reklama

Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum

Pridal/a Adinka dňa 26. 06. 2010 - 19:08

reklama

Aj keď je už Adriany, a ľubovník u nás stále mokrý - šupnem sem článoček o ľubovníku, hádam tu do Petra Pavlu rozkvitne Chichocem sa Mrkám Bozkávam
A samozrejme ko už viete, sme si od neho prepožičali názov na naše materské - rodinné centrum. Ľubovníček. /ale mi to sám pošepol v noci do uška Váľam sa od smiechu po podlahe /
Nielen pre to, že má už v názve mnoho lásky, že je jednou z kráľovien bylín, že je zástupcom sily slnka tu na zemi a upokojuje nervy , ale zastupuje aj mnoho iných dôležitých vecí, ktoré pripomínajú nám maminám to, o čo sa chceme s našimi blízkymi podeliť a čo by sme radi naučili naše deti ...

Ľudovo zvaný aj : trezalka, čarovník, krvavník, bylina či krv sv. Jána, svätojánsky zvonček, koreň matky Božej ...

Ľubovník je bylinkou obrovskej liečivej sily, spomínanou v starodávnych povestiach a mýtoch rôznych krajín. Je v spojení so Slnkom a živlom Ohňa.
Jej rodové meno – hypericum – pochádza z gréckeho hyper /nad/ a eikon /obraz/ - čo označuje rastlinu silnejšiu nad ostatné, ktorú zvykli vo zväzočkoch vešať nad obrazy alebo oltárik ako ochranu proti zlému, alebo podľa iného výkladu: proti zjaveniu , čo by vyjadrovalo tiež jeho silu odháňať zlých duchov.
Perforatum – dierkovaný – toto meno dostala rastlinka podľa malinkých tmavých žliazok naplnených červenou silicou s farbivom - hypericínom, ktoré vyzerajú ako dierky na listoch i kvetných lupienkoch. Podľa toho vieme rozoznať ľubovník bodkovaný od iných z tohto druhu. Keď podrvíme v ruke lístky alebo kvietky , ostane nám stopa po červenej farbe – krvi svätého Jána. Podľa toho má aj názov v Anglicku: St. Johnś Wort , u nás bola tiež tak ľudovo nazývaná .
Povesť hovorí, že kde kvapla Jánova krv pri sťatí jeho hlavy, tam vyrástol ľubovník.
Počas križiackych vojen, ho často využívali johaniti, rytieri sv. Jána, na liečenie sečných a rezných poranení. Odtiaľ tiež mohol dostať prezývku „bylina sv. Jána“.
Bol obradnou bylinkou pri oslavách svätojánskej noci, oslavách slnečného slnovratu i všetkých ochranných rituáloch.
V Rakúsku využívali jeho liečivé účinky aj rolníci na zvieratách – aby uchránili dobytok od chorôb, podávali mu 2 krajce chleba s ľubovníkom uprostred.
Aj u nás na Slovensku sa využívali jeho magické schopnosti : „Na sv. Jána o polnoci dostával liečivú a magickú moc .Mal ľudí chrániť pred chorobami, aj pred epidémiou moru. Zber rastlín mohol trvať len do poludnia. Kvety sa potom zavesili na okno - koľko ľudí bývalo v dome, toľko muselo byť kytičiek. Ak niektorá do večera zvädla, signalizovala v rodine smrť. „
Na Jána sa tiež ráno zbierala rosa z kvietkov a kto si ňou poumýval oči, hneď mal zdravší a bystrejší zrak.
Proti bleskom a búrkam sa pálili sušené rastliny ako kadidlo, alebo sa len zavesili do okna či na odkvapy. Spolu s kamencov sa z kvetov vyrábalo žlté farbivo na slávnostné rúcha a odevy.

Od dávnych dôb sa používal na liečenie duše a bolesti srdca, aj v žiali za milovanu osobou – preto ho nazvali ľubovníkom.
Podľa povesti raz mladého chlapca zajali vo vojne Turci. Jeho milá zbierajúc bylinky stihla mu ešte vložiť do rúk kytičku byliniek, ktoré práve natrhala. Ako ho viedli, strácal cestou kvietky jeden po druhom, a kadiaľ prešli, tam za ním o rok vyrástli rastlinky. Podľa toho ho jeho milá našla a z otroctva vykúpila. Bylinke dali meno ľubovník Úsmev
A takýchto legiend a povestí by sme našli ešte mnoho. Isté je, že na lásku mal pozitívny vplyv. Bol a možno ešte aj je súčasťou rôznych nápojov lásky a odvarov, po ktorých muž či žena zahoria k sebe nevýslovnou láskou a budú si navždy verní.

Ľubovník bodkovaný je vytrvalá rastlinka s výškou od 30 -90 cm, nájdeme ju u nás v Európe, v Ázií ale aj v severnej Afrike. Rastie na lúkach na slnečných, aj na tienistých stanovištiach, pastvinách, rúbaniskách i neobrábaných poliach.
Má rozvetvenú byľ s množstvom protistojných zelených lístkov a žltých kvietkov v bohatých metlinách, plody sú tobolky. Byľka je okrúhla s dvomi hranami, na rozdiel od iného ľubovníka, ktorý ma 4 hrany a nie je liečivý.

Ľubovník má má širokospektrálne liečivé použitie vo forme záparov, obkladov, tinktúr i červeného oleja.

Obsahuje : Flavonoidy, Triesloviny, Hypericín /červení farbivo, hyperozid - žlté farbivo, živicu, vitamíny C a provitamín A ...
Flavonoidy : pomáhajú uvoľňovať kŕče a smazmy v tráviacej sústave, tiež pri prečisťovaní pečene kde pomáha zlepšiť odtok žlče, účinné proti vírusom, baktériám a plesniam Triesloviny majú antiseptický účinok na sliznice – žalúdka, čriev, ústnej dutiny ...
Silica podporuje tvorbu žalúdočnej šťavy.

Hypericín spôsobuje pocity eufórie a pôsobí ako sedatívum, vynikajúci pri neurózach a depresiách.
Z kvetov a listov získavame červený olej, vynikajúci na pomliaždeniny, modriny, kŕčové žily i hemoroidy, vredy a rany., tiež na pokožku spálenú slnkom.
Je jedinečnou súčasťou Breussovej masáže na výživu platničiek, kde práve Jánsky olej vie dosiahnuť a vyživovať tieto dôležité časti medzi stavcami.
Pozor ale na fototoxicitu rastlinky, nepoužívame nikdy pred tým, ako ideme na slnko alebo solária.

Zápar z kvetov a vňate sa využíva na liečbu anémie, depresií, neuróz, nespavosti a nervovej vyčerpanosti, astmy a zápalu priedušiek, chorôb nervového pôvodu, problémov s menštruáciou, pri nočnom pomočovaní detí i problémoch s močovou sústavou, bolestiach hlavy.
Je užitočný aj pre ženy v klimaktériu trpiace na psychovegetatívne poruchy.
V duchovnej fytoterapií sa využíva na prehĺbenie viery v Boha a na otvorene duchovného kanála .

1,5 g alebo 1 kávovú lyžičku sušenej drogy zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať 10-20 minút a scedíme. Popíjame 2-3 krát denne. Nezvyšujeme dávky, mohli by nám spôsobiť hnačky, vnútorné krvácanie alebo iné vedľajšie nepríjemné prejavy. V tehotenstve a pri dojčení sa užívanie ľubovníka nedporúča, tiež ľuďom s ťažkou cukrovkou, rakovinovými nádormi, alergiou na peľ, ani s príliš nízkym tlakom.
Ak ho nemáme v okolí a chceme si ho vypestovať, namnožíme ho buď výsevom, alebo koreňovými odrezkami na jar alebo jeseň.
Ľubovník zbierame najlepšie na začiatku kvitnutia, s mladými kvietkami, striháme kvitnúcu vňať - asi 15-20 cm dlhé vrcholčeky aj s listami. Sušíme opatrne v tieni, vo zväzkoch alebo jemne rozložené. Usušenú drogu skladujeme vo vzduchotesných a tmavých nádobách. Veľmi účinné aj zamiešať ho do zmesí na rôzne problémy.

Receptárik :

Z kvietkov najlepšie nazbieraných na Jána /vtedy e najsilnejší/ alebo za splnu si môžeme pripraviť slávny Jánsky olej takto : .

PRíprava ľubovníkového oleja :
Nádobu zo skla naplníme až po vrch najlepšie na Jána natrhanými kvietkami a púčikmi ľubovníka bodkovaného. DOplníme zmesou olivového a slnečnicového panenského oleja, uzavrieme a necháme na 2-3 týždne na teplom mieste, občas môžeme pohár poprevracať. Niekde sa uvádza, že stačí pôsobenie mesačnej gravitácie, ale ja nedočkavá pekne pretriasam
KeĎ je olej krásne červený precedíme cez plienku /alebo vreckovku/, ak chceme silnejší koncentrát, ktorý budeme potom riediť, môžeme s tým istým olejom postup zopakovAť.
Môžu sa dávať aj sušené kvietky, len potom to trvá trošku dlhšie.
Ak potrebuje olej súrne, môžeme si ho pripraviť aj rýchlejšie. Vložíme do nádoby z varného skla kvety a doplníme olejom, nádobu vložíme do vodného kúpeľa pomaly zahrievame na miernom ohni 3-6 hodín. Kontrolujeme aby voda nevrela, len bola horúca.
Vychladnuté precedíme a uzavrieme najlepšie do tmavých sklených fliaš a odložíme na chladné tmavé miesto.

...........................................................
Pleťová maska z oleja - 2 polievkové lyžice oleja zmiešame s 1 žĺtkom, pridáme pár kvapiek citrónovej silice alebo 2 lyžičky citrónovej šťavy, 2 kv. levandule a premiešame. Udržuje pokožku jemnú a elastickú. Po aplikácií nevystavuje tvár slnečnému žiareniu.
..................................
Tinktúra: Do 1 litra alkoholu dáme 2 hrste čerstvých kvetov, dobre uzavrieme. Postavíme na slnečné teplé/ miesto, pretrepávame a po 3 týždňoch scedíme.
Užívame pri depresiách, melanchólií, dhotrvajúcom nervovom vyčerpaní a podobne po dobu 2 mesiacov 5 až 10 kvapiek.
Pri nočnom pomočované sa detí môžeme nakvapkať tinktúru d horúcej vody, aby sa alkohol odparil a potom podávame.
.........................................................
Bylinkový zápar na a regeneráciu pečene:
PO jednej lyžičke : koreň púpavy dáme chvíľu povariť, prelejeme tým list púpavy, vňať ľubovníka, vachty a repíku
......................................................................................
Čajová zmes na posilnenie nervovej sústavy:
PO 2 diely ľubovníka, rebríčka, levandule, rozmarínu a 1 diel ruty
Dve lyžice zmesi dáme do ½ l vriacej vody a prikryté necháme asi 15 minút vylúhovať. Precedíme a pijeme dva trikrát denne
...........................................................
Protizápalová zmes s účinkami na zlepšenie trávenia, podporu imunity i upokojenie. Lieči choroby slinivky a pečene.
Po 1 diely ľubovníka, šalvie, medovky a mäty vezmeme a dobre premiešame. Užívame zápar z 1 lyžičky drogy zaliatej 2 deci vody ráno i večer.
.............................................................
Proti nespavosti : 40g prvosienky, 30g levandule, 15g ľubovníka, 15g chmeľových šištičiek, 5g koreňa valeriány dobre premiešame. Jednu lyžičku zmesi zaparíme 1 l vody a lúhujeme 5 minút. Pijeme teplý po dúškoch pred spaním.
..........................................................................
Zábal na bolestivé miesta alebo kožné problémy či rany:
1 polievkocú lyžicu ľubovníka zalejeme 1 deci vriacej vody a necháme 15 minút odstáť. Precedíme a teplé zmiešame so zeleným íľom tak, aby vznikla hustá kašička. Nanesiem na postihnuté miesto , môžeme zakryť čistým plátienkom /alebo kus plienky, vreckovky a pod./ a necháme pôsobiť.


reklama

reklama

ja_hodka (bez overenia), Po, 28. 06. 2010 - 11:48

Pekny clanok Úsmev Lubovnik je vybornySlnko. Konkretne olej sa u nas doma osvedcil na popaleniny. Vazne uvazujem, ze si ho sem nabuduce skusim zo Slovenska preniest a nasadit. On tu niekde aj rastie, ale zrejme viac na sever. Podla niektorych spanielskych zdrojov trosku odlisna interpretacia greckeho nazvu: ako hyper (nad) a eikon (obraz) - teda v zmysle ako nieco nad ramec ludkskej obrazotvornosti, nieco nepredstavitelne, ucinky tejto bylinky boli povazovane za magicke, pouzivala sa aj pri starych ritualoch proti posadnutiu diablom a proti posobeniu zlych sil celkovo Úsmev Mozno aj preto, ze kvitne okolo Jana a teda je spojena s magickou silou toho datumu Úsmev

magdicka, Ut, 29. 06. 2010 - 15:41

Velmi pekne si o lubovniku napisala aj mi to rozsirilo obzor u nas uz kvitne aj dnes ho idem zbierat vecer si s dcerou robime cajik a mam ho do olivoveho oleja nalozit aj tu masaz mi musia robit,som 3krat operovana na chrbticu mam zapalovu reumu a dcera sa lieci na schizofreniu tak sa Adinka zaoberam bylinkami aj teraz som zbierala nechtik a levandulu aj tu chcem nalozit do oleja poradis dakuje magda,alebo moj mail je magda80@zoznam.sk budem rada ked mi viac poradis dakujemKvietok Kvietok Slnko Slnko Slnko

Adinka, Ut, 29. 06. 2010 - 16:12

Ahojki :) U nás sa mu tetno rok neche, aj jahody treba z velkej trávy vyberať .... ešte nekosili ani nespásali tento rok ... :)
Nechtík aj levandulku takisto naložíš, ako ľubovníček. Levandulka veĺmi pekne vonia, máme ju radi, len tam pozor na názkotlakých, aby im neprišlo nevoľno - moja babka ju nemôže ani cítiť. Ani z bylinkovej špirálky ju nevyberá do čaju Chichocem sa Ja som si zvykla, tak na mňa už tak neúčinkuje Mrkám
Na schizofréniu skôr duchovné príčiny chorôb si pozri - najlepšie kniha od Hrabicu Co nám tělo říká aneb Po stopách nemocí/ a ešte od Luule Viilmi Duševní světlo by som odporučila :) Slnko Slnko Slnko

magdicka, St, 30. 06. 2010 - 22:53

Ahoj a dakujem uz aj idem hladat aj na nete knihy bola som na lubovnik a teraz som ho zaliala mam bylinky nalozene na parapete je tam slnko ale aj velmi teplo neva.Nechtik a Levandulu som dala do olivoveho oleja mam aj sezamovy este aj tam mozem dat bud nechtik alebo trezalku,tuto som dnes dala do slnecnicoveho na tie masaze na chrbticu.Dufam ze som to dobre porobila?Adi porad mi na zily a cievy na nohach nieco velmi bolia uzivam detralex uz dlho,ale zajtra idem na cievne na vysetrenie ,tesim sa co mi poradis ,dam vediet ci som zohnala knihy Zlomené srdce Zlomené srdce Zlomené srdce Slnko Slnko

magdicka, St, 30. 06. 2010 - 23:10

Moja zabudla som sa opytat aka je bylinka rutin nepocula so o nej a ked chcem levandulu susit tak len kvietky lebo aj ten caj na posilnenie nervovej sustavy chcem si nan bylinky nasusit a neviem ako levandulu susit ci len kvety lebo tie som doteraz susila do vankusikov na vonu a proti moliam ak budes mat cas napis tak do liecenia bylinkami ahojZlomené srdce Zlomené srdce Zlomené srdce Zlomené srdce Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Slnko Slnko

Adinka, Št, 01. 07. 2010 - 21:37

Ahoj, rutín nie je bylinka ale látka flavonoid, ktorý sa nachádza v bylinkách.
Levandulka sa používa iba kvietok, listy obsahujú látky nie vhodné na vnútorné použitie.
Niekde si mi písala o kŕčových žilách, tak tuto si pozri o nechtíku, vyskúšaj a daj vedieť, či zabralo
http://www.nanicmama.sk/prirodna-lekaren/vesele-bylinky-od-pepy-zentric…
Prepáč a som všetko nezodpovedala, ale boli sme vytopení, mám tu bordel ako v tanku, cvičím si ruku na maĺovanie na tvár, deťom čo ma čaká cez víkend a balím pri tom mňa aj tri deti k babke na leto - kde nemám net, tak poprosém strpenie, ak nebudem odpovedať ... papa
Adina :o)

Adinka, Št, 01. 07. 2010 - 21:41

Aha, a ten rutín je výborný na cievy - nachádza sa najmä v pohánke, ale aj v citrusoch a ginku Slnko Slnko Slnko

magdicka, Pi, 02. 07. 2010 - 22:51

Adi to ta teda obdivujem takto pomahas nanicmam ,je mi to luto ze ta vytopilo ja ked som to videla v telke tak som povedala ze tieto moje problemy su neni nic oproti tym chudakom co stratili vsetko,ten rutin uz som nasla v jednej knihe aka som hlupa ze bylinka teraz uz pouzivam len pohankove vlocky aj pohanku ,ani spat som nemohla tak boleli zily cievy tak som si dala zabal z kostihoja co som mala ale pomohlo som rada ze mi poradis idem si to o nechtiku pozriet potom napisem ked vyskusam,ale to bude asi dlhodobe liecenie ,ja som rada ze napises a neva mas toho vela aj ja som neni stale za pocitacom a to teplo tak nech ti dobre vsetko dopadne aj vikend ahojKvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Slnko

magdicka, Pi, 02. 07. 2010 - 22:57

diky zajtra si hned spravim ten zabal z nechtika len nech pomoze budem povdacna ak budes mat cas napis mi daku dobru knihu o bylinkach ako aj vyzeraju,lebo som na trznici kupila sadenicu arniky a neni som si ista ci je to ona nemozem si ju na nete najst aho magdaZlomené srdce Zlomené srdce Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Kvietok Slnko Slnko Slnko Kvietok Kvietok

crystall, Po, 12. 08. 2013 - 07:56

no, teda, to sa mi páči, ešte som toto nečítala.

Čo som sa ho toho roku nazbierala, nasušila a narozdávala kytičiek Hambím sa.

Áno

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama