hmm, a pomôže ti to, keď to takto rozoberieš? Potrebuješ vedieť, čo presne je za tým? Ceny stúpajú v podstate stále. Do istého okamihu, keď to už nikto za danú cenu nekupuje. A potom nastúpi nový produkt.
A čo sa týka Grety, tak ona bojuje iba slovami. Ale činy nie sú vždy úplne v súlade s tým, čo rozpráva. To radšej neriešim
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nerada som poslom zlých správ, ale táto sa nás bude dotýkať všetkých. Snažila som sa jej trochu porozumieť, tak sa idem podeliť načo som prišla.
Zdražovanie
Nebudem vás napínať, ide o zdražovanie kadečoho či postupne všetkého? Som zvedavá, tak hľadám príčiny. Budem rada ak ich doplníte. Je to len môj laický pohľad toho, čo som si zapamätala z mnohého prečítaného, ako som to pochopila. Nie som ekonóm...
Drevo a stavebný materiál
Začalo sa to na jar, keď výrazne stúpla cena dreva a stavebného materiálu. Rastúcu cenu dreva mi vysvetlila sestra, pracujúca v súvisiacej oblasti. Najprv v USA zakázali dovoz dreva z Kanady, tak sa hromadne dovážal z Európy. To zrušili.
Potom Číňania začali hromadne vykupovať drevo v ČR, predpokladám aj na Sk, cez Poliakov vykupujúcich drevo za hotové, a nakladajúcich ho na severe na lode do Číny. Dreva bolo málo, dopyt prevýšil ponuku, cena šla hore a to výrazne. A z dreva sa vyrába veľa vecí, pre tých čo nestavajú, minimálne nábytok.
Prečo šiel hore polystyrén ešte neviem, ale to bolo aktuálne už pred rokom.
Inak zdražovanie nielen stavebného materiálu, elektroniky, bolo zrejme spôsobené najprv, zavretými fabrikami, potom meškajúcou lodnou dopravou, kvôli zavretým prístavom a zvýšeným dopytom a nestíhajúcou výrobou, nielen polovodičových súčiastok či čoho, po stabilizovaní situácie?
Potraviny
Ešte v lete som zachytila tému zdražovania potravín, teda chleba, pečiva, ale aj mäsa... Dôvodom, mala byť predpokladaná slabá úroda obilnín a kto vie čoho všetkého, čím by vzrástla cena vstupnej suroviny nielen pre pekárne, ale aj krmiva pre zvieratá.
Na slovenskom trhu k tomu mal s oneskorením pridať rast cien práce spojený s povinnými príplatkami za ranné a víkendové smeny, stále rastúca minimálna mzda?
A čo je veľmi aktuálne v tých dňoch? Rastúca cena plynu a energii, veľmi výrazný nárast. Snažila som sa tomu porozumieť, aspoň tak zhruba z laického pohľadu.
Plyn
Začnem plynom. V tom budú mať prsty zase Číňania a aj Rusi. Opäť zvýšený dopyt Číny po plyne, vraj aj Brazílie, ale tá je ďaleko, výrazne zvýšil rozdiel dopytu oproti ponuke.
Zároveň plyn je skvelou zbraňou Ruska voči Ukrajine, ktorá získava nemalé peniaze za tranzit plynu cez jej územie, takmer pre celú Európu. Ale to sa Rusom vôbec nepáči. Na začiatok spustili tranzit plynu cez Čierne more, ktorý zásobuje juhovýchodnú Európu.
Na svoje schválenie Európskou úniou čaká severná cesta. Po jej spustení budeme mať výrazný výpadok príjmu z tranzitu plynu aj na Slovensku. A práve cena plynu je vyjednávacou zbraňou Ruska, aby EU čím skôr schválila severný tranzit.
Ak som to pochopila správne, pôjdu s cenou dole, ak bude plyn prúdiť severnou cestou? Možno je tých dôvodov viac, neviem... Tieto mi utkveli v mojej deravej pamäti.
Energie
Na začiatok nejaké globálne fakty. Neviem ako u nás, ale niektoré elektrárne fungujú na plyn a ak jeho cena výrazne narástla, bude drahšia aj výstupná energia.
Druhým problémom, je nejaký poplatok z uhlíkovej stopy. Je logické, že kvôli klimatickým dôsledkom vypúšťania oxidu uhličitého do ovzdušia, ku ktorého výrazným producentom patria aj elektrárne, treba niečo spraviť. Vraj už včera bolo neskoro.
Z toho vyplýva, že všetka neekologická výroba elektrickej energie bude drahšia. A ešte ku globálnemu nárastu energii vraj prispieva snaha Nemecka o odstavenie jadrových elektrárni.
A teraz voľačo k cenám energii v našom zlatom Slovensku.
Vraj mám dve zložky tuším 40 % závisí od globálnej ceny, energetické siete sú prepojené medzi krajinami, minimálne EU, a 60 % vie regulovať štát. Či je to naopak?
A tu vraj sedíme na časovanie bombe. Za predchádzajúcej vlády sme mali k dispozícii veľké dotácie na ekologické zdroje energie. (Asi najviac u nás "vyrastali" solárne farmy. )Tie sa nielenže porozdávali medzi spriaznené duše bývalej vlády, ale zároveň sa vláda, či neviem kto konkrétne mal vtedy tú sprostredkovanú moc. Zaviazala od nich vykupovať "ekologickú" energiu 15 rokov za cenu, ktorá je niekoľkonásobne vyššia, ako sú skutočné náklady.
Doteraz to nebol problém, lebo globálna cena energie bola nízka, ale momentálne je veľmi vysoká, zachytila som nejaký 5 násobok nedávnej hodnoty. A to už bude dokopy veľký problém.
A všetko čo s tým súvisí, teda všetko
Ono by to aj ako zlé správy stačilo, ale základný problém je v tom, že od cien energii sa odvíja cena všetkého, nielen nákladov na prevádzku bytov, domov, ale predovšetkým výroby produktov bežnej a menej častej spotreby. A to ani nejdem riešiť v akom veľkom deficite je Slovensko po pandémii.
Ako s tým všetkým naložiť? Vraj by sa to malo zlepšiť v roku 2023? Budeme šetriť, kde sa dá? Zas bude ešte viac vyrúbaných stromov, ktoré pôjdu na vykurovanie?
A ešte jedna veta, ktorá ma zaujala, nie je moja a autora si nepamätám, ale bolo to niečo v štýle, že dnešná mládež bojuje, niežeby sa pretrhla, okrem Gréty, za záchranu planétu do budúcna, ale tá istá mládež funguje na mobiloch a nie práve ekologických baterkách v nich, necháva sa všade voziť a bez klímy nikde nevydrží.
Takže asi tak niekedy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Najhoršie za mňa je to, že na tejto zlej situácii, akoby nestačila pandémia, sa budú priživovať radiálni a populistickí politici, ktorí pre ľudí nemajúcich snahu tomu všetkému porozumieť, zvalia všetku vinu na súčasnú vládu.
Tá nie je, bohužiaľ, žiadnou výhrou, ale nie za všetko môže. Ale predstava Fica, pri moci, je pre mňa veľmi desivá a to sa snažím emóciu strachu, nepripúšťať.
Dievčatá, dajte mi vedieť, ktorá ste to dočítali do konca.
Budem rada ak ma doplníte, vyvrátite chybné tvrdenia ..., napíšete svoj pohľad.