Švédsky jablkový koláč

Pridal/a Kamila

Recept s fotopostupom na najjednoduchší jablkový koláč aký si len viete predstaviť. Takto by som piekla každý deň. A aký dobrý, samé jablká.

Švédsky jablkový koláč - recept
Porcie
Porcie
Čas prípravy
1 hod
Čas varenia / pečenia
Celkový čas
1 hod

Ingrediencie

7kusyväčších jablk
120gramovstrúhanky (alebo pomletých ovsených vločiek)
1kusvanilkový cukor
1kusškoricový cukor
60gramovmasla
4polievkové lyžicevody
50gramovmletých orechov, mandlí (toto nie je povinná položka)

Inštrukcie

Rúru zapneme na 200°C. Jablká nelúpeme, len nakrájame na štvrtiny aby sme ich mohli zbaviť jadierok. Nastrúhame ich na jemno, na robote to ide rýchlejšie. ;)

Okrúhlu formu vymastíme maslom. Na dno nasypeme rovnomerne tretinu strúhanky (moja bola bezlepková), na ňu rozdelíme polovicu jabĺk, zľahka pritlačíme k strúhanke. Posypeme cukrom, orechmi a znova rovnomerne nasypeme druhú tretinu strúhanky. Pridáme zvyšné jablká, zarovnáme a postup zopakujeme, cukor, orechy, strúhanka .... Na vrch nastrúhame maslo, alebo pridáme maslo nakrájané na tenké plátky a polejeme vodou, tak aby strúhanka podľa možnosti bola vlhká. Pečieme cca 45 minút.

Dĺžka pečenia závisí aj od toho aké šťavnaté máte jabĺčka. Koláč som piekla dvakrát pri, "suchších" jablkách stači 40-45 minút pri šťavnatejších treba piecť 45-50 minút, závisí to aj od vašej rúry. Vrch koláča by sa mal tváriť chrumkavo. ;) A jasné závisi aj od toho, do akej výšky navrstvíte jablká, akú veľkú máte formu... Ale tu nie je čo pokaziť, jablká sú výborné tak či tak. ;)

Poznámky

V pôvodnom recepte bolo podstatne viac cukru (150g), ale ak máte sladké jablčka, ozaj postačí vanilkový cukor doplnený o škoricový. Ak máte radi škoricu, kľudne jej dajte viac. Mleté orechy sú už len ako bonus. Koláčik je určite výborný s vanilkovou zmrzlinou, ale skvelý aj bez nej.

Postup: 

Švédsky jablkový koláč - recept postup 1
Švédsky jablkový koláč - recept postup 2
Švédsky jablkový koláč - recept postup 3
Švédsky jablkový koláč - recept postup 4
Švédsky jablkový koláč - recept postup 5
Švédsky jablkový koláč - recept postup 6
Švédsky jablkový koláč - recept postup 7
Švédsky jablkový koláč - recept postup 8
Švédsky jablkový koláč - recept postup 9
Švédsky jablkový koláč - recept postup 10
Švédsky jablkový koláč - recept postup 11
Švédsky jablkový koláč - recept postup 12
Švédsky jablkový koláč - recept postup 13
Švédsky jablkový koláč - recept postup 14
Vaše hodnotenie: Žiadne
4.636365
Priemer: 4.6 (11 hlasy)

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok