milujú ludskú stravu.Samozrejme že im ju nedávam.Až na tú zeleninu.Ved ked im chutí.A psica miluje ešte aj rajčiny.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 23:20

Dobre, tak máte vegetariánske domáce zvieratstvo, ale povedz, videla si už malé dieťa loviť a jesť myši? Mrkám

Ariesa, So, 13. 10. 2012 - 10:45

Ja na rozdiel od teba nemam rada ten priklad d mladatami, lebo pre mna nie je taky jednoznacny. Kolko deti jedava mravce hoci boli krmene jablkami. A kolko maceniec matka nauci popri mlieku jest travu a chytat mysky ... a kazde mlada zaujme zivy behajuci tvor. Polrocne dieta a mesacne maca su uz ovplyvnene rodicmi - co zjem. Tak ako vychovas macku vegetarianku, tak vychovas i dieta na hmyze, surovych vajciach ... tak po com, siahne dieta a maca? Ak by okolo jablka behali mravce, husenice, tak Riso by stopercentne pchal do pusy tie. Chichocem sa

georgina, So, 13. 10. 2012 - 11:24

Polročné dieťa strká do úst čokoľvek, aj gumenú kačičku. Všetko, čo je schopné chytiť. Mravce a húsenice do tejto kategórie patria tiež.
Nie je ale schopné chytiť, zabiť a zjesť tepelne neupravené voľne žijúce zviera - cicavca, vtáka, rybu...
Iste, ľudské mláďatá dospievajú dlho, trvá im skoro 20 rokov, kým sú schopné sa o seba postarať. Ale voľne žijúce zviera (nie skrotené domáce) bez zbraní a pascí neuloví ani dospelý. Možno ešte rybu chytí do rúk, otrieska ju o kameň, zje aj surovú, ale tým to asi tak hasne.
Keby matka príroda chcela, aby sme jedli zvieratá, dá nám na to "výbavu" - zuby dravcov, silné pazúry a rýchle nohy, aby sme korisť vôbec dobehli.

Polárka (bez overenia), So, 13. 10. 2012 - 11:46

Skúsim sa zamiešať, keďže som pracovala aj s mäsožravcami (psami), ale aj bylinožravcami (koňmi).
Tieto zvieratá sú v chovaní diametrálne odlišné. Koňa tiež naučíš jesť chlieb so salámou (videla som na vlastné oči). Ale vo voľnej prírode ťažko uvidíš, ako divoký kôň bude prenasledovať inštinktívne iné zviera, aby ho mohol zjesť.
Naproti tomu nie je také ťažké, aby sa zatúlaný pes postaral sám o seba (aj keď pred tým nebol nútený starať sa o seba podobným štýlom, nikto ho neučil, ako loviť). Ale garantujem ti, že trávu bude jesť mäsožravec LEN vtedy, ak má problém s trávením. V živote sa nebude pásť, ako koza, a nemáš šancu ho to naučiť. Ani mačka ak by mala na výber vegatariánka nebude.

Ostatne stačí sa pozrieť na chrup a dĺžku tráviacej sústavy.
Treba na dvore otvoriť Dunčovi, alebo Micke tlamu a pozrieť akého tvaru má stoličky a potom otvoriť tlamu nejakému Pejkovi a potom kuknúť do vlastnej tlamičky (a tie naše špiciaky - aj kone (žrebce) majú také a mäso nejedia ani náhodou).
Ďalej mäsožravce majú krátke črevá. Mäso sa dostane von za cca 8 hodín, inak by narobilo v tele šarapatu (má to tak každý skutočný mäsožravec). Navyše každý skutočný mäsožravec má LOVECKý PUD, od mláďaťa - tj. lovenie má v krvi a NEMUSí sa ho učiť. To chcela Geo naznačiť. Daj dieťaťu králika, či bude mať dáky lovecký pud, alebo sa s ním pohrá, lebo hold od prírody nie je stavané na lov. A pokojne povedz aj 10 ročnému dievčatku, alebo chlapčekovi nech zajačika zarežú, oderú, vyberú vnútornosti, a pokojne aj zjedia surové (ani vlk si neopeká zajaca) - ak sú mäsožravce, ako sa patrí, nemal by to byť problém, aj keď k tomu nie sú vedené od malička, no nie Mrkám Pohoda ?

adus, So, 13. 10. 2012 - 18:19

no, už je to dávno, čo som chodila do školy (mylsím tej základnej), ale neexistuje náhodou aj taká nejaká kategória ako že VŠEžravec? Lebo ja osobne sa s tou stotožňujem najviac (i keď určité výnimky - rozumej veci, čo by som bola rada, ak by som ich nikdy nebola prinútená zjesť - by sa asi našli)

georgina, So, 13. 10. 2012 - 18:34

Snažila som sa vygoogliť, ako vyzerá tráviaca sústava medveďa, ktorý je uznávaný ako všežravec (hoci podľa zubov je dravec ako vyšitý), ale nejako sa mi nezadarilo.
Nevadí, dohľadám si, zaujímavá pripomienka Úsmev Úsmev Úsmev.

georgina, So, 13. 10. 2012 - 18:39

Ááá, našla som, ako vyzerá prijímanie a trávenie potravy u potkana, čo je všežravec úplne bez debaty: http://potkan.net/traviaca-sustava
Rozdiely oproti človeku sú dosť podstatné, povedala by som.

Polárka (bez overenia), So, 13. 10. 2012 - 19:20

Ale jasné, že existuje, ale už to tu našla Anka Úsmev

SYLVUSH, Pi, 12. 10. 2012 - 15:17

No, ja by som asi bola čistá vegetariánka, ak by som musela sama zabíjať zvery. Ešte aj pasce na myši mám zveromilné. Myšičku chytím živú a niekde v lesíku, hájičku a pod. ju pustím a MM sa mi smeje, že ona príde do šopy skôr ako ja z prechádzky domov Váľam sa od smiechu po podlahe .
Bola som silnou vegetariánkou počas štúdií, to mi ale varila mamina /aj ona s ocinom boli vegetariáni/. Keď som sa vydala začala som znovu jesť mäso. Keď boli deti malé začala som si zasa robiť vegetariánske jedlo, po asi dvoch mesiacoch vegetariánstva som podľa harmonogramu išla darovať krv a poslali ma domov, že mám nedostatok červených krviniek. Asi som s tou stravou robila niečo zle. Teraz mäso jem, ale málo, asi iba raz, dva krát do mesiaca, aj teraz som sa naobedovala baklažánovej "mňamky", až som sa za ušami oblizovala, to je fakt nenormálna mňamka. jednoznačne, od hladu by som nezomrela, viem navariť aj seitamové rezne, síce ich MM nemusí, ale ak by sa nepostaral o "zabitie" zvera on, ja by som to určite neurobila, tak by asi aj on musel byť vegetariánom - dobrovoľne - nasilu Váľam sa od smiechu po podlahe . Deťom nemäsové jedlo nevadí. Vďaka za blog, veľmi dobrý, rada sa o takýchto témach porozprávam.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 15:38

Skopírujem niečo z toho súviciaceho článku.

Vegetariánska strava neznamená len vynechanie mäsa z jedálnička (teda stravovanie v štýle striedam vyprážaný syr s palacinkami, prípadne si urobím ešte volské oko s bielym chlebom). Nevyhnutné je jesť veľa čerstvej zeleniny a ovocia, aspoň vo forme doma pripravených štiav (kupované sú pasterizované, s konzervatmi a farbivami). A veľa rôznych druhov orechov.

V súčasnosti je tiež dosť problém napr. s vitamínom B12, ktorý je veľmi dôležitý, potrebujeme ho hlavne pri tvorbe červených krviniek. Pri dnešnom stave pôdy a úrovni hygieny je jeho prísun len z vegetariánskej stravy nedostatočný. Doporučujem dopĺňať tabletkami.
http://www.vegetarian.cz/ostatni/pruvodce%20kniha%20ukB12.html
http://www.vegetarian-vegan.cz/pages/plantbased/plantbased_print.html#b…

Celkovo je strava vysoko individuálna vec a v prvom rade treba počúvať vlastné telo. Len je malý háčik v tom, že to chvíľku trvá, kým sa to človek naučí.
Prebrať nejakú "školu" sakumprásk od vrchu po spodok a brať to ako písmo sväté asi nie je OK v žiadnej oblasti života. Ono to naozaj chce aspoň trochu samovzdelávania, testovania a hlavne vnútorného "nastavenia". Keď to nejde, tak to nejde, nemá zmysel na sebe páchať násilie.

(Toto sa mi tak hodilo ako doplnenie k tvojmu komentáru, teba sa zrejme týka len tá časť o vitamíne B.)

SYLVUSH, Pi, 12. 10. 2012 - 16:07

geo, veľká vďaka za linky. Tak vidíš to, aká som blbá? Teraz som si spomenula, že keď som bývala pod rodičovskou strechou a jedli sme vegetariánske veci, tak ma dopovali aj vitamínmi a minerálmi /ocino bol v tomto dosť vzdelaný, čítal obrovské množstvo kníh a už vtedy vedel o megaaskorbickej liečbe/. Keď som ja sama od seba začala s tým vegetariánstvom, tak som žiadne doplnky stravy nejedla, myslela som si, že keď jem dostatok naklíčeného obilia, fazule munga, šošovice a pod., šťavy a ovocie a zeleninu, tak to stačí. Výsledok bola moja nevzdelanosť a zlá skúsenosť s krvou. Zaujímavé bolo, že sa mi nijako zle nevodilo, ale rozbor krvi hovoril o inom. Ešteže som išla na ten odber. Aj darcovstvo je niekedy na niečo dobré. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za linky, hneď som si ich dala do obľúbených. Veď sa v Avione porozprávame, ak sa teda dostanem k slovu, joj či sa už teším. Áno

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 16:22

Nuž, o tom vitamíne B12 vie aj málokto z vegetariánov, osveta je v tomto dosť mizerná. Kedysi s tým nebol taký problém, ale dnes je poľnohospodárska pôda prakticky mŕtva hlušina, plodiny na nej pestované rastú vlastne len z priemyslených hnojív, navyše všetko drhneme, aby nebodaj nejaká baktéria nevošla do nášho tela, a voda, ktorou umývame plody, je chlórovaná...
V minulosti bol stav pôdy podstatne iný, bolo bežné neumytými rukami s hlinou za nechtami vytiahnuť mrkvičku zo zeme, obtrieť o gate a schrúmať... a spapkať tak s ňou plno pôdnych mikroorganizmov a drobučkého hmyzu, teda vlastne extrakt vitamínu B12.

Na Avion sa veľmi teším aj ja, neboj, k slovu ťa pustím, aspoň na chvíľu Veľký úsmev Hambím sa Mrkám

Tangy, Pi, 12. 10. 2012 - 20:22

Minulu zimu som si musela kupit B- cko, mala som stale melancholicku naladu a kutiky na ustach (vraj to je nedostatkom vit.B), ale nedala som to nijako do suvisu so stravou, ale s dlhou zimou, co si vlastene neodporuje, kedze v zime jem menej domacej zeleniny a ovocia.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 20:50

B-komlex si vyše roka dávam každý deň, bez ohľadu na ročné obdobie, nebadám, že by mi to nejako u/blížilo, pozitívnych zmien je viacero (čo nemusí nutne súvisieť práve s týmto, ale kľudne to môže byť jedna z príčin).

linda999, Pi, 12. 10. 2012 - 18:28

"si dovoľujem tvrdiť, že konzumácia mäsa ľudský organizmus nielen neskutočne zaťažuje, ale aj vzbudzuje agresivitu"

ja si dovolim k tomuto napisat, ze na zaklade vlastnych skusenosti s skusenosti ludi okolo odmietam uz akekolvek univerzalne tvrdenia a "pravdy" ohladne stravy. Co jednemu skodi, inemu prospieva.
Daju sa o strave pisat kilometre komentarov, aj ja som si presla niektorymi nazormi co tu v debate odzneli, prestudovala hory materialov o stravovani a dospela k tomuto absolutne neutralnemu nazoru.
Len ziadne univerzalne pravdy. Skutocne sme kazdy iny clovek s inymi potrebami.
A poznam zopar naozaj agresivnych vegetarianov. Vobec to nie su prijemni, povzneseni ludia. Dokonca sa poniektori tvaria ze ziju duchovne ale ich skutky tomu nenasvedcuju.

A k otazke o zabijani: nie, nedokazem zabit zviera - pokial mam ine zdroje potravy. Ani pitvat, sklbat ci akokolvek inak sa zaoberat mrtvym masom ci vnutornostami - ktore anni nejem. Cize keby som nemala moznost kupit ciste maso, tak ho nebudem jest.
Ohladne extremnych situacii typu pusty ostrov a len vtaky a ryby k dispozicii - budem riesit keby nastalo Úsmev

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 18:42

Linda, nikde som netvrdila, že za agresivitu je zodpovedné výlučne konzumovanie mäsa. To by bolo príliš jednoduché. Ale zvyšuje ju, čo netvrdím len ja. Nijako sa to nevylučuje s tvojimi pozorovaniami agresívnych vegetariánov. Jednak netuším, čo jedia, možno im chýba nejaká dôležitá zložka potravy, lebo naozaj čisto vegetariánske stravovanie nie je až tak jednoduchá záležitosť (kuk na skúsenosť Sylvush vyššie, a to mala veľmi dobrý vzor v pôvodnej rodine). A jednak nevieš, ako by sa správali, keby sa najedli mäsa. Možno by dostali pravý amok. Možno. Dohadovať sa môžeme do Vianoc.
Navyše, ľudí, ktorí sa tvária prenesmierne duchovne, ale ich skutky hovoria o niečom inom, poznám na mrte, a je celkom sedem, čo jedia. O duchovnosti som tu ani nepípla.

Tiež som opakovane napísala, že otestovať si má (keď už) každý sám na sebe a nepreberať slepo skúsenosti iných a že to rozhodne netreba nasilu lámať.
Napríklad zaťažovanie tráviaceho traktu mäsom je veľmi jednoduché otestovať, tiež som vyššie rozpisovala.

Nemienim tu nikomu vstupovať do svedomia, len píšem, čo si o danej veci myslím a o mojich (neprenosných) skúsenostiach.
Toť vsio.

linda999, Pi, 12. 10. 2012 - 18:49

"O duchovnosti som tu ani nepípla."
Geo, ja som nereagovala striktne len na tvoje slova, ale pisala som aj svoj pohlad, svoje skusenosti, tak ako vidim veci a ludi v tomto ohlade ja. S tym, co si napisala, suhlasim. Nevidim dovod sa dohadovat, diskutujeme.

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 19:07

Áno Mrkám

bigmama, Pi, 12. 10. 2012 - 18:37

tiez som nulka, isty cas som bola vegetarianka, ale menstruaciu som nemala pocas celych 6 mesiacov bez masitych jedal, nebol ziadny iny problem, kedze u lekara som bola, len zmena stravovacich navykov, maso nemusim casto, ale niekedy mam vyslovene chut, pocas mojho vegetarianskeho obdobia sa mi naozaj zmenilo spravanie, nic, ale vobec nic ma nerozhadzalo, vsimla si to dokonca aj triedna ucitelka, takze to muselo byt dost radikalne, odvtedy som vegetarianstvo neskusala, ale maso nemusim mat kazdy den
deti su nulky, vsetky tri, najstarsia dcera nie je masovy typ vobec, ta by maso nemusela, nenutim, ked ma chut da si, ked nema, da si prilohu
synator, nulka, ten by mohol maso tri krat denne a dva krat medzi tym, sa smejeme, ze im budem davat jeden tanier na veceru, dcera zje prilohu a synator maso, najmladsia je este prilis mala, aby vedela dat jasne najavo, ci ma radsej maso, alebo zeleninu....
zver by som asi zabit nedokazala, mozno, keby to bola otazka zivota a smrti, ale ocist nie je problem

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 19:11

Ja sa tu nijako netajím tým, že milujem systém a šuflíčky, ale na stravovanie to vážne neplatí, nulka-nenulka, každý sme dokonalý a jedinečný originál.
A s tým nepohne žiadna tabuľka Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev Mrkám Pohoda

bigmama, Pi, 12. 10. 2012 - 20:12

to k tym nulkam, to bolo len pre zaujimavost, alebo len take suche skonstatovanie, ako to je u nas, vobec neberiem smerodajne taketo "teorie" ci "tabulky" a ani ich nechcem spochybnovat Mrkám Úsmev

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 20:17

Však ani ja nespochybňujem, na tabuľky nikomu nesiaham ani náhodou, len som proste konkrétne z tejto nejako vypadla, či čo Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev Mrkám

bigmama, Pi, 12. 10. 2012 - 20:23

no, pokial si si pri tom vypadnuti nezlomila nohu, vsetko v najlepsom poriadku Áno Veľký úsmev Mrkám

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 20:48

Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev

aramana, Pi, 12. 10. 2012 - 19:43

Úsmev
Ja som sa s mäsom vysporiadala keď som otehotnela.Bývalo mi strašne zle, mäso sa mi zhnusilo a ja trúba som ho jedla nasilu.Že kvôli dieťaťu aby malo všetko....Potom ešte keď som kojila som pokračovala v tomto tríznení sa a keď som dokojila, už som mäso do papule nevzala.Nie z nejakého presvedčania vegetariánskeho, to vôbec nie, len proste sa mi hnusia tie vlásočky mäsa, jeho smrad a aj to že je to mŕtve... Úsmev Ale takto...niekedy dostanem šialenú chuť na tresku napríklad - to zjem 3-4 lyžice aleže feest rýchlo, kým mi nedôjde že aj to je mŕtve a viac do úst nedám Úsmev .Alebo niekedy dám 2-3koliečka morčacej šunky, ale musí to byť fakt kvalita.Alebo na chate, po niekoľkom pive mi nevadí ani kúsok opečenej slaniny obalenej v horčici (to pre to, aby som nevidela že je to mäso Chichocem sa )...teda nevadilo Úsmev teraz slaninu nemôžem vôbec. Úsmev
Najlepšie je to, že vyzerám akoby som klobásky zajedala rezníkmi - tak ma klasifikovali v nemocnici. Áno

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 19:59

Taaak si sa mi v Piešťanoch páčilo, ako pokojne si oznámila pri večeri čašníčke, že si želáš vegeteriánske jedlo, hoci v ponuke nebolo. Aj som ti tie hríbiky potom trochu závidela, rypkajúc sa v kuracom stehne a hľadajúc, čo som ochotná z toho zjesť Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa Mrkám

aramana, Pi, 12. 10. 2012 - 20:09

Úsmev Úsmev Úsmev mi to príde už také kus normálne že je všade niečo bez mäsa Úsmev teda si myslím že by to už malo byť normálne Úsmev ale zas slušne som poprosila ryžu s čímkoľvek bez mäsa Úsmev
Je pravda že na veľa miestach človek narazí s tým že nič iné ako vyprážaný syr pre nemäsožravcov nemajú, ale zas nemám problém zdvihnúť riť a ísť kus ďalej. Áno

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 20:14

Však píšem, že si to vyriešila úplne bravúrne! Áno
Ale inak, lepší sa ponuka, lepší, aj keď pomaly. Ja sa zas do reštaurácie tak často nedostanem, ale keď už, tak si tam niečo bez mäsa vyberiem vždy, málokde je len mäso. Jaj, v Prahe v hospodách býva v jedálnom lístku mäso od vrchu po spodok, keď som tam pred minulými Vianocami bola, len mi oči prechádzali.

lydusha (bez overenia), Pi, 12. 10. 2012 - 21:10

Ja som nemala problem chytit, zabit, ocistit, upiect a zjest kura, morku ci inu hydinu. Tiez rybu. No od tejto cinnosti som si odvykla. Ale viem, ze kebyze jedenie masa zavisi od toho, ci zabijem zver- tak zabijem. Aj ulovim.
No v poslednej dobe mi prestala chutit divina a klobasy... Telacinu nezjem. Nezjem pluca, jazyk, oblicky. Pecen a srdcia zjem obcas aj to iba hydinove. Maso nemam denne, no je obdobie, kedy ho jem bez prilohy iba mierne upravene a okorenene...neviem cim to je, neodsledovala som si tieto stavy...Ja jem skratka to, na co mam chut a nejak extra neriesim, ci je to zdrave a ako to zislo zo sveta. Aj zelenina v obchode je mrtvola. Zila kym bola v pode. A ze by som prezila bez masa mam overene. Par rokov v hmotnej nudzi ma o tom spolahlivo presvedciloVeľký úsmev

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 21:37

Maličký rozdiel medzi mŕtvolou kuraťa a mŕtvolou mrkvy vidím, ale OK Úsmev Úsmev Úsmev

lydusha (bez overenia), Pi, 12. 10. 2012 - 21:40

Vegetarian moze mat problem s predstavou mrtveho zvierata a masozravec s predstavou mrtvej zeleniny Veľký úsmev
Moj stryko mal vzdy hrozu v ociach, ked mu niekto nukal hlavkovy salat:
A co som, koza?????

georgina, Pi, 12. 10. 2012 - 21:42

Pravda, však čo keby sa otrávil vitamínmi, že? Veľký úsmev Veľký úsmev Veľký úsmev Mrkám Pohoda

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama