Dobrý deň pán advokát !
Máme jeden veľký problém. O to sa jedná, že môj otec si kúpil v roku 1979 pozemok. Máme predajno - kúpnu zmluvu a stavebné povolenie z MNV a faktúry za stavebný materiál.
Bohužiaľ otec spravil jednu obrovskú chybu, keď poprosil svojho kamaráta aby zaňho všetko vybavil na katastrálnom úrade. Samozrejme ten dotyčný sa na to vykašľal a otec si nedal ani tú námahu, aby si overil či je pozemok prepísaný na nás.
Od roku 1979 užívame pozemok, Nedávno som sa dopočul, že vnuk predávajúceho si dal na seba prepísať pozemok bez nášho vedomia, hoci veľmi dobre vedel, že ho užívame a že sme za ten pozemok riadne zaplatili v tej dobe peknú sumu. Dokonca som sa dozvedel, že už ten pozemok predáva, hoci na ňom stojí naša chata!
Počul som niečo o vydržaní pozemku.
Pán advokát je pre nás nejaké riešenie tohto problému?
Ďakujem !
Dobrý deň,
vzhľadom na to, že išlo o kúpu nehnuteľnosti, kupujúci nadobudne vlastnícke právo k nehnuteľnosti až vkladom do katastra nehnuteľností vedeného príslušným okresným úradom katastrálnym odborom. Vzhľadom na túto skutočnosť je možné len vydržanie, tak ako ste písali. Vydržanie je charakteristické tým, že sa z oprávneného držiteľa po uplynutí zákonom stanovenej doby stáva vlastník. Nakoľko máte na pozemku chatu, dlhodobo sa oň staráte, môžete týmto pozemok získať do svojho vlastníctva. Na nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním musia existovať určité predpoklady, ktoré ustanovuje zákon, a to spôsobilý predmet vydržania, oprávnenosť držby veci alebo práva a napokon nepretržitosť a dlhodobosť trvania držby. Čo sa týka spôsobilého predmetu, tak pozemok je spôsobilým vzhľadom na to, že spôsobilým predmetom je akákoľvek vec, okrem vecí, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu. V prípade nehnuteľností oprávnená držba musí trvať nepretržite 10 rokov. Do tejto doby sa započítava aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe aj právny predchodca. Právnym následkom splnenie všetkých zákonom predpísaných predpokladov vydržania je nadobudnutie vlastníckeho práva k veci. V prípade nehnuteľnosti sa vydržanie musí verejne preukázať, osvedčiť a deklarovať. Skutočnosť nadobudnutia vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam vydržaním na účely katastra nehnuteľností osvedčuje notár. Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vyhotovuje vo forme notárskej zápisnice. Nie je vylúčené, že uvedené budete musieť riešiť súdnou cestou, kde budete žiadať určiť, že nehnuteľnosť patrí do vášho vlastníctva, a to na základe uvedenej zmluvy, pričom ak by sa i táto kúpa nepovažovala s ohľadom na absentujuce zavkladovanie za dokonanú, máte tiež možnosť argumentovať vyššie uvedeným vydržaním. Budete však musieť oprávnenosť Vašej držby preukázať, ako i naliehavý právny záujem na tomto určení, pričom pre prípad žaloby odporúčam podať i oznámenie na kataster, o tom, že bola takáto žaloba podaná, aby vložil plombu na sporovú nehnuteľnosť, aby nebolo možné previesť tuto nehnuteľnosť na dalšiu osobu a zároveň z uvedeného dôvodu podať na sud i návrh na vydanie neodkladného opatrenia, pre zabezpečenie sporovej nehnuteľnosti, teda, aby súd zakázal do rozhodnutia vo veci samej aktuálnemu vlastníkovi nehnuteľnosti s touto nakladať.
JUDr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede, Vrábľoch a Nitre
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte