Dobry den. Pred rokom som sa rozviedla s manzelom. Mali sme spolocne 2 hypoteky, z toho som si jednu vzala ja na seba, uplne bez problemov a on si mal nechat tu druhu, mal si ju prepisat na seba. Ale dosial tak nespravil, mne chodia upomienky, ze to neplati, zaradili ma do uveroveho registra neplaticov, co sa mi vobec nepaci, pretoze v zivote som nemeskala s jednou jedinou splatkou a teraz ma nahanaju kv nezodpovednosti mojho byvaleho muza. Na co je mi dohoda o vysporiadani BSM po rozvode, ked nemam ako donuti byvaleho manzela, aby ju dodrzal? CO mam robit? Ako sa mam daneho zavazku zbavit? Ten byt co je v zalohe dokonca ani nie je pisany na nas, ale na jeho rodicov, a nikdy ani nebol. Banka nam dala peniaze skor ako prebehol prepis majitelov nehnutelnosti, ktora je v zalohe. Cize som spoludlznikom na veci, ktora ani z casti nie je moja! Ako mam postupovat? Co robit? Vopred dakujem za skoru odpoved
Komentáre
a tu pravnik neradi?
Myslím že áno ale neviem ako to funguje
:) no tak snad budem mat stastie a poradi mi
Misela, tu právnik síce chodí, ale veľmi nepravidelne. Takže zostáva len čakať.
hmmm...ved snad sa dockam. a budem rada, ak mi aj niekto napise svoj osobny nazor, ci skusenost s niecim podobnym
Dobrý deň,
Podľa toho, čo ste napisali, ste si vzali počas manželstva dve hypotéky. Oba spoločné dlhy teda patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Nepíšete či ste uzatvorili písomnú dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva, alebo nie. Predpokladajme teda, že ste písomnú dohodu uzatvorili. Pri dohode o vyporiadaní BSM je dôležité vedieť, že táto dohoda je iba medzi Vami a netýka sa práv tretích subjektov, teda ani bánk. Pre banku Vaša spoločná dohoda o vyporiadaní dlhov nie je záväzná. Obyčajne sa vyporiadanie dlhov medzi bývalými manželmi robí tak, že uzatvoria písomne dohodu o vyporiadaní BSM a následne obaja navštívia banku (veriteľa), pričom sa s bankou dohodnú, že jeden za manželov "vystúpi" zo spoločného dlhu a druhý bude splácať dlh samostatne. Banka prehodnotí vždy príjem toho z manželov, ktorý si ponechá splácanie hypotéky, či je schopný úver splácať. Ak zistí, že tento z manželov nie je schopný splácať úver (napr. z dôvodu nedostatočného príjmu), potom "vystúpenie" druhého z manželov nebude akceptovať. V tomto prípade Vám nezostáva nič iné, iba úver platiť a následne požadovať od bývalého manžela náhradu toho, čo ste zaňho uhradili. Tu je potrebné upozorniť na 2 ročnú premlčaciu lehotu. V tejto lehote musíte uplatniť svoj nárok na súde, inak sa premlčí. Takto musíte vyčkať, kým druhý z manželov nebude mať dostatočný príjem, aby prevzal na seba splácanie.
Dohoda o vyporiadaní BSM (spoločných dlhov) má význam v tom, že nebudete musieť splatiť dlh sama, ale že ho bude splácať aj manžel (keď to nebude robiť dobrovoľne, potom vymôžete svoj nárok súdne a exekučne). Nie je dobré uzatvoriť iba dohodu o vyporiadaní BSM a nevyriešiť si to aj s veriteľmi.
Keď sa vrátim k Vašej situácii, odporúčam dlh za exmanžela uhradiť a následne celú vec vyriešiť s bankou, aby Vás neevidovala ako dlžníka na tomto konkrétnom úvere. Zaplatený dlh od manžela následne vymáhajte.
JUDr. Milan Ficek, ADVOKÁT BRATISLAVA
Dakujem za odpoved. Manzel zaraba nadpriemerne, len ho nemozem donutit ist do banky, aby si ten dlh na seba prepisal. To je ten problem. Mne moju hypoteku dali na zaklade rozvodu, neskumali ani moj prijem ani nic podobne, inak by mi to neschvalili nakolko som na MD. Manzelov dlho uhradit nemozem pretoze je to vyse 17tis euro a uz splacam svoju hypoteku v dost velkej vyske. Viete, rada by som si vyriesila svoju financnu situaciu zmenila hypoteku a tak, lenze vdaka tomu ze ma uviduju v zozname neplaticov, tak to nie je mozne a nic by mi neschvalili. Preto som sa pytala, ze na co je mi dohoda o BSM kedze byvaly manzel vobec nesplnil to co podpisal v BSM, ja ano. Okrem toho ani neviem ci to plati alebo nie, pretoze som sa o tom dozvedela, az ked mi volali z oddelenia vymahania pohladavok s tym, ze som uz zaradena do zoznamu neplaticov. Banka ma v zaruke byt v omnoho vyssej hodnote ako je uver, ktory sa bral na jej kupu, tak nerozumiem preco banka potrebuje mat matku s 2 detmi na RD ako spoludlznika. Ved moj prijem je len 164,-euro!!! Neda sa dohodnut priamo s bankou, aby ma vypustili z tohto dlhu? Vopred dakujem za skoru odpoved
Dobrý deň,
dohodnúť s bankou sa môžete pokúsiť, avšak či Vám to schvália Vám nedokážem povedať. Skôr platí, že banky sa nevzdávajú svojich dlžníkov len tak ľahko. Skúste osobne zájsť do banky a preveriť si to.
JUDr. Milan Ficek, ADVOKÁT BRATISLAVA
Misela14 , ako Ti poradil JUDr. Milan Ficek , neváhaj ani minútu , okamžite treba ísť do banky a riešiť situáciu , pokiaľ banka nesiahne po reštriktívnych opatreniach ako je napr, dobrovoľná dražba nehnuteľnosti. Väčšina bánk po určitej,zväčša trojmesačnej lehote ,vyzve dlžníkov , teda Vás oboch na okamžité splatenie dlžnej sumy z dôvodu porušenia úverovej zmluvy.Netreba zabúdať na úroky z omeškania , zmluvné pokuty atď.V každej úverovej zmluve, ktorejkoľvek banky, je uvedené , že všetky zmeny, či už zmena bydliska ,priezviska alebo zmena stavu - teda aj rozvod , je treba banke bezodkladne nahlásiť a zdokladovať ( treba zobrať originály právoplatného rozsudku o rozvode , vysporiadaní BSM) a odniesť ich do banky. Každá banka k riešeniu problémov a ku svojim klientom pristupuje individuálne.Píšeš , že banka má oveľa vyššie ručenie , ako je zostatok dlhu.Tu si musíš uvedomiť , že žiadna banka nie je realitnou kanceláriou , a nemá záujem predávať nehnuteľnosti ( aj niekoľko mesiacov), aby uspokojila svoje pohľadávky, má záujem aby sa dlh splácal tak, ako bolo dohodnuté.A je úplne jedno , či predmetnú nehnuteľnosť vlastníš , alebo je Tvojích bývalých svokrovcov. Nehnuteľnosť je len zabezpečovacím prostriedkom a píšeš , peniaze ste dostali , to znamená že aj keď neprišlo k prevodu nehnuteľnosti ,na úverovej zmluve ste dlžníci Vy dvaja , Ty a ex-manžel.
Ak aj nebývaš v predmetnej nehnuteľnosti, ktorej sa zostatok dlhu týka a na ktorej má banka záložné právo, a teraz si povieš , že kašleš na to , nech si banka uspokojí svoju pohľadávku dobrovoľnou dražbou ,nezabudni , že aj po takomto nútenom výkone, budeš ešte dlhé roky v centrálnom úverovom registri bánk figurovať ako nespoľahlivý klient-neplatič a žiaden bankový subjekt, ak aj budeš zamestnaná a budeš mať pravidelný príjem Ti neposkytne ani len bezúčelovú pôžičku.
Tak tu pomôže asi len dobrý právnik.Držím palce