reklama

Nedoplatok na nájme

Pridal/a Monica Elodie dňa 29. 10. 2014 - 10:18

reklama

Otázka používateľa
Monica Elodie

Dobrý deň,
chcem sa opýtať,
dostala som od správcu bytu - bytové družstvo nedoplatok z roku 2011. Byt som predala a 30.8.2012 som ukončila s bytovým družstvom akýkoľvek vzťah. Zaplatila som všetky nedoplatky, ktoré sa im tam postupne "vyskytovali", zaplatila poplatok, že nemám dlh na bytovom družstve, kde boli prítomní nová majiteľka a realiťák. A keďže som ho predala v 2012, platila som nájom , tak vznikol preplatok za rok 2012, ktorý mi zaslali v roku 2013. Teraz po roku a pol od preplatku a po vyše dvoch rokoch odo mňa žiadajú nedoplatok, na ktorý mam aj doklad z banky a ešte si k tomu prirátali úrok. Nie je to málo 519 €. Je toto vôbec možné, samozrejme som sa na výzvu ozvem a ohradím sa voči tomu, ale môžu so mnou takto manipulovať?? Človek aby si kúpil ešte príručný dom na papiere, ktoré má pre istotu odkladať, aby sa niekto niekedy o pár rokov neozval? Vyhrážajú sa samozrejme. Ako mám na toto reagovať je na to nejaký zákon?

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

vo Vašom prípade bude potrebné najprv skúmať, či naozaj Vám vznikli nejaké nedoplatky a kedy predmetná pohľadávka správcu bytového družstva vznikla, resp. kedy táto pohľadávka bola splatná a či nie je už premlčaná. V zmysle § 101 Občianskeho zákonníka pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Dňom nasledujúcim po splatnosti pohľadávky začína plynúť premlčacia lehota. Ďalej ustanovenie § 100 Občianskeho zákonníka zakotvuje, že právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej. Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať. Vykonaním práva v tomto prípade by sa rozumelo jeho uplatnenie na súde zo strany správcu bytového družstva. Ak správca bytového družstva vo Vašom prípade nepodá návrh (žalobu) na súd v trojročnej lehote odo dňa splatnosti spomínaného nedoplatku, tak tento nedoplatok je možné považovať za premlčaný. Ale keďže ste spomínali, že ste zaplatili všetky nedoplatky, môže nastať situácia, že správca bytového družstva len neevidoval Vami už zaplatenú úhradu nedoplatku. V takom prípade bude potrebné mu predložiť doklady o zaplatení, a keď napriek tomu podá žalobu na súd, a súd vydá vo veci platobný rozkaz, budete mať možnosť podať odpor proti platobnému rozkazu, a uviesť v ňom, že nedoplatok už bol zaplatený. K odporu treba priložiť aj doklad o úhrade.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám

Komentáre

Bianka1804, Št, 13. 11. 2014 - 06:13

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či musím po rodičoch, ak zomrú prebrať dlhy
Napr. po mame by som zdedila len mínusove položky, totižto plusové nemá, ajtak by som tie mínusové položky t. j. dlhy MUSELA zdediť?? Pretože matka ma nevychovávala, keď som bola malá s otcom sa rozviedli, a odvtedy sa o mňa staral len on. Prakticky ju nepoznám a napriek tomu zdedím jej dlhy???
A, ešte jedna otázka, otec vlastní byt, tiež má niekoľko pôžičiek. Teda, ak by zomriel a, ak by som chcela dediť byt, tak musím najprv vyplatiť jeho podlžnosti. Je to tak? Alebo bolo by lepšie, keby ten byt prepíšem na seba pokým žije?
S pozdravom
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama