keďže tu máme veľa nových bábatok a tehuliek, možno sa tieto info niekomu zídu
Materská a rodičovská dovolenka v zákonoch
...a ešte nejaké zaujímavé informácie:
Pracovať či nepracovať popri rodičovskej dovolenke tak, aby ste na tom finančne nestrácali? Dobre si preštudujte zákonné podmienky poberania rodičovského príspevku. Od januára sa sprísnili.
Zabudnite na podnikanie Ak ste ako rodič boli zamestnaní a vzdali ste sa práce pre starostlivosť o dieťa, dostávate od januára tohto roka zvýšenú sumu príspevku 256 eur mesačne, a to až do dovŕšenia dvoch rokov dieťaťa. Ak teda chcete poberať zvýšený rodičovský príspevok, nesmiete mať žiadny príjem, ani na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru. O vyšší príspevok musíte požiadať na úrade práce do 30. júna. „Musíte dieťaťu poskytovať osobnú starostlivosť, nesmiete ho dávať do škôlky, prípadne iba vo vymedzených prípadoch, aj to najviac na štyri hodiny denne,“ hovorí Jaroslava Lukačovičovová, poradkyňa pre dane, mzdy a účtovníctvo Združenia podnikateľov Slovenska, zabudnite aj na zárobok prinášajúci zdaniteľný príjem či príjem z podnikania. Nemôžete poberať ani náhradu príjmu pri práceneschopnost i, ani ošetrovné či nemocenské. „Nesmiete mať ani príjmy zo závislej činnosti. Príjem z dohody môžete mať len v prípade, ak takáto dohoda netrvá celý kalendárny mesiac, ale len časť mesiaca. Naopak, môžete mať príjem oslobodený od dane, napríklad príjem z podielov na zisku, ale i príjmy z prenájmu, z kapitálového majetku,“ tvrdí Lukačovičová. Samostatne zárobkovo činná osoba musí zabudnúť na príjem z podnikania. Ak však predloží úradu práce, sociálnych vecí a rodiny čestné vyhlásenie, že nemá z podnikania príjem, má nárok na vyšší rodičovský príspevok.
Kto dostane menej Nižší príspevok – 164,22 eura – získava rodič, ktorý pred narodením dieťaťa nepracoval a neplatil 270 dní príspevky na nemocenské poistenie. Priznaný bude tiež osobe, ktorá bola zamestnaná iba krátkodobo (pracovala na dohody), či nesplnila podmienky nároku na materský príspevok. Príspevok v zníženej výške poberajú aj rodičia, ak má ich dieťa dva roky a viac. „Ak ste v minulom roku poberali rodičovský príspevok, môžete v tomto roku pracovať na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o brigádnickej práci študentov. Nárok na základnú sumu rodičovského 164,22 eura vám zostane,“ tvrdí na záver Jaroslava Lukačovičová.
***
Kedy dostanete viac dieťaťu poskytnete osobnú starostlivosť výnimočne ho možno dať do škôlky na 4 hodiny treba predložiť úradu práce čestné prehlásenie o tom, že nemáte príjmy z podnikania či zo závislej činnosti príjem z dohody možno mať len časť mesiaca
! Žena má nárok na materskú dovolenku v trvaní 28 týždňov. Ak porodila dvojčatá alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, má nárok na materskú dovolenku v trvaní 37 týždňov.
! V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
! Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa.
! Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ak o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa.
! Ak dieťa zo zdravotných dôvodov prevzal do starostlivosti dojčenský ústav alebo iný liečebný ústav a žena a muž zatiaľ nastúpia do práce, preruší sa týmto nástupom materská dovolenka a rodičovská dovolenka najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Jej nevyčerpaná časť sa žene a mužovi poskytne odo dňa, keď prevzal dieťa z ústavu opäť do svojej starostlivosti a prestal preto pracovať, nie však dlhšie, ako do troch rokov veku dieťaťa.
! Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
! Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby, alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky, alebo ak sa vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény, je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
! Ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu, najmä prácami, ktoré ohrozujú ich materské poslanie.
! Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.
! Ak požiada tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. ! Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.
Príspevok za skorší návrat
! Rodič, ktorý sa vráti do práce skôr, stráca nárok na rodičovský príspevok, ale môže dostať príspevok na starostlivosť o dieťa.
! Podmienkou je, že takýto príspevok možno získať len do troch rokov veku dieťaťa, prípadne, ak je jeho zdravotný stav dlhodobo nepriaznivý, do šiestich rokov.
! Nárokovať si ho možno na každé dieťa.
! Výška príspevku môže byť rôzna, zákon hovorí o maximálnej výške 164,22 eura.
Rodič ho môže dostať, ak zverí dieťa starým rodičom, umiestni ho v jasliach či škôlke alebo ho dá do starostlivosti opatrovateľke, ktorá má na takúto činnosť živnosť. Skutočná výška však môže pokryť len preukázané náklady.
! Zákonom stanovená maximálna výška 164,22 eura sa kráti vtedy, ak rodič zverí dieťa do starostlivosti osobe, ktorá nemá živnostenské oprávnenie. Teda ak by sa oň starali napríklad starí rodičia, príspevok môže byť iba 25 percent z maxima, teda 41,06 eura.
! O príspevok na starostlivosť môže požiadať napríklad aj matka na rodičovskej dovolenke, ktorá je celý mesiac PN alebo celý mesiac poberá ošetrovné. Vtedy totiž príde o mesačný rodičovský príspevok, pretože nemocenské či ošetrovné sa považujú za zárobkovú činnosť.
Chýbajúci rodičovský tak môže len čiastočne nahradiť príspevok na starostlivosť, ale len vo výške 41,06 eura.
! O príspevok treba požiadať písomne na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. ! Poskytuje sa rodičovi, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť, študuje dennou formou na strednej škole alebo na vysokej škole.
”Ak firma, v ktorej žena pracovala pred odchodom na materskú či rodičovskú dovolenku funguje, zamestnávateľ je povinný vziať ju na pôvodné miesto.“
”Zamestnávateĺ nesmie dať žene výpoveď v ochrannej lehote, a to v čase, keď je tehotná, na materskej či rodičovskej dovolenke alebo keď sa stará o dieťa mladšie ako tri roky.“
Zdroj: Zákon o sociálnom poistení 461/2003 Z.z.
Zákon o rodičovskom príspevku 571/2009 Z.z.