reklama

Zmena metabolizmu

Kamila , 17. 01. 2012 - 08:00

reklama

Dobry den, chcela by som sa opytat ako sa meni nas metabolizmus s pribudajucim vekom. To, co som mohla "beztrestne" jest pred desiatimi rokmi ma uz po 40 - ke nepriaznivu vahovu odozvu. Mal by sa menit aj nas jedalnicek? Dakujem.


reklama


reklama

Ludka, Ut, 17. 01. 2012 - 16:02

Ahoj, ja sice za chvilu budem mat 37 a po 2-och detom mam mensiu vahu a to som vzdy skusala chudnut.Myslim si, ze na cloveku na ukaze s akym vedomim jedlo prijima. Pokial si clovek uvedomi, ze jedlo nam dava energiu, tak i telo sa takto zachova. Napr. taka buchta alebo hocico ine. Pokial clovek si povie, ze tento kusok zjem preto,ze mi doda energiu, tak sa premeni na pozitivnu a nepremeni sa tuky. Pokial si clovek da tu buchtu, ci trebars kusok cokolady a zje to s hnevom, tak i telo sa takto zachova a premeni na tuky. Niektori ludia povedia, ze priberu i z vody- vsetko je s akym posotjom clovek prijime,ale to je len moj nazor a mne to funguje.

Evka1223, Ut, 17. 01. 2012 - 17:28

S vekom sa mení metabolizmus....niektoré biochemické procesy sa spomaľujú, iné si spomalíme sami životným štýlom...
Jedálniček treba prispôsobovať každému veku aj zaťaženiu.
Ak som viac zjedla v 30-tke ale som behala za malými deťmi a nestíhala takmer ani minútku posedieť na zadku, teraz sedím na zadku dlhšie ako treba a pri konzumácii toho istého čo v 30-tke....nuž logická matematika.... príjem nem = výdaj... a kilečká idú hore

Peter Minárik, St, 25. 01. 2012 - 19:19

Samozrejme, počas procesu starnutia dochádza k postupným a pozvoľným metabolickým zmenám vo všetkých telesných orgánoch a systémoch. K zmenám dochádza aj pri prirodzenom fyziologickom starnutí. Choroby, stresy a iné nepriaznivé sociálne a ekonomické faktory majú na prirodzený úbytok telesných funkcií dodatočný negatívny a akcelerujúci vplyv. V procese starnutia prirodzene ubúda funkčná kapacita celého organizmu. Z hľadiska výživy vo vyššom veku je napríklad významým faktorom prirodzený úbytok svalovej hmoty a jej náhrada tukovým tkanivom. Ďalšiu úlohu hrá aj menšia schopnosť tvorby tráviacich enzýmov, pokles obličkových funkcií a postupná strata pocitu smädu.
V dôsledku poklesu svalovej beztukovej hmoty (“lean body mass”) a pribúdania tukového tkaniva dochádza vo vyššom veku k zníženiu bazálneho metabolizmu, následkom čoho klesá kalorická (energetická) potreba človeka. Naproti tomu však u starších ľudí vôbec neklesá celková nutričná potreba (čo sa týka príjmu bielkovín, vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov). Starší človek by mal preto prijímať rovnaké množstvo týchto živín ako v období aktívnej dospelosti, avšak s menším obsahom energie. Tomu treba prispôsobiť aj každodenný “jedálníček”. V praxi to znamená, že treba o niečo zmenšiť porcie sacharidových príloh, ako aj potravín s vyšším obsahom tuku a cukru. Mastnejšie mäso nahradiť chudý, smotanové mliečne výrobky nahradiť nízkotučnými, bežné sladkosti zameniť za čerstvé ovocie, tvarohové a jogurtové ovocné dezerty, a pod. Za účelom zachovania celkovej navyknutej porcie jedla, možno kompenzačne zvýšiť príjem zeleniny.
Ten, kto sa v 50-ke alebo v 60-ke stravuje rovnako, ako keď mal 20 – 30 rokov a nedbá na fyziologické metabolické zmeny, ktoré súvisia s prirodzeným starnutím, bude samozrejme priberať na váhe a môže sa stať na “staré kolená” obéznym, aj napriek tomu, že v mladšom a strednom veku mal primeranú postavu a dobrý stav výživy.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama