Asi myslíš pasívne domy.
Začnem z iného konca. Fotovoltaika. Pekný nápad. Len teda, keď porovnáme vstupné náklady, cenu za údržbu, náhradné diely, výrobu tých panelov.... tak nie som si istá, či dojdeme k šetreniu. Čohokoľvek. Drahá výroba, drahý dovoz z ďaleka. A ešte jeden detail. Keby začalo horieť, toto sa nedá hasiť. Iba sa to celé nechá kontrolovane dohorieť. No a je potrebné mysleiť na skladovanie energie, lebo to je asi jeden z najväčších orieškov.
Lebo pekné je tvrdiť, že šetríme ovzdušie, keď nezapočítame to i ono. Lebo však to ďaleko
tepelné čerpadlo - dobrý nápad, keď máš na to. Lebo nielen, že to je drahé, ale hlavne je drahý servis. A potrebuješ pravidelný. Čo sa týka funkce, tak je to jak zjednodušene povedané chladnička. Vnútri chladí a von ide teplý vzduch
Možno to kúrenie drevom vyjde z toho najekologickejšie, lebo to drevo sa nemusí dovážať na veľké vzdialenosti. Popol je super aj do pôdy. Keď je čistý.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Téma vykurovania drevom, namiesto plynu má asi viacero pohľadov.
Napríklad dlho bolo vykurovanie plynom považované za menej znečisťujúce ako spaľovanie uhlia, dreva? Žeby sa malo od plynu ustupovať. Možno to bolo myslené pri veľkých elektrárňach, kde sa uhlie nahrádza plynom, či aj pre malé domácnosti neviem. Možno všeobecne.
Ťažko povedať ako je to s kotlom na drevo, v zime sa nad dedinami, rodinnými domami na okraji miest často a dlho vznáša dymový opar. Určite prevažuje kúrenie drevom, neviem ako sa ešte využíva uhlie. Neviem, čo robí vykurovanie drevom s produkciou oxidu uhličitého, ale zas sú určite aj horší a výraznejší producenti emisii.
Inak som si myslela, že kúrenie drevom je slovenským folklórom, ale nie. Keď pozerám relácie o bývaní v zahraničí, Taliansko, Francúzsko, aj keď staršieho data, ľudia v nich spomínajú, že ceny energii, teda elektriny a plynu sú vysoké, tak že tiež všetci kúria drevom. Rozumiem potrebe ušetriť aj u nás aj tam.
Je to zas iná téma ..., nie jednoduchá, lebo jedna sú úspory domácnosti, druhá znečisťovanie ovzdušia, tretia, koľko znesú naše lesy. Lebo nie len že domácnosti drevom vykurujú, ale aj menšie elektrárne vyrábaju elektrinu z drevených "čipsov", čo som počula priamo do ridieteľa jednej z nich. Netvrdím, že všetky. Či biedny stav našich lesov viac súvisí s nabaľovaním sa neviem koho všetkého na jeho predaji?
K alternatívnym zdrojom tepla v rodinných domov, elektrina to určite nebude. My máme dlhšie solárne kolektory doplnene plynovým kotlom. Ich základná nevýhoda, okrem vstupných nákladov, je že ak chceme využiť teplo zo Slnka čo najviac, treba viac kolektorov, a to je veľký problém s prehrievaním sa kolektorov v lete, toľko teplej vody nespotreujeme.
S tepelným čerpadlom osobnú skúsenosť nemám, ale v rodine máme, vraj sa oplatí. Inak stále som nepochopila ako vlastne funguje, asi som sa málo snažila. Len všetky ekologické alternatívy majú vysoké vstupná náklady,dlhú návratnosť Štát síce poskytuje nejaké dotácie, ale vraj sa véééľmi rýchlo rozoberú, dokonca za pol dňa ...?
Neviem, ako to je s "fotovoltaikou" na výrobu elektriny a následne tepla, tiež vysoké vstupné náklady a otázna je návratnosť. A čo vtedy, keď je zamračené ...
Jasné pomôcť môže ešte dôkladne zateplenie domu, dnes je polystyren a iné alternatívy extremne drahý. Už som zabudla ako sa volajú tie zázračné sebestačné dokonalé zaizolované domy s rekupreráciou tepla. Tam celé vetranie ide len cez vzduchotechniku a vzduch z vnútra ohrieva ten z vonku a žiadne úniky tepla, vyhrievanie cez okná slnkom ..., len zas otázka prehrievania v lete? Ta asi tienením ..
Náročná téma, ta som len zhrnula môj laický názor a nejaké skúsenosti. Rada si prečítam tie vaše.