reklama

Odstúpenie od zmluvy o prenájme nehnuteľnosti

Pridal/a snowbiee dňa 28. 09. 2015 - 16:20

reklama

Otázka používateľa
snowbiee
Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať, či sa zákon podľa § 679 ods. 1 a 2 Občianskeho zákonníka:(1) Nájomca je oprávnený odstúpiť od zmluvy kedykoľvek, ak bola prenajatá vec odovzdaná v stave nespôsobilom na dohodnuté alebo obvyklé užívanie alebo ak sa stane neskôr - bez toho, aby nájomca porušil svoju povinnosť - nespôsobilou na dohodnuté alebo obvyklé užívanie, ak sa stane neupotrebiteľnou alebo ak sa mu odníme taká časť veci, že by sa tým zmaril účel zmluvy.(2) Ak sú miestnosti, ktoré boli prenajaté na obývanie alebo na to, aby sa v nich zdržiavali ľudia, zdraviu závadné, má nájomca toto právo aj vtedy, ak o tom vedel pri uzavretí zmluvy. Práva odstúpiť od zmluvy sa nemožno vopred vzdať. (najmä jeho druhý odstavec) vzťahuje na odstúpenie od zmluvy o prenájme nehnuteľnosti v prípade, že sa po niekoľkých dňoch uzavretia zmluvy o prenájme zistilo, že byt bol po bývalom nájomcovi fajčiarovi - a teda vzduch je v prípade neotvorenia okna napáchnutý. Som nefajčiarka, avšak v dobe obhliadky a aj uzatvárania zmluvy sa v byte vetralo, čo podľa všetkého zakrylo resp. utlmilo stopy po tomto fakte a neprikladala som preto tomu význam. Je možné sa v tomto prípade odvolať na zákon § 679 ods. 1 príp. 2 Občianskeho zákonníka a teda že miestnosť je zdraviu závadná a použiť ju ako argument v zmluve o výpovednej lehote, resp. je možné v tomto prípade odstúpiť od zmluvy aj skôr ako tri mesiace?

Rada by som sa ešte opýtala, ak v zmluve o prenájme nie je uvedená žiadna informácia o výpovednej lehote, platí vždy zákonom daná lehota 3 mesiace (príp. dohoda so samotným prenajímateľom)? Ďakujem. 
Odpovedá
advokát Bános
Dobrý deň,
 pokiaľ ste nájomnú zmluvu uzavreli na základe Občianskeho zákonníka a sú naplnené podmienky na odstúpenie od nájomnej zmluvy podľa § 679 ods. 2 Občianskeho zákonníka, od zmluvy môžete ako nájomca odstúpiť kedykoľvek. Pokiaľ by sa však prenajímateľ ohradil, že podmienky tu splnené nie sú, museli by ste dokázať, že stav, v akom Vám bol byt odovzdaný je v stave zdraviu závadnom. Nájomný vzťah sa môže skončiť aj uplynutím doby, dohodou, výpoveďou alebo zánikom predmetu nájmu. Ak bol nájom dohodnutý na určitú dobu, končí sa uplynutím tejto doby. Výnimkou sú len prípady, na ktorých sa prenajímateľ dohodne s nájomcom. Pokiaľ bola nájomná zmluva dohodnutá na dobu neurčitú, možno ju ukončiť buď dohodou zmluvných strán alebo výpoveďou. Ak zmluva neustanovuje inak, výpovedná lehota v zmysle Občianskeho zákonníka je trojmesačná. Nájom bytu však upravuje aj osobitný Zákon o krátkodobom nájme bytu č. 98/2014 Z.z. Krátkodobý nájom bytu vzniká uzavretím nájomnej zmluvy, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt alebo jeho časť do užívania, a to na dobu určitú, najdlhšie na dva roky. Ak zmluva bola uzavretá na základe tohto osobitného zákona, tak platia ustanovenia v ňom uvedené. Tento zákon upravuje možnosť dohodnúť si kratšiu výpovednú lehotu ako 3 mesiace, a dokonca aj možnosť ukončiť nájomný vzťah urýchlene, a to odstúpením od zmluvy.

Mgr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

 


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama