Chcela by som Vás poprosiť on radu alebo riešenie .
Môj priateľ ma dcérku s predošlého vzťahu . pred 3 rokmi sa rozišli a sude mu bohužiaľ určili stretávanie sa z dcérkou iba v nedeľu od 9:00 do 19:00 a výživne 200 Eur .
Jeho ex pravidelne porušuje rozhodnutie . často si plánuje program vtedy keď ju ma mat . A nedáva mu ani náhradný termín. Ľúto mi bolo keď minuli rok bol zrovna deň otcov v nedeľu a ona samozrejme mala program . Dlho ju žiadal aby sa dohodli na zmene, každý druhy víkend . Ona to dlho nechcela až nakoniec si našla známosť a potom privolila . Od minulého roka 08/16 nám ju dávala každý druhy víkend ( piatok až nedeľa) samozrejme niekedy ju nevidel aj mesiac . podľa jej nálady. Furt sa vyhovárala že mala je chorá ale samozrejme že niektorý víkend nám ju bola schopná dať aj chorú dokonca ešte tak že cely týždeň ju trápila bez liekov a v piatok išla k lekárovi a v horúčkach s liekmi mu ju v piatok odovzdala . V marci sa rozhodla že ona sa bude riadiť podľa rozhodnutia sudu a bude ju mat zase iba v nedeľu . Dôvod “ že u nás vždy ochorie “ .
Vždy keď ju požiada o informácie ohľadne škôlky alebo zdravotného stavu odmieta s nim komunikovať . Sám išiel za detskou lekárkou a zistil že dcérka nemá absolvovane povinne očkovania a to že bývala chorá , je normálne keď navštevuje škôlku . Čo sa týka škôlky ako náhle zisti že sa informoval alebo ho tam stretne tak mu robí peklo . Ďalšia vec chceli sme iste s deťmi do rakúska na kúpalisko a do zábavného parku . Nechcela nám dať pas a nedovolila ale ona bez jeho povolenia môže iste do Egyptu na 2 týždne na dovolenku. Permanentne ho citovo cez dieťa vydiera
Jedna podstatná vec ešte v čase sudu bývali obaja v Komárne . Situácia sa zmenila priateľ býva v Novej Dedinke iný okres a je ochotný pre ňu chodiť do Komárna ešte šťastie že tam ma rodinu tak majú kde byt keď ju ma teraz tých 10 hodín.
Nova Dedinka – Komárno 90 minút cesty . Od vtedy čo ma zase iba nedele si vymyslela že ma pre ňu chodiť do Levíc keďže tam chodieva tráviť víkendy k priateľovi. Nova dedinka – Levice 120 minút . Z tých 10 hodín čo mu určil sud ma s dcérkou presedieť 4 hodiny v aute . L Trápi nás to že takto robí zle aj malej a aj nám cielene . Tamarka, tak sa vola sa k nám vždy veľmi tešila, teraz ju hucká proti nemu a nechce aby k nám chodila preto to zmenila. Ma otec dieťaťa právo si vyzdvihovať dieťa na adrese trvalého bydliska kde aj žije? Ma právo ona na to aby jej víkendové výlety musel akceptovať a chodil po slovenskú pre dieťa ? keď si nájde priateľa z Popradu tak musí on pre ňu chodiť do Popradu?
Nevieme čo mame robiť. Zistili sme že v takýchto situáciách majú otcovia iba povinnosti a pravá žiadne . Ako sa ma brániť, na polícii mu povedali že ak mu ju nedá v nedeľu že tam nemá chodiť oni nič neurobia . Cely víkend nič iné nerobia iba takých ako je on posielajú preč.
Smutne je že on s dcérkou chce byt ma záujem, platí výživne a nič nezmôže .
Budeme vďačný za akúkoľvek radu a pomoc
Ďakujeme
Dobrý deň,
podľa zákona o rodine, ak sa zmenia pomery, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie o výkone rodičovských práv a povinností alebo dohodu o výkone rodičovských práv a povinností. Pokiaľ Vášmu partnerovi nevyhovuje stretávanie sa s dcérkou v čase určenom právoplatným súdnym rozhodnutím, môže podať na súd návrh na zmenu úpravy práv a povinností k maloletému dieťaťu. Ako zmenu pomerov pritom môže uviesť zmenu pobytu, čo komplikuje realizáciu styku s maloletou. Môže sa dožadovať, aby súd určil, v ktorom mieste má dcérku vyzdvihnúť. Jeho bývalá partnerka to bude musieť rešpektovať a dcérku odovzdať otcovi vždy v tomto mieste. (Napríklad to môže byť aj miesto nachádzajúce sa v strede medzi miestami ich bydliska.) Pokiaľ budete vypracovávať návrh na súd, odporúčam Vám uviesť ako matka maloletej pristupuje k súdom určenému styku, t.j. neustále mení rozhodnutie, odmieta maloletú vydať otcovi v stanovenej dobe atď. Otec maloletej má tiež právo na informácie ohľadne jej zdravotného stavu. Zákon stanovuje, že rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde. Otec maloletej má tiež právo podať na súd návrh na výkon súdneho rozhodnutia, teda má právo dožadovať sa, aby mu bola maloletá vydaná v čase a mieste určenom súdnym rozhodnutím. Upozorňujem však, že polícia nemá právomoc odňať dieťa len na základe súdneho rozhodnutia, je potrebné domáhať sa jeho výkonu podaním návrhu na súd. Pokiaľ však otec trvá na zmene styku s maloletou, odporúčam Vám podať návrh na zmenu úpravy styku.
JUDr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte