reklama

Aké čajíky v zimnom období dietkam do troch rôčkov, aké predškolákom?

nielen žienka domáca , 15. 10. 2008 - 19:11

reklama

Čo pijú vaši krpúši, keď je chladnejšie počko? Preferujete doma čistú vodičku či sú tu aj maminky, ktoré obľubujú vyvárať deťom rôzne bylinkové zmesky? Zimu plánujem komplet celú s Jakubkom prečajíčkovať. Mám to rada a od mala som zvyknutá, že v zime sa pijú teplé nápoje.
Môžem už dávať zázvor? A po dosiahnutí tých troch rôčkov môžeme začať žihľavovať? Sušíte doma dáke lístky, kvety a pod? Bylinkárky, máte po ruke nejaké recepty na posilnenie imunity? Rada by som striedala rôzne variácie, takže čím viac nápadov, tým lepšie.
Zlomené srdce Slnko Slnko Kvietok Slnko Slnko Zlomené srdce

Ďakujem.


reklama


reklama

balalajka, Št, 16. 10. 2008 - 06:42

Krásna téma - dúfam, že sa zapojí veľa mamičiek. Ja som bylinkovala a bylinkujem detičkám od mala - Maťko mi ovocné čajíky nemusí. Tak od pol roka pijeme slabulilinké bylinkové.
A keď dám do veeelikej šálky lyžičku medu - Aďko ho hneď hľadá, tak neni nad. Chalani sú neni prieberčivý - vypijú čo príde. Ale osobne mám najkrajšie spomienky na lipový čajík s domácim malinovým sirupom.
Minulý rok som v zime robila taký s prevarenou škoricou a klinčekmi - voňal mi po víne, materina dúška, baza, lipa, šípky. A levandulový - ten milujem, pridávala som po dva-tri kvietky aj Aďkovi do čajíku, keď býval nekľudný pred spaním...len neviem, či sa to môže...
Tak dosčajíkovania

Polárka (bez overenia), Št, 16. 10. 2008 - 09:43

Matko dlho odmietal cistu vodu. Pil cajik. Vacsinou pije granulovany od Hami na celkovu pohodu. Chuti mi ako, neviem ci si pamatate, ako milupa. Inak davam aj feniklovy cajik a zmes feniklu, anizu, a kminu. Sladim to glukopurom (hroznovy cukor).
So zihlavou som si nie ista, ale medovkou myslim nic nepokazis. Ja ju pestujem na balkone (nesusim, mam ju stale cerstvu). Nasej lekarky som sa pytala aj na zeleny caj. Povedala, ze od polroka v pohode, ale najskor zacat granulovanym pre deti, a postupne.
Na posilnenie imunity je echinacea, len neviem ci sa moze davat malym detickam.

balalajka, Št, 16. 10. 2008 - 10:35

Poly - ZELENÝ ČAJ ti decká doktorka odobrila Prekvapenie Prekvapenie Prekvapenie ??? Ja osobne po ňom nemôžem spať - má predsa účinky ako káva, no čo ti ja viem...teda ako káva nepôsobí na obličky, atď, ale na nervovú sústavu...no čo ja viem, ja by som nedávala, nechcem hyperaktívne deti. Ešte tak rooiboss, či ako sa to píše. Ale zelený e - e.
Echinacea áno, aj sú špeci zmesy pre detičky od 6.-8.mesiacov, neviem presne, treba sa spýtať v lekárni.
Medovka je super, tiež pestujem - teda sa pestuje sama, ja ju zabúdam polievať.
Pekný dník Bozkávam

Polárka (bez overenia), Št, 16. 10. 2008 - 21:08

ano je taky drink od Hero so zelenym cajom prave pre tak male deticky - nemala som na mysli ten v nalevovych vreckach, nebodaj sypany ...
pardon, ja som sa zle vyjadrila Slnko

balalajka, Pi, 17. 10. 2008 - 06:15

Mrkám A ja že Maťa nalievaš tými klasikami. O Hero so zel. č. som nečula - mám medzery.

balalajka, Pi, 17. 10. 2008 - 10:35

Medzera zaplnená, dík.

manny, Št, 16. 10. 2008 - 21:06

Echinacea je jedna z naj.Ale nie ochutena a riedena.Len original od Dr.Theissa.Ale moze sa davat az detom od 2 rokov.

balalajka, Pi, 17. 10. 2008 - 06:14

To som nevedela, že od 2 rokov. Čajík sme dávali - tuším čučoriedková príchuť, ale nechutil tak pijem ja a Aďko - skoro 5r.Tak je to OK.

katka_s, Št, 16. 10. 2008 - 12:44

my sme zacali v pol roku granulkovymi cajikmi pre deticky, ale od roku pijeme striedavo rozne bylinkove cajiky ale vzdy slabsie alebo ich zmesi. ja pijem len nesladene caje takze nesladim ani malemu. co sa pestovania tyka, rada by som, ale zatial mi vsetko vzdy pokapalo Veľký úsmev
echinaceu odporucam aj ja, asi by sa to nemalo prehanat, ale myslim ze slabe odvary neublizia.

elin, Št, 16. 10. 2008 - 13:01

... u nas sa bylinkove caje robili casto, detom som davala asi od dvoch rokov prakticky vsetko, co som pila bezne ja (podbel, prvosienka, materina duska, skorocel, lubovnik, nechtik, agat, medovka, mata, zihlava, rebricek, lipa, salvia, jahodovy a malinovy list, slez a samozrejme rumancek ).

Velmi slabucke zapary - oproti bezne odporucanemu asi polovicne mnozstvo byliniek a luhovat miesto 5 - 15 min iba 1,5 minuty. Su ovela jemnejsie, chutia nam viac. A tym, ze sme striedali take mnozstvo druhov, nedochadzalo k nejakym navykom...

Uplne naj naj cajiky boli tie, ked sme boli vonku, natrhali par listkov skorocelu, jahody, maliny,rebricka, alebo par sipok, trniek, plodov hlohu... travou zviazali do kyticky a zaliali v kanvici z varneho skla... detom sa to pacilo ovela viac, nez mozno chutnejsia zmes kupenych susenych...

A detom chutili a aj teraz chutia zmesi byliniek a ovocia - ono to vlastne uz asi ani nie je caj, ked pokrajam akekolvek cerstve ovocie, pridam par listkov medovky, ci maty al. niecoho, co mam zrovna po ruke a zalejem (tak 80°C) horucou vodou...

elin, Št, 16. 10. 2008 - 13:21

...a este - viem, ze na obale je napisane a aj lekar doporuci, no ja by som granulovane caje detom nedavala... nie vzdy je chemicke zlozenie to jedine, co urcuje vhodnost ci nevhodnost...

nielen žienka domáca, Pi, 17. 10. 2008 - 08:15

Úsmev
Elin, kde natrháte tie bylinky či šípky? Máte nejaké tajné miesta v okolí či kde príde? Čo určuje, či sú v poriadku? Viem, že pri ceste nie sú ok, ale určuje to aj niečo iné? Myslím napríklad - pri smetisku nebýva vhodná pôda a tak. Sú aj iné obmedzenia?

Baby, neviete mi poradiť, kde by som našla niečo ako zoznam ktoré silné byliny sa nemôžu do 3 a ktoré do 6 rokov? (niekedy býva taká info na zalievaných čajoch, ale potrebujem niečo kompletné).

Roibos je super; pili sme hádam od pol roka. Už dávno som nekupovala, keď tak teraz rozmýšľam. V lete sme skôr vodičkoví a džúsikoví.

Mimochodom - klop klop klop klop klop klop... - už končí druhý mesiac škôlkovania a MY SME ZDRAVÍ!!! Neskutočné. Po mojej jasličkovej skúsenosti - každé dva-tri týždne choroba, čo treba doliečovať zo desať dní. Akurát, že teraz našli vši, tak dúfam, že tie nechytíme do tých krásnych dlhých vláskov. Slnko

elin, So, 18. 10. 2008 - 09:22

... este k tym cajikom: nazory na to, ako posobia bylinkove caje, su velmi rozne. Mne sa celkom pozdava hypoteza, ze ide o harmonizovanie organizmu dodanim informacii - frekvencie tej-ktorej rastliny.

Preto s oblubou (najma na beznu dennu spotrebu, bez konkretneho liecebneho zameru) pripravujem jemne, kratko luhovane zapary (nie celkom vriacou vodou).

Predpokladam, ze takto sa z byliniek "prenasa informacia", no pri tak slabej koncentracii je malo pravdepodobne, ze by doslo v tele k vyrazne negativnym chemickym reakciam.

Preto napr. davam prednost rastlinam, rastucim v najblizsom okoli (byvali sme v rodinnom dome , vacsina menovanych - teda okrem sipok, trniek, hlohu a salvie - rastla na dvore a v zahrade). Tym, ze rastu v podobnych podmienkach ako ja, "spracuvaju" rovnake podnety prostredia a "odovzdaju" mi ich prostrednictvom caju. Teraz zijem v meste a zasobujem sa na prechadzkach.

A dovod, preco nedavam prednost tym z lekarni, ci obchodov? Nemyslim si, ze rastliny, pestovane na velkych plochach (a teda hnojene a chemicky osetrovane - mnohe sa v sucasnosti pestuju prave takto) su vhodnejsie. Dalsia cast rastlin sa ziskava vykupom a tam zas mnohym ludom ide viac o peniaze, nez o kvalitu byliniek (a viem, ze maju svoje "triky" ako na to).

Castym striedanim jemnych zaparov a maceratov sa minimalizuje riziko, vek deti som nedelila takto striktne, zhruba od dvoch rokov pili vsetko, co som spominala. Upozornenia na obaloch suvisia ovela viac s predpismi, nez s praktickymi skusenostami starych bylinkarov.

zuzu19, Pi, 17. 10. 2008 - 12:38

:-ja davam malej od narodenia len granulovy sypany,feniklovy,nema ziadne problemy ani sbruskom,lekarnicka mi povedala zelinkove caje az od rokaÚsmev Slnko a pil ich aj 16 rocny syn od narodenia

Tandem, Pi, 17. 10. 2008 - 14:13

Pridavam sa k nazorom, ze granulovane caje nedavat. Dokonca ma na to upozornila aj pediatricka, ze to nie je dobre. Predsa len, sice tam je napisane bez chemie, ale samotne granulovanie nie je zdrave. Doktorka mi aj povedala, ze preco to nie je dobre, ale zabudla som. Mne to ani nechuti. Nasi chlapci piju od polroka slaby matovy caj, takisto rascovy, feniklovy, ale ked boli brusko pri hnackach aj slaby cierny / inak fakt skvely / a aj slaby zeleny. Ten mi odporucila aj doktorka. Ale nedavam ho pred spanim, lebo sa bojim, ze nebudu spat. U nas v obchode dostat taku dobru zmes rasca-fenikel-aniz. Z matoveho a z tohto caju dobre kakaju. V lekarni kupujem caj od Apotheke sackovy Na imunitu, ale aj prieduskovy. A osvedcil sa mi aj caj z medovky lekarskej, ale ten co ma na krabicke napisane BIO. Robim ho vsak slabsi,a davam ho hlavne vtedy, ked sa tlacia zubky a nechcu dobre spat. Pomaha. Ovocne cajiky moc nemusime, ale tie, co napisala elin, tak mnam, mnam, vyskusam.Áno

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama