Dobry den pan doktor,
Chcem Vas poprosit o radu. V nasom bytovom dome byva velmi problemovy manzelsky par, ktory uzival pivnicu - spolocny priestor v bytovom dome dlhe roky sam pre seba, zamkynal si ju, mal v nej uskladnene veci a nedovolil nikomu pristup, aj ked je to spolocny priestor, ktory mame vsetci vlastnici v spoluvlastnictve v zmysle zakona 182/1993 Z.z. Na schodzi sme si nadpolovicnou vacsinou vlastnikov schvalili otvorenie pivnice a vypratanie ich veci. Aj sme to urobili za asistencie spravcu, na ktoreho este oni nakoniec podali trestne oznamenie. To im vsak nepomohlo, potom bol chvilu pokoj. Na dalsej schodzi som prejavila zaujem o tento pivnicny spolocny priestor s tym, ze vlastnici mi ho odsuhlasili na uzivanie, mala by som normalnu najomnu zmluvu a platila najomne, ktore vlastnici schvalili. Ked uz zmluva bola hotova, dal mi zastupca vlastnikov urobit kluc len pre mna. Tento manzelsky par sa vsak nahneval, opat vymenil zamok a dal si tam veci naspat. Povedali ze ich nezaujima ze to mam schvalene schodzou, ze oni si tam veci nechaju a budu dokola vymienat zamok ak tam budem chciet mat veci ja. Podotykam ze oni na schodze nikdy neprisli ani neprejavili zaujem o najom pivnice, uzivali ju predtym bezplatne. Ako sa prosim Vas mozem branit? mozem podat trestne oznamenie? ak ano za aky trestny cin? alebo mam podat zalobu? a mam to urobit ja alebo spravca? ma aktivnu legitimaciu? keby som ju podala ja, museli by sme byt na strane zalobcu podpisani vsetci vlastnici, kedze pivnica je v spoluvlastnictve vsetkych? a treba zalovat obidvoch manzelov? Dakujem pekne.
Moja druha otazka je z inej oblasti. Pracovny pomer mojho manzela bol ukonceny okamzitym skoncenim. Dal to na sud, sud rozhodol, ze bol vyhodeny opravnene, zalobu zamietol. Odvolali sme sa a krajsky sud to vratil na nove konanie okresnemu, pretoze sa nevysporiadal s niektorymi dokazmi a ani sa nevysporiadal s tym, ze v okamzitom skonceni boli uvedene 2 vypovedne dovody, pricom jeden je jasne neplatny. Ako to bude pokracovat dalej? budeme musiet zas na pojednavani vypovedat o tom istom? moze sa doplnit dokazovanie aj ked to krajsky sud okresnemu neprikazal? moze okresny sud opat rozhodnut ze zalobu zamieta? alebo musi rozsudok zmenit? a moze rozhodnut hned na prvom pojednavani?
Prepacte za vycerpavajuce otazky a dopredu pekne dakujem za odpoved.
Dobrý deň, v uvedenom prípade nemusí ísť o trestný čin. Táto osoba tam vlastní spoluvlastnícky podiel avšak ak bolo schválené, že môžete užívať tieto priestory Vy a máte aj nájomnú zmluvu a teda boli ostatní spoluvlastníci vylúčení z užívania, potom máte právo žiadať, aby táto osoba neužívala tieto priestory. Tu je veľmi dôležité, aby boli splnené všetky podmienky na to, aby bol spoluvlastník vylúčený z užívania. Ak to robil správca, malo by to byť v poriadku (aj keď sa na to nedá úplne spoliehať).
Môžete podať návrh na súd, aby táto osoba vypratala svoje veci z týchto priestorov a tiež, aby sa zdržala toho, že bude vstupovať do týchto priestorov. Budete to musieť riešiť súdnou cestou, aby ste dosiahli tento zákaz, inak to pravdepodobne nebude táto osoba rešpektovať. Ak by to porušila aj po zákaze, ide o trestný čin. Žalobu budete podávať Vy voči tejto osobe (resp. obom manželom).
Ohľadom Vašej druhej otázky. Okresný súd opraví iba chyby, ktoré mu vytýkal krajský súd. Konanie teda nebude odznova. Okresný súd môže rozhodnúť aj tak, že žalobu opäť zamietne a môže to byť hneď na prvom pojednávaní (to sa často stáva).
JUDr. Milan Ficek, advokát
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte