Tajomstvo úspechu – úryvok č.3

Mnohí túžime po úspechu, bohatstve a šťastí. Snažíme sa o to, ale vždy sa niekde zasekneme a nakoniec to vzdáme. Prečo sa to podarí vždy len niekoľkým šťastlivcom? Dokážem dosiahnuť úspech vo svojej oblasti aj ja? Odpovede nájdete v knihe Tajomstvo úspechu, ktorá ponúka 9 základných krokov. Autor Ján Zbojek sa dlhé roky zaoberá výskumom duševných schopností človeka a rozvojom osobnosti. Je zakladateľom Školy úspechu zameranej na finančnú nezávislosť ľudí.

Výstavba domu
Mladý muž na začiatku túžil po vlastnom bývaní. Najprv to bol nejasný sen. Potom si obydlie začal v duchu predstavovať, dokiaľ nemal jasnú predstavu, ako má vyzerať. Nakoniec ho začal kresliť a vytvoril si prvotnú skicu – hrubý plán s izbami a príslušenstvom. Potom si stanovil jasný cieľ – rodinný dom. S týmto šiel k projektantovi, ktorý v súlade s jeho zámerom vytvoril projektovú dokumentáciu. V projekte bolo rozpracované všetko: miesto, vodovodný rozvod a kanalizácia, elektrické rozvody, kúrenie a klimatizácia, osvetlenie, rozmiestnenie elektrických spotrebičov, záhradné úpravy, oplotenie a celkový rozpočet. Až po predložení kompletnej projektovej dokumentácie dostal stavebné povolenie. Na základe aktuálneho rozpočtu mu banka poskytla hypotekárny úver. Až keď mal dostatok finančných prostriedkov, vybral si najvýhodnejšiu ponuku od renomovanej stavebnej firmy. Stavba sa začala realizovať podľa vopred vytvoreného plánu. Po šiestich mesiacoch sa mladý muž nasťahoval do domu svojich snov. Sen sa mu realizoval – býva vo svojom a hypotéku bez problémov spláca primeranými splátkami, rozloženými na tridsať rokov.

No nie vždy je to také jednoduché. Mnohí ľudia sa púšťajú do výstavby domu bez dostatočnej finančnej hotovosti. Celý čas majú problémy a nakoniec musia predať rozostavanú stavbu pod cenu. Niektorí začnú stavať bez stavebného povolenia a potom musia zaplatiť vysoké pokuty, čo stavbu predraží, alebo ju musia dokonca odstrániť na vlastné náklady. Ďalší zasa budujú stavby neodborne a bez projektu. Väčšinou musia robiť rôzne prídavné dokončovacie práce, alebo to radšej zbúrajú a vystavajú odznova. Stavba sa zbytočne predraží. Celková nepripravenosť, neodbornosť a absencia jasného cieľa vždy výstavbu domu predražuje, komplikuje, predlžuje alebo úplne znemožní. Koľko ľudí sa dostalo do vážnych existenčných problémov takýmto neuváženým a nepremysleným rozhodnutím. Bez jasného plánu a projektu (riadenie), odborných vedomostí a potrebného množstva peňazí poznávanie), kvalitnej stavebnej firmy alebo odborných remeselníkov (realizácia) sa poriadny dom veľmi ťažko postaví. Každá tvorba sa musí uskutočňovať v súlade so základnými princípmi systému. Stačí, keď chýba jeden princíp, a cieľ sa nenaplní. Týmto jednotným systémom sa realizuje každá tvorba.

Komentáre

Tak s tymto mam ja velky problem - vytvorit si sytem, naplanovar nejaku cielenu aktivitu ... neexistuje. U mna funguje tak akurat system "Hura!" Devy, ako ste na tom vy?

HURA system u teba funguje, alebo si myslela, ze pouzivas ? Úsmev

Ja ho vyuzivam a možno aj občas funguje. Hura system, nie je ziaden system v zmysle nejaka postupnost, planovanie, to len ja ho tak volam. U nas systemu hovorime aj vyrazke na tvári.(giggle) Váľam sa od smiechu po podlaheChichocem sa
Hura system je o tom, ze ma kopne muza a ked sa da tak realizujem, kedy som schopna, ako som schopna. Ale manzela mam ozaj triezveho, on ma haltuje, takze ja Hura sytemom mozem robit len veci, ktore nemaju vysoké náklady. Chichocem sa Ale stavbu domu som "zmenezovala" ja, tak ozaj neviem, ale za vzor sa nedavam nikomu.(blush)

vidis, a mozno keby si o tom napisala knihu, tak ziskas "finacnu nezavislost", co tolki hladaju Vyplazený jazykMrkámChichocem sa

ci je to takto, alebo hentakto ... ja skor momentalne sympatizujem s myslienkou, ze vobec nezalezi na tom, ako to v skustocnosti funguje (teda pokial sa tvarime, ze existuje jediny mozny model vhodneho spravania sa za cielom dosiahnut spokojnost - slovo uspech by som radsej vynechala), dolezitejsie je, ze clovek preberie zodpovednost za vlastny zivot a funguje systemom, kt. mu vyhovuje.

Ja si zase naplánujem, prerátam peniažky, brúzdam po internete, chodím po obchodoch, pozerám kde čo majú a potom idem do toho.
Nikdy sa nezadlžujem,(okrem 20 eur čo splácam), platím v hotovosti.
Je pravdou aj to, že moje myslenie je pozitívne. Verím, že to tak bude, verím, že budem na tom mať, verím, že mi Boh pomôže. Áno
Za štyri roky čo som s deťmi sama, naplánovala som a uskutočnila veľmi veľa vecí.:-)

Sama som prekvapená, koľko som toho stihla a odkiaľ nabrala peniaze. Pracujem sama a živím deti sama.
Nebojím sa nášho systému, nebojím sa o prácu.
Mám vieru a tá mi neskutočne pomáha. SlnkoSlnkoSlnko

Ešte chcem dodať, že toto mám v povahe.
Naša mamka bola plná energie......
Možno gény.(sun)

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok