Pozdravujem všetky dámy, ktoré poctili svojou návštevou moju prednášku na poslednom stretnutí nanicmamy v kúpeľoch Sliač. Keďže sme nemali dosť času hovoriť podrobnejšie o ochoreniach tohto orgánového celku, sľúbila som, že napíšem článok a podelím sa o recepty a informácie.
Podľa Tradičnej čínskej medicíny je jar obdobím pečene a žlčníka. Je to čas, kedy je potrebné venovať sa očiste a posilneniu týchto orgánov. Fytoterapia využíva tri druhy obsahových látok v liečivých rastlinách, vhodných na prevenciu, akútne i chronické ochorenia pečene a žlčníka.
Slizovité látky - sú to látky ochranné, lahodne pôsobiace. Chránia nervové zakončenia sliznice a kože. Ide o nedráždivé laxanciá - povzbudzujú črevnú peristatiku a napomáhajú vyprázdňovaniu čriev. Rastlinné slizy sú obsiahnuté v semenách ostropestreca mariánskeho (v tráviacom trakte sa nevstrebávajú). Zachovávajú svoj objem, vypĺňajú črevný lúmen a tým povzbudzujú črevnú peristatiku a uľahčujú vyprázdňovanie. Keďže nepoškodzujú sliznice, môžu sa užívať dlhodobo. Ich ochranné pôsobenie sa využíva pri ochoreniach žalúdka a čriev (najmä pri podráždení sliznice) - vredová choroba žalúdka a dvanástorníka - viažu veľké množstvo kyseliny chlorovodíkovej a chránia zapálenú sliznicu pred dráždivými účinkami dyspeptických produktov.Ich podávanie sa osvedčilo pri odtučňovacích kúrach - nahrádzajú kvantitu potravín, bez kalorického príjmu stimulujú sýtosť, pričom zabezpečujú pravidelné vyprázdňovanie.Podávanie slizov je veľmi vhodné pri otravách toxickými látkami, kovmi, liekmi, hnilobnými produktami v hrubom čreve.
Triesloviny - sú to chemicky rozmanité látky, obsahujú antioxidanty, posilňujú imunitu,znižujú krvný tlak a riziko onkologických ochorení. pôsobia antimikrobiálne hlavne na gramnegatívne baktérie. Spomaľujú vstrebávanie potravinových metabolitov, tiež toxických látok požitých ústne. Nachádzajú sa hlavne v kôre, kvetoch listoch stromov (orech kráľovský, agát, pagaštan konský) zelenom i čiernom čaji,ďalej - ostružina černica, materina dúška, medovka, lipkavec siridlový,pakost smradľavý...
Horčiny - dráždia chuťové recptory a tým vyvolávajú tvorbu slín Pri styku so sliznicou žalúdka vyvolávajú vylučovanie žalúdočnej šťavy. Napomáhajú tráveniu, odstraňujú bolestivé spazmy hladkého svalstva žalúdka. Vhodné sú aj pri podráždení žalúdka zapríčinenej nedostatčným vylučovaním žalúdočnej kyseliny: púpava lekárska, rebríček, palina, čakanka,pamajorán, horec, jablčník....
Recepty - pečeň: strava - chudé mäso,pečeň, tuniak, sardinky, morské ryby. tvaroh, zelenina, ovocie, lesné plody, višne, čerešne, zelenina a byliny s obsahom vit A (rakytník). Obmedziť paradajky a papriku.Surovú mrkvu postrúhať a osmažiť na oleji, dochutiť citrónom, pomarančom.
Byliny - čerstvá žihľava 2/3, 1/3 nátržník husí, rozmixovať s trochou vody, vylisovať šťavu, uchovávať v chladničke. Denne 3-5 x kávovú lyžičku pred jedlom.
Horec žltý - pomletý prášok, na špičku noža 3 x denne 20 min pred jedlom. ak by boli problémy - po jedle. Pri nedostatku žalúdočných kyselín nebrať! Tiež nebrať pri žalúdočnom alebo dvanástorníkovom vrede, v prvých troch mesiacoch tehotenstva.
Čaj: rovnaké diely paliny pravej, rebríček, nechtík - 3 x denne pred jedlom.
Alebo: 25 g repík, 20 g čakanka, 20 g lastovičník, 20 g zemedým, 5 g paliny pravej. Denne 0,65 l.
Ostropestrec mariánsky - pomletý, na špičku noža, 3 x denne pred jedlom.
Žlčníkový čaj: 40 g nechtík, 25 g čakanka, 10 g repík, 10 g jablčník, 5 g mäta.
Ďalšie žlčníkové byliny: slamiha piesočná, list artičoku, koreň omanu pravého, zemežlč, ľan siaty, stavikrv vtáčí, benedikt lekársky, kôpor, ľubovník.
Crohnova choroba a vredová choroba hrubého čreva: tinktúra z rimbaby (Pyrethrium prthenium). Čaj: 35 g nátržník (husí alebo strieborný), 25 g ožanky, 25 g harmančeka, 20 g ľubovníka, 20 g pamajoránu, 20 g repíka, 10 g kostihoja (list), 10 g zemežlče. 3 x denne nalačno, nesladiť. Ožanka sa dá nahradiť nechtíkom.
Nervózne zvieranie žalúdka : odvar zo škorice, alebo meltú škoricu na špičku noža, zapiť čajom z medovky.
Chronický zápal žalúdočnej sliznice, spojené s prekyslením: 1/2 hodinu pred jedlom - rovnaké diely ibiša, drveného fenkla, harmančeka, pýru, koreňa sladovky hladkoplodej.
Žalúdočné vredy: 50 g repíka, 30 g pišteka, 20 g pamajoránu.
Prosim Vas kde mozem zohnat čakanku, lastovičník, zemedým? Je niekde v BA obchod aj s bylinkami?