Dobry den,
Vlastnim apartman s byvalym priatelom na ktory sme si asi pred 5 rokmi vzali uver. Byvaly priatel prestal platit svoju polovicu a ja si nemozem dovolit platit cely uver. Nasla som niekoho kto je ochotny prebrat jeho cast apartmanu aj uveru ale ex to nechce odstupit. Banka vola iba mne ohladom splatok, lebo som hlavny ziadatel a on je len spoluziadatel. Taktiez mi banka povedala, ze aj ked si budem platit svoju polovicu tak mi to vezmu a ze s prepisom na inu osobu musi suhlasit aj ex. Neviem ci ma vyznam platit len moju polovicu a ak tak ako sa to bude riesit. Obaja zijeme uz roky v zahranici a mame velmi zly vztah. Apartman sa snazim predat uz pod cenu len aby sa vyrovnal uver a mala som pokoj, ale zatial sa nikto nenasiel. Uz som poslala aj maily ostatnym vlastnikom v apartmanovom dome ci by ho niekto nechcel vziat za cenu zvysku uveru. Ja uz neviem co mam robit a ako sa to bude riesit. Byvaly je mudry a povedal mi ze: 'Ta co ja som v zahranici, doma nic ine nevlastnim a kto ma najde...' Ja tiez mozem povedat o sebe to iste ale ja som taky clovek co sa snazi vsetko riesit a nie len tak hodit za hlavu. Neviete mi poradit ako bude banka postupovat a co mam robit? Tiez som rozmyslala vyhlasit dobrovolnu. Ja uz neviem kde a kade, banka nema ochotu mi pomoct a dohadovat sa a byvaly uz vobec nie. Dakujem velmi pekne.
Dobrý deň,
z Vašej otázky vyplýva, že byt máte s bývalým priateľom v podielovom spoluvlastníctve. Rovnako pokiaľ ide o úver ste spoludlžníkmi. Byt bez súhlasu druhého spoluvlastníka (bývalého priateľa) nepredáte ani na dobrovoľnej dražbe.
Pokiaľ sa druhý spoluvlastník nechce dohodnúť, je tu možnosť vyriešiť celú vec súdnou cestou a to dvoma žalobami.
Na bývalého priateľa podáte návrh na vydanie platobného rozkazu, v ktorom budete od neho požadovať 1/2 uhradených splátok, ktoré ste uhradili banke zaňho. Podľa zákona platí, že pokiaľ nie je určená výška podielu dlžníkov na úvere, má sa za to, že každý dlžník je povinný splatiť úver v rovnakom podiele (vo Vašom prípade 1/2 a 1/2). Zároveň od neho budete požadovať uhradiť úrok z omeškania a trovy právneho zastupovania (ak budete zastúpená advokátom, advokát si uplatní trovy právneho zastupovania od dlžníka priamo v návrhu). Jeho dlh sa takto navýši a možno si uvedomí, že ak nebude splácať úver, resp. sa nebude chcieť dohodnúť, bude sa jeho dlh zvyšovať.
Zároveň podáte žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva k bytu (apartmánu) a spoločnému úveru. Pred podaním žaloby je potrebné vyzvať spoluvlastníka na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a spoločného úveru. Vo výzve mu uvediete ako sa chcete s ním vyporiadať a teda ako si to predstavujete (napríklad tak, že sa stanete výlučnou vlastníčkou bytu a dlžníčkou na úvere). Pokiaľ Vaša požiadavka na vyporiadanie bude spravodlivá po právnej stránke, súd Vám v neskoršom súdnom konaní môže priznať aj náhradu trov zastupovania.
Často sa stáva, že už samotné podanie na súd, ktorým budete žiadať zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo pohne spoluvlastníka k tom, aby sa s Vami dohodol. Celá vec sa potom vyrieši mimosúdne. Nezriedka sa stáva, že sa dohodnú spoluvlastníci na prvom súdnom pojednávaní. Odporúčam Vám poradiť sa s advokátom, aby ste zvolili správny postup a mohli od protistrany požadovať uhradiť trovy právneho zastupovania. Takto Vás v konečnom dôsledku právne zastupovanie nemusí nič stáť, nakoľko všetky náklady sa uplatnia od protistrany. Váš prípad nie je zložitý, avšak môže trvať určitý čas, kým si bývalý priateľ uvedomí, že je preňho výhodnejšie celú vec vyriešiť mimosúdne.
S úctou.
JUDr. Milan Ficek, Bratislava, advokát